Czy wiesz, że...
Przeciętna długo¶ć życia wybranych gatunków ryb: sum 60 lat, piskorz 20 lat, sandacz 15 lat, leszcz 14 lat, szczupak 10 lat, okoń 10 lat, węgorz 50 lat, jesiotrowate 100 lat.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 485
 Zalogowani 0
 Wszyscy 485

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
lecek: Wreszcie się ryby na nim poznały. Albo kormorany wyjadły. Pew ...(198362) Jun 13, @ 13:39:34

krzysztofCz: Mariusz nie wierzę... pewnie co¶ przed nami ukrywasz :hihi ...(198362) Jun 12, @ 14:37:39

mario_z: a ja nadal bez ryb, nie wiem co jest grane, ostatnie trzy wypłyni ...(198362) Jun 10, @ 11:58:48

krzysztofCz: W tym roku z belonami szału nie było. Kilka dni brały, potem wo ...(198362) Jun 09, @ 08:33:37

lecek: Po ciężkiej końcówce tygodnia, spakowałem się i w pi±tek prosto z ...(198362) Jun 02, @ 13:57:41

lecek: Gdy wysyłałem post, pokazał się komunikat o zawieszeniu dostępu d ...(198362) May 24, @ 11:59:32

krzysztofCz: Lecku... Ty się j±kasz ;question :hihi :hihi :hihi Gratulac ...(198362) May 23, @ 07:04:50

lecek: Byłem ...(198362) May 21, @ 21:49:46

lecek: Byłem z wizyt± na Dunajcu. Łowiłem jeden dzień, potem pojechałem ...(198362) May 21, @ 21:47:44

mario_z: Kurcze, prawie połowa maja a ja tylko dwa razy byłem na szczupaka ...(198362) May 12, @ 18:58:21


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2314
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2089
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2202
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2334
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2167
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2223
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2138
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2169
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2544
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2365
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Sumowy dylemat
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Sumowy dylemat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
rzezuch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 12, 2006
Posty: 216

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowa Huta
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 12:14 pm    Temat postu: Sumowy dylemat Odpowiedz z cytatem

Witam.
W tym roku prawdopodobnie wyja¶ni± się moje wędkarskie dylematy odno¶nie ulubionej metody połowu. Spodobało mi się pstr±gowanie, byłem na kilku wypadach i kilka rybek złapałem. W zeszłym sezonie, pomimo wielu wypadów zakończonych brakiem brań, zajawiłem się na łowienie szczupaków i z niecierpilwo¶ci± czekam na 1 maja wesoly.
Lubie i zawsze lubiłem "pokwitn±ć" nad wod± z feederkiem i w tym sezonie zamierzam też połowić na DS, zreszt±...już niejednokrotnie łowiłem na "ciepłej wodzie" lol

Zawsze marzyłem o złowieniu dużej ryby i chciałbym zapolować na suma, raczej gruntowo niż spinningowo. Od dłużeszgo czasu zastanawiam się jak rozwi±zać problem wędki na suma, której nie posiadam smutny
Na pocz±tku rozkminiałem zakup karpiówki takiej 3.6 metra cw do ok 150g ale łowienie karpi to ostatnia rzecz która zamierzam robić w tym sezonie wędkarskim więc ta wędka służyła by mi tylko na suma i sandacza z gruntu.

Doszedłem do wniosku, jako że zaraziłem się "szczupakiem", żeby kupić mocny kij szczupakowy, taki o długo¶ći 3 metrów i cw. do 80g, który mogłby mi słuzyć także do połowu sumów z gruntu.

