Czy wiesz, że...
PSTRĄG POTOKOWY
Rekord Polski - 5,525 kg
Złoty medal - od 3,00 kg
Srebrny medal - od 2,00 kg
Brązowy medal - od 1,50 kg

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 564
 Zalogowani 0
 Wszyscy 564

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia są jacyś zużyci, nie to co K ...(443838) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dżąsik nie wie co emeryci lubią najbardziej (i mogą ...(443838) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(443838) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(443838) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(443838) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(443838) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(443838) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(443838) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(443838) Apr 03, @ 10:34:12

krzysztofCz: Gratulacje Lecku. U mnie na morzu albo wieje... albo nie biorą : ...(59445) Apr 03, @ 09:01:48


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2261
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2042
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2156
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2292
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2124
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2180
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2087
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2131
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2492
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2317
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Pomóżcie łebskim trociom!!!
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Pomóżcie łebskim trociom!!!
Idż do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomoœć
Lisek
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołšczył: Dec 17, 2006
Posty: 11

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Lis 07, 2007 7:22 pm    Temat postu: Pomóżcie łebskim trociom!!! Odpowiedz z cytatem

Decyzją prezesa ZO PZW w Słupsku Pana Teodora Rudnika dnia 1 listopada nastąpiło całkowite przegrodzenie szlaków migracyjnych troci wędrownej i łososia na jeziorze Łebsko. Decyzja ta została wydana po wniosku Dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego pani Katarzyny Woźniak z dnia 26.10.07. Przegrodzenie, zgodnie z wydaną zgodą będzie trwało do momentu zgromadzenia właściwej ilości ikry – w praktyce do końca trwania ciągu!
Właśnie teraz gdy rozpoczyna się najintensywniejszy ciąg tarłowy, ryby nie mają jakiejkolwiek możliwości wejścia do rzeki Łeby, na swoje tarliska, gdyż na ich drodze stoją sieci szczelnie blokujące trasy migracyjne na jeziorze Łebsko.

LINK:źródło wiadomości
Zdjęcia w galerii

Więcej zdjęć

Prezes ZO PZW w Słupsku przekreślił całą naszą pracę – budowę tarlisk na rzece Łebie, karkołomną całodobową ochronę troci wędrownej, ogromną pracę ze społeczeństwem w kierunku kształtowania świadomości przyrodniczej. Ta decyzja to nóż wbity w plecy naszej działalności oraz niszczenie tego wszystkiego, co już osiągnęliśmy! Podkreślam też, że została ona wydana bez zgody Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby oraz Koła PZW Lębork – Miasto, a także pozostałych lęborskich kół i klubów PZW.
To karygodne postępowanie destrukcyjnie działa na wielki zapał wszystkich tych osób, które całym swoim sercem są i zawsze będą wspierać i chronić naszą ukochaną rzekę. Jak można tak w tak nieodpowiedzialny sposób niszczyć cudzą pracę? Co mamy powiedzieć naszym młodym wędkarzom, którzy pytają nas dlaczego na tarliskach nie ma troci? Po co odtworzyliśmy w tym roku w Lęborku trzecie tarlisko dla troci i łososia?
5 lat temu nagraliśmy na jeziorze Łebsko oraz na terenie spółki zajmującej się odłowem troci materiał wideo. Materiał ten w sposób szczegółowy obnaża kulisy „odłowu troci wędrownej” pod dumnym hasłem restytucji gatunku. Prezentujemy powyżej w galerii wybrane kadry z filmu. Podobne sytuacja dzieje się teraz nad jeziorem Łebsko, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, pomóżcie nam, pomóżcie rzece Łebie, pomóżcie łebskim trociom!!!


Osoby odpowiedzialne za przegrodzenie szlaków migracyjnych na terenie SPN:

Prezes ZO PZW w Słupsku – TEODOR RUDNIK
E-mail: prezes@pzw.slupsk.pl
Forum T Rudnika

Dyrektor SPN – Katarzyna Woźniak
E-mail: sekretariat@slowinskipn.pl
k.wozniak@slowinskipn.pl


Zachęcamy do wyrażania Waszego sprzeciwu wobec haniebnych decyzji poprzez wysyłanie maili na podane adresy oraz umieszczanie postów na forum Pana T. Rudnika.


Pisma wysłane przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby do ZO PZW w Słupsku oraz do Słowińskiego Parku Narodowego:

Lębork dnia, 07.11.2007

Pan
Teodor RudnikPrezes Zarządu
Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby po zapoznaniu się ze skierowanym do ZO PZW w Słupsku pismem dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego Pani Katarzyny Woźniak z dnia 26.10.2007 r. L. dz. OW/856/2007 wyraża kategoryczny sprzeciw wobec wyrażonej w nim prośby o akceptację całkowitego przegrodzenia od 01.11.2007 do 25.11.2007 przejść migracyjnych ryb łososiowatych określonych w zawartym w Słupsku porozumieniu z dnia 17.03.2004 roku.
Zarząd odrzuca tę prośbę jako nieuzasadnioną, bowiem porozumienie w pkt.3 dopuszcza takie przegrodzenie (po dokładnym uzgodnieniu stron), jedynie w końcowym okresie obowiązywania wydanego przez wojewodę pozwolenia na odłowy. Jednocześnie Zarząd wyraża głębokie oburzenie na wydanie przez Pana w imieniu ZO PZW zgody na przegrodzenie przejść migracyjnych w okresie największego ciągu tarłowego troci i łososia i to w zasadzie bezterminowo, bo rozgrodzenie przewidziano „po zgromadzeniu właściwej ilości ikry”. Wydanie takiej decyzji niweczy wysiłek wielu ludzi z niezwykłą ofiarnością odtwarzających walory przyrodnicze rzeki Łeby (budowa tarlisk, bezprecedensowa skala ochrony wód, doprowadzenie do zmiany świadomości społeczeństwa w kwestiach ochrony tarła itp.).
Wzywamy Zarząd Okręgu PZW w Słupsku do cofnięcia wydanej decyzji i spowodowania natychmiastowego rozgrodzenia przejść migracyjnych na jeziorze Łebsko.

