Czy wiesz, że...
Od 01.01.2005 roku obwody rybackie na rzekach oddane są w użytkowanie osobom fizycznym i prawnym, wyłonionym w drodze konkursu.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 418
 Zalogowani 0
 Wszyscy 418

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Bo na mnie bliskość morza tak wpływa :hihi ...(495702) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia są jacyś zużyci, nie to co K ...(495702) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dżąsik nie wie co emeryci lubią najbardziej (i mogą ...(495702) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(495702) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(495702) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(495702) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(495702) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(495702) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(495702) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(495702) Apr 03, @ 10:34:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2270
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2048
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2162
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2298
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2129
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2187
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2093
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2142
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2501
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2325
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Quiver-tip , Sving-tip
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Quiver-tip , Sving-tip
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomoœć
ds-fan
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołšczył: Feb 07, 2006
Posty: 107

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Bielsko-Biała
PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 12:01 pm    Temat postu: Quiver-tip , Sving-tip Odpowiedz z cytatem

Mam Taką wędkę,chiał bym dorobić do tego szcztyówkę z gwintowaną przelotką szczytową aby móc do tego dokręcić te sygnalizatory idea: .Nie wiem z jakiego materiału wykonać tę szczytówkę,jakiej długości :?: aby sie to nie zlamało smutny .Może lepiej kupić "zwykłą"szczytówke do fedeera i tylko dokleić gwintowaną przelotkę :? .Co panowie na to :?:
match6
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 12, 2006
Posty: 644

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tułowice
PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 1:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swojego czasu, też przerabiałem federka na swing'a. Zrobiłem to, skracając najsztywniejszą szczytówkę, w Twoim wypadku wystarczy, chyba, obciąć kolorek, tuż za przelotką i w tym miejscu wkleić gwintowaną.
Drugie wyjście to kupić nową szczytówkę i też ją skrócić, zwracając uwagę na "zgranie" akcji kijka i nowego tipu.
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

match6 napisał:
Swojego czasu, też przerabiałem federka na swing'a. Zrobiłem to, skracając najsztywniejszą szczytówkę, w Twoim wypadku wystarczy, chyba, obciąć kolorek, tuż za przelotką i w tym miejscu wkleić gwintowaną.
Drugie wyjście to kupić nową szczytówkę i też ją skrócić, zwracając uwagę na "zgranie" akcji kijka i nowego tipu.


Ops, przepraszam ale nic bardziej błędnego. Najprościej zrozumieć ideę wędziska wyliczając sobie tak: swing tip, quiwer tip, feeder tip itd. Takie podejście od razu tłumaczy gdzie powinno być połączenie ze wskaźnikiem brań, bo końcówka feedera (pickera, czy jak go nazwali handlowcy), to jest to samo miejsce. Jeśli ktoś miał oryginalny kij do quiwera lub swinga to wie, że to dość sztywne wędziska.

Aha. Bez wprowadzenia tuleji-gniazda nic z tego nie wyjdzie. Nacinanie blanku od wewnąreaz czy od zewnątrz zawsze kończy się tak samo. Naprawdę proponuję dokładne obejrzenie oryginalnych blanków bo tu jest mowa o łaczu o niebagatelnej średnicy.
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowoœć: GRUNWALD
PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 4:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Docio napisał:
match6 napisał:
Swojego czasu, też przerabiałem federka na swing'a. Zrobiłem to, skracając najsztywniejszą szczytówkę, w Twoim wypadku wystarczy, chyba, obciąć kolorek, tuż za przelotką i w tym miejscu wkleić gwintowaną.
Drugie wyjście to kupić nową szczytówkę i też ją skrócić, zwracając uwagę na "zgranie" akcji kijka i nowego tipu.


Ops, przepraszam ale nic bardziej błędnego. Najprościej zrozumieć ideę wędziska wyliczając sobie tak: swing tip, quiwer tip, feeder tip itd. Takie podejście od razu tłumaczy gdzie powinno być połączenie ze wskaźnikiem brań, bo końcówka feedera (pickera, czy jak go nazwali handlowcy), to jest to samo miejsce. Jeśli ktoś miał oryginalny kij do quiwera lub swinga to wie, że to dość sztywne wędziska.

