Czy wiesz, że...
Sandacz w ci±gu 2 pierwszych tygodni życia osi±ga długo¶ć 7 mm. Pod koniec pierwszego roku od 8 do 24 cm. W drugim roku: 15 – 42 cm, trzecim 22 – 49 cm, czwartym 28 – 57 cm, pi±tym 34 – 67 cm, szóstym 39 – 76 cm, a w siódmym 43 – 80 cm.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 297
 Zalogowani 0
 Wszyscy 297

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
lecek: Po ciężkiej końcówce tygodnia, spakowałem się i w pi±tek prosto z ...(138972) Jun 02, @ 13:57:41

lecek: Gdy wysyłałem post, pokazał się komunikat o zawieszeniu dostępu d ...(138972) May 24, @ 11:59:32

krzysztofCz: Lecku... Ty się j±kasz ;question :hihi :hihi :hihi Gratulac ...(138972) May 23, @ 07:04:50

lecek: Byłem ...(138972) May 21, @ 21:49:46

lecek: Byłem z wizyt± na Dunajcu. Łowiłem jeden dzień, potem pojechałem ...(138972) May 21, @ 21:47:44

mario_z: Kurcze, prawie połowa maja a ja tylko dwa razy byłem na szczupaka ...(138972) May 12, @ 18:58:21

jjjan: W zatoce też s±. ...(138972) May 10, @ 17:13:10

krzysztofCz: Dla zainteresowanych... belony już s± :hihi ...(138972) May 06, @ 14:00:14

krzysztofCz: Bo na mnie blisko¶ć morza tak wpływa :hihi ...(721888) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(721888) Apr 26, @ 18:57:18


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2303
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2082
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2195
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2328
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2163
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2215
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2131
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2166
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2535
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2359
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Złap i Wypu¶ć czyli C&R
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
Złap i Wypu¶ć czyli C&R
Idż do strony Poprzedni  1, 2
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Kwi 04, 2007 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
No to jak? Jestem no-killowcem? Mam ¶wiadków, że wypusciłem miarowego suma europejskiego :-)


Figa, nie jeste¶ no killowcem.
Pewno z lenistwa nie chciało Ci się go patroszyć i ze skóry obdzierać :P wesoly

Zastrzegam, że mierzę tutaj wedle własnej miarki. Też uwielbiam pożreć własnoręcznie złowion± rybkę. Ale... chyba się starzeję, robi±c się coraz bardziej leniwy. Popatrzę na te złowione ryby, mocz±ce się w siatce, popatrzę... Eeee, nie chce mi się r±k brudzić przy skrobaniu. Więc wlot siatki do wody, dno do góry i... mam ¶więty spokój wesoly wink:

To żaden C&R, nie żadna etyka, nie żaden no kill. Zwykłe lenistwo lol
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 6:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombelku - ostatnie pytanie i 3 odpowiedzi. Wybierz własciw±/własciwe.
Który z wędkarzy ( nie piszę o wędkarzach łamiacych prawo, bo to chyba nie wędkarze ) stosuje zasadę C&R :
a/ każdy wędkarz
b/ ten, który wypuszcza ryby uznawane przez niego jako ryby godne dodatkowej ochrony
c/ wypuszcza wszystkie ryby złowione

Oczywi¶cie masz prawo nie odpowiadać na to pytanie. :-)
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 6:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przekomarzacie się już jaki¶ czas. Jaki sens ma ta wasza dyskusja? Czy od tego będzie w naszych wodach więcej ryb? Co¶ się zmieni? Dajcie już spokój z tym całym no kill, z C&R i ze wszystkim, co na potrzeby dyskusji wymy¶licie. W tym kraju (w moim kraju) nic się nie zmieni, bo wszystko kończy się na dyskusji. Wszyscy tylko gadaj± a robić nie ma komu. Mnie już nie chce się tego czytać ani słuchać o tym.
_________________
Politycznej poprawno¶ci moje stanowcze NIE!
radwan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 15, 2003
Posty: 1141

Kraj: Polska
Miejscowość: Kluczbork / Wrocław
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 8:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarpo napisał:
Przekomarzacie się już jaki¶ czas. Jaki sens ma ta wasza dyskusja? Czy od tego będzie w naszych wodach więcej ryb? Co¶ się zmieni? Dajcie już spokój z tym całym no kill, z C&R i ze wszystkim, co na potrzeby dyskusji wymy¶licie. W tym kraju (w moim kraju) nic się nie zmieni, bo wszystko kończy się na dyskusji. Wszyscy tylko gadaj± a robić nie ma komu. Mnie już nie chce się tego czytać ani słuchać o tym.