Uważacie, że zakup takiej wędki to może być dobry pomysł na rozwiazanie mojego sumowego problemu :?:

Prosze o porady.
hakin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 26, 2003
Posty: 464

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorki, ja mam takie małe podpytanko. Co to jest te DS? Każdy tak o tym mówi
rzezuch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 12, 2006
Posty: 216

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowa Huta
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drgaj±ca Szczytówka wesoly
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem to pomysł, który w efekcie nie pozwoli Ci na penetrowanie dołków w nurcie, czyli naturalnych miejsc bytowania sumów z powodu małego cw wędziska. To pomysł, który najprawdopodobniej skończy się zniszczeniem sprzętu gdy złakomi się już 15kg maluszek. Konstrukcja wędziska gruntowego jest inna niż spinningowego i nie można w tym przypadku mówić o możliwo¶ci spokojnego wyholowania 30kg ryby na wędzisko z cw do 100g. Z kolei wędziska spinningowe s± zdecydowanie za krótkie do połowów rzecznych, w jeziorach lub zbiornikach zaporowych mogłyby się sprawdzić.
rzezuch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 12, 2006
Posty: 216

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowa Huta
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 3:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro wędzisko o cw. do 80 moze być za małe do obławiania dołków w nurcie to jakie bys polecał :?:.
Docio, pisałem, że łowił sumy bede tylko na grunt, na spinning nie zamierzam.
Ciężko znaleĽć uniwerslane rozwiazanie ale z braku gotówki na zakup dwóch wędzisk (spinningu na szczupaka i gruntówki na suma) poszukuje takiego własnie rozwi±zania.

Ma ktos jeszcze jakies rady :?:

I
SpinerK
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 16, 2005
Posty: 772

Kraj: Polska
Miejscowość: Gdańsk
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rzezuch napisał:
Skoro wędzisko o cw. do 80 moze być za małe do obławiania dołków w nurcie to jakie bys polecał :?:.
Docio, pisałem, że łowił sumy bede tylko na grunt, na spinning nie zamierzam.
Ciężko znaleĽć uniwerslane rozwiazanie ale z braku gotówki na zakup dwóch wędzisk (spinningu na szczupaka i gruntówki na suma) poszukuje takiego własnie rozwi±zania.

Ma ktos jeszcze jakies rady :?:

I

Sprzęt na szczupaka praktycznie przekre¶la połowy suma. Wędzisko o cw do 80 g będzie zdecydowanie za mocne na szczupaki (chyba że w Twoim łowisku pływaj± same metrówki wink: ) Z kolei to samo wędzisko będzie za lekkie do łowiena sumów z gruntu.
Moja rada: kup wędkę "na szczupaki" o cw do ok 30-35 g. Sezon na sumy zaczyna się dopiero 1 lipca, do tej pory zd±żysz chyba skombinować pieni±dze na następn± wędkę? wink:
rzezuch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 12, 2006
Posty: 216

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowa Huta
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 3:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SpinerK napisał:
Sezon na sumy zaczyna się dopiero 1 lipca, do tej pory zd±żysz chyba skombinować pieni±dze na następn± wędkę? wink:


Bardzo zależy mi na oszczędno¶ciach usmiech Do wędki sumowej potrzeba jeszcze kolowrotka sumowego a to jest kolejny wydatek :placz
Jazgarek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 28, 2006
Posty: 323

Kraj: Polska
Miejscowość: Głowno
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może Tu . Blank Lamiglasa 3,5 m, c.w. 10-200. Wyrzut zaczyna się od 10g, więc może nada się do spinningowania, jedynie długo¶ trochę za duża. Na suma wyrzut 200g chyba byłby odpowiedni, długo¶ć również. Cena trochę wysoka, bo 485zł, więc za tak± cene można kupić dwie wędki. wesoly To jedyne "uniwersalne" wędzisko, które znalazłem. usmiech Moim zdaniem nie da się znaleĽć wędziska, które by Cię w pełni satysfakcjonowało. usmiech

My¶licie, że wędzisko surfcastingowe nadawałoby się na sumy?
rzezuch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 12, 2006
Posty: 216

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowa Huta
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My¶le, że zrezygnuje z tego pomysłu i zakupie wędzisko typowo sumowe. Co polecacie :?: Znalazłem wędeczke Magnum X-treme Sum Dragona ale ona jest chyba tylko w wersji tele a dla mnie teleskop odpada (jakos nie jestem przekonany).
Pawel_K
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 13, 2004
Posty: 598

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jazgarek napisał:
A może Tu . Blank Lamiglasa 3,5 m, c.w. 10-200. (...) Cena trochę wysoka, bo 485zł, więc za tak± cene można kupić dwie wędki. wesoly (...)