___________________________



Lębork dnia, 07.11.2007

Pani
Katarzyna Woźniak
Dyrektor
Słowińskiego Parku Narodowego
w Smołdzinie



Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby po zapoznaniu się z Pani pismem z dnia 26.10.2007 L. dz. OW/856/2007 skierowanym do ZO PZW w Słupsku, wyraża kategoryczny sprzeciw wobec wyrażonej w nim prośby o akceptację całkowitego przegrodzenia od 01.11.2007r. do 25.11.2007r. przejść migracyjnych na jeziorze Łebsko określonych w porozumieniu zawartym w dniu 17.03.2004r. w Słupsku.
Zarząd odrzuca tę prośbę jako niezgodną z warunkami porozumienia, bowiem dopuszcza ono w pkt.3 takie przegrodzenie (po dokładnym uzgodnieniu stron), jedynie w końcowym okresie obowiązywania wydanego przez wojewodę pozwolenia na odłowy.
Zablokowanie przejść migracyjnych ryb łososiowatych w czasie największego ciągu troci i łososia jest w jaskrawy sposób sprzeczne z zasadami funkcjonowania parków narodowych i celami dla jakich są tworzone. Zdaniem Zarządu TPRŁ wydanie przez Pana Teodora Rudnika, w imieniu ZO PZW w Słupsku, zgody na zablokowanie przejść migracyjnych bez zgody najbardziej zainteresowanych: Zarządu Koła PZW Lębork-Miasto i Zarządu TPRŁ jest oburzające i niweczy wieloletni wysiłek wielu społeczników z niezwykłą ofiarnością odtwarzających walory przyrodnicze rzeki Łeby.
Wzywamy Panią Dyrektor do wydania polecenia natychmiastowego przywrócenia pełnej drożności ustalonych przejść migracyjnych poprzez usunięcie z nich rybackich narzędzi połowowych.


Ostatnio zmieniony przez Lisek dnia Czw Lis 08, 2007 10:20 pm, w całości zmieniany 3 razy
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Lis 07, 2007 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Straszne -ciekawym dla mnie ejst kto nadzoruje to pozyskiwanie materiału zarybieniowego , co się dzieje dalej z rybą , z której pobrano materiał i tak naprawdę dla jakich celów robi się takie rzeczy ?
Lisek
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołšczył: Dec 17, 2006
Posty: 11

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Lis 07, 2007 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ryby są sprzedawane. Oficjalnie wszystko dzieje się w ramach programu restytucji troci wędrownej. Program sprowadza się do tego, że jezioro Łebsko jest przegradzane, trocie zabijane i sprzedawane, a ikra rzekomo przeznaczana na cele zarybieniowe. Oczywiście dopuszczenie troci na tarliska odtworzone przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby wielkim nakładem sił i środków byłoby rozwiązaniem zbyt prostym i nieprzynoszącym zysku pewnym osobom... Czemu więc służy cały program? Odpowiedzcie sobie sami...
Milan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 18, 2003
Posty: 1890

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Nowa Dęba
PostWysłany: Sro Lis 07, 2007 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to widać, że ładnie sie bawią ... szkoda mi tych, którzy włożyli w tą rzekę wiele swojego życia. A morał tej bajki jest taki, że ktoś na górze ładnie się nachapał.. :(

,,Miejsce Polska, system samowolka"
_________________
Bieroo Paniee???
Lisek
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołšczył: Dec 17, 2006
Posty: 11

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Lis 07, 2007 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie Milan! Wędkarze odbudowują tarliska, pilnują troci w czasie całodobowych dyżurów nad rzeką, a ktoś bez ich wiedzy i zgody podejmuje decyzję o zablokowaniu migracji.
Szwedzi jakoś nie grodzą ujść swoich najcenniejszych rzek siatami, a ryby są.
yari
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Mar 04, 2005
Posty: 943

Kraj: Polska
Miejscowoœć: POZNAŃ
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 1:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ile razy już pisałem, że PZW należy wywalić w Powietrze :?: idea:

Wprawdzie w "Trzech rzekach" nie działam i nie wspierałem ale zaraz bardzo blisko tak. Kilku kolegów działa zarówno w "Trzech rzekach " jak i w "Czarnym pstrągu" którego choć tylko głównie wspieram bo z powodu odległości wiele zdziałać nie mogę. idea: Stąd wiem i widzę jakie środki i jaki wkład czasu i pracy był potrzebny by ucywilizować istniejącą rzeczywistość smutny Wszystko to kosztem własnych wyrzeczeń i prywatnego czasu oraz baaarrrdzo ciężkiej pracy - również fizycznej pracy ( kto budował w rzece w środku lasu tarlisko ten wie idea: ). Ilu ludziom podcięto w ten sposób skrzydła :?: Ile razy jeszcze komuś będzie się coś chciało robić :?:

Pozdrawiam
_________________
Machaj wędą ryby będą! :-)
Mepsik
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 05, 2004
Posty: 359

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Częstochowa
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 8:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

We mnie taka akcja budzi pragnienie niezwłocznego roz... PZW i postawienia wszystkich jego mocodawców przed sądem, z wodzem G. na czele :evil:
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mepsik napisał:
We mnie taka akcja budzi pragnienie niezwłocznego roz... PZW i postawienia wszystkich jego mocodawców przed sądem, z wodzem G. na czele :evil:


Masz szansę tego dokonać bo akurat zaczyna się czas zebrań sprawozdawczo-wyborczych w PZW. Do tej pory frekwencja na takich zebraniach w kołach była bardzo niska a na przykładzie niedawnych wyborów widać że można odsunąć od władzy kogo tylko się chce. Mepsik do boju. wykrzyknik wykrzyknik
_________________
Łowię i zjadam ......
sacha
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 30, 2002
Posty: 3612

Kraj: Polska
Miejscowoœć: W-wa
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczekajmy trochę.Roman Pietrzak na WCWI napisał że dzisiaj napiszę coś więcej o tym i że to nie do końca wygląda tak jak inni przedstawiają.
O ile dobrze kojarzę Romek jest ichtiologiem i chyba wie co pisze. :roll:
Co nie oznacza że taka akcja mi się podoba,zresztą T.Rudnik swoją fachowość udowodnił całkiem niedawno kiedy w jednej ze swoich wypowiedzi zameldował że:
"bobry wyjadają duże ilości ryb" zly:
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sacha napisał:
Poczekajmy trochę.Roman Pietrzak na WCWI napisał że dzisiaj napiszę coś więcej o tym i że to nie do końca wygląda tak jak inni przedstawiają.
O ile dobrze kojarzę Romek jest ichtiologiem i chyba wie co pisze. :roll:
Co nie oznacza że taka akcja mi się podoba,zresztą T.Rudnik swoją fachowość udowodnił całkiem niedawno kiedy w jednej ze swoich wypowiedzi zameldował że:
"bobry wyjadają duże ilości ryb" zly:


Tak jest sprawa wcale nie wygląda tak prosto jak tu napisał kolega Lisek bo to co napisał to jedna strona medalu. Poczekajmy napewno się co nieco dzisiaj wyjaśni.

ps. Co do wypowiedzi o bobrach to zawsze mógł je pomylić z kretami które zapewne też mają swój udział w spadku populacji ryb w naszych wodach. lol lol lol
_________________
Łowię i zjadam ......
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 9:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lisek napisał:
Ryby są sprzedawane. Oficjalnie wszystko dzieje się w ramach programu restytucji troci wędrownej. Program sprowadza się do tego, że jezioro Łebsko jest przegradzane, trocie zabijane i sprzedawane, a ikra rzekomo przeznaczana na cele zarybieniowe. Oczywiście dopuszczenie troci na tarliska odtworzone przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby wielkim nakładem sił i środków byłoby rozwiązaniem zbyt prostym i nieprzynoszącym zysku pewnym osobom... Czemu więc służy cały program? Odpowiedzcie sobie sami...


Jeśli masz uzasadnione wątpliwości co do celowości działań PZW to powinieneś to natychmiast zgłosić do Wojewody. Wojewoda jest organem nadzorującym działania dzierżawców zgodnie z zapisem ustawy o rybactwie śródlądowym.

Jeśli jednak uważasz, że prowadzone działania mają charakter nielegalny lub marnotrawienia majątku, to nie wiem na co czekasz i nie informujesz prokuratury.

Wybacz ale przedstawiona przez Ciebie sprawa wraz z argumentacją bardziej pasuje mi na jakąś dziecięcą histerię. Kilu społecznych działaczy z nadszarpniętym ego zamiast reagować na niwie prawnej próbuje wszcząć jakieś dziwne działania w internecie. Chyba nie po to zakłądaliście stowarzyszenie aby jedynie lamentować w necie?
kaktus
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Sep 29, 2006
Posty: 357

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Legnica
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 10:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie się to też nie podoba, ale nie sposób nie zgodzić się z SSG - skoro uważacie, że działania mają znamiona przestępstwa - zgłoście to do prokuratury, niech oni zajmą się sprawą.
cezorator
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Aug 30, 2003
Posty: 386

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Sosnowiec
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 11:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SSG napisał:


Jeśli masz uzasadnione wątpliwości co do celowości działań PZW to powinieneś to natychmiast zgłosić do Wojewody. Wojewoda jest organem nadzorującym działania dzierżawców zgodnie z zapisem ustawy o rybactwie śródlądowym.

Już nie wojewoda tylko marszałek województwa.
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie oceny wypełniania obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej z dnia 2003-09-30 r. (Dz.U. Nr 180, poz. 1765)
Była zmiana kompetencji usmiech
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 11:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cezorator napisał:
SSG napisał:


Jeśli masz uzasadnione wątpliwości co do celowości działań PZW to powinieneś to natychmiast zgłosić do Wojewody. Wojewoda jest organem nadzorującym działania dzierżawców zgodnie z zapisem ustawy o rybactwie śródlądowym.

Już nie wojewoda tylko marszałek województwa.
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie oceny wypełniania obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej z dnia 2003-09-30 r. (Dz.U. Nr 180, poz. 1765)
Była zmiana kompetencji usmiech


Bardzo dobrze, że to poprawiłeś. Ustawy nadal nie znowelizowano i tkwi Wojewoda. :-)
MichalTch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 20, 2006
Posty: 692

Kraj: UK
Miejscowoœć: Nuneaton
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 11:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zamker napisał:

ps. Co do wypowiedzi o bobrach to zawsze mógł je pomylić z kretami które zapewne też mają swój udział w spadku populacji ryb w naszych wodach. lol lol lol



To na pewno było to, bobry zostały niesłusznie oskarżone a chodziło o wyjadanie ryb przez krety wesoly Zwierzęta te są niezwykle do siebie podobne, mają wręcz takie same środowisko życia i nie było trudno o pomyłkę wink:
_________________
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 11:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i nieskromnie napiszę, ze są już odczuwalne skutki informacji Cezoratora. W serwisie sejmowym czekałem blisko pięć minut aby się dostać do rozporządzenia ministra. Serwer zgłaszał przeciążenie. :-)
cezorator
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Aug 30, 2003
Posty: 386

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Sosnowiec
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zmiana nastąpiła w wyniku tej ustawy:
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej
z dnia 2005-07-29 r. (Dz.U. Nr 175, poz. 1462)
sacha
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 30, 2002
Posty: 3612

Kraj: Polska
Miejscowoœć: W-wa
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MichalTch napisał:
Zwierzęta te są niezwykle do siebie podobne, mają wręcz takie same środowisko życia i nie było trudno o pomyłkę wink:

Podobieństwo jest uderzające wink: krety jednak wspinają się na drzewa i noca wyjadają ptaki z gniazd.Bo kret jest ślepy i jest zwierzęciem nocnym wykrzyknik
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowoœć: GRUNWALD
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 1:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sacha napisał:
MichalTch napisał:
Zwierzęta te są niezwykle do siebie podobne, mają wręcz takie same środowisko życia i nie było trudno o pomyłkę wink:

Podobieństwo jest uderzające wink: krety jednak wspinają się na drzewa i noca wyjadają ptaki z gniazd.Bo kret jest ślepy i jest zwierzęciem nocnym wykrzyknik

:evil:OO! rzesz... a ja sąsiada króliki o to podejrzewałem
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
:evil:OO! rzesz... a ja sąsiada króliki o to podejrzewałem


Jeżeli są ślepe mają błonę między palcami nieduży wzrost i są czarne z szerokim ogonem to miałeś prawo do podejrzeń. lol lol Sąsiad wcale nie musiał mówić prawdy twierdząc, że to co ma to są króliki lol lol
_________________
Łowię i zjadam ......
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sacha napisał:
Podobieństwo jest uderzające wink: krety jednak wspinają się na drzewa i noca wyjadają ptaki z gniazd.Bo kret jest ślepy i jest zwierzęciem nocnym wykrzyknik


Są usprawiedliwione za swoje poczynania w końcu są ślepe i nie widzą co robią. lol lol
_________________
Łowię i zjadam ......
sacha
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 30, 2002
Posty: 3612

Kraj: Polska
Miejscowoœć: W-wa
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 4:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roman Pietrzak sprawę wyjaśnił,nie ma co panikować.
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sacha napisał:
Roman Pietrzak sprawę wyjaśnił,nie ma co panikować.


