Czy wiesz, że...
WĘGORZ
Rekord Polski - 6,43 kg
Złoty medal - od 2,50 kg
Srebrny medal - od 2,00 kg
Brązowy medal - od 1,50 kg

Konto/logowanie
Members List Zarejstrowani
 Ostatni krzysiekgzybek
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4433

Odwiedzający
 Goście 45
 Użytkownicy 2
 Wszyscy 47

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
Monk: Zdrowych, pogodnych i radosnych świąt życzą Lidka, Maja i Maciek. ...(138) Apr 20, @ 12:04:27

samara: Wesołych i Pogodnych Świąt ...(138) Apr 20, @ 11:56:54

bodzio8247: WESOŁYCH ŚWIAT ...(138) Apr 20, @ 11:32:43

Andrzej228: WESOŁEGO, WESOŁEGO ALLELUJA! ...(138) Apr 20, @ 10:54:43

Salmo_Salar: Wystawiam na sprzedaż używany kołowrotek Cormoran No.1 Cena 10 ...(24) Apr 19, @ 23:32:36

the_animal: Spokojnych Świąt ! ...(138) Apr 19, @ 23:15:54

old_rysiu: Wesołego ALLELUJA. Smacznych jajuszek, mokrego śmigusa, słoneczka ...(138) Apr 19, @ 22:45:37

Woytas: Wszystkiego najlepszego Chłopaki ...(138) Apr 19, @ 21:55:48

pepek: Zdrowych,wesołych i spokojnych Świąt oraz mokrego dyngusa. ...(138) Apr 19, @ 18:05:16

kamase: Zdrowych, wesołych i pogoodnych Świąt jak i mokrego dyngusa!! ...(138) Apr 19, @ 15:44:45

Artykuły komentowali
old_rysiu w ''DYLEMAT WĘDKARZA '': Pięknie napisane. Ja zakończyłbym na tym zdaniu:
''Dręczyła go myśl - a ...

Zamki w ''Pogawędkowe Opowiadanie okiem Sołtysa'': Noooo skoro sam wiesz, że układ trzeba płukać to ja juz wstawiłem do klarowa...
jjjan w ''DYLEMAT WĘDKARZA '': Ech, samo życie :) Scenariusz na odcinek "Ranczo" :)
artur w ''DYLEMAT WĘDKARZA '': Dobre. Zwłaszcza 2 ostatnie zdania :).
Robert w ''Pogawędkowe Opowiadanie okiem Sołtysa'': Pompa będzie po regeneracji a układ, zawsze trzeba dobrze przepłukać po taki...
dzas w ''Pogawędkowe Opowiadanie okiem Sołtysa'': Ciemno to może Ci się zrobić jak zalejesz pompę już nieco powyżej optymalneg...
Robert w ''Pogawędkowe Opowiadanie okiem Sołtysa'': "Wchodzę w ten płyn w ciemno". :)))
wlodek w ''Pogawędkowe Opowiadanie okiem Sołtysa'': a Zamkowy "płyn", godny do zalania pompy! szczególnie ten cytrynowy! :-)
jjjan w ''Pogawędkowe Opowiadanie okiem Sołtysa'': Pompę Ci zregeneruje, ale gdy ją zaleje tym płynem, o którym ja myślę że ją ...
Robert w ''Pogawędkowe Opowiadanie okiem Sołtysa'': Zbyniu, cały traktor to nie ale, pompę do regeneracji mam ! :))))).

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Czyszczenie termosu
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Sprzętowe
Czyszczenie termosu
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Czez
Zabanowany
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 10:59 am    Temat postu: Czyszczenie termosu Odpowiedz z cytatem

Wieki całe temu przeczytałem, że najlepszy do czyszczenia powstającego w termosie osadu jest proszek do pieczenia. Nie pamiętam tylko ile i jak go użyć, choć zakładam, że proszek sypie się do środka i zalewa wrzątkiem, termos zakręca, odstawia itd.
Czy ktos może to potwierdzić/zaprzeczyć lub napisać jak czyści swój termos.
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czarku do oczyszczania termosu dobry jest kwasek cytrynowy. Sprawdzone. Pozdrawiam.
Laughing
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja używam sody. Wsypuję ją do środka mokrego termosu tak, żeby okleiła całe wnętrze. Po kilku godzinach zabieram termos do kolegi, który ma myjkę ciścieniową Karchera.......dwa strzały i termos w środku jak nowy.
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

petrus3 napisał:
Ja używam sody. Wsypuję ją do środka mokrego termosu tak, żeby okleiła całe wnętrze. Po kilku godzinach zabieram termos do kolegi, który ma myjkę ciścieniową Karchera.......dwa strzały i termos w środku jak nowy.