Jazgarku,
Toż to koszt samego blanku. Jego uzbrojenie będzie kosztować jeszcze dodatkowych kilkaset złotych! A przecież Rzeżuch szukał oszczędno¶ci ...
Jazgarek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 28, 2006
Posty: 323

Kraj: Polska
Miejscowość: Głowno
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pawel_K napisał:
Jazgarek napisał:
A może Tu . Blank Lamiglasa 3,5 m, c.w. 10-200. (...) Cena trochę wysoka, bo 485zł, więc za tak± cene można kupić dwie wędki. wesoly (...)

Jazgarku,
Toż to koszt samego blanku. Jego uzbrojenie będzie kosztować jeszcze dodatkowych kilkaset złotych! A przecież Rzeżuch szukał oszczędno¶ci ...


Wiem, wiem.. jeszcze zbrojenie. usmiech To nie ma sensu. wink: Napisałem o tym blanku, dlatego że jest on jedyny, który znalazłem i który jest "uniwersalny" wesoly

Co do Magnum X-treme Tele Sum, to chyba byłoby to dobre rozwi±zanie. usmiech Tylko czy nie będzie zbyt krótka? Jako¶ 3m to dla mnie mało. wesoly WeĽ pod uwagę, że seria X-treme nie jest w pełni węglowa. Rdzeń jest wykonany z włókna szklanego, bodajże "E-glass". Niestety ja dowiedziałem się tego dopiero po zakupie feederka z tej serii. wesoly Jeszcze go nie testowałem, moge tylko napisać, że jest starannie wykonany i co najważniejsze dobrze mi w ręku leży. wesoly

Zobacz jeszcze Jaxon Telestar Tele Strong , długo¶ć 3,60 i c.w. 100-300.

A je¶li nie lubisz teleskopów to luknij Tutaj . Jest to wędka surfcastingowa, niech kto¶ się wypowie czy będzie się nadawała, sam jestem bardzo ciekawy. wesoly
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 26, 2003
Posty: 715

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 6:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@rzezuch

kij do 80g na suma......!!!!!!!........ lol lol lol
No może na małego 15kg pikusia to by starczyło, ale już sztuki powyżej 25kg zmieliłyby Ci ten patyk kompletnie.

Polecam dwa rozwi±zania:
1) po tanio¶ci - Schakespeare z serii Ugly Stick co¶ powyżej 150g.....to s± kije robione na markowych blankach bardzo wysokiej jako¶ci.......koszt około 400zł
2)kij na blanku Batsona z serii SU........np.SU1264 i cięższe.....morskie, niezwykle wytrzymałe blanki typu surfcasting......koszt około 700zł

.......nie kupuj żadnych Jaxonów/Mikadów, ani kijów teleskopowych ...... szkoda kasy na ten szmelc !!!!!!

Z sumem jest jeden podstawowy problem - je¶li hol jest nieumiejętny, ryba przywiera do dna i przysysa się do niego, oderwanie 35kg okazu wymaga zastosowania naprawdę solidnego sprzętu, i nie mówię tu tylko o wędce, ale o wszystkich elementach, od haka do kołowrotka !!!!!

Złowiłem ponad 30 sztuk przekraczaj±cych 25kg i wiem jak wygl±da dyskusja z t± ryb±........dla nowicjuszy jest to z reguły monolog !!!!!

pozd.
hakin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 26, 2003
Posty: 464

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

petrus3 napisał:
@rzezuch

kij do 80g na suma......!!!!!!!........ lol lol lol
No może na małego 15kg pikusia to by starczyło, ale już sztuki powyżej 25kg zmieliłyby Ci ten patyk kompletnie.