Aha. Bez wprowadzenia tuleji-gniazda nic z tego nie wyjdzie. Nacinanie blanku od wewnąreaz czy od zewnątrz zawsze kończy się tak samo. Naprawdę proponuję dokładne obejrzenie oryginalnych blanków bo tu jest mowa o łaczu o niebagatelnej średnicy.


Dociu powiedz mi czy jeszcze tego typu kijaszki (i metody) istnieją?
czy wyparły je całkowicie Pikerek i federek??
match6
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 12, 2006
Posty: 644

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tułowice
PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 5:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tu Się mylisz, Docio. Kiedyś sporo kijków typu feder, miało dodatkową, krótszą szczytówkę, z gwintowaną przelotką szczytową. Sam taki miałem.
Miałem też orginalny kijek typu Leadger, bo tak sie nazywają kijki do swing i quiwer tipa. Bo do obu metod używa sie różnych wskaźników, ale mocowanych w to samo "gniazdo". A cała "filozofia" tego mocowania i "cniazda", to szczytowa przelotka, z nagwintowaną tuleją.
A podane, przezemnie rozwiązanie jest najprostsze i moim zdaniem dobre, bo lepszym jest tylko kupno nowego kijka, specjalnie do tej metody(choć można zaadaptować, prawie każdą, "lekką" gruntóweczkę).
Na koniec, Docio, preciągnij sobie żyłkę, przez przelotki twojego federa, pomijając 2-3 ostatnie i porównaj jego "akcję", z tym samym, ale bez szczytóweczki- różnica będzie spora.
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
Docio napisał:
match6 napisał:
Swojego czasu, też przerabiałem federka na swing'a. Zrobiłem to, skracając najsztywniejszą szczytówkę, w Twoim wypadku wystarczy, chyba, obciąć kolorek, tuż za przelotką i w tym miejscu wkleić gwintowaną.
Drugie wyjście to kupić nową szczytówkę i też ją skrócić, zwracając uwagę na "zgranie" akcji kijka i nowego tipu.


Ops, przepraszam ale nic bardziej błędnego. Najprościej zrozumieć ideę wędziska wyliczając sobie tak: swing tip, quiwer tip, feeder tip itd. Takie podejście od razu tłumaczy gdzie powinno być połączenie ze wskaźnikiem brań, bo końcówka feedera (pickera, czy jak go nazwali handlowcy), to jest to samo miejsce. Jeśli ktoś miał oryginalny kij do quiwera lub swinga to wie, że to dość sztywne wędziska.

Aha. Bez wprowadzenia tuleji-gniazda nic z tego nie wyjdzie. Nacinanie blanku od wewnąreaz czy od zewnątrz zawsze kończy się tak samo. Naprawdę proponuję dokładne obejrzenie oryginalnych blanków bo tu jest mowa o łaczu o niebagatelnej średnicy.


Dociu powiedz mi czy jeszcze tego typu kijaszki (i metody) istnieją?
czy wyparły je całkowicie Pikerek i federek??


Metody to i owszem ale co0 do wędzisk... Ostatni raz widziałem takie cacko pod nazwą feeder - quiwertip. Było to czteroczęściowe wędzisko a w trzeciej części było gniazdo w blanku, a w komplecie jeden wskaźnik quiwer i dwa feeder.
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

match6 napisał:
I tu Się mylisz, Docio. Kiedyś sporo kijków typu feder, miało dodatkową, krótszą szczytówkę, z gwintowaną przelotką szczytową. Sam taki miałem.