A jest szansa aby tekst pojawił się na PW? Nie wszyscy wchodzą na WCWI.
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SSG napisał:
sacha napisał:
Roman Pietrzak sprawę wyjaśnił,nie ma co panikować.


A jest szansa aby tekst pojawił się na PW? Nie wszyscy wchodzą na WCWI.


Może nikt mi nic nie urwie za przekopiowanie bo sprawa ważna i nie mozna tak jej zostawić

Roman Pietrzak napisał:
W internecie wrze, wali się "mięcho",oszczerstwa, pomówienia w kierunku ludzi odpowiadających za przegrodzenie jez.Łebsko w celu pozyskania tarlaków. Fakty są następujące:
- jez.Łebsko nie jest przegrodzone- stan na dzień dzisiejszy.
- zdjęcia "podłączone" do apelu TPRŁ są według mnie objawem typowej manipulacji, właściwej służbom... wiadomo jakim. Dlaczego? Bo pochodzą sprzed 6 lat i nie mają żadnego związku z obecną sytuacją. Widok gonad w miskach z tamtego okresu ma zapewne wstrząsnąć wędkarskimi uczuciami.Tylko dlaczego te zdjęcia są pod wczorajszym apelem?
- Słowiński Park Krajobrazowy ma pewne zobowiązania. Tym zobowiązaniem jest pozyskanie 500 tys. ziaren ikry na potrzeby sztucznego tarła, w konsekwencji zapłodnienia, inkubacji, wylęgu, podchowu do stadium smolta, którym będzie zarybiona Łeba. Jeśli Park tego nie wykona, czekają go grube nieprzyjemności. Organów kontrolnych nie obchodzą metody pozyskania ikry, interesują tylko fakty, czy zobowiązanie zostało wypełnione.
- dlaczego sztuczne tarło? Z całym szacunkiem dla działań chłopaków z TPRŁ, którzy "wysypali" trzy piękne tarliska, Łeba wraz z Okalicą i innymi dopływami nie posiada wystarczającej powierzchni miejscówek, gdzie mogą trzeć się ryby. Stąd też tarło sztuczne musi być tam kontynuowane, by nie doszło do sytuacji, kiedy parę troci będzie wchodziło na całą Łebę.
- pozwolenie na przegrodzenie przez T. Rudnika zostało wydane do 25 listopada i niezależnie od efektów ten dzień będzie ostatnim, kiedy może być przegrodzony szlak migracyjny
- nad Łebą pracują naukowcy z Instytutu Gospodarstwa Śródlądowego, którzy wykonują znakowania telemetryczne i mają bardzo świeże informacje odnośnie tarlaków w rzece. Panowie, w rzece i dopływach są ryby i istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że już w tym tygodniu będą się tarły. Podczas znakowań zarówno samce jak i samice ciekną...
Na koniec jeszcze jedna sprawa, wywołująca wiele kontrowersji. Chodzi o tarło sztuczne. Jak wiadomo, tarło jest wykonywane metodą na "sucho". Przed tarłem powierzchnię ciała wyciera się z wody i śluzu, następnie pobiera się ikrę lub mlecz. Można oczywiście taką rybę wypuścić do wody z powrotem, tylko czy ma to sens? Moim zdaniem nie, wszak pleśniawka to choroba zimnej wody. Poza tym podczas wycierania może dochodzić do innych wydarzeń, mogących mieć negatywny wpływ na przeżywalność ryb.

To główne zagadnienia, które chciałem poruszyć. Oczywiście, jeśli macie pytania, to jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam.
Roman Pietrzak.

_________________
Łowię i zjadam ......
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skasowane ...
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 7:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałem tutaj dodać , że zasugerowany postem napisałem małe co nieco i skasowałem natchmiast – jeśli rzeczywiście zdjęcia i informacje są przedawnione - lisek powinien się wytłumaczyć .
ziomek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 25, 2006
Posty: 1546

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tam gdzie Odra i Bóbr
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roman Pietrzak napisał:
Chodzi o tarło sztuczne. Jak wiadomo, tarło jest wykonywane metodą na "sucho". Przed tarłem powierzchnię ciała wyciera się z wody i śluzu, następnie pobiera się ikrę lub mlecz.


Nie znam się na tym i ciekaw jestem. Czy są inne metody pozyskiwania ikry i mleczu niż "na sucho"? Jeśli tak, to jakie i kiedy się je ewentualnie stosuje? Z góry dzięki za info!
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ziomek napisał:
Roman Pietrzak napisał:
Chodzi o tarło sztuczne. Jak wiadomo, tarło jest wykonywane metodą na "sucho". Przed tarłem powierzchnię ciała wyciera się z wody i śluzu, następnie pobiera się ikrę lub mlecz.


Nie znam się na tym i ciekaw jestem. Czy są inne metody pozyskiwania ikry i mleczu niż "na sucho"? Jeśli tak, to jakie i kiedy się je ewentualnie stosuje? Z góry dzięki za info!


Ziomek nie będę kopiował kolejnego postu bo być może sie autor pogniewa a nie chce nadużywać gościnności na tamtym portalu. Wejdź i poczytaj bo jest tam napisane co i jak.
_________________
Łowię i zjadam ......
ziomek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 25, 2006
Posty: 1546

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tam gdzie Odra i Bóbr
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zamker napisał:
ziomek napisał:
Roman Pietrzak napisał:
Chodzi o tarło sztuczne. Jak wiadomo, tarło jest wykonywane metodą na "sucho". Przed tarłem powierzchnię ciała wyciera się z wody i śluzu, następnie pobiera się ikrę lub mlecz.


Nie znam się na tym i ciekaw jestem. Czy są inne metody pozyskiwania ikry i mleczu niż "na sucho"? Jeśli tak, to jakie i kiedy się je ewentualnie stosuje? Z góry dzięki za info!


