59 % lucjana czerwonego (Lutjanus campechanus) w Zatoce Meksykańskiej wyławiają amatorzy. Wzdłuż pacyficznego wybrzeża Ameryki są odpowiedzialni za 87 % złowień karmazyna (Sebastes paucispinus), a w południowym Atlantyku za 93 % połowów korwina czerwonego (Sciaenops ocellatus).
Konto/logowanie
ZAREJESTROWANI
Ostatni Tobiasz
Dzisiaj 0
Wczoraj 0
Wszyscy 4520 UŻYTKOWNICY
Goscie 644
Zalogowani 0
Wszyscy 644
Jeste anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj
Jeste stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj aby zalogować się!
Wysłany: Pon Maj 30, 2011 9:07 am Temat postu: Wypad nad Solinę
Witam wybieram sie na weekend nad Soline do miejscowosci Bóbrka obok zalewu Myczkowieckiego. Był ktoś może, możecie coś powiedzieć na ten temat, jak jest z opłatami? czekam na odpowiedź
matiD Ugniatacz ciast
Dołšczył: Dec 09, 2005 Posty: 50
Kraj: Polska
Wysłany: Pon Maj 30, 2011 1:57 pm Temat postu:
Byłem kilka razy za Polańczykiem w Wołkowyii. Opłaty robiłem na miejscu w ośrodku zarybieniowym PZW. Podobno można też wykupić w Polańczyku w sklepie wędkarskim. tego nie sprawdzałem bo nie miałem potrzeby. w tamtym roku opłata wynosiła 10 zł za dzień, a chyba 60 za cały rok (tego nie jestem pewien na 100% ale na pewno w tych granicach)
Pozdrawiam i połamania kija. Jak mogę jeszcze w czymś pomóc to pytaj.....
pepek Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Apr 21, 2005 Posty: 997
Kraj: Polska Miejscowoć: Chorzów
Wysłany: Pon Maj 30, 2011 9:04 pm Temat postu:
Witam,będę w Zawozie od soboty 4 czerwiec,calutki tydzień.
Też będę tam pierwszy raz wędkarsko,ale trzeba będzie sprawdzić
co tam w tej wodzie pływa. : Życzę powodzenia! _________________ Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.
matiD Ugniatacz ciast
Dołšczył: Dec 09, 2005 Posty: 50
Kraj: Polska
Wysłany: Wto Maj 31, 2011 7:33 am Temat postu:
Dwa lata temu na spining w ujściu Solinki (przed mostem) trafiały się szczupaczki takie w okolicach 50 cm, niezłe okonie - wszystko na obrotówki. Podobno trafi się tez ładny sandacz ( mi się trafił tylko niewymiarek ok 40 cm).
Z gruntu podchodził ładny leszcz, karpie do 2 kg i płotki. najlepiej brały na makaron gwiazdki lub kolanka.... Kolega łowił też leszcze na spławik Jeden z miejscowych kolegów po kiju łowił ładne klenie na czereśnie z gruntu i na przepływankę (ja nie próbowałem).....
Rok temu była bryndza... trafiłem na deszczową pogodę ... a wiadomo że jak w górach popada to w górskich rzekach płynie kawa z mlekiem...
Powodzenia i połamania....
dam Nawijacz żyłek
Dołšczył: May 28, 2006 Posty: 131
Kraj: Polska Miejscowoć: Z.G.
Wysłany: Wto Maj 31, 2011 10:51 pm Temat postu:
A dalej widać przy tamie wielkie ryby? Byłem tam ok 15lat temu i widzialem zarąbiste karpie, sandały i inne jak wygrzewały się w słoneczku tuż przy tamie.
ira_47 Hodowca rosówek
Dołšczył: Feb 09, 2007 Posty: 24
Kraj: Polska Miejscowoć: okolice Brody Ilz
Wysłany: Sro Cze 01, 2011 8:26 am Temat postu:
Tylko nie wiem co sobie przygotowac na ta wyprawe, napewno wezme spławik i chyba druga na koszyczek, może jakieś zanęty i przynęty polecicie na taka miejscówe. Ciekawe tylko jaka pogoda będzie.
PS. Z jakich prognoz pogody korzystacie (które wg. Was najlepiej sie sprawdzają?)
sitek Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Jul 24, 2005 Posty: 515
Kraj: Polska Miejscowoć: Zwoleń
Wysłany: Wto Lip 12, 2011 10:54 pm Temat postu:
Także wybieram się nad Solinę (22-24), bywałem tam także przez ostatnie dwa lata. Interesuję mnie stan wody, gdy byłem pierwszy raz był znacznie mniejszy niż np przed rokiem. Dla osób które jadą tam pierwszy raz polecam metodę gruntową (ładny leszcz, gruba płoć) trafiają się karpie. Dużo wędkarzy poluję tam na sandacze (podobno jedno z lepszych łowisk tej ryby), metoda spiningowa z łódki. Jeśli ktoś by się spóźnił i nie zdążył wykupić pozwolenia, proszę pytać przy przeprawie promowej, niedaleko mieszka miły starszy Pan które chętnie udzieli także rad i zda relację z ostatnich dni. Proszę o jakieś info na temat brań na Solinie.
migotka8 Kierownik steru
Dołšczył: Feb 11, 2008 Posty: 88
Kraj: Polska Miejscowoć: KNURÓW
Wysłany: Piš Lip 29, 2011 7:25 pm Temat postu: ....
