Czy wiesz, że...
TROĆ WĘDROWNA:
- Rekord Polski - 14,70 kg
- Złoty medal - od 8,00 kg
- Srebrny medal - od 6,00 kg
- Br±zowy medal - od 5,00 kg

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 613
 Zalogowani 0
 Wszyscy 613

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
lecek: Wreszcie się ryby na nim poznały. Albo kormorany wyjadły. Pew ...(198355) Jun 13, @ 13:39:34

krzysztofCz: Mariusz nie wierzę... pewnie co¶ przed nami ukrywasz :hihi ...(198355) Jun 12, @ 14:37:39

mario_z: a ja nadal bez ryb, nie wiem co jest grane, ostatnie trzy wypłyni ...(198355) Jun 10, @ 11:58:48

krzysztofCz: W tym roku z belonami szału nie było. Kilka dni brały, potem wo ...(198355) Jun 09, @ 08:33:37

lecek: Po ciężkiej końcówce tygodnia, spakowałem się i w pi±tek prosto z ...(198355) Jun 02, @ 13:57:41

lecek: Gdy wysyłałem post, pokazał się komunikat o zawieszeniu dostępu d ...(198355) May 24, @ 11:59:32

krzysztofCz: Lecku... Ty się j±kasz ;question :hihi :hihi :hihi Gratulac ...(198355) May 23, @ 07:04:50

lecek: Byłem ...(198355) May 21, @ 21:49:46

lecek: Byłem z wizyt± na Dunajcu. Łowiłem jeden dzień, potem pojechałem ...(198355) May 21, @ 21:47:44

mario_z: Kurcze, prawie połowa maja a ja tylko dwa razy byłem na szczupaka ...(198355) May 12, @ 18:58:21


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2314
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2088
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2200
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2334
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2167
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2222
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2137
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2169
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2544
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2365
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - wymiar ochronny okonia
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
wymiar ochronny okonia
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
loniu
Nawijacz żyłek
Nawijacz żyłek


Dołączył: Feb 23, 2007
Posty: 136

Kraj: Polska
Miejscowość: GNIEZNO
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 7:57 am    Temat postu: wymiar ochronny okonia Odpowiedz z cytatem

Od trzech lat je¶li mam ochote zabrać do domu okonia, to zabieram sobie dwie , trzy sztuki.nie uważam tego za co¶ złego
jesli wezme kilka rybek w roku do domu. lol
podniosłem sobie wymiar ochronny okonia do 27 cm.
wydaje mi sie że obecny wymiar jest troche za mały i powinien być podwyższony do 25 cm. lol
czy macie swoje oobiste wymiary ochronne okonia . lol
prusak
Łowca Klenia


Dołączył: Jan 23, 2006
Posty: 508

Kraj: Polska
Miejscowość: Krupski Młyn
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 8:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzadko zabieram ale dwie dyszki to minimum i limit ilo¶ciowy na dokładkę nie byłby zły.
Swoj± drog± to szlag mnie trafia jak widzę w gazetkach wędkarskich "mistrzów" w łowieniu tych ryb pozuj±cych do zdjęcia z wiaderkiem czy siatk± pełn± palczaków. Naprawdę powód do dumy... :?
Pawel_K
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 13, 2004
Posty: 598

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem ogólnopolski (czy choćby okręgowy) wymiar ochronny jest złym rozwi±zaniem. A już zwłaszcza takiej ryby, jak okoń. S± zbiorniki, gdzie okonia jest za dużo. S± takie, gdzie okoni jest tak gęsto, że ryby karłowaciej±. W takim wypadku wędkarze spełniliby dobry uczynek zabieraj±c większ± liczbę małych ryb.
Co więcej, okoń nie spełnia tak ważnej roli selekcyjnej dla innych ryb, jak szczupak. Okoń zjada między innymi ikrę innych ryb. Tak więc nadmiar okonia (zwłaszcza drobnego) jest niekorzystny dla łowiska.
Oczywi¶cie s± takie łowiska, gdzie okonia należy chronić poprzez wymiary i limity.
Dlatego uważam, że ogólnopolski wymiar ochronny jest złym rozwi±zaniem. CBDO.
PS: Precz z centralnym planowaniem. Łowiska się różni± od siebie. Dla każdego z nich należałoby ustanowić regulamin adekwatny do jego charakterystyki.
GrzegorzM
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołączył: Oct 20, 2007
Posty: 14

