Czy wiesz, że...
70-centymetrowy wymiar ochronny sum przekracza po 6 latach życia. Przy sprzyjaj±cych warunkach 150 cm i 30 kg wagi osi±ga w 10-13 roku.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 552
 Zalogowani 0
 Wszyscy 552

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Bo na mnie blisko¶ć morza tak wpływa :hihi ...(500743) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(500743) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dż±sik nie wie co emeryci lubi± najbardziej (i mog± ...(500743) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500743) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500743) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500743) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(500743) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500743) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(500743) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(500743) Apr 03, @ 10:34:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2273
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2052
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2171
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2300
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2131
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2188
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2095
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2142
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2501
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2327
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - PStr±gi na robaka ?
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
PStr±gi na robaka ?
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
pafek
Młodszy podbierakowy
Młodszy podbierakowy


Dołączył: Apr 13, 2005
Posty: 93

Kraj: Polska
Miejscowość: blisko Białegostoku :)
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 9:59 am    Temat postu: PStr±gi na robaka ? Odpowiedz z cytatem

Wła¶nie dlaczego mamy zakaz połowu ryb łososiowatych na wodach górskich na przynęty naturalne ? Nie żebym chciał to zmienić, tak z ciekawo¶ci pytanie :P
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie tylko na wodach górskich, na wodach nizinnych również nie możesz łowić łososiowatych na przynęty naturalne, je¶li już złowisz tak± rybę musisz j± niezwłocznie wypu¶cić.
A dlaczego nie wolno łososiowatych łowić na przynęty naturalne :?:
Domy¶l się, to takie proste. 8O
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

radwan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 15, 2003
Posty: 1141

Kraj: Polska
Miejscowość: Kluczbork / Wrocław
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 10:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czemu jest tak mało pstr±gów gdzieniegdzie mimo zarybień? Bo s± wyławiane na robaki. U mnie na stobrawie w tym roku ani jednego pstr±ga nie złowili¶my a odcinek do¶ć spory przeszli¶my.A kilka lat temu dużo ich tam było.
Kiedy¶ zrobiłem eksperyment z koleg±. Pojechali¶my nad stobrawe co¶ sprawdzić łami±c regulamin. Staneli¶my w jednym miejscu; on machał woblerkiem, a ja założyłem spławik i robaka. On wyci±gn±ł z tego miejsca nic a ja cztery pstr±gi. Wszystkie je wypu¶ciłem ale zanim zd±żyłem zmienić zestaw na dozwolony czyli spinningowy zjawiła się kontrola :oops: Zobaczyli że pstr±gów żadnych nie wzi±łem i podarowali wink:
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 10:32 am    Temat postu: Re: PStr±gi na robaka ? Odpowiedz z cytatem

pafek napisał:
Wła¶nie dlaczego mamy zakaz połowu ryb łososiowatych na wodach górskich na przynęty naturalne ? Nie żebym chciał to zmienić, tak z ciekawo¶ci pytanie :P


Pafek, co wolał by¶ zje¶ć na obiad :?: :?: :?:
Schabowego czy szpinak lol lol lol
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

pafek
Młodszy podbierakowy
Młodszy podbierakowy


Dołączył: Apr 13, 2005
Posty: 93

Kraj: Polska
Miejscowość: blisko Białegostoku :)
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No własnie nie skumali¶cie mi o co chodzi, odrazu powiem że ja nie łowie na robaka bo to dla mnie poprostu niesportowe ;) i mało ciekawe.

Tylko sk±d ten przepis ? ... no tak na robaka więcej się złowi i w dodatku małe, a czy na spining nie łowimy 20 staczków ? róznie bywa, waidomo że się maleństaw wypuszcza, złowione na robaka też można wypuszczać ?

