Czy wiesz, że...
59 % lucjana czerwonego (Lutjanus campechanus) w Zatoce Meksykańskiej wyławiają amatorzy. Wzdłuż pacyficznego wybrzeża Ameryki są odpowiedzialni za 87 % złowień karmazyna (Sebastes paucispinus), a w południowym Atlantyku za 93 % połowów korwina czerwonego (Sciaenops ocellatus).

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 152
 Zalogowani 0
 Wszyscy 152

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(380610) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(380610) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(380610) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(380610) Apr 03, @ 10:34:12

krzysztofCz: Gratulacje Lecku. U mnie na morzu albo wieje... albo nie biorą : ...(59411) Apr 03, @ 09:01:48

krzysztofCz: To prawie wieczność... mam nadzieję, że dożyjemy do następnej zbi ...(380610) Apr 03, @ 08:58:12

lecek: Byliśmy w Ustroniu. Dwa dni wędkowania w Wiśle. Na miejscu okazał ...(59411) Apr 02, @ 19:02:39

jjjan: Wpłaciłem za następne dwa lata. Są dwie faktury, każda za rok. N ...(380610) Apr 02, @ 17:57:24

jjjan: Wszystkim wszystkiego dobrego ...(164) Mar 30, @ 08:46:37

krzysztofCz: Święta już za pasem więc... Wszystkim życzę zdrowych, wesołych, R ...(164) Mar 29, @ 17:25:48


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2242
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2007
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2131
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2270
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2100
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2154
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2068
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2108
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2472
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2290
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Kleszcze
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Kleszcze
Idż do strony Poprzedni  1, 2
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomoœć
lordi_86
Mieszacz zanętowy
Mieszacz zanętowy


Dołšczył: Apr 11, 2006
Posty: 67

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Chorzów
PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie.Czy obroże przeciwko kleszczom dają 100% zabezpieczenie przed tymi pasożytami?
samara
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: May 26, 2007
Posty: 1247

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Legionowo
PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 1:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś używałem witaminy z grupy B (chyba B12). Jak się bierze pastylki przez tydzień to komary nie gryzą. Podobno dla facetów branie witaminy B jest korzystne. Jednak nie wiem czy to może zaszkodzić?
Teraz wyszedłem bez takiego przygotowania, a prawdę mówiąc bez jakiegokolwiek smarowidła i mnie pogryzły.

PS
Witaminy B używałem w zasadzie do pracy nie tylko na ryby. Po witaminie skóra na całym człowieku charakterystycznie pachnie i chyba to odstrasza komary. :roll: wink:
bassoon
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołšczył: Sep 16, 2006
Posty: 109

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tarnowskie Góry
PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 1:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obroże dawały dotąd mojej kitce 100 % ochrony. Ale... kotka całą noc poluje na dworze.I nie może mieć obroży,bo gdy się zaczepi o coś to może się udusić. Na razie potraktowałem ją frontlinem,szczerze to już nie pierwszy raz i z jego skutecznością bywa różnie(kleszcze).
A wczoraj dosłownie zaraziła mnie(kotka) kleszczem,byłem cały czas w domu i nagle coś mnie swędzi na brzuchu- malutki potworek zaczął się dobierać do mnie.
kefaspirit
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2008
Posty: 407

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Zabrze
PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lordi_86 napisał:
No właśnie.Czy obroże przeciwko kleszczom dają 100% zabezpieczenie przed tymi pasożytami?


Żaden preparat czy to kroplelki czy obroże nie daje 100% ochrony przeciw kleszczom.
Z obroży dla psów, które najlepiej się spisują to wg. mojego doświadczenia:

nr.1: Preventic;( nie działa na pchły-pachnie eukaliptusem z miętą, działa do 5 m-cy, niewarazliwy na wode)

nr.2: Kiltix (działa zarówno na pchły i kleszcze, bezzapachowy, działa przez 7-8 m-cy, trzeba ściągać do kąpieli-także w stawie, rzece, jez.i przez ten okres niedziała),

Ewentualnie tańsze obroże typu "Bephar" oparte na związkach fosforoorganicznych dostępne także w sklepach zoologicznych. Jednak nie poleca się ich stosowania dla psów domowych-szkodliwość substancji czynnych zawartych w obroży.
Raczej dla czworonogów stale przebywających na dworze.
Nie są one jednak przebadane tak dobrze pod względem bezpieczeństwa jak środki zarejestrowane jako lecznicze i dostępne tylko u lekarzy weterynarii.
kefaspirit
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2008
Posty: 407

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Zabrze
PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bassoon napisał:
Obroże dawały dotąd mojej kitce 100 % ochrony. Ale... kotka całą noc poluje na dworze.I nie może mieć obroży,bo gdy się zaczepi o coś to może się udusić. Na razie potraktowałem ją frontlinem,szczerze to już nie pierwszy raz i z jego skutecznością bywa różnie(kleszcze).
A wczoraj dosłownie zaraziła mnie(kotka) kleszczem,byłem cały czas w domu i nagle coś mnie swędzi na brzuchu- malutki potworek zaczął się dobierać do mnie.


