Podstawowym elementem wyposażenia łodzi wędkarskiej są:
- pasy/kamizelki ratunkowe w ilości odpowiadającej ilości ludzi na łódce;
- koła ratunkowe /z linką o średnicy 8-10 mm i długości 25 m/- łódź z napędem mechanicznym - 1
bez napędu mechanicznego - 2
- gaśnice - gdy łódź nie przekracza 10 m - gaśnica proszkowa 2 kg /1 dla silników 5-100 kW + 1 na każde następne 100 kW/
Konto/logowanie
ZAREJESTROWANI Ostatni Tobiasz Dzisiaj 0 Wczoraj 0 Wszyscy 4520 UŻYTKOWNICY Goscie 465 Zalogowani 0 Wszyscy 465
Jeste anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj
Jeste stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj aby zalogować się!
Wysłany: Piš Sty 14, 2005 8:26 am Temat postu: Wróciłem! Nabrać doświadczenia na temat opieki nad stawami.
Witam, może ktoś będzie na tyle uprzejmy, posiadając oczywiście takie doświadczenie, by rozwinąć się na temat w jaki sposób i jakie czynności należy wykonywać posiadając zarybione stawy, oraz w jaki sposób można uporać się w jak najlepszy sposób z problemem o nazwie WYDRA. Byłbym wdzięczny...
Tak się składa, że od 3 sezonów jestem właścicielem 8000 m2 ziemi, na której wykopane są 3 stawy, największy o pow. ok. 1200 m2, średni 800 m2, oraz najmniejszy liczący sobie ok. 500 m2. Problem tkwi w tym, iż posiadam znikome doświadczenie na temat, który tu właśnie poruszam, tak więc co za tym idzie, posiadam potrzebę uzyskania odpowiedzi na mnóstwo pytań, na które jak do tej pory ich nie uzyskałem w ogóle, lub nie uzyskałem ich w stopniu dla mnie satysfakcjonującym, co więcej, te, które uzyskałem pochodzą ze źródeł mało profesjonalnych, jak sądzę w owej dziedzinie.
Jeśli ktoś z Was uważa, że doświadczenie jakie posiada jest na tyle duże, by mogło ułatwić mi w jakikolwiek sposób wypełnienie luk, jakie posiadam w owym temacie, oraz sądzi, iż mógłoby mi pomóc, chętnie w skupieniu i z uwagą przeczytam każdą odpowiedź, która się pojawi.
Z góry dzięki.
Pozdrawiam!!
shawn7 Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Feb 24, 2003 Posty: 932
Kraj: Polska Miejscowoć: Bełchatów
Wysłany: Piš Sty 14, 2005 9:14 am Temat postu:
Nie znam się na tym kompletnie. Jednak myślę że praca przy stawach i opieka nad zamieszkującymi je rybami to duuuuża sprawa. Powinieneś chyba poszukać jakichś podręczników, książek, wiadomości w sieci... A moze jest gdzieś w sieci jakiś portal stawiarski? Chyba od tego trzeba zacząć...
Powodzenia
P.S. Z tego co wiem, staw z rybkami ma Sazan. Nie jest to jednak staw hodowlany. _________________ I gdzie ta metrówa ???
Docio Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Oct 28, 2002 Posty: 3958
Wysłany: Piš Sty 14, 2005 9:36 am Temat postu:
Na pewno jest literatura fachowa, nie pamiętam jedynie tytułów :-( Jednak książki nie wytłumaczą wszystkiego jeśli w danej dziedzinie nie ma się podstaw wiedzy. Najłatwiej takie podstawy i samą wiedzę zdobędziesz w najbliższym Ośrodku Doradztwa Rolniczego.
Co do samej literatury i zagadnień, na które szukasz odpowiedzi, może Ci pomóc TEN link.
wolff Ś.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów
Dołšczył: Aug 24, 2004 Posty: 1430
Kraj: Polska Miejscowoć: Bytom Górniki
Wysłany: Piš Sty 14, 2005 11:00 am Temat postu:
Nic tak nie poszerza wiedzy jak kontakt z innymi chodowcami! Porozglądaj się po swojej okolicy i porozmawiaj z właścicielami podobnych stawów lub profesjonalnych chodowców!