Jest mi niewymownie przykro to pisać ale nie interesują mnie rozwiązania sprzedawców. Wędzisko albo jest przeznaczone do danej metody albo nie. Albo ma właściwe parametry albo nie. Albo teleskop jest na lekkie przynęty, albo nie i dołączenie pełnej szczytówki wcale nie zmienia jego możliwości.

match6 napisał:
Miałem też orginalny kijek typu Leadger, bo tak sie nazywają kijki do swing i quiwer tipa. Bo do obu metod używa sie różnych wskaźników, ale mocowanych w to samo "gniazdo". A cała "filozofia" tego mocowania i "cniazda", to szczytowa przelotka, z nagwintowaną tuleją.

No tu mi jeszcze bardziej przykro. Leadger to brytyjski odpowiednik polskiej gruntówki i nic nie mówi o zastosowanym systemie wskazywania brań. wskazywania brań, bo mimo nieudolnych prób kilku oszołomów zrobienia z feedera metody, jest to tylko wskaźnik brań, tak jak quiwer, swinger, bombka, elektroniczny itp. Zestawy są te same tak jak ta sama jest idea. Wędziska są mocne i sztywne a tylko ostatnia część jest różna. Jeśli miałoby być tak jak piszesz to nie byłoby wędzisk surfcasting tylko byłyby super extra feeder.

match6 napisał:
A podane, przezemnie rozwiązanie jest najprostsze i moim zdaniem dobre, bo lepszym jest tylko kupno nowego kijka, specjalnie do tej metody(choć można zaadaptować, prawie każdą, "lekką" gruntóweczkę).

Lepsze jest wrogiem dobrego. O mocnej szczytówce do lekkiego wędziska już pisałem. Wędzisko to nie szczytówka tylko cały blank.

match6 napisał:
Na koniec, Docio, preciągnij sobie żyłkę, przez przelotki twojego federa, pomijając 2-3 ostatnie i porównaj jego "akcję", z tym samym, ale bez szczytóweczki- różnica będzie spora.

Szczytówka to nie wędzisko a tym bardziej, że jest to jedynie wskaźnik brań.

Feeder nie jest objawieniem projektantów wędzisk. Jest to konsekwencja stosowanych rozwiązań przez wędkarzy. Delikatnej szczytówki jako wskaźnika brań nie wymyślono w Anglii czy Niemczech lecz nad wodą. Od ponad wieku znane są kiwoki do wędzisko podlodowych. Cóż to jest innego jak nie inna wersja DS. A słyszałeś o drzazgach osinowych stosowanych przez naszych pradziadków?

Jesteś wyczynowcem i wcale mnie nie dziwi egzaltacja techniką. Ja jestem typowym gumofilcem, który do wszystkiego podchodzi z rezerwą i krytycznym okiem ocenia nowe rozwiązania, czyli nowy kit jaki wciskają nam producenci. Piszę bzdury? Może. Jednak nim mnie się oceni proszę o odpowiedź czy quiwer tip jest czymś innym niż znana od półwiecza małpką? No właśnie. Achy i ochy nad kawałkiem wędziska a to nic innego jak małpka tylko zamontowana w innym miejscu. A swing tip? To to samo co quiwer tip tylko po modyfikacji gościa, którego wkurzało obijanie się wskaźnika o blank przy zarzucaniu. Feeder to kolejny etap eliminowania elementów zbędnych w blanku. O pikerach i innych nazwach nie piszę bo to podział handlowy.
match6
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 12, 2006
Posty: 644