Właśnie ze względu na ryzyko przypadkowego powieszenia się kota na obroży, nie preferuje tego typu wynalazków u kotów.
Trzeba jednak wspomnieć, że producenci większości obróż dla kotów pomyśleli o tym problemie i obroże te są ponacinane w jednym miejscu dla ułatwienia zerwania- jak się delikatnie naciągnie taką obroże to widać nacięcia.
Co do alternatywy dla kota to zostaje praktycznie wspomniany przez Ciebie Frontline spot-on, lub w sprayu.
Jego polski odpowiednik Fiprex nie ma już tak dużej skuteczności wobec kleszczy jak produkt oryginalny, ale jest dużo tańszy (mniej więcej o połowę)
Właścicielom wychodzących kotów chcącym troszkę zaoszczędzić na comiesięcznym zakraplaniu kota Frontlinem mogę jako alternatywę zaproponować Fiprex- a sprayu-jest skuteczniejszy niż ten w kroplach spot-on, i można oprysk powtarzać nawet 1x w tyg. co powinno dać wystarczającą ochronę przeciwko krwiopijnym pasożytom.
Fiprex w sprayu jest pakowany w 100 i 250 ml flakony z atomizerem.
Proponuję od razu kupić większy flakon-najtaniej oczywiście przez internet lol
P.S. Ja czasami z braku pod ręką środków dla ludzi typu Autan, czy Utlrathon, stosuję Fiprex czy Frontline w sprayu też dla siebie -na ręce nogi i szyje.Proszę nie brać tego jako poradę, ale ewentualną możliwość.
Wszelkie doświadczenia na sobie przeprowadzacie na własną rękę i odpowiedzialność wink:
wozwierz
Nastawiacz podpórek
Nastawiacz podpórek


Dołšczył: Jan 07, 2008
Posty: 43

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Kwi 22, 2009 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam kolegę po fachu;)
Frontline stosowałem na sobie jakieś 7-8 lat temu gdy na Mazurach były wysypy kleszczy-psikalem sobie na plecy z dużego opakowania jakieś 9-10 "psików". skuteczność rewelacyjna z reszta podobno frontline miał być środkiem zapobiegawczym dla francuskich drwali. Należy tylko uważać przez pierwsze 2-3 dni na słońce bo strasznie mocno " punktowo" opala w miejscu podania pzdr
kefaspirit
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2008
Posty: 407

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Zabrze
PostWysłany: Czw Kwi 23, 2009 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wozwierz napisał:
witam kolegę po fachu;)
Frontline stosowałem na sobie jakieś 7-8 lat temu gdy na Mazurach były wysypy kleszczy-psikalem sobie na plecy z dużego opakowania jakieś 9-10 "psików". skuteczność rewelacyjna z reszta podobno frontline miał być środkiem zapobiegawczym dla francuskich drwali. Należy tylko uważać przez pierwsze 2-3 dni na słońce bo strasznie mocno " punktowo" opala w miejscu podania pzdr

Witam witam! Tak właśnie czekałem aż jakiś inny vet się odezwie wink:
rom71
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jul 23, 2006
Posty: 831

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Kaczyce
PostWysłany: Piš Kwi 24, 2009 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarokowal napisał:
wolff napisał:
Rom71 - dlaczego Ty masz w aviatarze Lobuza?


Już nie ma wink:


Przepraszam Was zostawiłem komputer załączony i od sąsiada syn mi pocykał w wiadomościach, i bratu też pokasował ustawy o policji. smutny smutny
Bielkiel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 15, 2009
Posty: 274

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Rozkochów
PostWysłany: Sro Maj 13, 2009 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maxtip napisał:
... u mnie 89 i 90 zł za jedną szczepionkę...




a to macie trochę drogo... na Poludniu 65-75zł za szczepionkę i ja uważam, że to najlepsza metoda zapogiewawcza. Tylko, że ja się nie szczepię. Boję się, że bedzie tak jak w przypadku szczepionki na grypę... Raz spróbowałem bo było za darmo (jestem z okolic krk to taki centuś ze mnie) i chorowałem dwa tygodnie:(
Bielkiel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 15, 2009
Posty: 274