Ziomek nie będę kopiował kolejnego postu bo być może sie autor pogniewa a nie chce nadużywać gościnności na tamtym portalu. Wejdź i poczytaj bo jest tam napisane co i jak.


hm, z tego co kojarzę to na WCWI trzeba byc zalogowanym aby zasoby forum przeglądać (tylko do niektórych działów jak galeria czy artykuły można sie dostać jako gość). A rejestrować się tylko po to aby jeden tekst przeczytać... Zobaczymy zresztą. Bo juz teraz za dużo czasu siedzę przy kompie zly: , jak jeszcze tam zagoszczę to..... będzie źle!
Ale dzięki!
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie wystarczy informacja, że zdjęcia są sprzed sześciu lat. Ciekawe czemu miała służyć ta cała pieniacka manipulacja. Pieniacka, bo jak widać nie było wielkim problemem dowiedzieć się o co chodzi.

Wkurza mnie, ze osobnicy ze zranionym ego schodzą tak nisko, by uzyskać poklask dla swoich wątpliwej jakości działań ochronnych. Wystarczył ten jeden post bym już nigdy więcej nie brał poważnie jakichkolwiek informacji o akcjach tego stowarzyszenia.

Wstyd. A za pomówienie powinni Wam dopieprzyć sądownie.
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SSG napisał:
Jak dla mnie wystarczy informacja, że zdjęcia są sprzed sześciu lat. Ciekawe czemu miała służyć ta cała pieniacka manipulacja. Pieniacka, bo jak widać nie było wielkim problemem dowiedzieć się o co chodzi.

Wkurza mnie, ze osobnicy ze zranionym ego schodzą tak nisko, by uzyskać poklask dla swoich wątpliwej jakości działań ochronnych. Wystarczył ten jeden post bym już nigdy więcej nie brał poważnie jakichkolwiek informacji o akcjach tego stowarzyszenia.

Wstyd. A za pomówienie powinni Wam dopieprzyć sądownie.


Dociu śmiało można powiedzieć że to guwniarstwo i tyle. Odnoszę wrażenie, że to kolejna zwykła jazda po PZW przy okazji takich nielubianych przez wędkarzy działań jak odłowy tarlaków. I ja równiez mam nadzieję, ze pomimo wszystkiego dobrego co zostało uczynione przez te stowarzyszenie zostaną wyciągniete jakies sankcje za te pieniactwo .
_________________
Łowię i zjadam ......
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Legionowo
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lisek - czekamy. :roll:
Kotwic
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołšczył: Jun 22, 2007
Posty: 105

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Giżycko
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ziomek napisał:
Roman Pietrzak napisał:
Chodzi o tarło sztuczne. Jak wiadomo, tarło jest wykonywane metodą na "sucho". Przed tarłem powierzchnię ciała wyciera się z wody i śluzu, następnie pobiera się ikrę lub mlecz.


Nie znam się na tym i ciekaw jestem. Czy są inne metody pozyskiwania ikry i mleczu niż "na sucho"? Jeśli tak, to jakie i kiedy się je ewentualnie stosuje? Z góry dzięki za info!


Niestety fizjologia jest nieugięta w tej dziedzinie.
Tarło przeprowadzane w warunkach sztucznych, musi być przeprowadzone w określony sposób.
Jednym z ważniejszych elementów takiego zabiegu jest, takie przygotowanie ciała ryby (osuszenie) by pobierana ikra, nie zetknęła się z wodą.
Najprościej tłumacząc: kontakt komórek jajowych (ikry) z wodą, powoduje że w bardzo krótkim czasie zamykane jest "mikropyle", blokując w ten sposób możliwość wniknięcia plemnika do komórki jajowej.
Dlatego, tak ważne jest zachowanie "suchości" bo tylko wtedy można uzyskać wysoki stopień zapłodnienia ikry.
Technologia rozrodu poszczególnych gatunków ryb, jest opisana w literaturze fachowej i jeśli ktoś chce poznać więcej szczegółów, to trzeba będzie poszukać. usmiech
Kotwic
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołšczył: Jun 22, 2007
Posty: 105

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Giżycko
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponieważ temat uważam, za istotny, to powtórzę swoją wypowiedź z WCWI na ten temat.

Dziękuję Romanowi Pietrzakowi, za wyczerpujące informacje w temacie.
Teraz dopiero, mogę zabrać głos, bo uważałem, że informacje podane przez autora tego wątku, były zbyt niejasne, by podejmować dyskusję.

Doceniam zaangażowanie tych wszystkich wędkarzy/towarzystw/kół które biorą czynny udział w pracach związanych z poprawą rybostanu w swoich wodach, ale niestety niekiedy to nie wystarcza.
Z literatury i badań wynika, że naturalny rozród troci w naszych wodach, jest za mało „efektywny” by utrzymać właściwą populację tej ryby. Dodatkowo, brakuje miejsc o odpowiednich warunkach, gdzie tarło mogłoby się odbyć, co tym bardziej przekreśla, szanse na rekrutacje troci wyłącznie z rozrodu naturalnego. Dlatego bardzo często, prowadzone są dodatkowe zarybienia, które mają na celu odbudowanie populacji troci w naszych wodach.
A z tym wiąże się konieczność pozyskania odpowiedniej ilości produktów płciowych.
Przyjmując, że płodność względna (ilość ikry na 1 kg masy ciała) dla troci wynosi średnio 1500 ziaren/kg, to by uzyskać wymagane 500 000 ziaren ikry, trzeba odłowić prawie 350kg, w pełni dojrzałych samic. Do tego trzeba doliczyć podobną lub niewiele mniejsza ilość dojrzałych samców. To są duże ilości ryb. Których nie da się złowić w ciągu jednego/dwóch dni.
Druga sprawa. Odłowy tarlaków i przebieg „sztucznego tarła”.
Dojrzała płciowo troć, nie należy do małych ryb. Zarówno odłów tarlaków jak i samo tarło przysparza wielu obrażeń tej rybie, zwłaszcza uszkodzeń skóry. Ryba przed tarłem musi mieć „absolutnie” suche ciało, zwłaszcza brzuch, by nie doprowadzić do kontaktu ikry z wodą/wilgocią. Czasami konieczne jest podawanie środka uspokajającego rybie, bo ryba jest zbyt energiczna. Te wszystkie manipulacje źle wpływają na szansę przeżycia ryby po „sztucznym tarle” i tylko w zamkniętych hodowlach, wypuszczanie ryb do stawu ma sens, bo wylęgarnia jest lepiej wyposażona, a ryby po tarle można obserwować.
Moim zdaniem, nie można żądać, by ryby były wypuszczane po tarle, chociaż, jeśli ktoś się uprze, to jego sprawa.