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tułowice
PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znów się z tobą Docio nie zgodzę. Taka mała lekcja "angielskiego"
Po pierwsze, to że federek, ze szczytówką do swinga jest do niczego, bo do danej metody jest dany kij.
To jak wyjaśnisz istnienie(od przeszło 100 lat!), kijków typu Avon? Dla nie wtajemniczonych to dwuelementowe kijki, posiadające jeden dolnik i dwa "drugie" elementy - jeden do łowienia na spławik(lub z gruntu, z małpką,czy ping-pongiem), a drugi ze szczytówką typu quiver(niewymienną).
Po drugie kije typu Ledger, to faktycznie "uniwersalne" gruntówki(lekkie), ale każdy kijek tego typu posiada, gwintowaną przelotkę szczytową, do mocowania quiver- i swing-tipów.
Feder to nie kolejny etap eliminacji błędów, a dążenie do specjalizacji, w metodzie gruntowej. Bo najpierw były kijki z drgającą szczytówką, a dopiero potem wkręcane quiver- i swing-tipy
Bo wbrew pozorom quiwer-tip i picker lub feder to całkiem inne metody, pomimo tej samej zasady działania.
Bo pikery i federy to kijki do łowienia w określonych warunkach, a quiver to tylko jeden z sygnalizatorów w metodzie jaką jest Leadgering-czyli lekka gruntówka. W tej metodzie, w zależności od warunków i potrzeb, stosuje się różne sygnalizatory, do tego samego wędziska.

Na koniec, polecam Tobie, lektórę takich wydawnictw, jak "Bezspławikowo po angielsku", "Drgająca szczytówka", cczy "Angielska metoda odległościowa", Jacka S. Juźwiaka.
Może wtedy zrozumiesz sens "łowienia po angielsku"
JKarp
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Dec 13, 2002
Posty: 687

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Legionowo
PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 5:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć
Jak się nie mylę Avon to wędka do łowienia ryb na "wypuszczenego" z kołowrotkiem o ruchomej szpuli tzw. centerpin.
Janusz JKarp
ma_ko
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Aug 22, 2005
Posty: 258

Kraj: Polska
Miejscowoœć: POZNAŃ
PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 6:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JKarp wędka typu Avon służy do łowienia (metodą wypuszczaną) i łowienia metodą gruntową, zamysłem twórców tej metody była jak najwieksza mobilność i uniwersalność wędkarza...
Posiadam taką wędkę i idąc nad wodę mam zarazem federka max do 90g (trzy wymienne szczytowki szklane i jedna węglowa) i chcąc łowić metodą spławikową zostawiam dolnik i wymieniam tylko górna częśc wędziska, która zarazem może być tradycyjną lekką gruntówką (z np? małpką jako wskaźnikiem brań)...
Czy takie rozwiązanie jest dobre? Hmm kiedys łowiłem częściej tym sprzętem i wtedy mnie to satysfakcjonowało dziś łowię sporadycznie na inne metody niż spinn, ale gdy idę nad rzekę z zamiarem łowiniena białych ryb zabieram tylko Avona i dla mnie wystarczy. usmiech
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

match6 napisał:
Znów się z tobą Docio nie zgodzę. Taka mała lekcja "angielskiego"
Po pierwsze, to że federek, ze szczytówką do swinga jest do niczego, bo do danej metody jest dany kij.
To jak wyjaśnisz istnienie(od przeszło 100 lat!), kijków typu Avon? Dla nie wtajemniczonych to dwuelementowe kijki, posiadające jeden dolnik i dwa "drugie" elementy - jeden do łowienia na spławik(lub z gruntu, z małpką,czy ping-pongiem), a drugi ze szczytówką typu quiver(niewymienną).

No właśnie, przeczytaj co napisałeś i przeczytaj co napisałem ja. :-) Piszemy o tym samym tylko z różnych stron. Ja napisałem, że wędzisko to nie sama szczytówka a Ty piszesz, że do różnych zastosowań wymienia się cały drugi skład :-) do którego dołączony jest quiver - wskaźnik brań. Do spławika stosuje się inny skład, zapewne o większej charakterystyce ugięcia a pod quiwer inny, zapewne sztywniejszy. Piszę zapewne, bo nie miałem tego wędziska w ręku.

match6 napisał:
Po drugie kije typu Ledger, to faktycznie "uniwersalne" gruntówki(lekkie), ale każdy kijek tego typu posiada, gwintowaną przelotkę szczytową, do mocowania quiver- i swing-tipów.
Feder to nie kolejny etap eliminacji błędów, a dążenie do specjalizacji, w metodzie gruntowej. Bo najpierw były kijki z drgającą szczytówką, a dopiero potem wkręcane quiver- i swing-tipy