W końcu najlepszy post w tym temacie. O C&R już chyba sie nie da więcej napisać na tym forum tak jak i o Jaxonach wink:
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oldi, każda odpowiedĽ jest trafna usmiech

Jak wspominałem - C&R to pojęcie bardzo szerokie. Rzec by można, że to już wręcz jaka¶ filozofia wędkowania, pobytów z wędk± nad wod±.

To pojęcie uwzględnia wszelkie reulaminy łowisk czy RAPR. Jest ponad. Wszelkie przepisy i regulaminy ł±cz±c w spójn±, choć luĽn± cało¶ć.
W tejże cało¶ci poruszamy się wszyscy, którzy szanujemy prawo.
Jest tu miejsce dla każdego, kto owe przepisy dla samego siebie zaostrza aż do całkowitego wyrzeczenia się zabierania ryb.

Niestety, szeroko pojęte C&R jest do¶ć powszechnie uznawane za modę, któr± jacy¶ "nawiedzeni" usiłuj± narzucić ogółowi. Błędnie kojarzy się z całkowitym zakazem zabierania ryb.
Kojarzy się tak i nawiedzonym krzykaczom no-killowcom, i tym, którzy o szeroko¶ci idei C&R nie maj± większego pojęcia.


Nic z tych rzeczy! Chodzi o umiejętno¶ć poszanownia ryby poprzez sposób holu, sposób podebrania, traktowania na brzegu, przechowywania lub wypuszczania złowionych.

To, czy sobie rybkę/rybki weĽmiesz, o ile nie stoi to w sprzeczno¶ci z prawem czy regulaminem łowiska, to wył±cznie Twoja sprawa. Najważniejsze, jak ze złowion± ryb±, wypuszczan± czy zabieran±, będziesz się obchodził.

Etyka wędkarska? Czy zabranie dwóch leszczy po 2 kg to już mięsiarstwo, czy jeszcze nie?

Kurde, faktycznie doktorat można by było na tym zrobić;)

P.S. Oldi, gdy już się zderzym przy browarnianej okazji, to jednego wieczoru na pogaduchy do rana - chyba będzie mało. wink:
Najlepiej przy ognisku.

Żarłe¶ kiedy¶ kr±pia czy leszcza upieczonego na patyku, nad ogniskiem? Moim zdaniem nic tak dobrze nie smakuje podczas nocnej zasiadki. Gdy o 3 nad ranem komary wielko¶ci wróbli r±bi± jak w¶ciekłe, z ogniska ostało się ino nieco żaru (bo opał się skończył, a nie ma komu i¶ć po ciemaku w krzaki i przynie¶ć więcej), paluchy brudne, wydłubywanie o¶ci to robota niemal jubilerska. W dodatku po omacku, bo baterie w latarkach padły... wink:
dexpert
Zarzucacz kwalifikowany
Zarzucacz kwalifikowany


Dołączył: May 22, 2006
Posty: 163

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim chcę podziękować za potraktowanie tego postu poważnie. A przede wszystkim za stanowisko Oldiego oraz Bomla. Co prawda nie zgadzam się z Bomblem, ale chłop ma swoje zasady i broni ich w sposób racjonalny. Dziękuję również majkelowi, który po napisaniu 2 w kolejno¶ci postu znikn±ł z tego tematu.

