Czy wiesz, że...
OKOŃ:
- Rekord Polski - 2,69 kg
- Złoty medal - od 2,00 kg
- Srebrny medal - od 1,50 kg
- Brązowy medal - od 1,00 kg

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 338
 Zalogowani 0
 Wszyscy 338

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: [quote:f2a4672e65="jjj an"]W tym wątku będę podawał wpłacone kwoty ...(18225) Mar 27, @ 16:07:40

lecek: Wielkanoc w Ustroniu. Zapowiedziałem małżonce, że święto, świętem ...(59104) Mar 26, @ 15:02:24

lecek: Pooszło. k ...(18225) Mar 26, @ 14:43:29

krzysztofCz: Za Lucka i Bedmara... poszło k ...(18225) Mar 26, @ 14:00:16

artur: Poszło ...(18225) Mar 26, @ 10:30:05

krzysztofCz: Poszło k ...(18225) Mar 26, @ 07:09:09

jjjan: Nikt się nie kwapi więc jeżeli ktoś chce wpłacić,, to proszę blik ...(18225) Mar 25, @ 20:19:56

mario_z: Dzisiaj spotkanie jajeczkowe nad wodą, oczywiście bez wędki bym n ...(59104) Mar 24, @ 20:50:03

Krzysztof46: nic nie trzeba ,zbierajcie na nastepny rok i tyle w temacie ...(18225) Mar 24, @ 17:30:00

krzysztofCz: To komu mamy wpłacać ;question Ktoś zapłacił, to trzeba Mu się ...(18225) Mar 24, @ 17:27:29


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2100
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 1963
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 1984
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2223
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2054
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2111
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2023
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2062
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2425
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2245
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Pytanie o etykę i prawo
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Pytanie o etykę i prawo
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomoœć
kot_bury
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 21, 2005
Posty: 581

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Pon Cze 23, 2014 11:24 am    Temat postu: Pytanie o etykę i prawo Odpowiedz z cytatem

Mam takie zapytanie etyczno-prawne:
Czy kładzenie żywej ryby na piasku jest Waszym zdaniem etyczne i zgodne z prawem? Czy wymóg zmierzenia ryby usprawiedliwia kładzenie jej w piasku?

Nie ukrywam, że moim zdaniem odpowiedż brzmi, że jest to nieetyczne i niezgodne z Ustawą o ochronie zwierząt, ale ciekaw jestem Waszych opinii. Tak etycznych, jak i prawnych
ZIPPO
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 16, 2006
Posty: 1607

Kraj: Norwegia
Miejscowoœć: Sola
PostWysłany: Pon Cze 23, 2014 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz, że wędkarstwo ogólnie, a szczególnie C&R jest niezgodne z Ustawą o ochronie zwierząt ?
Czy Twoim zdaniem tak jest? I co z tego wynika?
kot_bury
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 21, 2005
Posty: 581

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Pon Cze 23, 2014 2:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ZIPPO napisał:
Wiesz, że wędkarstwo ogólnie, a szczególnie C&R jest niezgodne z Ustawą o ochronie zwierząt ?
Czy Twoim zdaniem tak jest? I co z tego wynika?


Wędkarstwo jest zgodne z tą ustawą, ale czy C&R? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Jeżeli jednak Ustawa o rybactwie śródlądowym traktuje C&R jako dopuszczalną formę połowu ryb wędką to Ustawa o ochronie zwierząt zezwala na C&R. Tak to jest skonstruowane.
lecek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 12, 2002
Posty: 1486

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa-Tarnów
PostWysłany: Pon Cze 23, 2014 2:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólnie wracając do prawa, to ustawodawca o ile pamietam wspomniał, że jeżeli zamierzamy rybę wypuścic powinniśmy zrobić to szybko, i w jak najkrótszym czasie nie robiąc rybie krzywdy. Niestety w naszym ojczyźnianym pojęciu etyki i empatii to, z wielką troska pochylamy się nad ssakami (mam na myśli zwierzęta od psa i kota poczynając) ptakami. Jednak co do ryb to traktujemy je przedmiotowo. Nie powinno sie kłaść ryb na piasku jesli może on rybę skaleczyć lub dostać sie do skrzeli,oczu itp. Nie bez kozery łowiący karpie, czy okazy suma kładą je na macie. Lepiej robić to na trawie, najlepiej mokrej lub materiale. To moja uwaga. Osobiście staram sie rybę wyczepiać w wodzie. Odhaczając je w podbieraku. A jeśli już to robię to właśnie na trawie. Ale tylko wtedy gdy ryba bardzo głęboko połknie przynętę
.