Faktycznie, nie napisałem dosłownie co znaczy ledger i teraz są problemy. W języku angielskim pod nazwą ledger kryją się wszelkie wędziska do połowu metodą ciężkiej denki. Czy to będzie popularna "pała", czy też wymyślny quiver albo jeszcze inne wędzisko, to wszystko mieści się pod jedną nazwą. Ledger to określenie wędziska do łowienia określoną metodą a nie określenie konkretnego wędziska lub grupy konkretnych wędzisk. Do ścisłego określania służą nazwy takie jak quiwer, swing tip, feeder, czy nawet wspomniany avon. Co do kolejności to jestem pewny że swing tip lub quiwer powstały w latach 80-tych a feeder swoją premierę miał w 1990 riku i to podwójną. Podwójną bo do dziś nie ustalono kto wymyślił te wędzisko i dawno zaprzestano tego dociekać. W pierwotnej wersji swing tip był nakłądany na wystającą końcówkę szczytówki a quiwer był podczepiany pod przelotkę szczytową. Rozwiązania te wyszły znad wody a nie z głów projektantów i znane są od dziesięcioleci. Połączenie gwintowane faktycznie pojawiło się dużo później ale przecież samo połączenie nie determinuje powstania rozwiązania w ogóle. A teraz trochę historii.

Feeder miał swoją premierę w tym samym dniu w Anglii i Niemczech. W Anglii przedstawiony został jako feeder natomiast w Niemczech jako winklepicker (lub winkelpicker, sam już nie wiem która nazwa jest poprawna bo w świecie wędkarskim egzystują obydwie). Obydwa wędziska miały długość 2,7m i cw do 20g i byłoby błędem jeśli bym stwierdził, że nie był to pewien przełom w historii połowów metodą ciężkiej denki.
W niedługim czasie drogi obu wędzisk rozeszły się i jak wiadomo winklepicker poszedł w kierunku konstrukcji teleskopowej i zakończył swój rozwój trzy lata temu osiągając w najmocniejszej wersji cw do 40g. Feeder to inna bajka i co dwa lata, lub nawet ostatnio co rok, zaskakuje nas czymś nowym. Staje się coraz mocniejszy a jego cw systematycznie rośnie. Cztery lata temu najmocniejszy był z cw do 100g, trzy lata temu z cw do 120g, dwa lata temu z cw do 250g a w zeszłym roku z cw do 180g. Na ten rok widziałem już feeder z cw do 210g i ciekaw jestem kiedy się zatrzyma bo następne w kolejce to wędzisko surfcastingowe. Nazwa taka jak picker powstała lub pojawiła się jakieś 6 lat temu gdy feeder skoczył ze swoim cw do 80g i zdecydowanie zmienił swoją konstrukcję. To już było wędzisko rzeczne na całkiem spore ryby a nie, jak zakłądała początkowa idea, na małe i średnie ryby w spokojnej wodzie. U handlowców wynikła potrzeba rozróżnienia wędzisk o mniejszym cw do łowienia małych i średnich ryb oraz do połowów w rzekach. No to zrobili nową nazwę ale nie wędzisko. Wędzisko do 60g zyskało nazwę picker mimo, że chwilę wcześniej nazywało się feeder. Natomiast gdy na rynku pojawił się feeder z cw do 100g powstała nazwa heavy feeder i był to bład marketingowców, swoisty objaw krótkowzroczności i braku przewidywalności. Nie spodziewali się, że można pójść jeszcze dalej z cw i teraz zabrakło im nazw :-) dla najmocniejszych wędzisk.

match6 napisał:
Bo wbrew pozorom quiwer-tip i picker lub feder to całkiem inne metody, pomimo tej samej zasady działania.
Bo pikery i federy to kijki do łowienia w określonych warunkach, a quiver to tylko jeden z sygnalizatorów w metodzie jaką jest Leadgering-czyli lekka gruntówka. W tej metodzie, w zależności od warunków i potrzeb, stosuje się różne sygnalizatory, do tego samego wędziska.