Mam nadzieję że teraz kto¶ odp na to pytanie sk±d ten przepis w regulaminie, bo chyba nie st±d że bior± małe które trzeba do reklamówki zabrać. ?
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 3:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pafek nikt cię nie pos±dza, że łowisz łososiowate na robaka, a przepis jest z st±d, że na robaka wła¶nie bior± duże i dużo 8O , jak by¶my łowili na przynęty naturalne ryby łososiowate to ich już po prostu by nie było :placz i nie pomogłyby nawet masowe zarybienia. 8O
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

radek1
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 16, 2006
Posty: 442

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To tylko uproszczenie sprawy , problem tkwi w tym ,że pstragi sa uwazane za ryby sportowe tylko dla spiningistów i muszkarzy i tyle . W moim kole jest pewna grupa osób która nic innego nie widzi tylko pstragi wszystkie pieniadze by ładowali w zarybienia pstragiem kazdej rzeki taki fanatyzm i tak to juz jest , mozna ta zasadę przypasowac prawie do każdego gatunku ryby czy to okoń czy szczupak itd itd każda ryba sportowa nie może byc poławiana lub nie powinna byc poławiana tak jak to robili nasi dziadkowie i ich dziadkowie . Oczywi¶cie nie mam nic to tych przepisów jestem za bo w końcu nic by nie było w naszych wodach , ale czasami nie w tym problem tylko w edukacji i ¶wiadomo¶ci łowi±cego. pozdr.
radzio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 01, 2005
Posty: 1239

Kraj: Polska
Miejscowość: Białystok
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mario-z napisał:
Nie tylko na wodach górskich, na wodach nizinnych również nie możesz łowić łososiowatych na przynęty naturalne, je¶li już złowisz tak± rybę musisz j± niezwłocznie wypu¶cić.


Bardzo proszę o przytoczenie przepisu prawnego, który byłby podstaw± do Twojej wypowiedzi. Ja się chyba starzeję, także proszę aby kto¶ mnie pouczył w tym temacie :roll:
P.S. Sprecyzuję, że chodzi mi o przepis, zapis w regulaminie nakazuj±cy wypuszczanie złowionych w "wodach nizinych" ryb łososiowatych.
_________________
Moja strona domowa:
www.barwena.bialystok.pl
mikefish
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 02, 2006
Posty: 616

Kraj: Polska
Miejscowość: Staniszcze Małe -opolskie
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy można stosować sztuczne robale, np dostępne na polskim rynku sztuczne dzdżownice Berkleya?

Bo fakt, że pstr±gi zdecydowanie lubi± rabale od wobków czy wirowek potwierdza m.in. galeria PW, w której Mistrz-Jawor publikuje z dnia na dzień coraz więcej potokowców zlowionych na czarnego twistera.
Pozdrawiam:
mikefish
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

radzio napisał:
mario-z napisał:
Nie tylko na wodach górskich, na wodach nizinnych również nie możesz łowić łososiowatych na przynęty naturalne, je¶li już złowisz tak± rybę musisz j± niezwłocznie wypu¶cić.


Bardzo proszę o przytoczenie przepisu prawnego, który byłby podstaw± do Twojej wypowiedzi. Ja się chyba starzeję, także proszę aby kto¶ mnie pouczył w tym temacie :roll:
P.S. Sprecyzuję, że chodzi mi o przepis, zapis w regulaminie nakazuj±cy wypuszczanie złowionych w "wodach nizinych" ryb łososiowatych.


Radziu spełniam twoj± pro¶bę, przeczytaj § 6. ŁOWIENIE RYB ŁOSOSIOWATYCH I LIPIENI punkt 2:

2. Ryby łososiowate i lipienie złowione w wodach PZW na przynętę naturaln± musz± być bezwzględnie wypuszczane do wody. Zasada ta odnosi się również do ryb złowionych w wodach nizinnych
KLIKNIJ
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Torque
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 03, 2003
Posty: 4621

Kraj: Polska
Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uważam, że je¶li się cytuje regulamin to warto cytować ten obowi±zuj±cy.
KLIK
_________________
Najgorszy dzień na rybach jest lepszy od najlepszego dnia w pracy...Marek Mołdawa
radzio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 01, 2005
Posty: 1239