_________________
Lecek
samara
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: May 26, 2007
Posty: 1247

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Legionowo
PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 5:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lecek napisał:
Jednak co do ryb to traktujemy je przedmiotowo. Nie powinno sie kłaść ryb na piasku jesli może on rybę skaleczyć lub dostać sie do skrzeli,oczu itp. Nie bez kozery łowiący karpie, czy okazy suma kładą je na macie. Lepiej robić to na trawie, najlepiej mokrej lub materiale. To moja uwaga. Osobiście staram sie rybę wyczepiać w wodzie. Odhaczając je w podbieraku. A jeśli już to robię to właśnie na trawie. Ale tylko wtedy gdy ryba bardzo głęboko połknie przynętę

Myślę, że kładzenie wielkich ryb na matach ma jeszcze inne przyczyny nie tylko ochronę śluzu skóry przed piaskiem. Chyba chodzi tu także o ochronę narządów wewnętrznych przed nadmiernym uciskiem, ale także mokre maty mają zapobiegać wysuszeniu skóry, podczas mierzenia, fotografowania i ważenia. Możliwe też, że maty zapewniają dość dobre tło dla fotografii. a w czasie wypuszczania ryby nie są wrzucane do wody tylko zsuwają się z mat i spokojnie bez stresu odpływają.
Być może to nie jest dobre porównanie ale obserwacja chyba godna uwagi. Kiedyś ze swoim psem chodziłem na długie spacery po lesie. W wilgotne dni podczas biegania po piaszczystych leśnych ścieżkach brzuszek mojego psa nie był ubłocony . Jednak kiedy wychodziliśmy z lasu i wracaliśmy na miejskie chodniki pies po kilku chwilach był cały uwalany czarnym błotem. Czyli brzuch łapy wszystko było przede wszystkim mokre i brudne.
Chyba to tak jest, że zwierzę w naturze potrafi się jakoś samo obronić przed szkodliwymi czynnikami. Zacznie gorzej chyba sobie radzi kiedy my w jakiś sposób ingerujemy w środowisko i używamy np. szorstkich podbieraków, albo kiedy w wyniku naszych nieudolnych wyhaczań ryby wypadają nam z rąk i skaczą po betonowych nabrzeżach. To na pewno bardziej szkodzi niż trochę piasku na śluzie.
lecek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 12, 2002
Posty: 1486

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa-Tarnów
PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można mieć również zastrzeżenia, do prezentowania ryb w czasie utrwalania na fotografii. Uciskanie za głowę (łeb ryby), wkładanie palców i ściskanie skrzeli oraz wieszanie dużych okazów pionowo.
_________________
Lecek
kot_bury
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 21, 2005
Posty: 581

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 2:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czas trochę doprecyzować pytanie wesoly. Chodzi mi o to, że często się zdarza, że kontrolujący wędkarzy wysypują ryby z siatki na piasek w celu ich zmierzenia. O ile pewne rzeczy można wybaczać wędkarzom, to czy w świetle ustawy można wybaczać to kontrolującym?
Tiur
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 21, 2005
Posty: 973

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Żywiec
PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się z czymś takim jeszcze nie spotkałem. Może dlatego, że nie byłem kontrolowany od kilku lat. wink:
jjjan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 17, 2002
Posty: 2417

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że nie ma czegoś takiego jak etyka wędkarska. Uważam, że każdy człowiek postępuje według zasad które uważa że są w porządku, lub postępuje tak jak mu się uda, bez żadnej refleksji nad tym jakie jego postępowanie przynosi skutki w każdej dziedzinie życia, również będąc na rybach.
Ponieważ ludzie są różni, to tak samo wędkarze jak i kontrolujący zdarzają się tacy którzy nie zastanawiają się nad tym czy wysypać ryby z siatki gdziekolwiek i są tacy którzy najpierw myślą jak, kiedy i gdzie to zrobić.
Możecie mi wierzyć lub nie usmiech ale naprawdę istnieją ludzie którzy najpierw mówią dzień dobry niezależnie od tego czy jesteśmy strażnikiem, policjantem, wędkarzem, górnikiem, dyrektorem, kucharzem czy kierowcą.
Chociaż łatwiej spotkać ludzi którzy najczęściej zaczynają zdanie od słowa na k nie w celu wyrażenia emocji, ale dlatego, że k oni wysypią k te ryby na piasek k żeby je zmierzyć k lol
kot_bury
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 21, 2005
Posty: 581

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jjjan napisał:
Możecie mi wierzyć lub nie usmiech ale naprawdę istnieją ludzie którzy najpierw mówią dzień dobry niezależnie od tego czy jesteśmy strażnikiem, policjantem, wędkarzem, górnikiem, dyrektorem, kucharzem czy kierowcą.

Ja nawet dostając uczciwie mandat życzę spokojnej służby policjantowi wesoly . Już mam tak w genach, chociaż próba wymuszenia niesłusznej kary wyzwala u mnie.... no wiecie co wink: .
jjjan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 17, 2002
Posty: 2417

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 4:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie można zażądać zwrotu ryb w takim stanie w jakim oddawałeś je do zmierzenia? lol
kot_bury
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 21, 2005
Posty: 581

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Sro Cze 25, 2014 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jjjan napisał:
A nie można zażądać zwrotu ryb w takim stanie w jakim oddawałeś je do zmierzenia? lol

Można, ale mi się pazurki otwierają jak coś takiego widzę i nie wiem jak oddać niepodrapanego strażnika jego komendantowi :P .
krzysztofCz
RZEP
RZEP