Metoda nazywa się: ciężka denka a nie quiwer, picker czy inaczej. Określenie "lekka gruntówka" istnieje wyłącznie w naszym języku dla ułatwienia rozpoznawania użytych obciążeń. Sama metoda nadal nazywa się ciężka denka. Lekka gruntówka jest określeniem a najbliższym jej odpowiednikiem jest picker.

match6 napisał:
Na koniec, polecam Tobie, lektórę takich wydawnictw, jak "Bezspławikowo po angielsku", "Drgająca szczytówka", cczy "Angielska metoda odległościowa", Jacka S. Juźwiaka.
Może wtedy zrozumiesz sens "łowienia po angielsku"

Jacka "jaj" Jóźwiaka znam od kilku lat, z początków istnienia WCWI. Wypiliśmy razem trochę piwa, przegadaliśmy mnóstwo godzin, podziałaliśmy we wspólnej sprawie i wiem, że jest fachowcem nie tylko od pióra ale też i od wędki. Mam nawet legitymację prasową WCWI, gdy portal był gazetą internetową. Teraz nie wiem jak jest a legitymacja dawno wygasła. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu sprawach mamy zdecydowanie odmienne zdanie a w szczególności w sprawie feedera. :-) Jest jeszcze jeden aspekt sprawy takich publikacji. Każda publikacja oprócz przedstawienia tematu niesie ze sobą pewien schemat myślenia lub przyporządkowania. Można przyjąć do wiadomości poprawność techniczną metody ale dlaczego od razu muszę się zgadzać na inne rzeczy? Jacek w swoich publikacjach (zaznaczam, świetnych) nie tylko przedstawia konkretne rozwiązania ale równierz kreuje cały system zachowań nad wodą oraz nomenklaturę wędkarską. Błędem też by było gdyby nie dostrzegło się kreowania wiedzy ogólnej jak pojawia się w jego tekstach. Jeszcze raz zaznaczę, że pisze on świetne teksty jednak dla mnie nie są "biblią" i mam do nich naturalny dystans.
Jedni pomyślą, ze jestem zarozumiały ale ja po prostu znam swoją wiedzę i nie czuję się gorszy od niego. Fakt, że nie umiem jej tak skutecznie sprzedać jest niepodważalny ale już np Esox mógłby się z nim zmierzyć. Znam jeszcze kilku wędkarzy o świetnym piórze i może Ty spróbujesz ich poczytać. Na początek proponuję Sławka "Byba" Rybickiego, Ryszarda Siejakowskiego i Andrzeja Trembaczowskiego. A z bliższych PW autorów proponuję zgłębić archiwum i odszukać teksty Adama "Adalin" Linkiewicza. Zaiste przemiła lektura :-)
match6
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 12, 2006
Posty: 644

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tułowice
PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O.K. Docio, zmojej strony pass. Poniewarz nasze poglądy, na ten temat różnią się jak ogień i woda, więc dalsza dyskusja może przerodzić się , w najlepszym wypadku w kłótnię, która nic nowego i dobrego, w tym temacie nie wniesie.
Autor pytania poznał obie nasze, jakże jednak różne opinie na ten temat i mam nadzieję, że pomogą mu one wybrać właściwe rozwiązanie problemu.
P.S. Książki pana Jacka były dla mnie inspiracją, do pogłębiania wiedzy, na temat opisanych metod. Dzięki nim zacząłem łowić Matchem i DS, czasem też "swingiem". Ale swoje przekonania zawdzięczam, nie tylko publikacją tego pana, ale też wielu innych autorów, które przez ostatnie lata znajdywałem w prasie wędkarskiej, filmach, a także po rozmowach z wieloma kolegami po kiju.