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku okonia dobrym, aczkolwiek raczej niemożliwym byłoby ustalenie górnej granicy wymiaru ochronnego. Okoń znalazł sobie wielu sympatyków, którzy będ± go uważać za ważn± rybę, o któr± trzeba dbać. Jednak sprawa okonia nie jest tak oczywista. Fakt - ryby powinni¶my chronić, ale niektórych z nich jest stanowczo za dużo, między innymi okonia. Tak więc my¶lę, że dolna granica wymiaru ochronnego nie powinna być zbyt wysoka, mało tego - uważam, że tej granicy w ogóle nie powinno być, między innymi dlatego, że jak napisał użytkownik wyżej okonia jest bardzo dużo i szkodzi. Winno się chronić natomiast te największe sztuki wprowadzaj±c górn± granicę wymiaru ochronnego. To jest moje własne zdanie na temat wymiaru ochronnego okonia, tak więc pewnie pojawi się wiele osób, które będ± je negować usmiech
Pozdrawiam!!
GrzegorzM
odertal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 29, 2007
Posty: 321

Kraj: Polska
Miejscowość: opolszczyzna
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na OpolszczyĽnie jest 18 cm i cacula lol
_________________
Żyjmy w zgodzie z natur±...
Pawel_K
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 13, 2004
Posty: 598

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odertal napisał:
Na OpolszczyĽnie jest 18 cm i cacula lol
B±dĽmy – proszę – precyzyjni. Co znaczy „cacula”? Czy macie na OpolszczyĽnie pod dostatkiem dużego okonia, niezależnie od charakteru łowiska?
sacha
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 30, 2002
Posty: 3612

Kraj: Polska
Miejscowość: W-wa
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój wymiar jest "do zegarka" czyli jakie¶ 21-22cm.A wprowadziłęm sobie też max. 40cm ale w ostatnich latach nawet takiego na oczy nie widziałem :placz .Wymiar 20-40 do zabrania zasugerowałem GRŁ i o ile wiem tak zrobili 8) .
psulek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 23, 2006
Posty: 287

Kraj: Polska
Miejscowość: Puławy/Warszawa
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GrzegorzM napisał:
Fakt - ryby powinni¶my chronić, ale niektórych z nich jest stanowczo za dużo, między innymi okonia. Tak więc my¶lę, że dolna granica wymiaru ochronnego nie powinna być zbyt wysoka, mało tego - uważam, że tej granicy w ogóle nie powinno być, między innymi dlatego, że jak napisał użytkownik wyżej okonia jest bardzo dużo i szkodzi. Winno się chronić natomiast te największe sztuki wprowadzaj±c górn± granicę wymiaru ochronnego. To jest moje własne zdanie na temat wymiaru ochronnego okonia, tak więc pewnie pojawi się wiele osób, które będ± je negować usmiech
Pozdrawiam!!
GrzegorzM


Powiem szczerze że większej bzdury nie słyszałem. Powiedz kolego - sam to wydedukowałe¶ czy kto¶ ci powiedział i powtarzasz?? Typowe my¶lenie dziadków z nad stawu, gdzie najpro¶ciej zwalić cał± winę na okonia. Okoń nie jest w stanie spowodować karłowacenia. I okoń nie szkodzi. Chociażby z takich powodów że:

1. Jest kanibalem - czyli jego populacja sama się reguluje, o ile nie jest drastycznie zaburzona.
2. Jest też pokarmem - o czym ¶wiadcz± przeprowadzone badania i inne drapieżniki też go temperuj±, o ile ich populacja nie jest zaburzona.

To że gdzie¶ jest go dużo, to oznaka tego, że jest za mało szczupaka który go wytnie. Jako¶ nigdy nie słyszałem w takiej sytuacji, żeby ograniczyć odłów szczupaka - dużo okonia - tłuc okonia jak wlezie. Oczywi¶cie szczupaka też walić w łeb jak popadnie, bo to jeszcze większy szkodnik - większe ryby zjada. Ostatnio zasłyszałem opinię że "trzeba jak najwięcej drapieżnika odłowić bo będziemy karpiem zarybiać". Ale jako¶ nikt nie powiedział "zarybimy karpiem i wprowadzimy miesięczny zakaz zabierania tej ryby". O dzizas - ręce mi opadły i już nie chciało mi się dyskutować. Jakby¶ też nie wiedział 80% naszych ryb jest szkodnikami, bo podjadaj± sobie ikrę na wzajem. WSZYSTKIE - może poza szczupakiem i sandaczem. Podejrzewam też że nigdy nie widziałe¶ chmury 2x3 m centymetrowych japońców, którymi szczupłe się nie za bardzo interesuj±, bo s± dla nich za małe a okonie jak najbardziej. PóĽniej to te małe paskudztwa dorastaj± i podżeraj± pokarm innym rybom, a nieliczne drapieżnikiem które s± w stanie je zeżreć nie wyrabiaj±. To samo tyczy się płoci, wzdręgi, leszcza.