Kraj: Polska
Miejscowość: Białystok
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko że to stary regulamin z 1998, w nowym nie znajdziesz takiego zapisu. Trzeba drogi kolego poczytać troszkę aktualny a nie wprowadzać ludzi w bł±d.
Niemniej jednak łowi±c rybę łososiowat± w "wodach nizinnych" należy pamiętać o jej wymiarze ochronnym i (je¶li zamierza się j± zabrać do domu) o jej natychmiastowym, humanitarnym u¶mierceniu.
_________________
Moja strona domowa:
www.barwena.bialystok.pl
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK dałem plamę :oops: Fakt stary regulamin 8O
Nie mniej jednak dla mnie łowienie łososiowatych na przynęty naturalne na wodach nizinnych jest durzym nieporozumieniem :placz
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

radzio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 01, 2005
Posty: 1239

Kraj: Polska
Miejscowość: Białystok
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic się nie stało wink: . Po to rozmawiamy, aby takie kwestie wyja¶niać.
_________________
Moja strona domowa:
www.barwena.bialystok.pl
yari
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 04, 2005
Posty: 943

Kraj: Polska
Miejscowość: POZNAŃ
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

radzio napisał:
Tylko że to stary regulamin z 1998, w nowym nie znajdziesz takiego zapisu. Trzeba drogi kolego poczytać troszkę aktualny a nie wprowadzać ludzi w bł±d.


Dodał bym tylko, że szkoda (przynajmniej dla mnie) iż zmieniono ten zapis. idea: usmiech

Pozdrawiam
_________________
Machaj węd± ryby będ±! :-)
mikefish
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 02, 2006
Posty: 616

Kraj: Polska
Miejscowość: Staniszcze Małe -opolskie
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"7. ŁOWIENIE RYB ŁOSOSIOWATYCH

§ 6

1. Łowienie ryb łososiowatych dozwolone jest wył±cznie na przynęty sztuczne z uwzględnieniem ustaleń szczegółowych wymienionych w informatorze wód krainy pstr±ga i lipienia, z wył±czeniem pstr±ga tęczowego.
a) w innych wodach nie objętych informatorem krainy wód pstr±ga i lipienia, łowienie tych ryb dozwolone jest na przynęty dopuszczone przez uprawnionego do rybactwa"


Czyli z punktu prawnego dozwolone jest stosowanie żywego robala w łowieniu pstraga na wodach nizinnych nie wymienionych w informatorze wód krainy pstraga i lipienia? Czy jak, bo się trochę pogubiłem...
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6560

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

yari napisał:
radzio napisał:
Tylko że to stary regulamin z 1998, w nowym nie znajdziesz takiego zapisu. Trzeba drogi kolego poczytać troszkę aktualny a nie wprowadzać ludzi w bł±d.


Dodał bym tylko, że szkoda (przynajmniej dla mnie) iż zmieniono ten zapis. idea: usmiech

Pozdrawiam

Ja również żałuję ze zmieniono ten przepis :placz , ale martwi mnie jeszcze to, co zaznaczyłem tłustym drukiem: 1. Łowienie ryb łososiowatych dozwolone jest wył±cznie na przynęty sztuczne z uwzględnieniem ustaleń szczegółowych wymienionych w informatorze wód krainy pstr±ga i lipienia, z wył±czeniem pstr±ga tęczowego. :placz
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

yari
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 04, 2005
Posty: 943

Kraj: Polska
Miejscowość: POZNAŃ
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mikefish napisał:
"7. ŁOWIENIE RYB ŁOSOSIOWATYCH


Czyli z punktu prawnego dozwolone jest stosowanie żywego robala w łowieniu pstraga na wodach nizinnych nie wymienionych w informatorze wód krainy pstraga i lipienia? Czy jak, bo się trochę pogubiłem...


Nie nie pogubiłe¶ sie - niestety :placz usmiech

Pogubili sie "geniusze" z PZW 8O Ale to żadna :o A możę wcale się nie pogubili tylko.... :?: idea: Echchch........... :oops: :roll:


Pozdrawiam
_________________
Machaj węd± ryby będ±! :-)
radzio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 01, 2005
Posty: 1239

Kraj: Polska
Miejscowość: Białystok
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mikefish napisał:

Czyli z punktu prawnego dozwolone jest stosowanie żywego robala w łowieniu pstraga na wodach nizinnych nie wymienionych w informatorze
wód krainy pstraga i lipienia? Czy jak, bo się trochę pogubiłem...


