Czy wiesz, że...
Sandacz w ci±gu 2 pierwszych tygodni życia osi±ga długo¶ć 7 mm. Pod koniec pierwszego roku od 8 do 24 cm. W drugim roku: 15 – 42 cm, trzecim 22 – 49 cm, czwartym 28 – 57 cm, pi±tym 34 – 67 cm, szóstym 39 – 76 cm, a w siódmym 43 – 80 cm.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 435
 Zalogowani 0
 Wszyscy 435

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Bo na mnie blisko¶ć morza tak wpływa :hihi ...(499706) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(499706) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dż±sik nie wie co emeryci lubi± najbardziej (i mog± ...(499706) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(499706) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(499706) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(499706) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(499706) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(499706) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(499706) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(499706) Apr 03, @ 10:34:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2273
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2050
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2165
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2299
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2131
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2188
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2095
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2142
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2501
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2326
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Etyka wędkarska
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Etyka wędkarska
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Czw Lip 17, 2003 9:36 am    Temat postu: Etyka wędkarska Odpowiedz z cytatem

Wielu i wiele napisało na temat etyki wędkarskiej ,ja chciałbym zachęcić do dyskusji na ww temat ,ale w szerszym zagadnieniu ,przykładami popartymi nieraz bolesnymi do¶wiadczeniami, ale i przykładami godnymi na¶ladowania.
ZAPRASZAM
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: 24.01.2003
Posty: 4305

Kraj: Polska
Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Czw Lip 17, 2003 9:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon za ogólnie. Sprecyzuj o co dokładnie Ci chodzi. :?
_________________
http://www.jarbas.com.pl
Zwolennik naturalnej metody planowania rodziny.
Pioterek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 05, 2003
Posty: 775

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Czw Lip 17, 2003 9:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może stwórzmy ksi±żeczke Etyka wędkarska i co tam powinno się znależć.
Moim zdaniem np to:
1.Nie łów na zanęcanym przez innego wędkarza łowisku.
2.Nawet nie uważaj się za wędkarza gdy: ¶miecisz na łowisku,bierzesz nie wymiarowe ryby i łamiesz tym i innym regulamin PZW.
3.Staraj się "pomagać innym wędkarzom" tzn masz nadmiar czego¶ kto¶ tego potrzebuje i cię o to pyta, daj a, je¶li jeste¶ materialist±, lub nie, na pewno co¶ Ci da w zamian wink:
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Czw Lip 17, 2003 10:15 am    Temat postu: Re etyka Odpowiedz z cytatem

Tak jak pisałem w którym¶ z komentarzy , zasady etyki
sprowadzaja się często, do czysto akademickich rozważań,a życie pisze odrębne scenariusze-st±d moje zaproszenie do dyskusji .
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: 24.01.2003
Posty: 4305

Kraj: Polska
Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Czw Lip 17, 2003 10:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ażeby dyskutować trzeba mieć o czym. Te scenariusze to co? Sam piszesz, że etyka to pojęcie „akademickie” choć uważam, że nie będ±c oryginalnym poprę tezę, że o etyce się nie dyskutuje. Ilu wędkarzy tyle wersji pojęcia przytoczonego przez Ciebie. Etycznym dla mnie może nie być dla Ciebie i odwrotnie. Można dyskutować o konkretnych wydarzeniach, zachowaniach, decyzjach, stwierdzeniach, pogl±dach, próbach zrozumienia, w±tpliwo¶ciach, rozważaniach, zadumie, euforii i tym podobnym. Etyka jest pojęciem szerokim i albo przenie¶ć post należy na serwis filozoficzny albo sprecyzować zagadnienie którego ma dotyczyć...
Przeczytałem Twój „etyczny” komentarz i uważam tak, że bł±d tkwi po Twojej stronie. Jeżeli miałe¶ taki przypadek to nie wiem dlaczego na to pozwoliłe¶. Albo nie umawiaj się z wędkarzami na ryby którzy lokuj± zestawy w Twoim miejscu, albo nie rozkładaj się przy wędkarzu który słynie z przytoczonych przez Ciebie zachowań. Zawsze jest jakie¶ wyj¶cie...
_________________
http://www.jarbas.com.pl
Zwolennik naturalnej metody planowania rodziny.
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Czw Lip 17, 2003 2:30 pm    Temat postu: Re etyka Odpowiedz z cytatem