Najbardziej zaskoczyła mnie forma, w jakiej został napisany, cały ten apel/protest.
Pomimo, szczytnych celów ochrony ryb i piętnowania złych uczynków, autor nie podał, żadnych konkretnych informacji, a wręcz „celowo” szokował używając nieaktualnych zdjęć.
Mnie ten apel zraził, bo sytuacja powinna być wyjaśniana w sposób rozważny, udokumentowany, a nie w postaci „szokującego larum” o niejasnym uzasadnieniu, umieszczonego na większości polskich witryn wędkarskich.
Mundek
Ugniatacz ciast
Ugniatacz ciast


Dołšczył: Nov 06, 2003
Posty: 52

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Kraków
PostWysłany: Czw Lis 08, 2007 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mimo że mieszkam na południu Polski, bardzo zaciekawiła mnie duskusja na temat troci w Łebie i poważnie zaniepokoił post Liska. Byłem tam w tym roku latem i łowiłem w Łebie. Byłem rownież w pięknym Lęborku i widziałem na własne oczy efekty pracy wędkarzy i ich współpracy z miejscowymi władzami na rzecz ochrony rzeki i ryb. To naprawdę imponujące ile może zdziałać grupa zapaleńców współpracująca z lolalnymi władzami. Stojąc na moście w Lęborku, właściwie w centrum miasta gapiłem się w wodę w której pływały pstrągi potokowe i beztrosko wychodziły do suchej. Beztrosko, bo w mieście, gdzie rzeka nabiera typowo górskiego charakteru i gdzie występują bystrza z twardym dnem, ustanowiono obręb ochronny. Informują o tym tablice umieszczone w pobliżu mostów. Nie wspominam juz o tarliskach odtwarzanych, lub tworzonych wielkim nakładem społecznej, bezinteresownej pracy, ani o dyżurach przy ich pilnowaniu, gdy pojawiają sie na nich ryby.
Więcej o działalności lęborskich towarzystw wędkarskich można dowiedzieć się zaglądając na ich strony internetowe. Polecam, bo jest się od kogo uczyć jak dbać o wodę.
Nazywanie tych działań "wątpliwej jakości ochroną" pozostawię bez komentarza...
Być może tekst Liska rzeczywiście trąci histerią, ale nie wierzę, żeby nic nie było na rzeczy. Dlaczego? Bo na własne oczy, będąc w SIERPNIU tego roku nad jeziorem Łebsko widziałem niezliczone ilości sieci przegradzające skutecznie szlak wędrówki ryb na tarliska. Była wprawdzie w tej sieciowej zaporze jedna nieszczelność...Musiała być, bo z Łeby na wydmy kursują statki wycieczkowe i przepływają przez wspomnianą nieszczelność, ocierając się niemal o jej brzegi burtami...
Jedna rzecz nie daje mi spokoju. Czy nie jest możliwa współpraca obu stron? Skoro ludzi, którzy wykonują wielka pracę na rzecz rzeki i ryb niepokoją działania dotyczące pozyskiwania ikry, może warto byłoby zaprosic ich jako obserwatorów? Czy kiedykolwiek zwrócili się z taka prośbą do władz Słowińskiego Parku Krajobrazowego? Skoro odpowiedzialni za akcję pozyskiwania ikry nie maja nic do ukrycia, nie powinno byc problemu.
Lisek
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołšczył: Dec 17, 2006
Posty: 11

Kraj: Polska
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 12:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

7 marca 2004 roku podpisany został w Słupsku „Protokół ustaleń spotkania poświęconego problemowi zapewnienia możliwości migracji ryb łososiowatych akwenami SPN”. Podpisali go ówczesny Dyrektor SPN, Prezes ZO PZW w Słupsku w obecności Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Lęborskiego. W założeniu protokół miał na stałe rozwiązać problem blokowania wędrówek troci i łososia jeziorami Łebsko i Gardno- ustalał na Łebsku 150 metrowe, a na Gardnie 50m przejście migracyjne. Aby umożliwić parkowi wykonywanie nałożonego obowiązku pozyskiwania określonej ilości ikry tych gatunków znalazł się w nim zapis:
„W przypadku, gdy w końcowym okresie obowiązywania wydanego przez wojewodę pozwolenia na odłowy pozyskanie przewidzianej planem ilości ziaren ikry okaże się zagrożone możliwe będzie- o dokładnym uzgodnieniu stron- przegrodzenie jezior w stopniu umożliwiającym wykonanie planu”. I następstwa tego zapisu stały się osią tegorocznego konfliktu- jego intencją było umożliwienie przegrodzenia nawet całego jeziora dla wykonania planu pozyskania ikry, w grudniu, ewentualnie końcu listopada, a więc bez większej szkody dla tarła naturalnego mającego w Łebie największe nasilenie w listopadzie. Tymczasem jak grom z jasnego nieba spadła w tym roku wiadomość, że oto SPN skierował 26 października do ZO PZW w Słupsku pismo zaczynające się od zdania:
„Informuję, że ze względu na opóźnienie ciągu tarłowego ryb łososiowatych zmuszeni jesteśmy, po 1 listopada całkowicie przegrodzić przejście określone w w/w decyzji („Starosty Słupskiego o zezwoleniu na przegrodzenie więcej niż połowy łożyska wody płynącej”p.m.), celem pozyskania przewidzianej planem ilości tarlaków i ikry do dnia 25 listopada bieżącego roku”
Nie wyraził na to zgody wywodzący się z Lęborka Wiceprezes ZO PZW ds. Zagospodarowania Wód. Jednak już 27 października Prezes ZO PZW pisemnie zaakceptował informację (?) prośbę parku. W Lęborku odebrano to tak jak odbiera się w historii datę 17 września 1939 roku. Koniec migracji, zanik tarła naturalnego, na nic cała wielka robota z ochroną tarlisk, całodobowym pilnowaniem tarła, różnorakimi akcjami ochronnymi. Poczucie krzywdy pomieszane z niedowierzaniem i oburzeniem. Całkowite przegrodzenie jeziora nie byłoby możliwe bez zgody Prezesa ZO PZW w Słupsku, bo formalnie tylko on był stroną porozumienia z 2004 roku. Stąd protest internetowy- chodziło w nim jednak tylko o merytoryczne, wartościowe wsparcie. Marginesem są inne wystąpienia, na co nie mieliśmy wpływu. Załączenie zdjęć obrazujących „tarło po słowińsku” z 2001 roku nie było manipulacją, bo autor tekstu wyraźnie napisał, że nie są to zdjęcia tegoroczne, lecz sprzed kilku lat. Zamieszczając je chciał przestrzec prze tym, co było i nie dopuścić do podobnych zdarzeń- odłowy wszak nadal wykonuje i przygotowuje sztuczne tarło ta sama spółka rybacka. Aktualnie w dniu dzisiejszym jezioro jest przegrodzone, ale nie jest przegrodzone 150m przejście migracyjne. Myślę, że oczywista jest podstawa naszej niezgody na Łebę bez swego specyficznego piękna, ze zdrowymi rybami pochodzącymi z poszerzającej się sieci naturalnych tarlisk.