Osobi¶cie staram się nie zabierać pasiaków poniżej 20 cm - z bardzo praktycznego powodu - Ľle się je skrobie i niewygodnie je. Zazwyczaj biorę co¶ w przedziale 25-30 cm.

Pozdrawiam

Paweł
odertal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 29, 2007
Posty: 321

Kraj: Polska
Miejscowość: opolszczyzna
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pawel_K napisał:
odertal napisał:
Na OpolszczyĽnie jest 18 cm i cacula lol
B±dĽmy – proszę – precyzyjni. Co znaczy „cacula”? Czy macie na OpolszczyĽnie pod dostatkiem dużego okonia, niezależnie od charakteru łowiska?

No chodzi mi mianowicie o to , iż jest w ogóle wymiar ochronny i to mnie cieszy usmiech . Choć mogłoby być np.20 cm wink:
A je¶li chodzi o ilo¶ć czy wielko¶ć to zależy od wody. Jeden potrafi znaleĽć duże garbusy a inny będzie łowił maluchy przez cały sezon i narzekał że dużych, tu czy tam nie ma wink:
_________________
Żyjmy w zgodzie z natur±...
kaktus
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 29, 2006
Posty: 357

Kraj: Polska
Miejscowość: Legnica
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mnie w tym roku to nie chce się w ogóle zabierać ryb usmiech
zabrałem dwa lipienie, bo pierwszy raz dwa złapałem (wrzesień b.r.), no i chyba jakiego¶ leszcza. Z głodu nie umieram, a i tak wolę mięso drobiu i wieprzowinkę, niż rybki. No, chyba, że trafi mi się sandacz, to chętnie go skonsumuję, a jak się nie trafi, zjem schabowego. A pasiaki? Od tamtego roku zacz±łem używać lekkiego spina i trochę mi się trafiło. Żadnego nie zjadłem, do wody poszły usmiech))) Samo łapanie było lepsze usmiech
Sazan
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: Oct 14, 2002
Posty: 2588

Kraj: Polska
Miejscowość: Kraków
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kaktus napisał:
a mnie w tym roku to nie chce się w ogóle zabierać ryb usmiech

Słusznie. Okropnie potem siatka i ręce ¶mierdz±. lol
_________________
Trzeba dobić tę watahę!
GrzegorzM
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołączył: Oct 20, 2007
Posty: 14

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 4:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

psulek napisał:
Powiedz kolego - sam to wydedukowałe¶ czy kto¶ ci powiedział i powtarzasz??

To moje prywatne zdanie.

Kolego gdyby¶ Ty połowił sobie na moich terenach troszkę czasu to zrozumiałby¶ o co mi chodzi. Niejednokrotnie okonie na łowisku doprowadzały mnie do gor±czki, kiedy to przez 3godziny brał okoń za okoniem, każdy po 5-10cm - to chyba o czym¶ ¶wiadczy. Przykro mi, że kierujesz takie słowa do mnie, mimo że jestem znany z tego, że na własn± rękę prowadzę zarybienia na jeziorach, a ryby które złowię wypuszczam, a Ty porównujesz mnie do jakiego¶ dziadka nad stawem, który masowo wyławia wszystkie ryby- bardzo to jest dla mnie przykre.
ilbelfero
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 04, 2005
Posty: 284

Kraj: Polska
Miejscowość: Tychy
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie panowie, bo się naderwiecie.
GrzegorzM
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołączył: Oct 20, 2007
Posty: 14

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ależ ja jestem spokojny... wesoly Nie ma powodów do nerwów usmiech
psulek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 23, 2006
Posty: 287

Kraj: Polska
Miejscowość: Puławy/Warszawa
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 10:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorzu,