Tak, dokładnie tak. Zabrałem głos w temacie, ponieważ kilkukrotnie złowiłem pstr±żki poniżej wyznaczonej przez człowieka "wody górskiej" a także byłem ¶wiadkiem złowieniem (przypadkowo) wcale nie najmniejszych ryb (40-50cm) m.in metod± gruntow±, a także na zestaw skrócony przy użyciu przynęt naturalnych. To człowiek dzieli odcinki rzek na "wody górskie" i "wody nizinne". Ryby za¶, zajmuj± stanowiska najlepsze dla przetrwania i zdobywania pokarmu. W takich rejonach rzek, poniżej "wody górskiej", zwykle bardziej żyznych i bogatych w drobnicę oraz owady ryby łososiowate osi±gaj± znakomite przyrosty. Ich populacja jest szcz±tkowa, ale s± to głównie najokazalsze, najbardziej zdolne do adaptacji osobniki.
_________________
Moja strona domowa:
www.barwena.bialystok.pl


Ostatnio zmieniony przez radzio dnia Czw Lut 08, 2007 3:35 am, w cało¶ci zmieniany 2 razy
yari
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 04, 2005
Posty: 943

Kraj: Polska
Miejscowość: POZNAŃ
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="radzio"]
mikefish napisał:

"......To człowiek dzieli odcinki rzek na "wody górskie" i "wody nizinne". Ryby za¶, zajmuj± stanowiska najlepsze dla przetrwania i zdobywania pokarmu. W takich rejonach rzek, poniżej "wody górskiej", zwykle bardziej żyznych i zbogatych w drobnicę oraz owady ryby łososiowate osi±gaj± znakomite przyrosty. Ich populacja jest szcz±tkowa, ale s± to głównie najokazalsze, najbardziej zdolne do adaptacji osobniki".


Dokładnie tak jest jak piszesz. usmiech Dlatego wła¶nie nie potrafię zrozumieć czemu zmieniono ten zapis. idea:

Pozdrawiam
_________________
Machaj węd± ryby będ±! :-)
emem
Nastawiacz podpórek
Nastawiacz podpórek


Dołączył: Jan 01, 2007
Posty: 43

Kraj: Polska
Miejscowość: jastrzebie zdroj
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wypowiedz radwana wszystko nam wyja¶nia.
Jezier
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 11, 2006
Posty: 830

Kraj: Polska
Miejscowość: Oborniki ¦l±skie
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yari zmieniono go, bo był to zapis martwy. Udowodij kolesiowi, że złowił kropkowanego na robala. No chyba, że przy Tobie go wyholuje...
yari
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 04, 2005
Posty: 943

Kraj: Polska
Miejscowość: POZNAŃ
PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jezier napisał:
Yari zmieniono go, bo był to zapis martwy. Udowodij kolesiowi, że złowił kropkowanego na robala. No chyba, że przy Tobie go wyholuje...


Powiem tak. Do pewnego czasu to tak naprawdę, cały RAPR był "martwy".
Jednak teraz, kiedy co¶ sie rusza w karaniu kłusowników. Można coraz skuteczniej egzekwować prawo. Kiedy¶ poprostu ganiali¶my łowi±cych trocie na robale lub rybki, lipienie na serek i robale itp. Oczywi¶cie, jak był sezon trociowy i byli¶my w sporej ilo¶ci nad wod±. Teraz nawet tego nie możemy robić idea: smutny A bior±c pod uwagę to co napisałem na pocz±tku, teraz można zrobic trochę więcej.

