Przeciętna długo¶ć życia wybranych gatunków ryb: sum 60 lat, piskorz 20 lat, sandacz 15 lat, leszcz 14 lat, szczupak 10 lat, okoń 10 lat, węgorz 50 lat, jesiotrowate 100 lat.
Konto/logowanie
ZAREJESTROWANI Ostatni Tobiasz Dzisiaj 0 Wczoraj 0 Wszyscy 4520 UŻYTKOWNICY Goscie 473 Zalogowani 0 Wszyscy 473
Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj
Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj aby zalogować się!
Wysłany: Sro Wrz 27, 2006 10:50 am Temat postu: Wędkarskie majsterkowanie: materiały, porady
Wracaj±c do wędkarstwa po z gór± 15 latach :oops: nie mogę się nadziwić, ile się w międzyczasie zmieniło. Po pierwsze, chociaż gotowego sprzętu w ofertach tyle, że głowa boli, to z dobrymi sklepami jakby krucho nawet w dużym mie¶cie (Wrocław). Dobrze, że s± internetowe.
Ale do rzeczy. Ja jestem z tego (chyba wymieraj±cego) gatunku co to lubi sobie sprzęt przygotować sam i ma w tym drugie tyle uciechy co z używania. I tutaj problem: gdzie kupić materiały? Kiedy¶ wszystko co trzeba można było dostać w Składnicy Harcerskiej, ale teraz nawet jak się taki sklep gdzie¶ jeszcze zachował to co najwyżej ma w ofercie plastikowe modele do sklejania
Pomy¶lałem, że może po¶ród braci po kiju znajd± się tacy, którzy problem przećwiczyli w obecnych warunkach. Czy kto¶ wie, gdzie można dostać takie rzeczy jak balsę, drewno lipowe (na woblery), porz±dne przelotki, farby fluorescencyjne (na spławiki)? Jaki lakier polecacie? I to wszystko w niewielkich opakowaniach...
Znalazłem odpowiedni drut na Allegro i lakier jachtowy w sklepie z farbami ale już to drugie to w cokolwiek przydużych puszkach :? a o reszcie nie wspomnę.
PoradĽcie...
Bronek Pogawędkowy twardziel
Dołączył: Sep 20, 2005 Posty: 250
Kraj: Polska
Wysłany: Sro Wrz 27, 2006 11:14 am Temat postu:
Balsa w dobrym gatunku w sklepach modelarskich. Sprzedawana w postaci wałków i metrowych deseczek o różnych grubo¶ciach. _________________ 'Nie ¶wiadcz± o prawdziwej warto¶ci wędkarza ani ilo¶ciowe czy jako¶ciowe rozkłady zdobyczy wędkarskiej...' Feliks Choynowski
pajak Starszy podbierakowy
Dołączył: Sep 12, 2006 Posty: 115
Kraj: Polska Miejscowość: Elbl±g
Wysłany: Sro Wrz 27, 2006 11:25 am Temat postu:
Poszperaj na allegro. Ja kiedy¶ kupywałem tam balse i poliwenglan do sterów. Jak dobrze poszukasz to co¶ powiniene¶ znale¶ć . Ja mam podobny problem i czę¶ciej modyfikuję kupione przynęty niż wykonuję sam.
pozdr
Paj±k
Torque Pogawędkowy twardziel
Dołączył: Apr 03, 2003 Posty: 4621
Kraj: Polska Miejscowość: Zabrze
Wysłany: Sro Wrz 27, 2006 12:49 pm Temat postu:
Witaj na PW
Oprócz wizyty w sklepie modelarskim, polecam kilka artykułów z działu znajduj±cego pod tym linkiem:
Jedne z pierwszych tekstów opisuj± etapy powstawania woblerów (szukaj słowa wobleroza), mog± więc być dla Ciebie przydatne. Je¶li chodzi o spławiki to my¶lę, że warto poczekać na wypowiedĽ Docia vel SSG _________________ Najgorszy dzień na rybach jest lepszy od najlepszego dnia w pracy...Marek Mołdawa
Wracaj±c do wędkarstwa po z gór± 15 latach :oops: nie mogę się nadziwić, ile się w międzyczasie zmieniło.
Wkrótce się przekonasz jak bardzo. wszystkie ryby do morza pouciekały !
Bombel Pogawędkowy twardziel
Dołączył: Dec 27, 2004 Posty: 2062
Kraj: Polska Miejscowość: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 28, 2006 12:36 am Temat postu:
Niedzielny, już poprzednicy podpowiedzieli.
A ja na swoje kopyto : : odpu¶ć balsę. Nawet ta o największej gęsto¶ci (najtwardsza) nie równa się wytrzymało¶ci± z drewnem lipowym. Je¶li nie chce Ci się szukać uschniętych gałęzi, to wyleżakowane drewno znajdziesz w sklepach zaopatruj±cych rzeĽbiarzy. O ile wiem, to we Wrocku takie s±.
Drut na stelaże to wpierw dental - dostępny w sklepach zaopatruj±cych dentystów. Wolę jednak zajrzeć do sklepu zaopatruj±cego spawaczy. Drut spawalniczy jest nieporównywalnie tańszy i znacznie łatwiejszy w obróbce.
SSG Pogawędkowy twardziel
Dołączył: Apr 02, 2006 Posty: 4828
Wysłany: Czw Wrz 28, 2006 8:54 am Temat postu:
Niestety swojego tekstu na PW nie mogę znaleĽć ale to samo możesz poczytać TUTAJ .
Internetowy sklep modelarski znajdziesz TUTAJ . Sklep ten jest sprawdzony. Swoj± siedzibę ma w Warszawie i kilku kolegów z PW skorzystało z jego zasobów wł±cznie ze mn±. Farby jednak proponuję kupować w jakimkolwiek sklepie modelarskim, bo s± po prostu tańsze. To samo może dotyczyć żywic ale najtańszy klej cyjanowy załatwia całkowicie sprawę.
spryciarz Czy¶ciciel gumiaków
Dołączył: Sep 27, 2006 Posty: 6
Kraj: Polska
Wysłany: Czw Wrz 28, 2006 2:14 pm Temat postu:
Witam, ja także wróciłem do wędkowania po około 15 latach:). W sklepach wędkarskich spodkałem się z wielk± gam± różnych materiałów, które zdobyć kiedys to był cud:). Także jestem majsterkowiczem i wolę zrobić sobie np. spławik po swojemu. Polecam sklep internetowy gdzie niedawno zakupiłem balse
KLIK
Pozdrawiam
Jotes Pogawędkowy twardziel
Dołączył: Feb 27, 2006 Posty: 2207
Kraj: Polska
Wysłany: Czw Wrz 28, 2006 3:00 pm Temat postu:
Je¶li chodzi o drut, to tak jak już Ci napisano – ten spawalniczy do Mig Maga. Najlepszy to 0,8 mm chromoniklowy! Możesz go zdobyć za friko id±c do jakiego¶ warsztatu spawalniczego/ ¶lusarskiego. Każdy kawałek drutu, który zakleszczy się w podajniku Mig Maga jest po prostu odcinany i wyrzucany – nieprzydatny, a takich przypadków zdarza się dużo. S± to odcinki nawet po 4,5 – 6 m. Ja w ten sposób zdobyłem zapas drutu 0,8 mm chromoniklowego na ładnych kilka lat.
Najlepszy lakier do malowania woblerów, to nasz polski Domalux(czerwona etykieta).
Miłej zabawy
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN System pomocy - FAQ
Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.
Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.