A teraz reasumuj±c moje przemy¶lenia na temat zasady C&R.
Jest to moim, zaznaczam subiektywnym zdaniem najbardziej zawężona i ¶ci¶le okre¶lona zasada postępowania nie tylko ze złowion± ryb±, ale również z samym sposobem łowienia, sprzętem, podbieraniem i wypuszczaniem ryby. Nie jest to tylko, sam w sobie, szacunek dla ryb. Również pojęcie „NO KILL” jest wg. mnie szerszym pojęciem. Bo czy można uznać wędkarza za stosuj±cego zasadę C&R, który łowi ryby haczykami z zadziorami, wyjmuje rybę z wody, fotografuje, ale zwraca jej wolno¶ć. Nie taki wędkarz to NO KILLOWIEC, ale nie stosuj±cy zasadę C&R. Oczywi¶cie jeżeli wypuszczaj±c j± do wody robi to w sposób podobny do rzutu dyskiem to trudno mówić o etycznym wędkarzu 'no kilowcu'. Ale oczywi¶cie to jest margines zachowań, o którym nie warto się rozpisywać.
Tak więc C&R jest bardzo w±sk±, chba najbardzie etyczn± i dokładnie sprecyzowana zasad± postępowania z ryb±.

Na zakończenie naprawdę proponuję dogłębne przeczytanie artykułu podesłanego przez Bombla.

Pozdrawiam,
i
Z okazji zbliżaj±cych się ¦wi±t Wielkanocnych życzę wszystkim Pogawędkowiczom zdrowych i spokojnych ¦wi±t.
"Dwa kurczaki w koszu siedz± i rzeżuche sobie jedz±, baran w szopie zioło pali no i zaraz się przewali, ksi±dz za stołem już się buja.
Wesołego Alleluja!"
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe Bombel poczekaj niech no znaje chwilę czasu usmiech
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 8:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:


Żarłe¶ kiedy¶ kr±pia czy leszcza upieczonego na patyku, nad ogniskiem?


Na to pytanie odpowiadam tylko dlatego, ze jeste¶ człowiekiem z inteligentnej grupy społecznej.
Nie - nigdy nie żarłem leszcza ani karpia pod jak±kolwiek postaci±.

Teraz odpowiadam na pytanie - dlaczego ta dyskusja. Miałem nadzieję, że pozwoli na zrozumienie, co to takiego C&R i no-kill.
Widzę jednak, że niewielka ilo¶ć userów jest zainteresowana tym tematem. Szkoda. Mozna by wreszcie wyszlifwać owe pojęcia i rozróznić je od etyki wędkarskiej, które stosować powinien każdy wedkarz, niezależnie od tego, czy jest no-killowcem, czy stosujacy zasady C&R. to wła¶nie popl±tanie owej etyki tak nabuzowało w głowie Bombla i jeszcze jednego usera, który na szczę¶cie nie wypowiadał się tutaj na forum.
Sprawa zatem nie została zakończona, żałuję i kończę już ten temat.
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
[Nie - nigdy nie żarłem leszcza ani karpia pod jak±kolwiek postaci±.


Nie karpia, a kr±pia wink:

Spróbuj. Rybcia pieczona nad samym żarem (posolona) jest tylko upieczona. Rybcia trzymana na patyku nad końcem płomienia, w smudze dymu, jest i upieczona, i uwędzona usmiech

A gdy jeszcze przy ognisku trafi się kto¶ z gitar±, dodatkowo kto¶ z harmonijk± ustn±...
Roxen
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 420

Kraj: Polska
Miejscowość: Brodnica
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dzięki waszej dyskusji dowiedziałem się co to jest C&R wink: . Ale no-killerowcem to musiał by mi kto¶ pokazać jak to jest być bo żadnego do tej pory nie spotkałem wink:
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 11:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
gdy jeszcze przy ognisku trafi się kto¶ z gitar±, dodatkowo kto¶ z harmonijk± ustn±...


Bombel co Ty!!! Czarne Stopy ogl±dałe¶ wink: ZHP wspominasz lol
bonski
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 1424

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 11:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:

Nie - nigdy nie żarłem leszcza ani karpia pod jak±kolwiek postaci±.