Nie pos±dzam cię o mięsiarstwo i inne takie rzeczy, wkurza mnie tylko jak kto¶ pisze że okoń to szkodnik bo powoduje karłowacenie ryb i trzeba znie¶ć limity i ograniczenia bo należy go tępić. S± tacy co my¶l± że tylko karp i japoniec to ryby pożyteczne - mam nadzieję że do takich nie należysz. Jest to wierutna bzdura i spłycenie tematu.. Czy wyobrażasz sobie co by pływało w twoich wodach gdyby z każdego ziarenka ikry wylęgła się jedna ryba i dorosła? Karłowacenie ryb jest spowodowane brakiem pokarmu (czasami parametrami wody, ale to inna sprawa). Brak pokarmu zazwyczaj za¶ tym, że nie ma drapieżnika który eliminował by nadmiar drobnicy. W Polskich wodach jest to zjawisko powszechne, ponieważ drapieżnicy-selekcjonerzy s± pod największ± presj± i po prostu ich brakuje. Chodzi mi głównie o to, że twoje nawoływanie do tępienia okonia jest działaniem maj±cym na celu zlikwidowanie objawu. Nikt nie zastanawia się jaka jest tego przyczyna. Nikt nie pomy¶li o odbudowie normalnej populacji drapieżców. Co by¶ pomy¶lał o lekarzu który kazał by ci uci±ć bol±cy palec - utniemy, będzie po problemie. Nie będzie bolał. A co jak zaboli następny?? :evil:

Jeżeli w jakikolwiek sposób obraziłem to przepraszam. Ale to jedna z kwestii która najbardziej mnie pieni.

Pozdrawiam

Paweł
noidemm
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 01, 2005
Posty: 201

Kraj: Polska
Miejscowość: Opoczno
PostWysłany: Sro Paż 24, 2007 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

psulek nie ł±dnie tak traktować nowych kolegów z forum. Każdy ma swoje zdanie i to trzeba szanować. Pozdrawiam i prosze na mnie nie skakac:P
_________________
czasami lepiej jest spać ;)
zrodlak
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 24, 2007
Posty: 283

Kraj: Kanada
Miejscowość: toronto
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 12:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GrzegorzM napisał:
W przypadku okonia dobrym, aczkolwiek raczej niemożliwym byłoby ustalenie górnej granicy wymiaru ochronnego. Okoń znalazł sobie wielu sympatyków, którzy będ± go uważać za ważn± rybę, o któr± trzeba dbać. Jednak sprawa okonia nie jest tak oczywista. Fakt - ryby powinni¶my chronić, ale niektórych z nich jest stanowczo za dużo, między innymi okonia. Tak więc my¶lę, że dolna granica wymiaru ochronnego nie powinna być zbyt wysoka, mało tego - uważam, że tej granicy w ogóle nie powinno być, między innymi dlatego, że jak napisał użytkownik wyżej okonia jest bardzo dużo i szkodzi. Winno się chronić natomiast te największe sztuki wprowadzaj±c górn± granicę wymiaru ochronnego. To jest moje własne zdanie na temat wymiaru ochronnego okonia, tak więc pewnie pojawi się wiele osób, które będ± je negować usmiech
Pozdrawiam!!
GrzegorzM

Podzielam Twoja opinie. Zastosowanie wymiaru ochronnego na gorze, a wiec dajmy na to 35 czy 40 cm jest o wiele korzystniejsze dla calego gatunku niz stosowanie minimalnego wymiaru ochronnego.
Chroniac osobniki duze i wyrosniete, chronimy najlepszy material genetyczny gatunku. O wiele lepsze cechy w czasie tarla przekaza osobniki duze i zdrowe niz skarlowaciale lub tez niewielkie przystepujace do tarla.
Jest tez jeszcze inne wyjscie - zastosowanie wymiaru ochronnego "od - do", co znaczy, ze objete ochrona sa na przyklad osobniki w przedziale dlugosci od dajmy na to 33-40 cm. (wymiary jakie podaje sa wziete z ksiezyca).
Kolejne wyjscie moze byc takie, ze narzuca sie wymiar ochronny gorny z ograniczeniem iloscowym - np 35 cm, przy czym zaznacza sie, ze wolno powyzej tego wymiaru wziac powiedzmy jedynie jedna sztuke.
Tak pojete "wymiary ochronne" mozna zastosowac dla dowolnego gatunku ryb, nie tylko w stosunku do okonia.
W Ontario, gdzie zamieszkuje, takie rodzaje wymiarow ochronnych stosuje sie bardzo czesto. Bywa, ze na dwoch akwenach lezacych blisko siebie stosuje sie dwie rozne formy wymiaru ochronnego. Nikomu to nie przeszkadza. No ale coz; jak mawiaja - co kraj, to obyczaj.
kaktus
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 29, 2006
Posty: 357