Pozdrawiam
_________________
Machaj węd± ryby będ±! :-)
wobler129
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 05, 2007
Posty: 396

Kraj: Polska
Miejscowość: Lubuskie
PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem jest to bardzo skuteczna przynęta na pastr±ga i gdyby jej nie zakazano, to już dawno nie byłoby pstr±gów, a jakby były to sporadycznie... Radzę nie prubować łowić na żywe przynęty, bo ponoć można sporo zapłacić... :roll:
Bartek80
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 20, 2006
Posty: 429

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z rybami łososiowatymi mam styczno¶ć, tylko wtedy gdy jem kanapkę z wędzonym łososiem albo pstr±ga z frytkami. Ale samo pytanie bardzo mnie zainteresowało z czysto teoretycznego punktu widzenia. Jako¶ do teraz nikt nie napisał racjonalnej odpowiedzi na pytanie: dlaczego na wodach "górskich" nie można używać przynęt naturalnych. Narazie padały odpowiedzi typu: bo ryby łososiowate to ryby sportowe, bo robaki s± na nie za skuteczne, bo ryb łososiowatych jest mało. A czy taka uklejka, okoń itp. nie s± rybami sportowymi? A może powinno się zakazać połowu leszczy na naturalne przynęty, boleni na spinning, sumów na żywca i martw± rybkę, bo to najskuteczniejsze przynęty i metody połowu na te gatunki? A może skoro ryby łososiowate stoj± na skraju wyginięci±, to należało by całkowicie zakazać ich połowu?
_________________
Aquila non capit muscas!
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 11:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odsyłam do postu Bartka80 i doł±czam się do pytania !!!!! Dlaczego żywa przyneta zakazana jest na wodach górskich ??? Czy chodzi tu tylko i wył±cznie o jej skuteczno¶ć ???
wolff
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Aug 24, 2004
Posty: 1430

Kraj: Polska
Miejscowość: Bytom Górniki
PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
Odsyłam do postu Bartka80 i doł±czam się do pytania !!!!! Dlaczego żywa przyneta zakazana jest na wodach górskich ??? Czy chodzi tu tylko i wył±cznie o jej skuteczno¶ć ???


Z pstr±giem jest podobnie jak z sandaczem. Żyw± przynetę połyka szybko i głęboko. Hol pstr±ga zaczepionego za przewód pokarmowy lub żoł±dek powoduje jego nieuchronn± ¶mierć. Nic więc nie daje wypuszczanie niemiarowych pstr±gow które głęboko połknęły haczyk i po holu maj± naderwane wnętrzno¶ci bo i tak po jakim¶ czasie padnie z wykrwawienia lub głodu. Nawet obcinanie przyponow na wiele się nie zdaje. Łowi±c np na robaka nie będziemy stosowć takich metod zacinania jak przy muchowaniu a nasz± wędkę uzbroimy w sygnalizator brań, spławik, DS, lub bombkę. Przy takiej metodzie na 100 zaciętych pstr±gów 99 będzie zaciętych za póĽno czyli za głęboko.
Łowi±c na sztuczn± muchę, łowca musi być faktyczn± fajtłap± żeby dać zagryĽć muchę głęboko a sam pstr±g czuj±c że to co zagryzł nie jest much± a tylko czym¶ podobnym w 99 przypadkach na 100 wypluje j± nie polłkaj±c. Łowi±c na zestaw muchowy nie mamy innych sygnalizatorów brań jak tylko własne dobre oczy i instynkt łowcy a zacięte pstr±gi maj± haczyk wbity w okolice pyska. Dlatego łowienie na zestawy muchowe jest tu najwła¶ciwsze i najbardziej humanitarne a wypuszczane ryby będ± maiały przeżywalno¶ć 1000/1.
_________________
Irek
------------------------------------------------
¦pieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodz±.
Bartek80
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 20, 2006
Posty: 429

