Czy wiesz, że...
Szczupak dla przekroczenia wymiaru ochronnego potrzebuje - w zależno¶ci od akwenu - 4-6 lat.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 342
 Zalogowani 0
 Wszyscy 342

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: [quote:f2a4672e65="jjj an"]W tym w±tku będę podawał wpłacone kwoty ...(18234) Mar 27, @ 16:07:40

lecek: Wielkanoc w Ustroniu. Zapowiedziałem małżonce, że ¶więto, ¶więtem ...(59104) Mar 26, @ 15:02:24

lecek: Pooszło. k ...(18234) Mar 26, @ 14:43:29

krzysztofCz: Za Lucka i Bedmara... poszło k ...(18234) Mar 26, @ 14:00:16

artur: Poszło ...(18234) Mar 26, @ 10:30:05

krzysztofCz: Poszło k ...(18234) Mar 26, @ 07:09:09

jjjan: Nikt się nie kwapi więc jeżeli kto¶ chce wpłacić,, to proszę blik ...(18234) Mar 25, @ 20:19:56

mario_z: Dzisiaj spotkanie jajeczkowe nad wod±, oczywi¶cie bez wędki bym n ...(59104) Mar 24, @ 20:50:03

Krzysztof46: nic nie trzeba ,zbierajcie na nastepny rok i tyle w temacie ...(18234) Mar 24, @ 17:30:00

krzysztofCz: To komu mamy wpłacać ;question Kto¶ zapłacił, to trzeba Mu się ...(18234) Mar 24, @ 17:27:29


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2100
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 1963
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 1984
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2223
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2054
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2111
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2023
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2062
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2425
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2245
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Sum - jak go oprawić
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Sum - jak go oprawić
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
grzegorz_0108
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 14, 2005
Posty: 292

Kraj: Polska
Miejscowość: WARSZAWA
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 5:50 pm    Temat postu: Sum - jak go oprawić Odpowiedz z cytatem

Witam, nigdy jeszcze (w moim już nie tak krótkim życiu wędkarskim) nie złapałem wymiarowego suma. :oops: Ale zapewne kiedy¶ to nast±pi - oby jak najprędzej. Ostatnio złapałem malucha i dało mi to do my¶lenia. Panowie pomocy. Jak oprawić suma, co jest jadalne itd. ??? Wiadomo łusek to on nie ma. Tylko proszę się nie ¶miejcie.
lucek1973
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 07, 2006
Posty: 366

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ¶ci±gam skóre z tej smacznej rybki.
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja oprawiam Suma w RAMKI lol
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

grzegorz_0108
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 14, 2005
Posty: 292

Kraj: Polska
Miejscowość: WARSZAWA
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytałem na serio :? :? :? .
Fotke też zrobię, a potem chciałbym .... go oprawić - umiejętnie i odpowiednio upitrasić.
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz ja również odpowiedziałem całkiem poważnie, po prostu nigdy nie zabrałem złowionego Suma, PESETRYK wesoly i do wody.
Kiedy¶ jeden wędkarz widz±c że daruję Sumowi życie, popukał się w czoło 8O , no cóż, każdy chory pokazuje co go boli. lol lol
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Darek144
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: Jan 10, 2006
Posty: 1400

Kraj: Polska
Miejscowość: Wrocław
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 6:45 pm    Temat postu: Re: Sum - jak go oprawić Odpowiedz z cytatem

grzegorz_0108 napisał:
Witam, nigdy jeszcze (w moim już nie tak krótkim życiu wędkarskim) nie złapałem wymiarowego suma. :oops:


A już my¶lałem, że to te kulki z jętki takie skuteczne i st±d te posty. wink: lol

A co do suma - to słyszałem, że trzeba ¶ci±gn±ć z niego skórę - tak jak to pisał Lucek. wink:
_________________
"Zbyt wielu głupców ma się za mówców, ¶mieszne..."
sigi
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 2116

Kraj: Polska
Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smakuje i z skór±.
Wystarczy moim zdaniem tak jak węgorza "potraktować" pumeksem.
Nie mam zbytnio w tym do¶wiadczenia...jadam suma raz na dwa lata wink:
_________________
Oby do jutra......
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sigi napisał:

Wystarczy moim zdaniem tak jak węgorza "potraktować" pumeksem.