2 lata temu jak byłem przy zaporze to było pełno karpiszonów , moze wnuki tych co tobie sie pokazały :P
Badr_Hari Sporządzacz omotek
Dołšczył: Dec 29, 2007 Posty: 154
Kraj: Morocco
Wysłany: Wto Sie 02, 2011 9:09 am Temat postu:
...tylko czemu tam silnika spalinowego nie wolno uzywac :?: :? _________________ Badr Hari
cezorator Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Aug 30, 2003 Posty: 386
Kraj: Polska Miejscowoć: Sosnowiec
Wysłany: Wto Sie 02, 2011 1:37 pm Temat postu:
Badr_Hari napisał:
...tylko czemu tam silnika spalinowego nie wolno uzywac :?: :?
Penie dlatego, ze wprowadzono tam zakaz używania łodzi z napędem spalinowym
Badr_Hari Sporządzacz omotek
Dołšczył: Dec 29, 2007 Posty: 154
Kraj: Morocco
Wysłany: Wto Sie 02, 2011 1:41 pm Temat postu:
Zabrania się, bo się zabrania. Interesująca logika, gratuluję. _________________ Badr Hari
artur Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Oct 08, 2002 Posty: 2182
Kraj: Polska
Wysłany: Wto Sie 02, 2011 2:01 pm Temat postu:
Badr_Hari napisał:
...tylko czemu tam silnika spalinowego nie wolno używać :?: :?
Bo najprawdopodobniej jest ustalona strefa ciszy, przez Radę Gminy albo inny władny urząd. A dlaczego została ustalona, to właściwego urzędu się zapytaj.
Monk Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Aug 04, 2002 Posty: 7676
Kraj: Polska Miejscowoć: Legionowo
Wysłany: Wto Sie 02, 2011 2:24 pm Temat postu:
Czy ktoś zna podstawę prawną i wymogi takich stref? Wg mnie wprowadza się na nich zakaz generowania dźwięku pow. 45dB. Tak więc powszechny zakaz stosowania spaliny - w tym przypadku - wydaje się być niczym innym jak nadinterpretacją albo nieznajomością wymogów prawa.
W wolnej chwili poszukam podstawy, ale może ktoś jużsię o to pokusił wcześniej.
Badr_Hari Sporządzacz omotek
Dołšczył: Dec 29, 2007 Posty: 154
Kraj: Morocco
Wysłany: Wto Sie 02, 2011 2:31 pm Temat postu:
Wreszcie rozsądny głos. NIestety nie jest to strefa ciszy (takich jest mało niestety), tylko uchwałą starostwa powiatowego wprowadzony zakaz używania silników spalinowych.
A na akwenach typu Solina czy Rajgrodzkie taki zakaz może sprowadzić niebezpieczeństwo dla pływającego w przypadku gwałtownego załamania pogody, co jest nierzadkie.
Ciekawą historię miał zakaz używania silników spalinowych na jeziorze Czorsztyńskim, uchylony przez NSA z racji jakiś wad prawnych i tego lata zaroiło się od motorowodniaków, narciarzy wodnych itp.
Strefa ciszy byłaby OK, małe nowoczesne silniki spalinowe 4 suwowe radzą sobie z takim poziomem hałasu a i w miarę szybko można się przemieścić. _________________ Badr Hari
artur Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Oct 08, 2002 Posty: 2182
Kraj: Polska
Wysłany: Wto Sie 02, 2011 8:26 pm Temat postu:
O ile się orientuję to strefę ciszy można wprowadzać na wiele sposobów. Najtrudniejszym jest określenie limitu decybeli jakie mogą generować silniki, najtrudniejszym do zmierzenia i wyegzekwowania, najprostszym jest całkowity zakaz silników, wtedy nawet na elektryku nie wolno, pośrednim jest zakaz silników spalinowych i ten jest najczęściej spotykany.
bassoon Starszy podbierakowy
Dołšczył: Sep 16, 2006 Posty: 109
Kraj: Polska Miejscowoć: Tarnowskie Góry
Wysłany: Wto Sie 02, 2011 9:57 pm Temat postu:
Witam. Jako,że ostatnio więcej pływam niż łowię to trochę liznąłem tematu.
Ile ja sobie zadałem trudu,żeby dowiedzieć się czy można tam i tam na silniku.
Po pierwsze-strefa ciszy,wprowadza ją starostwo i tam się pytać.Strefa ciszy- zakaz spalinowych i już,bo tak.Jeżeli miasto grodzkie to urząd miasta oczywiście.