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My¶lę Wolff że podany przez ciebie powód to nie jest tak do końca to, bo przecież jest o wiele więcej gatunków ryb które łykaj± przynętę "prosto do żoł±dka" i ich nie chroni się aż w taki sposób. WeĽmy takiego okonia, w 99% połknie zarzuconego na grunt robaka, w sposób uniemożliwjaj±cy jego wyciagnięcie. Ale już naprzykład kiedy łowię na żywce, prawie nigdy nie zdaża mi się żeby okoń głęboko połkn±ł haczyk. My¶lę że podobnie było by z pstr±gami. Poza tym istniej± przecież sposoby powierzchniowego łowienia ryb (my¶lę że bardzo zbliżonych do muszkarastwa pod względem szybko¶ci zacięcia), przy których wykorzystuje się koniki polne czy chrab±szcze. Dlaczego więc wyeliminowano wszystkie przynęty naturalne?
_________________
Aquila non capit muscas!
wolff
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Aug 24, 2004
Posty: 1430

Kraj: Polska
Miejscowość: Bytom Górniki
PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież nigdzie nie napisalem że to jest JEDYNY powód a kolejny do tych którzy podawali inni. Reasumuj±c to wszystkie te powody przyczyniły się do tego że zakazano ogolnie połowu na przynęty żywe. Gdyby¶my chcieli pozwolić np polowu na konika polnego, chrab±szcza i tp to musieliby¶my też okre¶lić metodę połowu bo nikt mam nie zapewmi że nie będzie on zakładany na zwykł± spławikówkę D.S. lub federa, musiało by to wszystko być dokładnie okre¶lone dla każdej ryby osobno. Wyobrażasz sobie jak zagmatwało by to przepisy ? Taki RAPR miałby grubo¶ć Encyklopedii Powszechnej lol Co do innych gatunków ryb które głęboko połykaj± przynęty - znam tylko jedn± rybę drapieżn± która ma tak delikatny przewód pokarmowy - jest to sandacz o którym wspomniałem wyżej.
_________________
Irek
------------------------------------------------
¦pieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodz±.
Darek144
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: Jan 10, 2006
Posty: 1400

Kraj: Polska
Miejscowość: Wrocław
PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 4:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja my¶lę, że ten przepis jest pozostało¶ci± po "dawnych rz±dach". Tak jak istniej±ce wody, na których można tylko łowić na sztuczn± muszkę. Kiedy¶ (podobno, nie wiem na pewno, tylko o tym czytałem) na niektórych rzekach dozwolone było łowienie tylko na sztuczn± muchę, ponieważ ten sposób wędkarstwa uprawiały głównie osoby z wyższego szczebla. Były to takie "wody dla bogatych". I dlatego my¶lę, że tak jak i zostały takie wody, to i został taki zapis o zakazie używania przynęt naturalnych. Moim zdaniem nie powinno być ograniczeń. To tak jakby wprowadzono zapis, że sandacze, sumy, klenie, bolenie, jazie i inne ryby, które można łowić na różne sposoby można teraz łowić tylko i wył±cznie na spinning. :roll:
_________________
"Zbyt wielu głupców ma się za mówców, ¶mieszne..."
MichalTch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 20, 2006
Posty: 692

Kraj: UK
Miejscowość: Nuneaton
PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 12:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Darek144 napisał:
A ja my¶lę, że ten przepis jest pozostało¶ci± po "dawnych rz±dach". Tak jak istniej±ce wody, na których można tylko łowić na sztuczn± muszkę. Kiedy¶ (podobno, nie wiem na pewno, tylko o tym czytałem) na niektórych rzekach dozwolone było łowienie tylko na sztuczn± muchę, ponieważ ten sposób wędkarstwa uprawiały głównie osoby z wyższego szczebla.


Twoj pomysl wydaje sie malo realny, nie wierze ze zachcianki waskiego grona ludzi spowodowalyby wprowadzenie przepisu obowiazujacego na wodach gorskich calego kraju :?: Sam piszesz ze kiedys podobne przepisy dotyczyly tylko wybranych wod. Grupa ktora wprowadzilaby taki przepis musialaby miec ogromne wplywy, ciezko sobie wyobrazic jak duze.
Moim zdaniem przepis wprowadzono ze wzgledu na skutecznosc przynet naturalnych, uzywanie powodowaloby zbyt szybkie przelowienie wod. Nie pomogloby zadne zarybienia ani okresy ochronne. Na pewno tez duze znaczenie mialo to ze pstragi gleboko polykaja przynete podczas brania co uniemozliwia wyhaczenie ryby i wypuszczenie w jak najlepszej kondycji.
Wydaje mi sie ze te dwa powody podawane wczesniej i tylko powielone przeze mnie daja pelna odpowiedz. Przepis wprowadzono dla dobra samych ryb a nie wygody wedkarzy. Jest to kolejny sposob po limitach, okresach i wymiarach ochronnych. Wszystko to pozwoli wedkarzom, mam nadzieje, cieszyc sie lowieniem pstragow jak najdluzej.
_________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mog± nie dostrzec różnicy
yari
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 04, 2005
Posty: 943