Spory leszcz taki ok. 1,5kg. smażony, z grila, lub wędzony to
jest pychotka-szczupak się chowa.
_________________
Wszystkie nurty mistyczne wspominały o konieczno¶ci u¶miechu i "obowi±zku rado¶ci".Wędkarstwo nie pozostaje w tyle.
Bartek80
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 20, 2006
Posty: 429

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podejrzewam że Old Rysiu zjadł nie jednego kr±pia czy leszcza z ogniska, ale jedzenie z żarciem nie wiele ma wspólnego :roll: .
_________________
Aquila non capit muscas!
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
Bombel co Ty!!! Czarne Stopy ogl±dałe¶ wink: ZHP wspominasz lol


Zenek, to dalej jest możliwe usmiech

Córka, która na dziadka mnie przerobiła, zaiwaniła mi nagrania kamandy Pinkaflojda" wink: Stana Borysa i czerwone gitarsy, te z Klenczonem - także.

Dobre były to czasy...

A teraz d... w troki i naprzód. Jeszcze wiele przed nami wink:
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...tak tylko przy jakiej muzyce wink:
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bartek80 napisał:
Podejrzewam że Old Rysiu zjadł nie jednego kr±pia czy leszcza z ogniska, ale jedzenie z żarciem nie wiele ma wspólnego :roll: .

Bartek, podejrzewam, że i Ty nie żarłe¶ ani leszcza, ani kr±pia ani karpia :-)
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
...tak tylko przy jakiej muzyce wink:


Zenek, np. tu sobie KLIKNIJ

Je¶li się w gronie ogniskowym trafi szarpidrut, który potrafi to powtórzyć - to się nie wy¶pisz wink:
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 12:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:
Taaa???

A jak holujesz ryby? Jak komponujesz zestaw? Idziesz z żyłk± 0,15, do której wi±żesz wolframkę, na końcu wobka 12 cm? Wiedz±c, że może Ci się trafić parokilowy sum czy szczupak? Maj±c w ¶wiadomo¶ci, że hol będzie trwał pół godziny czy dłużej? Że po tak długim holu nawet uwolniona ryba dostanie potwornych zakwasów, które doprowadz± j± do ¶mierci?

Czy może stosujesz żyłkę min. 0,22 lub plecionkę o porównywalnej wytrzymało¶ci? I kij o odpowiednio dużej mocy? Które pozwol± Ci na wyholowanie ryby w ci±gu najwyżej kilku minut?

Je¶li używasz tego mocniejszego zestawu, pozwalaj±cego na błyskawiczny hol - to ¶wiadomie lub nie, jeste¶ użytkownikiem (niekoniecznie wyznawc±) C&R. Oczywi¶cie pod warunkiem, że złowion± rybę zamierzasz wypu¶cić.

A jakiej siatki używasz do przetrzymywania złowionych, żywych ryb?
Jak traktujesz złowion± rybę? Fundujesz jej "panierkę" w piasku, żwirze czy na na kamieniach? Czy może szukasz cho¶ skrawka trawy? A może wyhaczasz w wodzie, staraj±c się nie dotykać tułowia dłoni±?
(...)


Co to za argumenty? Czy ja to gdziekolwiek neguje? Mniejsza z tym...

Z jednej strony podziwiam Twoj± cierpliwosć, a z drugiej permanentne powtarzanie czegos co napisałe¶ juz wczesniej oceniam naprawdę nisko. Nie zgodzę sie z oldikiem ze napisałes o jeden post za duzo, wg mnie przesadziłe¶ o kilka postów. Mimo iż swoje zdanie przedstwaiłe¶ prosto, zrozumiale czy wrecz łopatologicznie, doprowadziłe¶ do tego że co poniektórzy albo dalej nie kumaj± różnicy, je¶li takowa istnieje, albo maja problem z samo okresleniem usmiech Pytanie, czy robi± sobie jaja czy faktycznie tak pogmatwałe¶ ;).