P.S.2. Docio, miałbyś możliwość "skołować" w/w książeczki?
Może pan Jacek ma jakieś "zbędne" w swojej biblioteczce.
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Match6 najlepszym sposobem dowiedzenia się o tych książkach będzie, moim zdaniem, bezpośrednie zwrócenie się do autora, nawet poprzez e-mail. Z zasady nie uczestniczę jako świadek w jakichkolwiek transakcjach bez paragonu zakupu. Zazwyczaj potem taka osoba jest obwiniana o wszystko włacznie z kokluszem i gradobiciem :-) Przykro mi.

Co do głównego tematu to na pewno się nie pokłócimy bo i o co? :-) O to, że dla Ciebie feeder to metoda a dla mnie nie? :-) Wybacz ale jakoś nie potrafię w to uwierzyć :-D Mamy różne zdania w temacie i to wszystko :-) No i przynajmniej, jak widać, mamy cokolwiek do powiedzenia :-D
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dociu i Matchu_6 (kolejność alfabetyczna usmiech),

tak mi przyszło do głowy, nagle, znikąd, a może pod wpływem Waszych postów, że niegłupią rzeczą byłoby opracować ideowy schemat, prezentujący podział wędkarstwa pod względem metod i techik. Ot, taki czytelny schemacik dla osób, które się w tym zaczynają gubić, np. dla mnie usmiech Schemacik oparty na zasadzie struktury organizacyjnej, pewnie wiecie, o co mi chodzi. Uprzedzam, piszę bez ironii, podtekstów, nie mam w zanadrzu żadnego haka wesoly Ja się po prostu momentami w tym wszystkim gubię :oops:

Nigdy nie byłem zwolennikiem systematyzowania, pewnie z wrodzonego lenistwa i warcholstwa wesoly Ale przyznać muszę, że logicznie poukładane pojęcia i określenia, wynikające jedno z drugiego, w jakimś przejrzystym układzie, znacznie pomagają ogarnąć całość, nie tylko w wędkarstwie...

To co, dacie się namówić?
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 10:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adalin napisał:
Dociu i Matchu_6 (kolejność alfabetyczna usmiech),

tak mi przyszło do głowy, nagle, znikąd, a może pod wpływem Waszych postów, że niegłupią rzeczą byłoby opracować ideowy schemat, prezentujący podział wędkarstwa pod względem metod i techik. Ot, taki czytelny schemacik dla osób, które się w tym zaczynają gubić, np. dla mnie usmiech Schemacik oparty na zasadzie struktury organizacyjnej, pewnie wiecie, o co mi chodzi. Uprzedzam, piszę bez ironii, podtekstów, nie mam w zanadrzu żadnego haka wesoly Ja się po prostu momentami w tym wszystkim gubię :oops:

Nigdy nie byłem zwolennikiem systematyzowania, pewnie z wrodzonego lenistwa i warcholstwa wesoly Ale przyznać muszę, że logicznie poukładane pojęcia i określenia, wynikające jedno z drugiego, w jakimś przejrzystym układzie, znacznie pomagają ogarnąć całość, nie tylko w wędkarstwie...

To co, dacie się namówić?


Nie wiem czy to ma sens oraz mam uzasadnione podejrzenia :-)

Nie wiem czy ma sens bo taki podział/systematyka/ uporządkowanie/ przyporządkowanie nie znajdzie na PW jakiegoś widocznego miejsca a co najwyżej wpadnie w Rozmaitości, które czyta moze 10% aktywnych użytkowników.

Mam uzasadnione podejrzenia, ponieważ nawet jeśli trafi do Rozmaitości to i tak w ciągu tygodnia znajdzie się ktoś inteligentny-inaczej, który podniesie temat. Podniesie ot tak, dla podniesienia ciśnienia, co w ostatnich dwóch miesiącach jest nad wyraz widoczne.