Polecam dwa rozwi±zania:
1) po tanio¶ci - Schakespeare z serii Ugly Stick co¶ powyżej 150g.....to s± kije robione na markowych blankach bardzo wysokiej jako¶ci.......koszt około 400zł
2)kij na blanku Batsona z serii SU........np.SU1264 i cięższe.....morskie, niezwykle wytrzymałe blanki typu surfcasting......koszt około 700zł

.......nie kupuj żadnych Jaxonów/Mikadów, ani kijów teleskopowych ...... szkoda kasy na ten szmelc !!!!!!

Z sumem jest jeden podstawowy problem - je¶li hol jest nieumiejętny, ryba przywiera do dna i przysysa się do niego, oderwanie 35kg okazu wymaga zastosowania naprawdę solidnego sprzętu, i nie mówię tu tylko o wędce, ale o wszystkich elementach, od haka do kołowrotka !!!!!

Złowiłem ponad 30 sztuk przekraczaj±cych 25kg i wiem jak wygl±da dyskusja z t± ryb±........dla nowicjuszy jest to z reguły monolog !!!!!
pozd.


Pietrus...uwielbiam twoje posty wesoly S± krytykuj±ce i z dowodami. I jak zwykle trzymasz się tego że Mikado to chrust wesoly lol wink:

Czy paramatry wędziska zmieniaj± się na łowieniu w rzece szeroko¶ci maks 30m z rynn± o głęboko¶ci 6-7metrów? metoda oczywi¶cie to spinning. Czy kijek do 100g też nie będzia miał czego tam szukać??
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 26, 2003
Posty: 715

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co maj± wspólnego parametry wędziska z szeroko¶ci± rzeki ..... :roll: :roll: :roll: ........???? Rzekę będziesz łowił czy ryby w tej rzece ??? Wszystko zależy na jakiego suma trafisz, kij do 100g może się okazać wystarczaj±cy nawet dla ryby 80kg pod warunkiem, że wędkarz ma za sob± bagaż sumowych do¶wiadczeń. Je¶li jest zielony w temacie i nie ma wypracowanej techniki walki z t± ryb±, to z 35kg w±salem raczej nie ma szans.....i tyle.
Zarq
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: May 16, 2005
Posty: 35

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Posiadam Magnum X-treme Sum Dragona 3,30 m. Wyciagnelem na niego kilka sumow. Czy moge je polecic? Hm ... w zasadzie nie tego sie spodziewalem kupujac ja :? Posiadam tez wedzisko Cormorana Greyhound Pike 3,50 m cw: 50-150 gr. Mimo, ze niby "szczupakowe" to jezeli chodzi o sumy, rozczarowalem sie nim w pozytywnym tego slowa znaczeniu. Jak na teleskop jest naprawde bardzo mocne. Jedyna wada to posrednia przelotka.
artur
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 08, 2002
Posty: 2182

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze spokojnym sumieniem mogę polecić Mikado Evolution Pilk 50-150g 3.30m długo¶ci, ewentualnie jak znajdziesz 3.60m to ten. Kij dwuskładowy, mocny i pewny, mam go już ponad 2 lata i jeszcze mnie nie zawiódł a już kilka ciężkich walk przeszedł. Co do kęciołka to radziłbym się rozejrzeć za jakim¶ dobrym multiplikatorem, ja do swojego stosuję i jest to bardzo dobra kombinacja. Kombinacja wędka +multi to wydatek około 500zetów będzie, radzę uważać na najtańsze multi bo to chłam na który szkoda pieniędzy. Do tego jeszcze odpowiednia plecionka w ilo¶ci około 500m w jednym odcinku to następne conajmniej 300 zetów za dobr± plecionkę oczywi¶cie, z tym że w tej cenie już można kupić na szpuli 1000m. taki jest rz±d wydatków na w miarę względny zestaw sumowy. Podstaw± jest dobry kręci±ł i linka.
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund :: Zapytania do SQL: 65