Kraj: Polska
Miejscowość: Legnica
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie - temat karłowacenia danego gatunku może wynikać z faktu braku w danym zbiorniku drapieżnika, który tę "karłowat±" populację zdziesi±tkuje. Ameryki nie odkryłem. Ale jest też inna sprawa - dlaczego ro¶cimy sobie prawo do poprawiania matki natury? Mówię to w kontkek¶cie uznawania danego gatunku za szkodnika. Żadna ryba nie jest szkodnikiem, gdyż jest czę¶ci± ekosystemu. Może zjadać inne gatunki, ale sama też jest pożywieniem dla innych ryb lub żyj±tek wodnych. My¶lę, że dalsza dyskusja w tym temacie nie ma sensu z prostego powodu - jeste¶my tylko użytkownikami wód i nie my ustalamy zasady obowi±zuj±ce w przyrodzie. Możemy co najwyżej poprzez odpowiedni± gospodarę wodami (np. odpowiednie zarybienia) dbać o to, aby równowaga w wodzie nie była zachwiana. Ot, tyle.
Hambriento
Czy¶ciciel gumiaków
Czy¶ciciel gumiaków


Dołączył: Apr 26, 2007
Posty: 7

Kraj: Polska
Miejscowość: Wrocław/Kluczbork
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Madre slowa mojego poprzednika!!! Szkodnikami w przyrodzie to chyba jestesmy tylko My ludziska i tyla dodam.

Ps. O ile mi wiadomo zarybianie na wlasna reke nie jest dobrym pomyslem(ba jest przestepstwem)!!! :P

pozdrawiam serdecznie Hambriento!

Sorka za brak polskosci w znakach taka natura naszego jezyka za granicami matecznika usmiech
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 10:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hambriento napisał:
Szkodnikami w przyrodzie to chyba jestesmy tylko My ludziska i tyla dodam.

Ps. O ile mi wiadomo zarybianie na wlasna reke nie jest dobrym pomyslem(ba jest przestepstwem)!!! :P



Niestety ale to prawda!! smutny
_________________
Politycznej poprawno¶ci moje stanowcze NIE!
sacha
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 30, 2002
Posty: 3612

Kraj: Polska
Miejscowość: W-wa
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

psulek napisał:
Powiem szczerze że większej bzdury nie słyszałem. Powiedz kolego - sam to wydedukowałe¶ czy kto¶ ci powiedział i powtarzasz?? Typowe my¶lenie dziadków z nad stawu, gdzie najpro¶ciej zwalić cał± winę na okonia. Okoń nie jest w stanie spowodować karłowacenia. I okoń nie szkodzi.

A może to Ty się mylisz zly: z tym że okoń nie karłowacieje :?:
Podaję przykład który mog± potwierdzić przynajmbniej 2 osoby z PW.
Bajorko torfowe w okolicach Jadowa,okonia na gęsto ale nie ma większych niż 26-27cm.Wszystkie okonie s± wyj±tkowo szczupłe za to łby maj± bardzo duże,wyłupiaste oczy i ciężko się dopatrzeć pasków na prawie czarnym okoniu.Krztałt ryby i wielko¶c łba jednoznacznie wskazuję na formę karłowat±.
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pewnych warunkach każda ryba karłowacieje! Gdy zabraknie odpowiedniego pokarmu, zabraknie naturalnego wroga lub, gdy przedstawicieli gatunku jest zbyt dużo. Typowym przykładem jest tu sumik karłowaty (a widzicie karłowaty!) który potrafi rozmnażać się w zastraszaj±cym tempie. Innym przykładem może tu być też kara¶ srebrzysty, który w sprzyjaj±cych warunkach może mieć kilka razy w roku tarło a gdy w zbiorniku będzie za mało drapieżnika (szczupaka) potrafi bardzo szybko opanować zbiornik. Niestety mamy wtedy w takim zbiorniku karłowat± odmianę karasia. Podobnie jest też niestety z okoniem. W przyrodzie niestety tak jest, że jeden je drugiego i wtedy jest dopiero dobrze. Niestety człowiek wie lepiej i próbuje ustalać swoje prawa, co przeważnie ma opłakane konsekwencje. Zapomniałbym płoć też karłowacieje. Płoć dorasta do pewnego wymiaru i gdy w zbiorniku nie ma odpowiedniego pożywienia (wtedy płoć przechodzi na odżywianie małymi kręgowcami) to koniec raczej większa nie uro¶nie.
_________________
Politycznej poprawno¶ci moje stanowcze NIE!
GrzegorzM
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołączył: Oct 20, 2007
Posty: 14