Jarbas_ Masz rację, zawsze s± dwa wyj¶cia, ale też zawsze pozostaje dylemat ,które jest to wła¶ciwe,i czy napewno postępujemy wła¶ciwie ,co do etyki pozwolisz że nie w pełni podzielę Twoje zdanie ,nie uważam aby każdy z nas opracowywał dla siebie wygodne mu zasady to nie o to chodzi aby zasady przystosowywać do danej sytuacji,to my musimy swoim postępowaniem udowadniać że jeste¶my ludzmi z zasadami.
Jeszcze raz pytam ?
nie zetknołe¶ się z sytuacj± , siedzisz na coprawda nie swoim pomoscie od godziny czwartej rano zanęcisz
czekasz na rybki a tu człap człap idzie wła¶ciciel o godzinie ósmej i mówi spadaj pomost jest mój
kladeczka oczywi¶cie nie oznaczona ot taka jakich wiele
i co masz robić ?Podobnych sytuacji jest bez w±tpienia wiele.Ott ak przyszłomi do głowy podyskutować przecie na etyczne b±dzco b±dz tematy,a jakże ważne.
farti
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 19, 2003
Posty: 1983

Kraj: UK
Miejscowość: ...
PostWysłany: Czw Lip 17, 2003 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny temat morze...
Ale czemu nie? Na pocz±tek jeszcze bardziej uogólnie!!!
Etyka wędkarska? Czym się różni od etyki w ogóle?
Czy człowiek nie będ±cy na ''Ty'' z etyk± w ogóle, może być etyczny w wędkarstwie?
Czy etyka nie ma swych korzeni w kulturze osobistej? Inaczej.
Czy kto¶ nie maj±cy kultury osobistej, może posiadać etykę?
Bardzo prosto:
Czy cham , ¶winia, prostak,brudas,egoista, materialista....itd., może być etyczny pod jakim¶ względem, je¶li tak to pod jakim?
Wędkarze s± odzwierdziedleniem społeczeństwa w którym żyjemy, proporcjonalnie podejżewam. Tylko czy którzy s± chamy,¶wi... itd., i s± zarazem posiadaczami karty wędkarskiej, a wiadomo że o etyce zapomnij, to s± wędkarzami? No chyba nie.
Reasumuj±c wędkarze to ludzie prawi, etyczni, mili, uprzejmi,.... itd., wszyscy inni nie s± wędkarzami nawet je¶li kartę wędkarsk± posiadaj±!!!
Inaczej, wędkarzy problem etyki nie dotyczy,poprostu etyka jest i już.
Wpisana w ich życie jak wędka,kołowrotek,żyłka... itp. 8) :roll: wink:

I jak się wam podobały rozważania o etyce w/g fartiego? :P
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Pią Lip 18, 2003 10:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznaje _jest to z mojej strony ¶wiadoma prowokacja
dlaczego- ANO DLATEGO że wydaje nam się , nie pominowszy swojej osoby ,że wszyscy jeste¶my CACY nic sobie nie mamy do zarzucenia,tylko sk±d ? ANO WŁA¦NIE TYLKO SKˇD ?i tu się rodzi szereg pytań!!!
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: 24.01.2003
Posty: 4305

Kraj: Polska
Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Pią Lip 18, 2003 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wal Zenon te pytania, wal ¶miało!!!!
_________________
http://www.jarbas.com.pl
Zwolennik naturalnej metody planowania rodziny.
dawor
Gość






PostWysłany: Pią Lip 18, 2003 10:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do etyki to ja mam na to taki pogl±d oparty na sowim nie długim ale do¶wiadczeniu... Wędkuję często na jednym łowisku dlatego wybudowałem tam sobie pomo¶cik..Pomo¶cik jest ładny , nowy i dlatego ma duzo adorantów (choc umyslnie zrobiłem go bez stałego siedziska) ...Pocz±tkowo zanęcałem tam systematycznie rybę... jednak ze względu na fakt iż pracuje moje godziny połowów s± strasznie ograniczone. Dlatego często zdarzało mi sie że przyjechałem na ryby a stanowisko było zajęte... Moje argumenty że to ja je wybudowałem niczmym nie skutkowały... Bo słyszałem że kto¶ tu akurat nęci od dłuższego czasu, że stanowiska nie s± rzecza prywatn± itp... Jest to typowe zjawisko na łowiskach bo wedkarzy jest zdecydowanie więcej niż stanowisk. Dlatego już nawet nie staram się dyskutowac z go¶ciem który zajmuje moje stanowisko i wybieram pierwsze wolne... I co więcej sam nie zejdę jeżeli znajdzie się jego własciciel...Ciężko z t± etyk±....
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Pią Lip 18, 2003 2:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarbas cenię i szanuje Twoje pogl±dy i stanowisko jakie zajmijesz w różnych kwestiach,pytań uzbierałoby się na ksi±żkę ,ale w tej chwili wygl±da na to że tylko Ciebie wywołałem do tablicy ,a nie o to chodziło,chyba zostałem opacznie zrozumiany.
marek_k84
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 22, 2002
Posty: 1310