Doświadczenie zdobyte w takich kontaktach plus fachowa literatura mogą z ciebie zrobić eksperta w tej dziedzinie!
Wiem że początki są trudne zwłaszcza mając taki areał wody do zagospodarowania. Popytaj w gminie, poproś żeby wskazali ci kilku chodowców. Zapytaj w Ośrodku Doradztwa Rolniczego czy nie są czasem przeprowadzane w najbliższym czasie jakieś szkolenia, kursy, prezentacje. W tej chwili jest okres w którym takie kursy i szkolenia przeprowadza się najczęściej. Zapytaj o inne ODR-y o numery telefonów, podzwoń, popytaj!
Tu jest jednak tylko portal dla wędkarzy i możesz mieć problemy z uzyskaniem fachowych odpowiedzi, chyba że się mylę! _________________ Irek
------------------------------------------------
Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.
Jarpo Pogawędkowy twardziel
Dołšczył: Oct 17, 2003 Posty: 2487
Kraj: Polska Miejscowoć: Osjaków
Wysłany: Piš Sty 14, 2005 11:27 am Temat postu: Re: Wróciłem! Nabrać doświadczenia na temat opieki nad stawa
Szczupak napisał:
Witam, może ktoś będzie na tyle uprzejmy, posiadając oczywiście takie doświadczenie, by rozwinąć się na temat w jaki sposób i jakie czynności należy wykonywać posiadając zarybione stawy, oraz w jaki sposób można uporać się w jak najlepszy sposób z problemem o nazwie WYDRA. Byłbym wdzięczny...
Pod wpływem chwili (przeczytaniu Twego postu) napisałem artykulik „Wydra szkodnik czy sprzymierzeniec?” Jak się ukaże (mam taką nadzieję!) zachęcam do przeczytania i ustosunkowania się do tematu.
Co zrobić, aby wydra nie wykradała ryb ze stawu hodowlanego to osobny temat. Widziałem kiedyś wokół stawu ustawionego elektrycznego pastucha. Rozmawiałem z właścicielem i ten powiedział mi, że aby taki pastuch był skuteczny na wydry należy go przerobić, ale to załatwi Ci każdy pojęty elektryk lub elektronik. Chodzi o to, że wydra jest dużo mniejsza od bydła i w tradycyjnym pastuchu udaje jej się zdążyć przejść przez druty przed zadziałaniem impulsu elektrycznego. Po przeróbce podobno skuteczne.
taurus Starszy podbierakowy
Dołšczył: Oct 22, 2002 Posty: 118
Kraj: Polska Miejscowoć: Poznan
Wysłany: Piš Sty 14, 2005 11:35 am Temat postu:
Polecam książkę " Rybactwo Śródlądowe" Instytutu Rybactwa Śródlądowego im Stanisława Sakowicza. Książka mądra i wiele z niej osobiście się nauczyłem. Co do wydry to nie wiele zrobisz gdyż jest pod ochroną.
Kilka uwag gdzie ją szukać by wypłoszyć:
Rewir wydry ograniczony jest z reguły pasem brzegowym szerokości 80-100 m, z obu stron cieku wodnego. Minimum powierzchni na jednego osobnika wynosi w bogatych łowiskach 2-3 km brzegu jeziora lub 5 km rzeki, jego wielkość jest jednak z reguły większa, gdyż ilość i jakość kryjówek wywierają tu zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo gatunku. Samica z młodymi zajmuje osobny areał położony wewnątrz terytorium samca. Wielkość tych areałów podlega silnym fluktuacjom. Nory buduje w urwistych brzegach akwenów. Kryjówki czasowe zakłada w trzcinach, szuwarach, pod nawisami korzeniowymi, w kupach naniesionego przez wodę chrustu, pod lodem (w miejscach jego spiętrzenia), w opuszczonych "chatkach" piżmaków, a także - zwłaszcza latem - w norach i żeremiach bobrów. Drapieżnik ten należy obecnie w całej Europie do gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. Wiele obserwacji wskazuje, że jej liczebność w Polsce się zmniejsza.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN System pomocy - FAQ
Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.
Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.