Andrzej Adamiak


Pismo SPN do T.Rudnika
Odpowiedź T.Rudnika
krzysztofCz
RZEP
RZEP


Dołšczył: Jul 01, 2006
Posty: 2546

Kraj: Polska
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 7:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co byśmy tu nie wypisywali to i tak nie zmienia faktu. że im mniej ingerencji człowieka - tym lepiej natura sobie radzi.
cezorator
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Aug 30, 2003
Posty: 386

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Sosnowiec
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 7:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KrzysztofCz napisał:
Co byśmy tu nie wypisywali to i tak nie zmienia faktu. że im mniej ingerencji człowieka - tym lepiej natura sobie radzi.

Moim zdaniem największą krzywdę środowisku wodnemu robią melioranci i hydrotechnicy.
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 9:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakieś dziwne wrażenie odnoszę jak się czyta to wszystko . Wrażenie jak byśmy mieli za dużo ryb w rzekach . Robi się odłowy kontrolne , gospodarcze , pozyskuje się tarlaki . Zwłaszcza te ostatnie – w ilościach że tak powiem aż niemożliwych . Pozbawia się rzekę setek ryb , aby wyprodukować ikrę . Tylko po co . Jeśli nasze rzeki mają za mało miejsc tarłowych to po co produkować narybek ? Na jednych rzekach łowi odławia się tarlaki , na drugich łowią ryby kłusownicy . Łowią w ilościach hurtowych . Parsęta , Rega , Drawa są znane od lat z tego że pomimo wzmożonej ochrony tych wód i tak operowały tam całe gangi kradnące ryby . Wiele osób podpowiada tutaj po cichu podając przykład Szwedzki , aby nie ruszać tylko pilnować . Na zdrowy chłopski rozum każdego wędkarza tak powinno być . Widziałem jak pozyskuje się tarlaki , pobiera od nich ikrę i mlecz na gorąco . Miesza tzw. Piórkiem i już jest . Ryby trafiały w wspaniałej kondycji do wody . Jakoś nie trafiły do mnie te pisma wyjaśniające a raczej odnoszę wrażenie , że robi się po to po to aby napędzać cała machinę . W końcu coś muszą robić ośrodki zarybieniowe . Można uzyskać dodatkowy dochód z sprzedanych martwych tarlaków a potem sprzedać jeszcze narybek . Koło się kręci .. , ale to tylko Moje zdanie .
ziomek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 25, 2006
Posty: 1546

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tam gdzie Odra i Bóbr
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 10:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lisek napisał:
Jednak już 27 października Prezes ZO PZW pisemnie zaakceptował informację (?) prośbę parku.
Pismo SPN do T.Rudnika
Odpowiedź T.Rudnika


Taki drobiazag, hehe, tak sie komuś spieszyło, że nawet daty pomylili zly: Odpowiedź jest z dnia 27.11.2007! Czyli jeszcze jej nie ma! Czyli zgody brak wink:
PS. Ale zastrzegam że prawnikiem nie jestem, więc to tylko moje zdanie wink:
ziomek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 25, 2006
Posty: 1546

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tam gdzie Odra i Bóbr
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mi ciągle taka myśl chodzi po głowie, odkąd ten wątek zaistniał.

Czy tarło 'na sucho" jest tym jedynym sposobem na skuteczne przeprowadzenie sztucznego rozrodu? Trochę w sieci pogrzebałem ale za wiele nie znalałem. Jeszcze popatrzę.... ale może ktoś wie coś na ten temat?

Coś mi się kojarzy, że kiedyś w tv widziałem, że trocie odławiano i bezpośrednio nad rzeką przeprowadzano sztuczne tarło, a ryby wytarte wracały do rzeki. Potem zapłodnioną ikrę umieszczano w ośrodkach , w spacjalnych pojemnikach z płynącą wodą. Czy tak już się nie robi?
Bo przecież, jeśli taka opcja istnieje, to jaki jest sens zabijac ryby, które moga wrócic na tarło kolejny raz?

Ale zawsze jest opcja, że jak nie wiadomo o co chodzi... :?
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 3:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zobacz tutaj Kliknij
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowoœć: GRUNWALD
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
- 2 500 000 szt. wylęgu szczupaka,

ile z tego ma szanse na wymiar ponad ochronny?
Czy sa jakieś dane na temat ogólnokrajowych wielkości chodowlanych narybku szczupaka??
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
Cytat:
- 2 500 000 szt. wylęgu szczupaka,

ile z tego ma szanse na wymiar ponad ochronny?
Czy sa jakieś dane na temat ogólnokrajowych wielkości chodowlanych narybku szczupaka??