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Lip 18, 2003 3:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na miejscówki nie wykupujemy karnetu, nie jeste¶my też wpisani w dziale II księgi wieczystej, więc trudno mówić co¶ o etyce "podsiadacza". NIeeleganckie jest natomiast polowanie na cudze podnecone miejscówki i - o zgrozo - ¶wiadome ich psucie własna zanęt±... ¦WIADOME....
Oto moje zdanie...
_________________
Marek
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sob Lip 19, 2003 6:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poruszyli¶cie problem etyki. ZnaleĽli¶cie jeden w±tek do omówienia. Teraz mogę się podzielić moj± opini±.
Kto to jest wędkarz?
Nie zgodzę się, że to osoba z wędk± i etyczna, jak to sugerował jeden z naszych rozmówców.
Co dziwne, nie tylko on tak twierdzi, ale znani dziennikarze wędkarze, autorzy ksi±żek wędkarskich, na przykład Jacek JóĽwiak ( WW/11.2002 ).
Niestety wędkarze mog± być nieetyczni, kłusownicy i jeszcze inni spod ciemnej gwiazdy pisani.
Kto¶ powiedział: jak to trudno być człowiekiem a jak łatwo zej¶ć na psy. Chociaż on już pies, to w istocie ma wygl±d człowieka i niestety nim zostanie. Tak samo jest z wędkarzami. Wędkarz to człowiek, który łowi ryby na wędkę i to wszystko. Może być etyczny albo nie, tak samo jak lubiany czy nie. To, że jest na bakier z prawem i zdrowym rozsadkiem, nawet po kolizji ze specjalnymi służbami, nadal będzie wędkarzem.
Teraz kolej na Wasze zanęcone miejsca i pomosty prywatne. Taki proceder można robić na swoim własnym stawie. Nie można nęcić miejsca i wbić na kołku kartkę " Tu nie siadać - nęcone - Jan Kowalski ". Albo aby usatysfakcjonować Marka_k84 : " Miejsce nęcone kukurydz± konserwow± - zakaz używania innych zanęt ". Wiem, że przyczepisz się, i odpiszesz - napisałem" nieeleganckie " oraz "¶wiadome". Ale my tutaj nie rozpatrujemy normalnego połowu, ale rozstrzygamy kwestię etyki i podanego wyżej przykładu. Skoro piszsz "nieeleganckie" - to ja napiszę normalne i nie dotyczy etyki. Je¶li napiszesz "¶wiadome" - to tez nie etyka ale nasze realia. ¦wiadomie idziemy na ryby i nie rezygnujemy je¶li jest mało miejsca.
Pomosty - to już sprawa prawna. Albo wolno je wybudować z odpowiednimi zezwoleniami, albo nie. Je¶li dostaniemy zezwolenie, to z cał± pewno¶ci± nie na wył±czno¶ć wędkowania. Nikt z kawałka wody ( stanowiska ) nie może robić sobie prywatnej własno¶ci. O pomostach wybudowanych bez zezwolenia już nie wspomnę. Etyka to to, czy wędkarz powinien Cię wygonić czy nie. Czasy mamy coraz cięższe i jak się okazuje, żeby przetrwać trzeba się dobrze rozpychać łokciami. Uczyć tego powinno się wszędzie i dzisiaj żałuję, że jestem wychowany w zupełnie inny sposób, czego już nie zmienię. Sumuj±c zachowanie się wedkarza, który zgoni drugiego z nęconego łowiska ( tego nie można udowodnić ), nie zaliczałbym do kategorii etyki. Robię to z krwawi±cym sercem ale dla dobra młodzieży.
Teraz możecie mi napluć i jeszcze co chcecie. Zapewniam Was jednak, że ja jestem inny niż radzę, teraz wiem, że to bardzo Ľle i już za póĽno na poprawki.
Przypomniał mi się stary dowcip:
Młodzieniec ustępuje miejsca siedzacego w autobusie, staruszce.
Ona do niego żecze te słowa:
" SiedĽ synu, siedĽ, na stare lata jeszcze się nastoisz."
Chociaż to kawał i powionno się z niego ¶miać - jako¶ nie potrafie.
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Sob Lip 19, 2003 12:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DZIĘKI za wypowiedzi
Stefan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 26, 2002
Posty: 396