Kraj: Polska
Miejscowość: POZNAŃ
PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak. Mamy juz tych dobrych i tych złych.
Darek 144 napisał:
"...ten sposób wędkarstwa uprawiały głównie osoby z wyższego szczebla...."


Popatrz, popatrz jakie dobre były te "dawne rz±dy" Ludzie wykrztałceni, znaj±cy dobrze języki, sutuowali się na wyższych szczeblach.:o wesoly Za to teraz jest jeszcze lepiej, buractwo zaszło na najwyższe szczeble i napewno Darku 144 pozwoli zrealizować Ci Twoje marzenia :P
Darek 144 napisał:
"....Moim zdaniem nie powinno być ograniczeń....."


No to granary, agregaty, widły i sieci w dłoń wykrzyknik

Wiesz oni dla utrzymania tyłków na stołkach, zrobi± wszystko wykrzyknik

Musisz tylko Gło¶no krzyczeć -
Andrjuuu wykrzyknik Andrjuuuu......... wykrzyknik wykrzyknik
_________________
Machaj węd± ryby będ±! :-)
Bobex
Łowca Jazia


Dołączył: Nov 02, 2006
Posty: 137

Kraj: Polska
Miejscowość: Busko-Zdrój
PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale wy się upiszecie:)
_________________
Tylko Spinning usmiech.
kajko
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 29, 2002
Posty: 200

Kraj: Polska
Miejscowość: Poznań
PostWysłany: Pią Lut 09, 2007 11:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak...
Jestem skłonny przył±czyć sie do badawczego spojrzenia Bartka80. Jest mnóstwo ryb, które połykaja robaka bardzo głęboko i s± delikatne a mimo to nie sa tak chronione jak ryby łososiowate.
Faktem jest, że degradacja ¶rodowiska uniemożliwiła tym gatunkom tak powszechnie jak w czasach zamierzchłych przystępować do tarła co przekuło się bezpo¶rednio w ich liczebno¶ć. Dlaczego więc za liczebno¶ć pstr±gów pokutuje her robak?? :?
Wszak nawet w Warcie kiedy¶ były i łoso¶ i troć... ale to sie zmieni... usmiech
Inn± spraw± jest spiskowa teoria dziejów Darka144, która... no wła¶nie... która nie jest zupełnie tak pozbawiona sensu.
Kiedy¶ nie było takich zakazów, górale łowili pstragi i na robaka i w legendarne ręce, również w inne narzędzia masowego połowu. I co? I pstr±gi były.
Czy wody górskie zamykano przed plebsem, co by Pany mogły rybki w spokoju połowić...?? tego nie wiem ale warto się porzyjżeć dlaczego wprowadzono takie zakazy i nie byłbym pewien czy nie stało za tym jakie¶ raczkuj±ce lobby... tego kierunku w prawdziwym dochodzeniu bym nie pomijał.
Co do samego zakazu... jestem sceptycznie nastawiony do takich zakazów, które nie sa dla mnie jasne. Mam ten komfort, że nie wpadam w szał podczas łowienia ryb i nie zabieram ryb po to by rozdawać je sasiadom. Jesli łowiłbym na robaka pstr±gi to pewnie wzi±łbym 4 sztuki bo tyle starcza w mojej skromnej rodzinie. Jak łowie miętusy, które nie s± znane z ssania przynety tylko z jej bezposrenim umieszczeniem w żoł±dku po złowieniu 4 sztuk z reguły zakładam juz do¶ć duż± przynętę aby jak cos sie złapie to niech bedzie to co¶ warte uwagi.
Ale do czego zmierzam... Jak zwykle do zdrowego rozs±dku...
Znaj±c paru muszkarzy nie dadz± oni sobie powiedzieć w zasadzie niczego w tej kwestii... dla nich robak to zło w czystej postaci. Tak jak dla karpiarzy spożywanie karpii i wmawianie, że sztuki powyżej 5 kg s± smaczne...
Póki co mamy taki regulamin, którego nawet ja staram sie jak moge trzymać. Czasami super mi to nie wychodzi ale znajomo¶ć biologii ryb pozwala mi troche trzeĽwiej na to patrzeć.
MichalTch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 20, 2006
Posty: 692