W USA, Anglii czy innych krajach zachodnich (ale też w Polsce) istniej± łowiska, na których C&R dotyczy wszystkich złowionych ryb i jest obowi±zkowe (wspominał o tym chociażby Sazan czy wspomniany przez Ciebie Jerzy Kowalski w przytoczonym artykule). Powtarzam, na takich łowiskach C&R jest wymuszone przez prawo. U nas dokladnie identyczn± rolę spełniaj± stosowne artykuły w RAPR, z t± różnic±, ze odnosz± się nie do wszystkich ryb a tylko niewymiarowych, objętych okresow± lub całkowit± ochron±, czy złapanych ponad limit. A dlaczego nie nazwali¶my tego Catch & Release??? Bo Polacy nie gęsi i swój jezyk maj±. Ale zgadzam się z Tob± je¶li koniecznie chcesz to nazywać po angielsku to oczywi¶cie jest to obligatoryjne Catch&Release. Nie rozumiem tylko dlaczego ci±gle podkre¶lasz i przypominasz prawny aspekt C&R skoro istota C&R leży w jego dobrowolno¶ci. To jest „prawdziwe”, najbardziej warto¶ciowe C&R. Amerykanie, Anglicy itp. stwierdzili, że to co jest nakazane prawem warto propagować, upowszechniać, u¶wiadamiać ludziom jako zachowanie wynikaj±ce z ich wolnego wyboru. Zadaj sobie banalne pytanie – dlaczego od jakiego¶ czasu coraz częsciej i gło¶niej mówi się o "no kill"/"C&R". Czy dlatego aby „reklamować” wypuszczanie ryb, które podlegaj± takiemu obowi±zkowi z racji przepisów prawa czyli np. niewymiarowych??? Czy do jasnej cholery Wędkarski ¦wiat, WW, WMH i in. namawiaj± do wypuszczanie ryb niewymiarowych??? Nie!!! Taki obowi±zek ma każdy wedkarz, co najwyżej mozna przypomnieć zasady jakim wypuszczenie każdej ryby powinno podlegać. Ty to wiesz, ale ci±gle upierasz się i wmawiasz np. Oldiemu ze stosuje C&R, ale wyznawc± już nie jest. No niby masz rację, ale nie uwazasz, że troche ¶miesznie to brzmi? Stosować, ale nie wyznawać?
PO drugie wytłumacz mi, dlaczego nie można mówić np. o obligatoryjnym „no kill”? Dlaczego no killowcem jest tylko ten, który wypuszcza kompletnie wszystkie złowione ryby, a ten co wypuszcza tylko czę¶ć jest stosuj±cym C&R. Przeceiż to nie ma zadnego sensu.
Miedzy tymi hasłami (no kill - C&R) nie ma żadnej różnicy, to my¶my sobie wymy¶lili „no kill”, ale oznacza dokladnie to samo co C&R – ryba do wody i koniec!!! To tylko kwestia nazwy.


Wesołych ¦wi±t
luk750
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 28, 2004
Posty: 546

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 7:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:

C&R/No kill...To tylko kwestia nazwy....



....mody, teorii, drapania po głowie czy też innej częsći ciała itp.

Panowie - jedĽcie na ryby, łowcie ryby zgodnie z Waszymi zasadami (a nie z C&R, no kill, czy P&P&P - Pogłaskaj&Posmyraj&Pozwól odpłyn±ć), podpieraj±c to regulaminem panuj±cym na danym łowisku. Skończmy już teoretyzować i bić pianę co do nazw. To nie jest istotne. Tak jak powiedział Jarpo - od tego ryb nie przybędzie.

Pozdr - Łukasz
_________________
luk750
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
[Pytanie, czy robi± sobie jaja czy faktycznie tak pogmatwałe¶ ;).


Cytat:
Nie rozumiem tylko


Zauważam. Współczuję :roll:

Cytat:
To tylko kwestia nazwy.