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sob Lip 19, 2003 1:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pioterek napisał:
Może stwórzmy ksi±żeczke Etyka wędkarska i co tam powinno się znależć.
Moim zdaniem np to:
1.Nie łów na zanęcanym przez innego wędkarza łowisku.
2.Nawet nie uważaj się za wędkarza gdy: ¶miecisz na łowisku,bierzesz nie wymiarowe ryby i łamiesz tym i innym regulamin PZW.
3.Staraj się "pomagać innym wędkarzom" tzn masz nadmiar czego¶ kto¶ tego potrzebuje i cię o to pyta, daj a, je¶li jeste¶ materialist±, lub nie, na pewno co¶ Ci da w zamian wink:


Nie wszyscy wędkarze s± członkami PZW a mimo to s± wędkarzami przez duże W !!
farti
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 19, 2003
Posty: 1983

Kraj: UK
Miejscowość: ...
PostWysłany: Sob Lip 19, 2003 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niestety wędkarze mog± być nieetyczni, kłusownicy i jeszcze inni spod ciemnej gwiazdy pisani.

Oldi, my¶lę że to mnie wyżej wywołałe¶.
Ale cytuję tylko to zdanie, i proszę aby¶ je jeszcze raz przeczytał.
Na miło¶ć B..± Oldi, albo wędkarze albo kłusownicy!!!
Nie można być trochę wędkarzem, tak jak trochę cnotliw± , czy trochę ku....±, sory że się uniosłem.
Ale na co¶ trzeba się zdecydować , chyba że Ľle zrozumiałem co napisałe¶.
Ja bynajmniej podtrzymuje wszystko co napisałem wyżej!!! :P


Ostatnio zmieniony przez farti dnia Sob Lip 19, 2003 10:12 pm, w cało¶ci zmieniany 1 raz
farti
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jan 19, 2003
Posty: 1983

Kraj: UK
Miejscowość: ...
PostWysłany: Sob Lip 19, 2003 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jarbas cenię i szanuje Twoje pogl±dy i stanowisko jakie zajmijesz w różnych kwestiach,pytań uzbierałoby się na ksi±żkę ,ale w tej chwili wygl±da na to że tylko Ciebie wywołałem do tablicy

Nie żebym był zło¶liwy ,ale czyżby kolega Zenon miał co¶ ze wzrokiem.
Moja wypowiedĽ była napisana trochę dziwnie może, ale jak najabardziej poważna! :evil:
Kunta
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Apr 18, 2003
Posty: 523

Kraj: Polska
Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Nie Lip 20, 2003 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NIeeleganckie jest natomiast polowanie na cudze podnecone miejscówki i - o zgrozo - to chyba też należy do zasad etyki wętkarskiej :?:
taurus
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołączył: Oct 22, 2002
Posty: 118

Kraj: Polska
Miejscowość: Poznan
PostWysłany: Nie Lip 20, 2003 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie znajdziecie taki oto artykuł o przykazaniach wędkarskich który kiedy¶ publikowałem dla wędkarzy. Ja osobi¶cie wolę to niż RAPR ale.... każdy ma prawo inaczej stosować się do tych zasad i stosować swoje.

Dr Stefan Olszewski po pierwszej wojnie ¶wiatowej należał do ludzi, którzy z entuzjazmem zajeli sie wędkarstwem. I to on jest autorem przykazań wedkarskich, które może mogłyby zast±pić obecny regulamin połowu ryb.


A oto one:

1. Będziesz szanował ryby jako stworzenia Boże i piękny lud wodny.

2. Będziesz ułatwiał im spokojny żywot, dbał o ich rozmnożenie, bronił je przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i krzywd± płyn±c± z chciwo¶ci i głupoty ludzkiej.