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ależ temat się rozkręcił usmiech Widziałem, że cytowano moje słowa i pisano, że okoń nie karłowacieje. A czy ja napisałem, że karłowacieje? Nie nie pisałem. Każda ryba może karłowacieć, je¶li będzie w bardzo płytkich zbiornikach i będzie jej bardzo dużo. Okoń nie skarłowacieje w normalnym jeziorze. Za daleko Panowie sięgacie. Nie rozumiem, dlaczego zinterpretowano tak dziwnie moje słowa. Ja niby nawołuję do tępienia okonia? NIE! Piszę tylko by nie było dolnego wymiaru ochronnego okonia. Czy to, że nie będzie tego wymiaru jest równoznaczne z tym, że wędkarze wyłapi± wszystkie okonie? Ze słów jednego z Panów wynika, że tak. Zajmujecie się okoniem, a nie widzicie jak ginie piękna ryba jak± jest szczupak, jego wymiar ochronny powinno się podnie¶ć do min.50cm i wprowadzić limit połowu do 1sztuki. Ale to nie jest głównym w±tkiem tego tematu. Okonia w naszych wodach jest sporo, gdy nie będzie wymiaru ochronnego to z pewno¶ci± mało który wędkarz będzie zabierać małe okonki do domu. Czasami ludzie skupiaj± się na rzeczach mało istotnych nie zwracaj±c jednocze¶nie uwagi na rzeczy ważne. Mam wrażenie, że niektórzy chc± z siebie zrobić nader poprawnych wędkarzy.
noidemm
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 01, 2005
Posty: 201

Kraj: Polska
Miejscowość: Opoczno
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i znów wojna będzie tym razem o okonia 8)
_________________
czasami lepiej jest spać ;)
lecek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 12, 2002
Posty: 1494

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa-Tarnów
PostWysłany: Czw Paż 25, 2007 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to zwykle bywa głos rozs±dku jest pojedynczy i zagłuszany. Grzegorz ma racje i po stokroć racje!!! Przynajmniej go¶ć przemy¶lał obecn± sytuacje i wyci±gn±ł prawidłowe wnioski. Wła¶nie duży okoń powinien podlegać ochronie, gdyż jak sami nawet najwięksi krytycy zauważyli,mały okoń to przypadki karłowaciejstwa i nawet niepoż±dania. Duży okoń to jak najbardziej oczekiwany robi±cy dobr± pracę drapieżnik. Niestety wła¶nie duże okazy okonia s± coraz większ± rzadko¶ci±. Po za tym okoń bardzo powoli ro¶nie. Też jestem za tym aby kto¶ przemy¶lał sprawę i zrozumiał w czym rzecz. W przypadku wła¶nie okonia powinny być chronione a tym samym wypuszczane największe sztuki. Czyli wymiar ochronny dla okonia powinien być górny. Np. bezwzględnie uwolnieniu powinny podlegać sztuki od 37 czy 40cm w wzwyż. Panowie czasy się zmieniły i czas zmienić podej¶cie oraz tok my¶lenia. Grze¶ gratuluję.
_________________
Lecek
psulek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 23, 2006
Posty: 287

Kraj: Polska
Miejscowość: Puławy/Warszawa
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 8:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powtórzę jeszcze raz - ryby nie karłowaciej± bez przyczyny - sama ochrona okazów jest jak najbardziej wskazana, jednak jest to ryba która musi czuć na karku oddech drapieżnika.

Jeżeli chodzi o szczupaka, to jestem za opcj± intensywnego zarybienia zbiorników ze skarłowaciałymi rybami przy wprowadzeniu całkowitej amnestii szczupłego. Okoń to nie sumik karłowaty - szczupak bardzo chętnie zagryza t± rybkę. Jak się pomoże przyrodzie to sobie poradzi z problemem.

@ GrzegorzM

Jeżeli nie namawiasz do tępienia okonia, to powiedz mi w jaki sposób brak dolnego wymiaru wpłynie na wielko¶ć okoni? Może s±dzisz że rybki przeczytaj± nowy RAPR i zaczn± rosn±ć po stwierdz± że pozostawanie w rozmiarach "ochronnych" się nie opłaca. Wybacz, ale mógłby¶ wykazać nieco mniej hipokryzji? Czy możesz mi na¶wietlić swoje intencje, bo może co¶ przeoczyłem.