Jeszcze bardziej współczuję. Braku rozumienia słowa pisanego i umiejętno¶ci dostrzegania intelektualnych horyzontów dalszych niż czubek własnego nosa.
Andrzej228
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 11, 2006
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowość: Bory Tucholskie
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

luk750 napisał:
Panowie - jedĽcie na ryby, łowcie ryby zgodnie z Waszymi zasadami (a nie z C&R, no kill, czy P&P&P - Pogłaskaj&Posmyraj&Pozwól odpłyn±ć), podpieraj±c to regulaminem panuj±cym na danym łowisku. Skończmy już teoretyzować i bić pianę co do nazw. To nie jest istotne. Tak jak powiedział Jarpo - od tego ryb nie przybędzie.Pozdr - Łukasz

Ooo i oto chodzi, jestem ZA wykrzyknik wykrzyknik usmiech
_________________
Od 06.01.2009r godz. 14-tej zero zero,
nie zajarałem ani jednego szluga.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 10:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:

Jeszcze bardziej współczuję. Braku rozumienia słowa pisanego i umiejętno¶ci dostrzegania intelektualnych horyzontów dalszych niż czubek własnego nosa.

Jakże często tymi słowami konczysz rozmowę z kim¶, kto nie zgadza się z Twoimi racjami... No cóż taki Twój "urok". Ja dodam tylko jedno, co dyktuje mi czubek mojego nosa - Panie Bombel, pycha kroczy przed upadkiem... wykrzyknik wykrzyknik wykrzyknik
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sob Kwi 07, 2007 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
Jakże często tymi słowami konczysz rozmowę z kim¶, kto nie zgadza się z Twoimi racjami...


Lojalnie uprzedzałem.

Nie chodzi o niezgadzanie się, a o merytoryczn± wymianę pogl±dów.
Je¶li kto¶ tylko pyskuje, nie maj±c nic m±drego do powiedzenia i tematu nie znaj±c czy nie rozumiej±c - jadę na ostro.

Nie pozwolę sobie na to, by naładowany teori± i wyobrażeniami neofita skakał mi po grzbiecie. Nie jestem łagodn± wychowawczyni± z przedszkola, wybaczaj±c± każdy bł±d wynikaj±cy z niezrozumienia.

Spadaj, misiu. Lub zacznij czytać ze zrozumieniem i się uczyć.
Bartek80
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 20, 2006
Posty: 429

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Nie Kwi 08, 2007 12:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:

Nie chodzi o niezgadzanie się, a o merytoryczn± wymianę pogl±dów.
Je¶li kto¶ tylko pyskuje, nie maj±c nic m±drego do powiedzenia i tematu nie znaj±c czy nie rozumiej±c - jadę na ostro.
Nie pozwolę sobie na to, by naładowany teori± i wyobrażeniami neofita skakał mi po grzbiecie. Nie jestem łagodn± wychowawczyni± z przedszkola, wybaczaj±c± każdy bł±d wynikaj±cy z niezrozumienia.
Wyj±tkowo merytoryczna wypowiedĽ :? .
Bombel napisał:
Spadaj, misiu. Lub zacznij czytać ze zrozumieniem i się uczyć.
Skoro widzisz różnicę między: nie zabiciem ryby a jej uwolnieniem, to twój problem. Ale na przyszło¶ć proponowałbym troszkę szacunku dla innych...
_________________
Aquila non capit muscas!
radzio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 01, 2005
Posty: 1239

Kraj: Polska
Miejscowość: Białystok
PostWysłany: Nie Kwi 08, 2007 5:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uprzejmię proszę aby przed kolejnymi wypowiedziami w tym temacie, potwierdzaj±c ich opublikowanie opcj± "Wy¶lij", autorzy postów kilkukrotnie przeczytali ich zawarto¶ć i wzięli głęboki oddech. Je¶li nie będzie skuteczne to może być seria pompek lub przysiadów dla rozładowania negatywnej energii, skumulowanej o dziwo w okresie tak szczególnym jak ¦więta :roll: . Ewentualnie, jak podpowiadaj± trafnie niektórzy, obowi±zkowo zdecydowali się na wypad nad wodę lub pełen refleksji ¶wi±teczny spacer.