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Rozkochów
PostWysłany: Sro Maj 13, 2009 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kefaspirit napisał:
Frontline stosowałem na sobie jakieś 7-8 lat temu gdy na Mazurach były wysypy kleszczy-psikalem sobie na plecy z dużego opakowania jakieś 9-10 "psików".



witam Frontline to firma z tradycjami jeśli chodzi o te sprawy. Teraz wypuszcają produkty dla psów i kotów, ale są tak skuteczne jak produkty dla człowieka. Zapewniam bo mój przyjaciel tam pracował i pewnien jestem, że nie kłamie!
kefaspirit
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2008
Posty: 407

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Zabrze
PostWysłany: Czw Maj 14, 2009 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bielkiel napisał:
kefaspirit napisał:
witam kolegę po fachu;)
Frontline stosowałem na sobie jakieś 7-8 lat temu gdy na Mazurach były wysypy kleszczy-psikalem sobie na plecy z dużego opakowania jakieś 9-10 "psików".



witam Frontline to firma z tradycjami jeśli chodzi o te sprawy. Teraz wypuszcają produkty dla psów i kotów, ale są tak skuteczne jak produkty dla człowieka. Zapewniam bo mój przyjaciel tam pracował i pewnien jestem, że nie kłamie!


Frontline to marka preparatu z firmy Merial, która jest producentem farmaceutyków weterynaryjnych- nie produkują leków, czy preparatów la ludzi... :roll:
Frontline dla psów i kotów jest obecny na rynku od wielu lat.
Teraz rozpoczęli telewizyjną kampanię reklamową, stąd zrobiło się troche głośno o tych preparatach.
Jarokowal
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: May 23, 2004
Posty: 1597

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Wrocław
PostWysłany: Sob Cze 20, 2009 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat wraca. Aby nie robić nowego wątku przypominam ten.
_________________
www.jarokowal.cal.pl
_______________________
W czasie łowienia ryb należy zachowywać najwyższą ostrożność - zwłaszcza gdy się jest rybą.
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowoœć: PIEKARY ŚL.
PostWysłany: Sob Cze 20, 2009 6:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dziś usuwałem kleszcza z wczorajszej wyprawy :evil: . Był taki mały (kleszcz), że wczoraj przeszedł skanowanie robione przez żonkę. Dziś go wypatrzyłem, a że jestem cały dzień w pracy, to musiałem posłużyć się tym co było dostępne pod ręką. Był to spirytus i nożyk do tapet. lol Spirytus służył do dezynfekcji narzędzia i ranki- to w ramach wyjaśnienia. wink: Kleszcz opuścił me ciało w całości, po czym został zlikwidowany.
J
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 13, 2006
Posty: 779

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Śląsk (Zagłębie)
PostWysłany: Sob Cze 20, 2009 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do wyciągania kleszczysłużą specjalne haczyki do kupienia w aptekach albo jeszcze doskonalsze strzykawki wysysające kleszcza i inne żądła z całą zawartością.
_________________
Niczego nie daje się tak hojnie jak rad.
Jarosław.
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowoœć: PIEKARY ŚL.
PostWysłany: Nie Cze 21, 2009 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słyszałem o takich pompkach do odsysania kleszczy. Pytanie czy ktoś to stosował i tym samym czy to nie jest tylko nieporzebny wydatek :?:
Tam gdzie mogę sobie operację wyjęcia kleszcza zrobić sam, to nie ma problemu. Problem pojawia się jak kleszcz wlezie, w miejsce, skąd trudno mi go będzie samemu wyjąć. Moja żona raczej nie powalczy z nim moimi sposobami, wieć może pomocna byłaby taka pompka?
zrodlak
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 24, 2007
Posty: 283

Kraj: Kanada
Miejscowoœć: toronto
PostWysłany: Nie Cze 21, 2009 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DARIOPS napisał:
Kleszcz opuścił me ciało w całości, po czym został zlikwidowany.

Jak widac do nokillowcow nie nalezysz. :placz
Tu przypomina mi sie piosenka nieodzalowanego Jana Kaczmarka:
Do piersi przytul psa
Wez na kolana kota,
wez lupe zobacz ... kleszcz,
daj spokoj - kleszcz to tez istota...
... czy tak jakos wink:
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowoœć: GRUNWALD
PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 8:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zrodlak napisał:
DARIOPS napisał:
Kleszcz opuścił me ciało w całości, po czym został zlikwidowany.