Dołšczył: Jul 01, 2006
Posty: 2540

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Cze 26, 2014 8:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jjjan napisał:
Wydaje mi się, że nie ma czegoś takiego jak etyka wędkarska. Uważam, że każdy człowiek postępuje według zasad które uważa że są w porządku, lub postępuje tak jak mu się uda, bez żadnej refleksji nad tym jakie jego postępowanie przynosi skutki w każdej dziedzinie życia, również będąc na rybach.
Ponieważ ludzie są różni, to tak samo wędkarze jak i kontrolujący zdarzają się tacy którzy nie zastanawiają się nad tym czy wysypać ryby z siatki gdziekolwiek i są tacy którzy najpierw myślą jak, kiedy i gdzie to zrobić.
Możecie mi wierzyć lub nie usmiech ale naprawdę istnieją ludzie którzy najpierw mówią dzień dobry niezależnie od tego czy jesteśmy strażnikiem, policjantem, wędkarzem, górnikiem, dyrektorem, kucharzem czy kierowcą.
Chociaż łatwiej spotkać ludzi którzy najczęściej zaczynają zdanie od słowa na k nie w celu wyrażenia emocji, ale dlatego, że k oni wysypią k te ryby na piasek k żeby je zmierzyć k lol


Dzień Dobry Janku wykrzyknik


tak se k żartowałem lol
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Cze 26, 2014 8:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krzysztofCz napisał:
jjjan napisał:
Wydaje mi się, że nie ma czegoś takiego jak etyka wędkarska. Uważam, że każdy człowiek postępuje według zasad które uważa że są w porządku, lub postępuje tak jak mu się uda, bez żadnej refleksji nad tym jakie jego postępowanie przynosi skutki w każdej dziedzinie życia, również będąc na rybach.
Ponieważ ludzie są różni, to tak samo wędkarze jak i kontrolujący zdarzają się tacy którzy nie zastanawiają się nad tym czy wysypać ryby z siatki gdziekolwiek i są tacy którzy najpierw myślą jak, kiedy i gdzie to zrobić.
Możecie mi wierzyć lub nie usmiech ale naprawdę istnieją ludzie którzy najpierw mówią dzień dobry niezależnie od tego czy jesteśmy strażnikiem, policjantem, wędkarzem, górnikiem, dyrektorem, kucharzem czy kierowcą.
Chociaż łatwiej spotkać ludzi którzy najczęściej zaczynają zdanie od słowa na k nie w celu wyrażenia emocji, ale dlatego, że k oni wysypią k te ryby na piasek k żeby je zmierzyć k lol


Dzień Dobry Janku wykrzyknik


tak se k żartowałem lol

Też mnie kusiło wczoraj to napisać - więc - Dzień dobry ! lol
_________________
www.carpholic.pl
www.grubyzwierz.pl
krzysztofCz
RZEP
RZEP


Dołšczył: Jul 01, 2006
Posty: 2540

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Cze 26, 2014 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak na poważnie to całkowicie popieram zdanie Janka. To, że jesteśmy w jakimś zorganizowanym środowisku ludzi nie znaczy iż jest jakaś etyka tego środowiska. Jestem też na forum kamperów i tam ktoś trafnie napisał, że kupując kampera nie stajemy się lepszym człowiekiem. Wszędzie są żywi ludzie, mający swoje zalety ale również wady i przyzwyczajenia. Cały przekrój społeczeństwa. No cóż... tacy po prostu jesteśmy...
lecek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 12, 2002
Posty: 1486

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa-Tarnów
PostWysłany: Piš Cze 27, 2014 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś w poprzedniej epoce tak było, że urzędas państwowy miał zawsze racje, a przynajmniej tak mu sie wydawało, z prostego powodu. Urzędnika chroniło państwo i jego organy, a zwykły człowiek nie miał prawa protestować i do kogo się odwołać ze skargą. A gdy załatwiał jakieś sprawy i spełnił wszystkie wymogi prawne, że nie było powodu mu odmówić, to na końcu zawsze był urzędnik, który stwierdzał - "a na co to panu".Dziś to sie na szczęście zmieniło. Zdarza się jednak, że kontrolujący przedstawiciele Straży Rybackiej czy innych uprawnionych organów kontrolnych wysypują ryby z siatki obok wędkarza. Lub przymuszają do innych czynności, które powodują dyskomfort dla łowiącego. Tylko dla tego, że są "organem" I nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprotestować, a nawet ich zjechać. Przyznaje się bez bicia, że zdarza mi się (będąc na prawie) pojechać takim osobom, lub zachowując umiar i przyzwoitość, lecieć w głupa, aby im uświadomić, że nie zawsze mają racje i warto, aby się zastanowili nad tym co robią lub bardziej przyłożyli się do zapoznania z obowiązującymi przepisami i prawem. Dlatego nie poddawajmy się i protestujmy w każdym przypadku nie tylko jawnego łamania prawa, ale i w przypadku gdy w naszym odczuci coś jest nie teges.
_________________
Lecek
Wyœwietl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.09 sekund :: Zapytania do SQL: 66