3. Będziesz nie tylko wiernym wykonawc± praw przepisów ochronnych, ale dobrowolnym strażnikiem i poplecznikiem, dbaj±c, aby nikt ich nie przestępował.

4. Bedziesz łowił ryby w sposób możliwie najdelikatniejszy, nie zadaj±c im zbędnych cierpień, będziesz je łowił tylko dla sportu, dla poznania ich życia i obyczajów, nie za¶ dla napełnienia torby.

5. Pamiętaj, nie to cię wyróżnia od innych wędkarzy, jakie ryby łowisz, ale jak je łowisz, wiesz bowiem przecie, że można łowić łososia z powodzeniem, ale brzydko, nader za¶ pięknie nawet płotkę.

6. Nie będziesz d±żył do tego, aby złowić jak najwięcej ryb, ale jak największe okazy w każdym gatunku i to w warunkach wymagaj±cych od ciebie wysokich zalet sportowych.

7. Pamiętaj, że wędkarstwo jest sztuk± wymagaj±ca umiejętno¶ci czytania w wodzie i długoletniej wprawy, dlatego też b±dĽ wolnym od jednostronno¶ci i zarozumialstwa sportowego, chetnym do uczenia się od innych, wytrwałym w obserwacjach i do¶wiadczeniach.

8. Ze złowion± ryb± będziesz postępował rozumnie i po rycersku : zwrócisz jej wolno¶ć, je¶li zdobyłe¶ j± łatwo, je¶li nie jest okazem godnym do zabrania jej do torby, a - broń Boże - nie zatrzymasz jej nigdy, je¶li przypadkiem złowiłe¶ j± w czasie ochronnym lub je¶li nie posiada wymiarów przepisanych prawem lub regulaminem Towarzystwa, do którego należysz.

9. Pamiętaj, że nie sam lubisz i chcesz łowić ryby, że należysz do wielkiej rodziny wędkarskiej ; nie przeszkadzaj więc innym w łowieniu, b±dĽ chętny do usług i pomocy koleżeńskiej, dbały o dobro i rozwój zarówno Towarzystwa, jak i wszystkich bratnich stowarzyszeń wędkarskich.

10. Pamiętaj, że wędkarz powinien się cieszyć szacunkiem rybaków zawodowych, uznaniem wła¶cicieli i dzierżawców wodnych, być uważanym przez wszystkich za bezinteresownego sportowca, miło¶nika i opiekuna przyrody wodnej.


Jarek - Taurus
RonWeasley
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 19, 2002
Posty: 277

Kraj: Polska
Miejscowość: Ostrowiec ¦w.
PostWysłany: Nie Lip 20, 2003 8:10 pm    Temat postu: Wedkarze nie z PZW Odpowiedz z cytatem

Pioterek napisał:
Może stwórzmy ksi±żeczke Etyka wędkarska i co tam powinno się znależć.
Moim zdaniem np to:
1.Nie łów na zanęcanym przez innego wędkarza łowisku.
2.Nawet nie uważaj się za wędkarza gdy: ¶miecisz na łowisku,bierzesz nie wymiarowe ryby i łamiesz tym i innym regulamin PZW.
3.Staraj się "pomagać innym wędkarzom" tzn masz nadmiar czego¶ kto¶ tego potrzebuje i cię o to pyta, daj a, je¶li jeste¶ materialist±, lub nie, na pewno co¶ Ci da w zamian wink:


Pioterek napisal takze "Nie wszyscy wędkarze s± członkami PZW a mimo to s± wędkarzami przez duże W !!"
Dokladnie!! Ja niedawno stalem się czlonkiem PZW, ale lowilem na stawach prywatnych. Nie każdy może być czlonkiem, nie każdy ma pieni±dze. A jednak..... niektorzy przed zapisaniem się do PZW, przed zawodami usmiech wol± byc wytrenowani usmiech

Pozdrawiam wszystkich prawdziwych wędkarzy, przestrzegaj±cych na wodach PZW ich regulaminu i wszystkich maj±cych serce i umysl przeznaczone dla ryb
_________________
Gor±ce pozdrowienia z coraz zimniejszego Ostrowca ¦więtokrzyskiego przesyła RonWeasley
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Sob Lip 26, 2003 9:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KUNTA- wal się w piersi!!!!
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.12 sekund :: Zapytania do SQL: 81