Jak widac do nokillowcow nie nalezysz. :placz
Tu przypomina mi sie piosenka nieodzalowanego Jana Kaczmarka:
Do piersi przytul psa
Wez na kolana kota,
wez lupe zobacz ... kleszcz,
daj spokoj - kleszcz to tez istota...
... czy tak jakos wink:

raczej o Pkłę lol chopdziło
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DARIOPS napisał:
Słyszałem o takich pompkach do odsysania kleszczy. Pytanie czy ktoś to stosował i tym samym czy to nie jest tylko nieporzebny wydatek :?:

O takich pompkach pisał kilka lat temu na jednym z portali wędkarskich kolega, będący z zawodu leśnikiem. Zakupiono im służbowe. Kosztowały kupę kasy. Śmiał się z nich strasznie, gdyż za grosze mozna w aptece kupić strzykawke jednorazową, odciąć końcówkę i masz pompkę do odsysania kleszczy wink:
Ale w każdym razie pełen szacun dla speców od marketingu i reklamy firmy dystrybuującej te "pompki do odsysania kleszczy" wesoly
Marek_b
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: Jun 19, 2002
Posty: 1235

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 9:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kleszcze po zlocie - jednego znalazłem w sobotę na spodniach Elizy, drugiego dziś rano na głowie Kuby. Zlotowicze sprawdzcie swoje pociechy.

Pompka nie zdaała u mnie egzaminu. Wyciągała skórę dzieciaka jeszcze bardzie niż postawiona bańka. Płaczu co niemiara, a i siniak został. Świństwa wyciągam pensetą. Łapię tuż przy samej skórze. Odciągam z wyczuciem na 0,5-1,0 cm. Nie ściskam i nie ciągnę za mocno, żeby nie przerwać kleszcza. Odpada zwykle za trzecią, czwartą próbą. Zabieg trwa ok. 1 minuty.
_________________
Świadomie dokonuj wyborów.
zabrze
Łowca Węgorza


Dołšczył: Apr 05, 2003
Posty: 1857

Kraj: polska
PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 1:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Założyłem temat o kleszczach a na samą myśl o tym dziadostwie aż mnie trzęsie…
_________________
Bercik
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowoœć: PIEKARY ŚL.
PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marek_b napisał:
Kleszcze po zlocie - jednego znalazłem w sobotę na spodniach Elizy, drugiego dziś rano na głowie Kuby. Zlotowicze sprawdzcie swoje pociechy.

Pompka nie zdaała u mnie egzaminu. Wyciągała skórę dzieciaka jeszcze bardzie niż postawiona bańka. Płaczu co niemiara, a i siniak został. Świństwa wyciągam pensetą. Łapię tuż przy samej skórze. Odciągam z wyczuciem na 0,5-1,0 cm. Nie ściskam i nie ciągnę za mocno, żeby nie przerwać kleszcza. Odpada zwykle za trzecią, czwartą próbą. Zabieg trwa ok. 1 minuty.

A potem sie zastanawiasz czy to jeszcze siniak czy już "rumień wędrujący" czyli oznaka infekcji. :roll:
Andrzej228
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Sep 11, 2006
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Bory Tucholskie
PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DARIOPS napisał:
Marek_b napisał:
Kleszcze po zlocie - jednego znalazłem w sobotę na spodniach Elizy, drugiego dziś rano na głowie Kuby. Zlotowicze sprawdzcie swoje pociechy.

Pompka nie zdaała u mnie egzaminu. Wyciągała skórę dzieciaka jeszcze bardzie niż postawiona bańka. Płaczu co niemiara, a i siniak został. Świństwa wyciągam pensetą. Łapię tuż przy samej skórze. Odciągam z wyczuciem na 0,5-1,0 cm. Nie ściskam i nie ciągnę za mocno, żeby nie przerwać kleszcza. Odpada zwykle za trzecią, czwartą próbą. Zabieg trwa ok. 1 minuty.

A potem sie zastanawiasz czy to jeszcze siniak czy już "rumień wędrujący" czyli oznaka infekcji. :roll:

Dariops, ja nie będę wnikał co i jak, ale najwidoczniej sobie ludzie radzą z kleszczami np. jak Maek_b, swego czasu sam sobie jednego wyciągałem, chyba z pól godziny, albo moja mama gdy wracała ze zbierania jagód (zeszły rok) po 5-7szt. tego dziadostwa miała na sobie. Kobieta dobrze po 60-tce i sama sobie zawsze wyciąga te paskudztwa. usmiech
_________________
Od 06.01.2009r godz. 14-tej zero zero,
nie zajarałem ani jednego szluga.
Marek_b
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: Jun 19, 2002
Posty: 1235

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DARIOPS napisał:

A potem sie zastanawiasz czy to jeszcze siniak czy już "rumień wędrujący" czyli oznaka infekcji. :roll:


Wolałbym w formie pytającej, a nie twierdzącej. Znaczy się, nie inaczej, wiesz lepiej niż ja. I taka pewność siebie mnie powala.