Chciałbym dwóm najbardziej zapalczywym uczestnikom dyskusji (ale nie tylko im) przypomieć pewien punkt Regulaminu:

11. W trosce o jako¶ć dyskusji Redakcja PW zabrania umieszczania i zastrzega sobie prawo do usuwania postów przekraczaj±cych granice dobrego smaku, a w szczególno¶ci:
"charakteryzuj±cych się brakiem kultury języka i szacunku dla dyskutantów"


Wesołych ¦wi±t :?:
Radzio
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Nie Kwi 08, 2007 6:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Radzio ma rację. Najwyższy czas zakończyć ten nierówny pojedynek :-)
Je¶li w najblizszym czasie kto¶ napisze o C&R lub no-kill - wtedy bedzie wojna. Nie jestesmy społeczeństwem, które chce zrozumieć co niektóre pojęcia napływowe. W takim przypadku, niech każdy z nas będzie etycznym wędkarzem, który wie jak zachować się na łowisku i ze złowiona ryb±. Ten, który będzie chciał nakładać na siebie dodatkowe zaostrzenia, niech to robi prywatnie i o tym tutaj nic nie pisze. Jak już dawno napisałem, bardzo szanuję wędkarzy, którzy wypuszczaj± ryby złowione a mogliby je zabrać do domu. Jeszcze bardziej ich będę szanował, je¶li to będ± robić bez dodatkowej pompy i udawadniać wszystkim, że to jedna i jedyna słuszna droga do naszego zbawienia.
Tak Bombelku, mogę być tym wędkarzem stosujacym zasadę C&R. Zgadzam się i bardzo Cię przepraszam, że o tym nie wiedziałem.
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Nie Kwi 08, 2007 7:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
mogę być tym wędkarzem stosujacym zasadę C&R. Zgadzam się i bardzo Cię przepraszam, że o tym nie wiedziałem.


A za co tu przepraszać, Oldiku? 8O

Zreszt± dzisiaj... chrzanić ryby. Czas na jajeczko wink:
Czas na spokojno¶ć łagodn± i weselenie się, nie tylko przy stole usmiech

@Radzio - nieco mnie ponosi, gdy kto¶ jest w stanie jedynie uporczywie twierdzić, że adersarz nie ma racji. Żadnych kontrargumentów nie przedstawiaj±c.

Zniesmaczonych - przepraszam.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za to Ty przedstawiłe¶ argumenty najwyższych lotów. Najpierw zalinkowałe¶ tekst Jerzego Kowalskiego, a póĽniej posiłkowałe¶ się nim w co drugim po¶cie, tj. cytowałe¶, przytaczałe¶ zasady postępowania z ryb± zgodne z C&R. Uciekło Ci jednak uwadze, ze owych zasad nikt tu przeciez nie kwestionował, sprawa rozbijała się o co innego. Ale do Ciebie mowić to jak
grochem o ¶cianę...
Nie pozdrawiam zly: zly: zly:
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorka, dublecik wyszedł :?

Ostatnio zmieniony przez Bombel dnia Pon Kwi 09, 2007 10:47 pm, w cało¶ci zmieniany 1 raz
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek, jeszcze rozumieć trzeba.
Że nie rozumiesz - współczuję.
Z czasem, mam nadzieję, zrozumiesz. Czego serdecznie Ci życzę.

P.S. Na tematy, które tak trudno Ci przyswoić, wypowiadało się wielu autorów - wędkarzy. Nie tylko J. Kowalski.
Trzeba, mój drogi, nieco więcej poczytać. I dopiero wtedy zabierać głos.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Kwi 09, 2007 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A skad wiesz, że nie czytam, prosze Cie.... PW nie s± jedyn± stron± z której czerpię informacje, je¶łi ze zroumieniem miewam problemy to zazwyczaj dr±że tak aż zrozumiem, o C&R czytałem też m.in. na stronach angielskich, wiem co to jest dyletanctwo i je¶łi na czym¶ sie nie znam nie zabieram głosu. Radziłbym jednak skupic się na własnych procesach myslowych... tym samym odpierwiastkuj sie od moich możliwo¶ci poznawczych. A to ze kadorazwoo nie odpowiadam referatami, nie oznacza jeszcze ze czegos nie kumam.
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Idż do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.13 sekund :: Zapytania do SQL: 110