Gdzieś kiedyś czytałem o szansach dożycia do pierwszego tarłą. Dla ikry skłądanej podczas tarła szansa taka to 1-2%. Dla wylęgu 5%. Dla narybku żerującego 10%. Oczywiście są jeszcze pewne różnice wynikające z różnic gatunkowych oraz pory roku dla wylęgu hodowlanego.
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego co raz częściej wpuszcza się szczupaka podchowanego - takiego 25-30 cm . Ten juz ładnie sobie rośnie dalej
Tirith27
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 13, 2006
Posty: 630

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Rumia
PostWysłany: Piš Lis 09, 2007 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja osobiście uważam że trzeba dać naturze szanse, a na pewno sobie poradzi. My jak chcemy pomóc to, trzeba właśnie działań w stylu kolegów z Lęborka, czyli budować tarliska, co roku je sprzątać, a potem je chronić przed kłusownikami. Zaznaczam CHRONIĆ. I musimy zrobić to my wędkarze, bo PZW mimo, iż bierze od nas pieniądze na ochronę, to tylko ONI sami wiedzą co się z nimi dzieje, bo nie można nazwać ochroną takiej oto sytuacji:

Wędkuję cały rok na rzece Redzie, i przez cały ten rok tylko JEDEN RAZ zostałem skontrolowany przez straż etatową, PSR nie widziałem wogule. Dodam tylko, że nad rzeką byłem przeszło 200 razy. O jeziorach w mojej okolicy nawet nie wspomnę, na wisle byłem ledwie 3 razy więc nie wiem.

Od początku października kilka razy w tygodniu jestem nad rzeką na patrolach SSR, TPRR(Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Redy), klub muchowy "Lipień" z Wejherowa, klub spinningowy "Pstrąg z Gdańska. I w tym okresie, kiedy rzeka jest najbardziej narażona na kłusownictwo, dalej nie widać straży do tego powołanych, a na które my co roku oddajemy składki, + dodatkową opłatę w wysokości 90 zł na REDĘ ze względu na jej charakter trociowo, łososiowy. Prędzej uświadczy się Straż Graniczną, która nie ma żadnego interesu w tym, by chronić naszą rzekę.

Rzeki Łeba i Reda w tym roku pokazały jakie efekty może przynieść, odpowiednia ochrona i praktycznie przez cały sezon można było łowić trocie i łososie w obu tych rzekach.

Wracając do sztucznych zarybień, dobrze, że one są i to w sumie dzięki nim znowu możemy łowić trocie, ale nie wolno zapominać o ochronie. Najłatwiej wrzucić smolty do rzeki i resztę mieć w dupie, tak jak to miało miejsce w Maju na Redzie. Po wpuszczeniu znacznych ilości smolta troci, zostawiono je na pastwę pseudo wędkarzy, którzy mówili, że na dole ładnie biorą pstrągi.

Uważam, że apel sąsiadów z Lęborka, to nie jest dziecinny lament jak sugerują niektórzy, ale próba zwrócenia uwagi społeczności wędkarskiej na to co dookoła nas wszystkich się dzieje. Ktoś musi zacząć kształtować świadomość wędkarzy, by w końcu nastąpiła poprawa na naszych łowiskach. Jeśli sami nie będziemy walczyć o swoje to nikt tego za nas nie zrobi. Wędkarze na pomorzu walczą o to, by każdy mógł przyjechać do nas i miał szansę spotkać się z trocią bądź łososiem.

Na koniec dodam, że sztuczne tarła i zarybienia są potrzebne wszędzie tam gdzie wymaga tego sytuacja, ale muszą to być działania rozsądne i przemyślane poparte badaniami, a nie robione na siłę, byle tylko plan był wykonany !!!!! Po co bardziej zarybiać Łebę skoro ona i tak nie pomieści więcej ryb, bo brakuje miejsc na tarło !!!! Gdzie tu logika ????
Lisek
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołšczył: Dec 17, 2006
Posty: 11

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Lis 10, 2007 12:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tirith27 napisał:
Ja osobiście uważam że trzeba dać naturze szanse...

Tirith27, dziękuję Ci za ten post, jakże różny od wypowiedzi krzykaczy, którzy wymarzyli sobie dla nas proces sądowy i zwymyślali łamaną polszczyzną.

CO ROBIMY:

Po pierwsze budujemy tarliska:

Filmy z budowy tarlisk
Zdjęcia i artykuł

Po drugie walczymy z kłusownictwem i chronimy troć w okresie tarła:

kłusownik 1
kłusownik 2

Po trzecie zmagamy się z trucicielami wód:

truciciele 1
truciciele 2
truciciele 3

Po czwarte sprzeciwiamy się eksploatowaniu naszych rzek:

brak wody 1
brak wody 2

Chcemy, aby trocie mogły swobodnie wpływać na tarliska, które dla nich przygotowaliśmy, które są przez nas chronione, pilnowane całą dobę przed kłusownikami. Chcemy, aby nasza ukochana rzeka Łeba była szanowana, bo na to ZASŁUGUJE, aby trwała, a wraz z nią bogate życie, które daje wielu stworzeniom.
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Lis 10, 2007 2:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lisek napisał:
Tirith27 napisał:
Ja osobiście uważam że trzeba dać naturze szanse...

Tirith27, dziękuję Ci za ten post, jakże różny od wypowiedzi krzykaczy, którzy wymarzyli sobie dla nas proces sądowy i zwymyślali łamaną polszczyzną.



Nie oczekuj poklasku przedstawiając jedną strone medalu na tym portalu do tego jak sie okazało nieco kontrowersyjną i waż słownictwo mianując dyskutantów
"krzykaczami".
_________________
Łowię i zjadam ......
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Lis 10, 2007 8:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamker ma rację - nikt tu nie krzyczy lol cichutko sobie stukamy w klawiaturę - troszkę przesadziłęś lisek z epitetami :?
Lisek
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołšczył: Dec 17, 2006
Posty: 11

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Lis 10, 2007 9:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

The Animal, do Twoich postów nie mam zastrzeżeń, były kulturalne i wyważone, podobnie jak wypowiedzi większości osób.
the_animal napisał:
troszkę przesadziłęś lisek z epitetami :?


?

SSG napisał:
Kilu społecznych działaczy z nadszarpniętym ego

SSG napisał:
osobnicy ze zranionym ego schodzą tak nisko, by uzyskać poklask dla swoich wątpliwej jakości działań ochronnych.

SSG napisał:
A za pomówienie powinni Wam dopieprzyć sądownie.

zamker napisał:
śmiało można powiedzieć że to guwniarstwo i tyle.


Ostatnio zmieniony przez Lisek dnia Sob Lis 10, 2007 9:44 am, w całości zmieniany 1 raz
Wyœwietl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Idż do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.17 sekund :: Zapytania do SQL: 167