Wyciągnąłem w ten sposób lub nacinając skórę ok. 15 kleszczy. Nikt do tej pory nie zachorował. Ale nie dzięki sposobowi, tylko wczesnemu wykryciu intruza.
_________________
Świadomie dokonuj wyborów.
artur
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 08, 2002
Posty: 2182

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Cze 23, 2009 6:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fachowcem ani specjalistę nie jestem.
Ale podobno (tak czytałem/słyszałem gdzieś, być może że w telewizorni) żeby tej francy Boreliozy dostać, to zarażony/przenoszący ją kleszcz musi być przynajmniej 24h nie wykryty i ssający nas.
dzepetto
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: Jan 14, 2007
Posty: 3532

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Łężyca
PostWysłany: Wto Cze 23, 2009 6:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artur napisał:
Fachowcem ani specjalistę nie jestem.
Ale podobno (tak czytałem/słyszałem gdzieś, być może że w telewizorni) żeby tej francy Boreliozy dostać, to zarażony/przenoszący ją kleszcz musi być przynajmniej 24h nie wykryty i ssający nas.

Są też fora, na których ludzie z boreliozą twierdzą, że zostali zarażeni mimo, że usunęli kleszcza nawet do 2 godzin od ukąszenia...
artur
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 08, 2002
Posty: 2182

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Cze 23, 2009 7:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzepetto napisał:
artur napisał:
Fachowcem ani specjalistę nie jestem.
Ale podobno (tak czytałem/słyszałem gdzieś, być może że w telewizorni) żeby tej francy Boreliozy dostać, to zarażony/przenoszący ją kleszcz musi być przynajmniej 24h nie wykryty i ssający nas.

Są też fora, na których ludzie z boreliozą twierdzą, że zostali zarażeni mimo, że usunęli kleszcza nawet do 2 godzin od ukąszenia...


Znaczy nie ma reguły.
wolff
Ś.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołšczył: Aug 24, 2004
Posty: 1430

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Bytom Górniki
PostWysłany: Wto Cze 23, 2009 7:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artur napisał:
Fachowcem ani specjalistę nie jestem.
Ale podobno (tak czytałem/słyszałem gdzieś, być może że w telewizorni) żeby tej francy Boreliozy dostać, to zarażony/przenoszący ją kleszcz musi być przynajmniej 24h nie wykryty i ssający nas.


Artur, zastanów się nad tym co piszesz i nie powtarzaj bzdur za innymi. To nie to że on ssie ale zaraża nas w chwili ukąszenia kiedy wpuszcza do rany substancję znieczulającą. Bardzo często dochodzi do zakażenia w trakcie nieumiejętnego usuwania kleszcza, kiedy łapiąc go za odwłok i ściskając dedykujemy sobie dodatkową dawkę tego świństwa.
_________________
Irek
------------------------------------------------
Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowoœć: PIEKARY ŚL.
PostWysłany: Sro Cze 24, 2009 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marek_b napisał:
DARIOPS napisał:

A potem sie zastanawiasz czy to jeszcze siniak czy już "rumień wędrujący" czyli oznaka infekcji. :roll:


Wolałbym w formie pytającej, a nie twierdzącej. Znaczy się, nie inaczej, wiesz lepiej niż ja. I taka pewność siebie mnie powala.

Wyciągnąłem w ten sposób lub nacinając skórę ok. 15 kleszczy. Nikt do tej pory nie zachorował. Ale nie dzięki sposobowi, tylko wczesnemu wykryciu intruza.

Widzę, że nie do końca się zrozumieliśmy. Chodziło o skutki uboczne działania strzykawki jako patentu do wyciągania kleszczy. Natomiast co do formy to moim zdaniem wystarczająco określa ją ikona emocji.
Zgadzam się z Tobą , że czas wykrycia to podstawa w tym temacie.
Marek_b
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: Jun 19, 2002
Posty: 1235

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 8:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DARIOPS napisał:
Widzę, że nie do końca się zrozumieliśmy. Chodziło o skutki uboczne działania strzykawki jako patentu do wyciągania kleszczy. Natomiast co do formy to moim zdaniem wystarczająco określa ją ikona emocji.
Zgadzam się z Tobą , że czas wykrycia to podstawa w tym temacie.