Pozdrawiam

Paweł


Ostatnio zmieniony przez psulek dnia Pią Paż 26, 2007 3:03 pm, w cało¶ci zmieniany 1 raz
GrzegorzM
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołączył: Oct 20, 2007
Posty: 14

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

psulek napisał:

Jeżeli nie namawiasz do tępienia okonia, to powiedz mi w jaki sposób brak dolnego wymiaru wpłynie na wielko¶ć okoni? Może s±dzisz że rybki przeczytaj± nowy RAPR i zaczn± rosn±ć po stwierdz± że pozostawanie w rozmiarach "ochronnych" się nie opłaca. Wybacz, ale mógłby¶ wykazać nieco mniej hipokryzji? Czy możesz mi na¶wietlić swoje intencje, bo może co¶ przeoczyłem.
Pozdrawiam
Paweł

Zaczyna się szukanie dziury w całym. Mój komunikat był jasny i nie wiem po co Ci te kolejne pytania. Je¶li nie rozumiesz mojego komunikatu - trudno, ja nie mam zamiaru więcej się tłumaczyć. Napisałem to co my¶lę i moja aktywno¶ć w tym temacie dobiega końca, bo jeszcze wyjdę na jakiego¶ tępiciela okoni, nauczyciela czytania dla ryb, albo kto wie co jeszcze... lol
I nie piszcie, że wybucha jaka¶ awantura, bo ja awantury nie prowadzę. Sam jestem administratorem jednego z for i wiem, jak takie spięcia Ľle wpływaj± na atmosferę. Tak więc pewnie i jedna i druga strona ma trochę racji:!:
Pozdrowionka!! wesoly
psulek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 23, 2006
Posty: 287

Kraj: Polska
Miejscowość: Puławy/Warszawa
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie będę już tez dr±żył tego tematu z powodów które przytoczyłe¶. Możliwe że chodziło ci o co¶ innego, czego ja nie potrafię zrozumieć, a ty nie potrafisz mi wytłumaczyć. To fakt, że wybiegam trochę dalej niż to co napisałe¶, ale dla mnie jest ważne też to, co z tekstu wynika. I tyle. Bo zawsze staram się patrzeć nieco dalej.

Pozdrawiam

Paweł
MichalTch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 20, 2006
Posty: 692

Kraj: UK
Miejscowość: Nuneaton
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GrzegorzM napisał:

Zaczyna się szukanie dziury w całym. Mój komunikat był jasny i nie wiem po co Ci te kolejne pytania. Je¶li nie rozumiesz mojego komunikatu - trudno, ja nie mam zamiaru więcej się tłumaczyć. Napisałem to co my¶lę i moja aktywno¶ć w tym temacie dobiega końca, bo jeszcze wyjdę na jakiego¶ tępiciela okoni, nauczyciela czytania dla ryb, albo kto wie co jeszcze... lol



Podobnie jak psulek nie rozumiem tego co chciałe¶ przez to powiedzieć. W czym mogłoby to pomóc :?: Być może zakładasz, że wędkarze zaczn± zabierać drobnicę skoro jest poniżej wymiaru. Wydaje mi się, że bardzo przeliczyłby¶ się. Wyja¶nij nam co chcesz powiedzieć, może sami dzięki Tobie przejrzymy na oczy i zobaczymy jaka jest prawda.
_________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mog± nie dostrzec różnicy
GrzegorzM
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołączył: Oct 20, 2007
Posty: 14

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro sam napisałe¶, że wędkarze nie będ± zabierać małych okoni to po co w takim razie wprowadzać wymiar ochronny? 8O Nie będę pisać w tym temacie więcej, bo ciężko jest co¶ wskórać gdy jest się samemu (prawie) a w opozycji cała gromada. Możecie uznawać, że wygrali¶cie t± dyskusję usmiech Niechaj małe okonie się mnoż±, łówcie je i będzie pięknie. Za parę lat będziecie łowić tylko te okonki z oczami na ogonie, a duże sztuki będziecie widzieć tylko na fotografiach.
Pozdrawiam!
P.S
Przepraszam administratorów, że zaraz po zarejestrowaniu się narobiłem takiego bałaganu :oops:
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GrzegorzM napisał:
Niechaj małe okonie się mnoż±, łówcie je i będzie pięknie. Za parę lat będziecie łowić tylko te okonki z oczami na ogonie, a duże sztuki będziecie widzieć tylko na fotografiach.
Pozdrawiam!


Się nie podniecaj bez potrzeby usmiech Po prostu nieprezyjnie skrobn±łe¶ posta inicjuj±cego w±tek.Wystarczyło dorzucić wyja¶nienie, że w łowisku, które masz na my¶li, populacja pasiastych karłowacieje. Lub prawdopodobnie karłowacieje. I po kłopocie usmiech

Sam znam takie łowisko. To jeden ze stawów poglinowych w podwarszawskiej Zielonce. Gdzie może jeden na dwadzie¶cia złowionych pasiastych ma wymiar (18 cm). Wielki łeb, wielkie ¶lepia, a chude prawie jak ukleje. Maleństwa takie po 7 - 8 cm przystępuj± do tarła.
No i problem: wycinaj± niemal cał± ikrę i wylęg innych gatunków. Ba! Nawet na ciasto nieĽle bior±. Bo nie maj± co żreć.