Parki narodowe i krajobrazowe wraz z otuliną-w większości zakaz wszelkich napędów włącznie elektrycznych.
Poza tym każdy właściciel zbiornika może sobie wprowadzić własne ograniczenia. Spotkałem się z zakazem używania silników powyżej 5 KM.
Czasem(nawet często) wprowadzone ograniczenie jest nielegalne,jak np. strefa ciszy uchwalona przez radę miejską,a ją może ustanowić tylko starostwo.
Zaskakujące było dla mnie,że RZGW(Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej) który powinien wiedzieć wszystko o swoich wodach nie jest w stanie udzielić miarodajnej odpowiedzi.
Taka ciekawostka:w czasie moich poszukiwać gdzie można pływać,dowiedziałem się,że zbiornik w mojej okolicy (50 ha) ma swojego dyrektora,który oczywiście też nie wiedział czy na jego stawie można na spalinowym czy nie.
cezorator Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Aug 30, 2003 Posty: 386
Kraj: Polska Miejscowoć: Sosnowiec
Wysłany: Sro Sie 03, 2011 9:55 am Temat postu:
pozwolę sobie zacytować odpowiednie przepisy:
Ustawa o ochronie przyrody:
Art. 17. 1. W parku krajobrazowym mogą być wprowadzone następujące zakazy:
1) realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 42, poz. 340 i Nr 84, poz. 700);
2) umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, legowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności w ramach racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej, rybackiej i łowieckiej;
3) likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych;
4) pozyskiwania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów i bursztynu;
5) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym, przeciwpowodziowym lub przeciwosuwiskowym lub budową, odbudową, utrzymaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych;
6) dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody lub racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej;
7) budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych, z wyjątkiem obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej;
8) lokalizowania obiektów budowlanych w pasie szerokości 200 m od krawędzi brzegów klifowych oraz w pasie technicznym brzegu morskiego;
9) likwidowania, zasypywania i przekształcania zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;
10) wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia własnych gruntów rolnych;
11) prowadzenia chowu i hodowli zwierząt metodą bezściółkową;
12) utrzymywania otwartych rowów ściekowych i zbiorników ściekowych;
13) organizowania rajdów motorowych i samochodowych;
14) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na otwartych zbiornikach wodnych.2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
1) wykonywania zadań wynikających z planu ochrony;
2) wykonywania zadań na rzecz obronności kraju i bezpieczeństwa państwa;
3) prowadzenia akcji ratowniczej oraz działań związanych z bezpieczeństwem powszechnym;
4) realizacji inwestycji celu publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.6)), zwanej dalej "inwestycją celu publicznego".
3. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest obowiązkowe i przeprowadzona procedura oceny oddziaływania na środowisko wykazała brak niekorzystnego wpływu na przyrodę parku krajobrazowego.
4. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 14, nie dotyczy statków jednostek ratowniczych, jednostek organizacyjnych właściciela wód lub urządzeń wodnych zlokalizowanych na wodach, inspektorów żeglugi śródlądowej, Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej, promów w ciągu dróg publicznych, prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej oraz wykonywania zadań z zakresu ochrony przyrody przez Służbę Parku Krajobrazowego.
Prawo ochrony Środowiska:
Art. 116. 1. Rada powiatu, w drodze uchwały, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, ograniczy lub zakaże używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
2. Na śródlądowych wodach żeglownych ograniczenia i zakazy wprowadza, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw środowiska, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu.
3. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 2, zostaną ustalone:
1) nazwa lub inne określenie cieku lub zbiornika wodnego albo jego części, na których obowiązują ograniczenia lub zakazy;
2) rodzaje jednostek pływających, których dotyczą zakazy lub ograniczenia, które mogą być charakteryzowane poprzez:
a) przeznaczenie jednostki,
b) parametry techniczne, takie jak wielkość i rodzaj napędu;
3) zakazy i ograniczenia dotyczące używania jednostek odpowiednio w okresie roku, dni tygodnia lub doby.
4. Ograniczenia nie mogą dotyczyć jednostek pływających, których użycie jest konieczne do celów bezpieczeństwa publicznego lub do utrzymania cieków i zbiorników wodnych.
informacje o jednostce
Monk Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Aug 04, 2002 Posty: 7676
Kraj: Polska Miejscowoć: Legionowo
Wysłany: Sro Sie 03, 2011 3:12 pm Temat postu:
Dzięki Cezorator. "Złe prawo, ale... prawo".
artur Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Oct 08, 2002 Posty: 2182
Kraj: Polska
Wysłany: Sro Sie 03, 2011 6:58 pm Temat postu:
Tak przypomniało mi się stare japońskie powiedzenie.
"Prawo może być przeciwko rozumowi, ale rozum nie może być przeciw prawu".
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN System pomocy - FAQ
Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.
Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.