Masz rację, nie zrozumiałem cię. Teraz wszystko jasne. A w temacie - wyciągnałem wczoraj rano kolejnego, tym razem Muniowi.
_________________
Świadomie dokonuj wyborów.
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowoœć: PIEKARY ŚL.
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 9:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeszukałem net i może jestem w tym mało biegły ale jakoś nie potrafię znaleźć możliwości zakupu zachwalanego w tym temacie preparatu ULTRATHON. Sklep na którego stronie preparat był kiedyś dostępny, ma jakieś problemy techniczne. :roll:
Przynajmniej taki komunikat mi wyskakuje na ekranie.
Na allegro aż dwie aukcje, a do tego to maść, a ona mnie nie interesuje 8O
Gdzie w takim razie to kupić? Macie jakieś namiary :?:
Może produkt z naszego rynku jest wycofany :?:
Jotes
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 27, 2006
Posty: 2207

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 9:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z kleszczem kiedyś byłem u nas na pogotowiu ratunkowym - z dzieckiem. Lekarka do wyciągnięcia go, użyła igły od strzykawki. Tak umiejętnie podważyła robala, że ten od razu wypluł moją córkę. wink:
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wolff napisał:
artur napisał:
Fachowcem ani specjalistę nie jestem.
Ale podobno (tak czytałem/słyszałem gdzieś, być może że w telewizorni) żeby tej francy Boreliozy dostać, to zarażony/przenoszący ją kleszcz musi być przynajmniej 24h nie wykryty i ssający nas.


Artur, zastanów się nad tym co piszesz i nie powtarzaj bzdur za innymi. To nie to że on ssie ale zaraża nas w chwili ukąszenia kiedy wpuszcza do rany substancję znieczulającą. Bardzo często dochodzi do zakażenia w trakcie nieumiejętnego usuwania kleszcza, kiedy łapiąc go za odwłok i ściskając dedykujemy sobie dodatkową dawkę tego świństwa.
A ja slyszalem/czytałem to samo co Artur i twierdzę, ze gadasz bzdury wolff usmiech

Poza tym w ogole nie rozumiem problemów z wyciąganiem kleszczy, bierze się pensęte i wyciąga, ot i całe halo.
dzepetto
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: Jan 14, 2007
Posty: 3532

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Łężyca
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
A ja slyszalem/czytałem to samo co Artur i twierdzę, ze gadasz bzdury wolff usmiech

Poza tym w ogole nie rozumiem problemów z wyciąganiem kleszczy, bierze się pensęte i wyciąga, ot i całe halo.


KLIKNIJ

A ja czytałem to, ale z tego powodu nie napisze, że ktoś pisze bzdury, bądź nie.

TUTAJ można "liznąć" trochę informacji.
Jarokowal
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: May 23, 2004
Posty: 1597

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Wrocław
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 11:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DARIOPS napisał:
Przeszukałem net i może jestem w tym mało biegły ale jakoś nie potrafię znaleźć możliwości zakupu zachwalanego w tym temacie preparatu ULTRATHON. Sklep na którego stronie preparat był kiedyś dostępny, ma jakieś problemy techniczne. :roll:
Przynajmniej taki komunikat mi wyskakuje na ekranie.
Na allegro aż dwie aukcje, a do tego to maść, a ona mnie nie interesuje 8O
Gdzie w takim razie to kupić? Macie jakieś namiary :?:
Może produkt z naszego rynku jest wycofany :?:


TU masz link do sklepu. Ultrathon możesz zamówić ja w tym roku już zamówiłem.
Jest naprawdę skuteczny.
_________________
www.jarokowal.cal.pl
_______________________
W czasie łowienia ryb należy zachowywać najwyższą ostrożność - zwłaszcza gdy się jest rybą.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 11:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzepetto napisał:

A ja czytałem to, ale z tego powodu nie napisze, że ktoś pisze bzdury, bądź nie.
Rownie dobrze mogłeś to napisać pod postem wolffa bo tak się składa, że w podobny sposob zwrocil uwagę Arturowi, a sam nie ma racji w 100%, innymi slowy ja z arturem jesteśmy bliżsi prawdy.
dzepetto
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: Jan 14, 2007
Posty: 3532

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Łężyca
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
innymi slowy ja z arturem jesteśmy bliżsi prawdy.

Porozmawiaj z osobami, które przeszły chorobę(bądź ktoś z rodziny), na którą statystycznie nie miały prawa zachorować. Można się np. dowiedzieć, że zwykły katar może wzbudzać strach....
Ciągłe powtarzanie sobie, że skoro szybko wyciągnąłem kleszcza, to nic mi nie grozi może niestety przytłumić czujność i nie pozwoli dostrzec objawów choroby...
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli szybko wyciągniesz kleszcza to zwiększasz czy zmniejszasz szansę zlapania boreliozy?????? Zmniejszasz!!!!!!!!! Nawet jeśli nie wykluczasz ryzyka zupelnie (bo jakiś tam niewielki procent może Cie zarazić od razu), to i tak zmniejszasz. Dla mnie EOT.
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowoœć: PIEKARY ŚL.
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarokowal napisał:
DARIOPS napisał:
Przeszukałem net i może jestem w tym mało biegły ale jakoś nie potrafię znaleźć możliwości zakupu zachwalanego w tym temacie preparatu ULTRATHON. Sklep na którego stronie preparat był kiedyś dostępny, ma jakieś problemy techniczne. :roll:
Przynajmniej taki komunikat mi wyskakuje na ekranie.
Na allegro aż dwie aukcje, a do tego to maść, a ona mnie nie interesuje 8O
Gdzie w takim razie to kupić? Macie jakieś namiary :?:
Może produkt z naszego rynku jest wycofany :?:


TU masz link do sklepu. Ultrathon możesz zamówić ja w tym roku już zamówiłem.
Jest naprawdę skuteczny.

Dzięki za namiar ale to ten sklep, o którym pisałem, czyli nie da się tam zamówić tego preparatu. Kiedy w tym roku to kupowałeś? Może wcześniej się dało ale teraz jest tak:
Wchodząc na "Ochrona przed kleszczami i komarami:" nie pojawia się nic. Jak więc to "wrzucić do koszyka"? :roll:
Myślałem , że jest jeszcze jakiś inny dystrybutor, sklep, który tym środkiem handluje.
Jarokowal
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: May 23, 2004
Posty: 1597

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Wrocław
PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak w tym roku, na początku maja.
Zadzwoń tam i tyle.

Ale faktycznie, wszedłem tam i nic, być może towaru już nie mają. Mimo wszystko dzwoń.
_________________
www.jarokowal.cal.pl
_______________________
W czasie łowienia ryb należy zachowywać najwyższą ostrożność - zwłaszcza gdy się jest rybą.
zabrze
Łowca Węgorza


Dołšczył: Apr 05, 2003
Posty: 1857

Kraj: polska
PostWysłany: Piš Cze 26, 2009 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
Jeżeli szybko wyciągniesz kleszcza to zwiększasz czy zmniejszasz szansę zlapania boreliozy?????? Zmniejszasz!!!!!!!!! Nawet jeśli nie wykluczasz ryzyka zupelnie (bo jakiś tam niewielki procent może Cie zarazić od razu), to i tak zmniejszasz. Dla mnie EOT.

Wszystko zależy czy kleszcz był zarażony boreliozą czy nie. Ja osobiście z kleszczem, który mnie ugryzł wole udać się do lekarza. Niech fachowiec się tym zajmie i oceni czy mam brać jakieś leki czy nie.
Dzisiaj jeden dziad spacerował sobie pomnie :evil:. Jego wycieczka szybko się skończyła...
_________________
Bercik
artur
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 08, 2002
Posty: 2182

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Lip 07, 2009 7:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artur napisał:
Fachowcem ani specjalistą nie jestem.
Ale podobno (tak czytałem/słyszałem gdzieś, być może że w telewizorni) żeby tej francy Boreliozy dostać, to zarażony/przenoszący ją kleszcz musi być przynajmniej 24h nie wykryty i ssający nas.


Wiem gdzie czytałem. W tym wątku czytałem stronę wcześniej.
mikefish napisał:
Więc tak:
1. Nie ma idealnego sposobu na zabezoieczenia się przed kleszczami. Na pewno to co napisał Kol. Prusak pomoże nam w duzym stopniu ustrzeć się pajęczakowatego intruza. Ja z repelentów polecam anty-Bzzzzzy firmy (chyba) Ziaja...aczkolwiek również nie mogę napisać, ze środek ten odstrzasza klexzcze w 100%.
Najistotniejsze jest dokładne obejrzenie całego ciała po powrocie z terenów o wysokim wskaźników zagęszczenia kleszczy. I tutaj co istotne - dużo osób sądzi że o klescze najłatwiej w lasach...wcale że nie...kleszcze ubóstwiają tereny z pogranicza lasu i rzek, czyli obrośnięte krzakami, haszczami mokradła, tereny wokół śródleśnych rzek, itp. Najłatwiej jest podłapać kelszcza wędrując ścieżkami dzikich zwierząt - to właśnie tam kelszcze czatują na źdźbłach traw, gałązkach krzaków na przehcodzącą zwierzynę...niestety kleszcz nie potrafi rozróżnić sarny od człowieka.
Ja po powrocie z terenów "ryzyka" zawsze biorę prysznic oglądajć przy okazji czy nic po mnie nie spaceruje vel już się we mnie nie wbiło.
W świecie medycznym istnieje teoria mówiąca om tym, że nawet zarażony borelizą kleszcz jest w stanie przekazać ją człowiekowi dopiero po co najmniej 24 h bytowania w skórze ofiary - także szybkie usunięcie kleszcza może nas uchronić przed paskudną, czasem trudną w wyleczeniu choroba jaką jest borelioza.
2. Szczepionki są tylko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - nie ma szczepinek przeciwko boreliozie!!!
3. Szczepienie p/ kleszczowemu zapaleniu mózgu najlepiej rozpocząć w okresie zimy - tak aby na wiosnę we krwi już krążyły przeciwciała. Jednak "lepiej późno niż wcale" - ja już miałem w pracy przypadek zgonu myśliwego z powodu kleszczowego zapalenia mózgu - zdrowy, w pełni sił 44letni mężczyzna zmarł mimo intensywnego leczenia w ciągu dosłownie 16h!...
4. Co do boreliozy - I objawem zazwyczaj ( w 90% przypadków zarażenia borelią) jest rumień wędrujący. Pojawia się on 2-30 dni od ukąszenia przez kleszcza i niekoniecznie w miesjcu w którym wbił się pasożyt!
5. W 10% nie ma I etapu choroby - czyli nie pojawia się rumień, tylko od razu dochodzi do rozwoju II etapu choroby. II etap charalteryzuje się wieloma nie do końca specyficznymi objawami - najczętsze to bóle dużych stawów, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia neurologiczne ( tutaj najczęściej porażenia nerwów twarzy).