W innym zbiorniku (stara fosa) zapanowała plaga płoteczek. Spod lodu można było wyj±ć, w ci±gu 4 godzin, nawet i 200 sztuk. Prawie żadna nie osi±gała obowi±zuj±cego wówczas wymiaru 15 cm. To nie była woda PZW, więc można było (pro¶ba gospodarza) zabierać jak leci. By się tego pozbyć.
Mieszane uczucia? No cóż, się okazało, że te mikrusy po 10 - 14 cm wybornie smakuj± usmażone na głębokim oleju lub zamarynowane usmiech

Trzy inne stołeczne zbiorniki: plaga karasi. Takich po 4 - 6 cm, większe to był rarytas. Ale przynajmniej było gdzie zaopatrzywać się w żywczyki.

Pensjonat na Warmi, z kilkoma stawkami na terenie (własno¶ć prywatna): w połowie kwietnia wła¶cicel prosił, żeby wyławiać szczupaki, nawet te małe. Bo wpu¶cił za dużo, a teraz na potęgę wyżeraj± białoryb. A co to będzie, jak zdołaj± się wszystkie wytrzeć?!

Milusińscy, każda woda, a w szczególno¶ci niewielkie, zamknięte zbiorniki, powinna mieć ustalone własne prawa w dziedzinie wymiarów ochronnych, limitów połowowych czy okresów ochronnych. Ale... tu jeszcze trzeba m±drego gospodarza. Który wie, co ma w wodzie i jak tym zarz±dzać. Dla utrzymanie wła¶ciwych proporcji między gatunkami, a też i zadowolenia płac±cych moczykijów.
loniu
Nawijacz żyłek
Nawijacz żyłek


Dołączył: Feb 23, 2007
Posty: 136

Kraj: Polska
Miejscowość: GNIEZNO
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

¦więte słowa bomel. lol
loniu
Nawijacz żyłek
Nawijacz żyłek


Dołączył: Feb 23, 2007
Posty: 136

Kraj: Polska
Miejscowość: GNIEZNO
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PRZEPRASZAM miało być bombel. lol
Milan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 18, 2003
Posty: 1890

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowa Dęba
PostWysłany: Pią Paż 26, 2007 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ,,rozbujane" towarzystwo :)

Jak dla mnie my¶l przewodnia Grzegorza wydaje się jasna i słuszna w moim przekonaniu. Wiadomo, że je¶li będziemy wypuszczali duże okonie to małe będ± miały więcej ,,wrogów", co przy małej populacji szczupaka czy sandacza jest dobrym rozwi±zaniem. Dla mnie więcej dużego okonia równa się z mniejsz± populacj± małego pasiaczka, co wcale nie znaczy, że nie zostanie nic drobnego i równowaga się zachwieje. W pewnym momencie wszystko samo się ustabilizuje i będzie jak matka natura przykazała. Osobi¶cie nie zabieram okoni żadnej wielko¶ci i mile widziane byłoby dla mnie ustalenie górnego wymiaru na 30 cm. Taki okonek jest już ładny i potrafi powalczyć na delikatnym zestawie. Dlaczego tylko 30??? A ile jest tych przekraczaj±cych 40cm ??? To tylko moje skromne zdanie. Pozdrawiam.
_________________
Bieroo Paniee???
DJ_Krystus
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 02, 2006
Posty: 611

Kraj: Polska
Miejscowość: Pleszew
PostWysłany: Sob Paż 27, 2007 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wtr±cę się, i zaproponuję powrót do poprzedniego tematu w±tku usmiech .

I powracaj±c do niego napisze:
Mój osobisty wymiar okonia to tak jak sachy do zegarka czyli 22cm wesoly .A u mnie w okręgu(KALISKIM) okoń ma wymiar równe 15cm ;) .

Pozdrowienia 8)
_________________
DJ KRYSTUS nie kradnie - bierze, co mu sie nalezy
DJ KRYSTUS nie grozi - uswiadamia o przyszlosci
DJ KRYSTUS nie rozkazuje - stanowczo doradza
DJ KRYSTUS nie klamie - przedstawia swoja wersje wydarzen
DJ KRYSTUS nie ¶pi - DJ KRYSTUS czuwa!
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.12 sekund :: Zapytania do SQL: 123