Obydwa te aspekty powodują niechęć u autorów lub wręcz frustrację. O ile ja jestem w miarę uodporniony to zupełnie nie wiem jak to wpłynie na match06, a przyznam szczerze, że dobrze mi się z nim dyskutuje mimo pewnych rozbieżności :-D
Festo
Nastawiacz podpórek
Nastawiacz podpórek


Dołšczył: Jan 09, 2006
Posty: 40

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Legionowo
PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 10:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem tak, szalenie przesympatyczna metoda. Przy braniu adrenalinka skacze ze ho ho (przynajmniej ze mna tak było) . Kiedys łowiłem tą metodą przerabiając star poczciwe szklane germiny wesoly . po prostu bralo sie stara szczytówke/kawałek plastikowego "czegoś" i sie łowiło. Nikt nie myślał orodzaju wędki rodzaju szczytówki. po prostu najwżniesze było by zgrać wszystko raze i tu metoda prób i błędów była jedyną skuteczną lol

pozdrawiam
_________________
Kiedyś jako Bandit ;))))
match6
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 12, 2006
Posty: 644

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tułowice
PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Docio, też jestem w miarę odporny, chociaż troszeczkę nerwowy.
Też bym się nie pokusił o taką systematyzację, ponieważ poglądów na ten temat jest tyle ilu wędkarzy lol
Poza tym, wędkarstwie jest najpiękniejsze to, że wielu rzeczy nie da się usystematyzować, poukładać według jakiegoś schematu. wink:
A nasze dyskusje, przy rozbieżnych poglądach na dany temat, pozwalają nam popatrzeć z innej perspektywy, na te nasze poglądy i czasem zweryfikować je. Dzięki temu dyskusje takie stają sie konstruktywne, w przeciwieństwie do kolejnego przytakiwania na dany temat.
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: 24.01.2003
Posty: 4305

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Inowrocław
PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adalin napisał:
Dociu i Matchu_6 (kolejność alfabetyczna usmiech),

tak mi przyszło do głowy, nagle, znikąd, a może pod wpływem Waszych postów, że niegłupią rzeczą byłoby opracować ideowy schemat, prezentujący podział wędkarstwa pod względem metod i techik. Ot, taki czytelny schemacik dla osób, które się w tym zaczynają gubić, np. dla mnie usmiech Schemacik oparty na zasadzie struktury organizacyjnej, pewnie wiecie, o co mi chodzi. Uprzedzam, piszę bez ironii, podtekstów, nie mam w zanadrzu żadnego haka wesoly Ja się po prostu momentami w tym wszystkim gubię :oops:

Podoba mi się pomysł i sam chętnie bym przeczytal / obejrzał / zapoznał się/ z takim opracowaniem, tylko kto je zrobi? :?
_________________
http://www.jarbas.com.pl
Zwolennik naturalnej metody planowania rodziny.
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 12:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Match6 uważaj, zaczynają nas głaskać pod włos :-) Będą namawiać choć nie wprost :-D
match6
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 12, 2006
Posty: 644

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tułowice
PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lol lol
Jarbas- "prowokator" zly:
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowoœć: GRUNWALD
PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znam gospodarza wody który każe sobie płacić dodatkowo za metodę “z gruntu”co by to nie znaczyło ,
Mam więc pytanie, czy metody omawiane wyżej to li tylko metody gruntowe ?
Czy łowiąc ze spławikiem nie można łowić z gruntu?
Są to oczywiście pytania prowokacyjne , ale w świetle dodatkowej opłaty mają chyba sens
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
Znam gospodarza wody który każe sobie płacić dodatkowo za metodę “z gruntu”co by to nie znaczyło ,
Mam więc pytanie, czy metody omawiane wyżej to li tylko metody gruntowe ?
Czy łowiąc ze spławikiem nie można łowić z gruntu?
Są to oczywiście pytania prowokacyjne , ale w świetle dodatkowej opłaty mają chyba sens


Tak to metody gruntowe, takie typowe. Ze spławikiem jak najbardziej łowi się również z gruntu.
match6
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 12, 2006
Posty: 644

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tułowice
PostWysłany: Piš Mar 10, 2006 3:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie "spławik" to też metoda gruntowa.
Wię uważaj, bo za "bacika" też Ci każe dopłacić wink:
Wyœwietl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.13 sekund :: Zapytania do SQL: 87