Kraj: UK
Miejscowość: Nuneaton
PostWysłany: Sob Lut 10, 2007 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kajko napisał:

Jest mnóstwo ryb, które połykaja robaka bardzo głęboko i s± delikatne a mimo to nie sa tak chronione jak ryby łososiowate.


Zwroc tez uwage na to ze lososiowate nie wystepuja tak powszechnie jak chocciazby okon, ktory tez gleboko zasysa przynete. Ryby lososiowate sa trudne w hodowli ze wzgledu na wymagania srodowiskowe. Pstragi potrzebuja do zycia wody o niskiej temperaturze, szybkiego przeplywu wody co wplywa na duza zawartosc tlenu w wodzie, dno jest kamieniste, a zycie bilogiczne ubogie. Nie maja wielkiego wyboru i atakuja prawie wszystko co nadaje sie do zjedzenia.
Ryby zyjace w innych warunkach, wodach o wiekszej roznorodnosci biologicznej maja wieksze mozliwosci i nie musza korzystac z kazdej okazji. Zwroc uwage na to jak czesto spotykasz okonie oraz na to w jakich zbiornikach. Zdarza Ci sie tak samo czesto spotkac pstraga potokowego?? W przypadku duzo wiekszej liczebnosci okonia trudniej jest doprowadzic do wytrzebienia gat. Z tego co wiem to na robaka biora najczesciej male okonie ktore maja problemy z polknieciem i zacinaja sie niezbyt gleboko. Rzadziej zdarzaja sie przypadki lowienia na robaka okoni powyzej 20 cm. Nie da sie jednak zaprzeczyc, ze takie okonie jezeli juz biora zacinaja sie gleboko.
_________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mog± nie dostrzec różnicy
kajko
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 29, 2002
Posty: 200

Kraj: Polska
Miejscowość: Poznań
PostWysłany: Sob Lut 10, 2007 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...w krajach gdzie licznie wystepuj± ryby łososiowate, często nie ma ograniczeń co do stosowanej przynęty.
Zgadzam się, że wody w których pływaj± pstr±gi do rzyznych nie należ± ale i ja i ty znasz z pewno¶cia takie, w których występuj± wszystkie przez ciebie trafnie opisane cechy wód górskich typowych dla występowania pstraga a samej rybki jest dużo, żeby nie mówić bardzo dużo.
Miętusa jest również coraz mniej a prawd± jest, że można go złowić na błystkę ale nikt sie nie kwapi by wprowadzić taki przepis. Co więcej w strefie wystepowania pstr±ga czy lipienia miętus uważany jest za szkodnika bo wyżera ikrę tego pierwszego a to nie wszystkim ludziom sie podoba... jakim?... wiesz sam. A mietus wyżerał sobie t± ikrę od tysiecy lat a mimo to pstr±g dawał sobie z tym radę.
Gatunek człowiek ustanawia dziwne dla przyrody prawa, które sam łamie nie dba w zasadzie o nic i wszędzie szuka winnych.
Jak zwykle podkre¶lę role zdrowego rozs±dku i wychowania. Jak uda sie te dwie rzeczy w narodzie zakorzenić to na słynnym Sanie znajdzie sie miejsce dla gustownego muszkarza a'la Karl Lagerfeld i bosego robakowca w słomianym kapeluszu...
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund :: Zapytania do SQL: 126