Jak znajdę chwilę czasu to szrajbnę artykuł wraz z foto.

Pozdarwiam



A poniżej podaję link Kleszcze, historia prawdziwa
kefaspirit
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2008
Posty: 407

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Zabrze
PostWysłany: Wto Lip 07, 2009 7:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh, właśnie chciałem zalinkować ten artykuł, ale widze, że Artur mnie ubiegł.
Dodam tylko, że z mojego doświadczenia w usuwaniu kleszczy ( głównie u zwierząt) wynika, że jednak lepiej jest kleszcza wykręcać.
bendericus
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 16, 2006
Posty: 236

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Krosno
PostWysłany: Wto Lip 07, 2009 9:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie jestem po lekturze artykułu z Onetu. Tutaj kilka co ciekawszych kawałków:

Cytat:
Załóżmy, że złapaliśmy już kleszcza. Jak go usunąć? W internecie czytałem, że trzeba wziąć pęsetkę i ruchem półobrotowym...Żadnym półobrotowym! Trzeba kleszcza złapać pęsetą za główkę, przy samej skórze, i jednym zdecydowanym ruchem wyciągnąć go. Chodzi o to, aby jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać. Bo jeżeli kleszcz się zestresuje to zacznie wypluwać treść swoich jelit do naszej rany, przez co przeniesie się do niej więcej patogenów.

To może lepiej nie wyciągać samemu, ale udać się do lekarza?
Jeżeli ktoś się boi zrobić to osobiście, to może iść do lekarza, ale im wcześniej wyciągnie się kleszcza, tym mniejsze ryzyko zarażenia się boreliozą. Ocenia się, że jeżeli usunie się kleszcza w ciągu 12 godzin, to liczba borelii, które przedostaną się w tym czasie do krwi, nie jest wystarczająco duża, aby wywołać chorobę.

Istnieje popularny ludowy sposób wydobywania kleszcza z rany za pomocą masła...
W żadnym wypadku nie powinniśmy tego robić. Nakładanie masła na kleszcza powoduje, że on się dusi i wymiotuje zawartością swoich jelit prosto do naszej rany.

Czy istnieje jakaś specjalna profilaktyka dla małych dzieci?
Dobrze jest je wykąpać po powrocie z lasu, przecierając skórę gąbką. Maleńkie nimfy i larwy kleszcza trudno jest zauważyć gołym okiem, a przez pewien czas nie są wgryzione w skórkę, więc gąbka skutecznie je zetrze.

Czy kleszczowego zapalenia mózgu powinni obawiać się także mieszkańcy innych rejonów Polski?
Według oficjalnych danych, istnieją powiaty, w których od 12 lat nie zanotowano ani jednego przypadku tej choroby. Możemy zatem powiedzieć, że 70% kraju jest od niej wolne. Większość zachorowań stwierdzono w powiatach hajnowskim, białostockim, piskim. Według ostatnich badań tereny zagrożone chorobą mogą istnieć w innych regionach Polski. Nie mamy o nich pełnej informacji głównie dlatego, że lekarze nie zlecają badań diagnostycznych potwierdzających zakażenie wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.

Czy wszystkie kleszcze przenoszą borelie?
Nie, średnio 10% z nich.
Wyœwietl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Idż do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.18 sekund :: Zapytania do SQL: 147