Sigi ciekawy pomysł z tym pumeksem 8O, a ja zawsze wycierałem węgorze w soli, jak przy tym łapy piekły :x zwłaszcza gdy były na nich jakie¶ skaleczenia.
Grzegorz w przypadku dużego Suma sól będzie dobra do wytarcia tyle że w większych ilo¶ciach, my¶lę że wiaderko powinno wystarczyć. :?: :?: wink:

Tu znajdziesz kilka przepisów na potrawę z Suma. 8O KLIK 8O
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

bartek_15
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 06, 2007
Posty: 232

Kraj: Polska
Miejscowość: My¶libórz
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po co bawić sie sol± jak można wzi±¶ci piasek! i nic nie piecze!!!
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bartek_15 napisał:
po co bawić sie sol± jak można wzi±¶ci piasek! i nic nie piecze!!!
Ale w zębach może zgrzytać :?: lol Szlifierka kontowa też mogła by zdać egzamin. 8O lol
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

losos24
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 20, 2006
Posty: 906

Kraj: Polska
Miejscowość: Oława
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swoj± przygodę z wędkarstwem zacz±łem maj±c 6 lat, a teraz mam 47. Rok temu złapałem swojego pierwszego suma, było to dla mnie niesamowite przeżycie. Przyznam, że zabrałem go, nie dla mięsa, bo te można kupić choćby w supermarketach. Ale by przedłużyć tę przygodę i zachować na pami±tkę głowę. Teraz z perspektywy roku wiem, że suma zabrałem z nad wody w sumie 2 razy: pierwszy i ostatni. Do dzisiaj mam wyrzuty sumienia, a zasuszona głowa wcale nie sprawia mi rado¶ci.
Wypuszczony mógł mi i jeszcze innym dostarczyć równie emocjonuj±cych chwil. Dlatego pytam czy dla kilku kilogramów mięsa, warto? smutny
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wypatroszyć. Podwiesić za pysk na jakim¶ haku. Naci±ć skórę przy łbie. Ostrożnie ¶ci±gać skórę w dół. Ponieważ jest ¶liska, to lepiej to robić np. przy pomocy kombinerek. Ale bardzo powoli. I z użyciem bardzo ostrego noża. Bo skóra czasem odchodzi z mięsem, więc trzeba to delikatnie, z wyczuciem, rozdzielać.

Grzegorz, po spróbowaniu pierwszego - odpu¶ć sumom. Zostało ich bardzo niewiele. Poczekajmy, niech się rozmnoż± i podrosn±.
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

losos24 napisał:
Przyznam, że zabrałem go, nie dla mięsa, bo te można kupić choćby w supermarketach.


Jak my¶lisz, sk±d te sumowe mi±sko w supermarketach? Dodam, że sumów nie hoduje się w stawach na wzór karpi czy pstr±gów tęczowych. Te w sklepach to efekt działania rybaków, grasuj±cych na rzekach czy zaporówkach.
Milan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 18, 2003
Posty: 1890

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowa Dęba
PostWysłany: Czw Wrz 06, 2007 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bombel napisał:
losos24 napisał:
Przyznam, że zabrałem go, nie dla mięsa, bo te można kupić choćby w supermarketach.


Jak my¶lisz, sk±d te sumowe mi±sko w supermarketach? Dodam, że sumów nie hoduje się w stawach na wzór karpi czy pstr±gów tęczowych. Te w sklepach to efekt działania rybaków, grasuj±cych na rzekach czy zaporówkach.


Bombel, miałe¶ na my¶li wzór wigilijny czy jak, bo nie rozumiem ... Osobi¶cie zawsze staram się kupić sobie sumka na ¶więta, jednak ma takie wzięcie, że na stawach hodowlanych trzeba zgłosić się po niego odpowiednio wcze¶niej... z tego względu może 3 razy był go¶ciem na wigilijnym stole. Je¶li już rybka to koniecznie ¶wieża, nie zamrożona od 2 tyg.
_________________
Bieroo Paniee???
sacha
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 30, 2002
Posty: 3612

Kraj: Polska
Miejscowość: W-wa
PostWysłany: Pią Wrz 07, 2007 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sum wędzony 8) co prawda wędziłem sumy kanałowe ale zakładaj±c że sum europejski jest bardzo podobny w smaku to uwędzony zostawia daleko w tyle
wędzone pstr±gi,łososie czy węgorze.Nie wiem jak duże sumy ale takie po 100-120cm musz± być rewelacyjne.
odertal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 29, 2007
Posty: 321

Kraj: Polska
Miejscowość: opolszczyzna
PostWysłany: Pią Wrz 07, 2007 4:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

He,he o pumeksie to dobry numer lol Tylko chyba dla flustratów którzy nie potrafi± sobie poradzić z rybkami nad wod± :?
Ciekawe co zrobiłby wędkarz który złowił suma lub węgorza i nie posiada w swych ubogich zasobach, biwakowo-tataracznych aksesorich do odnowy biologicznych :?
Sumy czy węgorze traktuje się piaskiem lub ziemi± i w ten sposób się je czy¶ci z ¶luzu. Je¶li kto¶ chce zabrać tę rybkę do domu niech w ten sposób czyni i będzie zadowolony. Po przyj¶ciu do domciu opłukać z brudku i będzie grało usmiech
A co do zakupu w Super-Hiper marketach to żałosny i poniżaj±ce dla wędkarza akt rozpaczy i i....nie wiem jak to okra¶lić :roll:
Nigdy nie kupiłem ryby (¶ródl±dowej) w takowym "markecie" i Życzę aby nikt nie kupił takowej, gdyż te rybki - maj± pięć żyć- wink:
_________________
Żyjmy w zgodzie z natur±...
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Wrz 07, 2007 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Milan napisał:
Bombel, miałe¶ na my¶li wzór wigilijny czy jak, bo nie rozumiem ... Osobi¶cie zawsze staram się kupić sobie sumka na ¶więta, jednak ma takie wzięcie, że na stawach hodowlanych trzeba zgłosić się po niego odpowiednio wcze¶niej...


Na stawach hodowlanych to ogromna rzadko¶ć. Staw musi mieć duż± powierzchnię, duż± głęboko¶ć (a przynajmniej głębokie doły) i znakomite natlenienie. Hodowcy nastawiaj±cy się na handel odpuszczaj± sobie suma. Ze względu na wymagania ¶rodowiskowe gatunku. I na to, że to ryba rosn±ca stosunkowo wolno. Więc nieopłacalna w hodowli.

To, co znajdujesz w sklepach, to efekt pracy rybaków sieciowych, buszuj±cych po większych rzekach czy zaporówkach. Obsługa stoiska rybnego najczę¶ciej nie ma pojęcia, sk±d maj± towar. Więc uznaje, że skoro tęczaki czy karpie s± ze stawów, to inne ryby też mog± stamt±d pochodzić.
Gdy w przydrożnym sklepiku nad ZZ znajdziesz suma w maju, to - je¶li głupa skleisz - powiedz±, że z ZZ. Je¶li od razu się oburzysz, że krótki i w okresie ochronnym, to się dowiesz, że - a jakże! - z prywatnej hodowli z Mazur. Zafakturowane jak najbardziej. Jak i sandaczyki maj±ce po 35 cm. Też ze stawów hodowlanych. Gdzie półtora metra wody i muł. Gdzie jedynym pożywieniem dla niemiarowych drapieżników mógłby być jedynie kroczek karpia, taki po 20 cm długo¶ci.

Nie dawaj sobie wciskać ciemnoty.
woderek
Miotacz nęciwa
Miotacz nęciwa


Dołączył: Mar 22, 2007
Posty: 121

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Wrz 08, 2007 9:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widziałem sumy (bynajmniej nie karłowate) w jednym z supermarketów poznańskich. Długo¶ci w gr. 30 - 40 cm. Żałosny to widok. Nie złowiłem suma, nie znam smaku ich mięska, ale nigdy bym czego¶ takiego nie kupił. Znalazła by się o¶ć, która stanęła by mi w gardle.
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund :: Zapytania do SQL: 72