Surprised
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Kołobrzeg/UstronieMorskie
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 11:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Być może dlatego, iż jednym ze składników proszku jest soda oczyszczona. Nie próbuj jednak wstawiać do piekarnika Laughing .
Osad ten to kamień - można użyć odkamieniaczy do czajników, żelazek itp. Ja używam kwasku cytrynowego lub jeszcze prościej - octu. Wlewam go pół/pół z wodą - reszta tak jak piszesz - odstawiam na dłuższą chwilę, następnie przepłukuję gorącą wodą do zaniku zapachu octu.
Czez
Zabanowany
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KrzysztofCz napisał:
Nie próbuj jednak wstawiać do piekarnika Laughing .

Sugerujesz, że termos z kruszonką może mi nie smakować? Laughing
orni007
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Kraków
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja używam kwasku cytrynowego
jobda
Dyrygent holu
Dyrygent holu

Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuje wsypać do termosu sporą ilość kwasku cytrynowego, zalać gorąca wodą i mieszać co jakięś 5 min. Po 20 minutach bedzie wyglądał jak nowy. Smile

Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś wypróbuję metodę z kwaskiem. Jeśli nie pomoże, podjadę do Piaseczna z "reklamacją" Smile.

Ps. Dzięki Czez za ten wątek.
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki wszystkim za odpowiedzi Smile
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę że może nadać się pastylka do automatu (nie mylić z piorącym)
Wink

OCET POWODUJE ZCIEMNIENIE METALU!!!

ja filiżankę po osadzie z herbaty czyszczę solą uważam że nie ma lepszego środka na osad jak sół

Ostatnio zmieniony przez Zenon dnia Pią Mar 16, 2007 12:51 pm, w całości zmieniany 1 raz
Janusz
Nawijacz żyłek
Nawijacz żyłek

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam ocet ..sprawdzone
KLEMENS007
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako tatuś trzylatka często miałem do czynienia z myciem butelek z osadu po herbacie. Mój sposób wyglądał następująco- do butelki wsypywałem drobną kaszę, może być jaglana , pęcak. Do tego sypałem szary proszek do szorowania garnków i lałem mleczko cifopodobne. Parę minut mieszania "koktailem" i po osadzie ani śladu.
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KLEMENS007 napisał:
Jako tatuś trzylatka często miałem do czynienia z myciem butelek z osadu po herbacie. Mój sposób wyglądał następująco- do butelki wsypywałem drobną kaszę, może być jaglana , pęcak. Do tego sypałem szary proszek do szorowania garnków i lałem mleczko cifopodobne. Parę minut mieszania "koktailem" i po osadzie ani śladu.

........a synek przeżył ???..... Laughing Laughing Laughing
radek1
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 1:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem o jakim osadzie mówisz , ja nie mam i nie mialem osadu w termosie w czajniku tak , ale nie w termosie zreszta o jakim osadzie mówisz jakiego typu osadzie ?
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mówimy tu o osadzie „herbacianym” a w czajniku to najwyżej mogłeś mieć kamień kotłowy. Jeśli nie gotujesz wody destylowanej (nie polecam nikomu!!!!!) to zawsze na ściankach naczynia wytrącają Ci się sole mineralne zawarte w wodzie.
Jeśli chodzi o termosy ze stali nierdzewnej a o takich tu mówimy to są one szczególnie podatne na herbatę.
Jest na to kilka sposobów (koledzy wyżej pisali, co i jak) ja dalej upieram się przy kwasku cytrynowym. Na kamień w czajniku też się nada. Kamień w czajniku (uwaga na nerki!!!) można w dużej mierze wyeliminować stosując filtry do wody. Polecam przelewowe dzbanki Kenwooda z wymiennymi filtrami. W praktyce taki filtr starcza na miesiąc.
Jeśli już poruszamy problem filtrów to NIKOMU NIE RADZĘ STOSOWAĆ FILTRÓW DZIAŁAJĄCYCH NA ZASADZIE OSMOZY!
Nikt mnie nie sprowokuje abym wdał się w dyskusje na temat tego rodzaju filtrów!
Moja odpowiedź brzmi nie i już! Jak ktoś pomyśli chwilę to sam dojdzie do tego, o co mi chodzi a jak nie dojdzie to ani moje ani innych dowody nic mu nie dadzą.
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecane filtry o których pisałem
FILTR
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 2:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No teraz wiem o co chodzi ja nie stosuje termosów ze stali tylko szklane . Zdecydowanie lepsze ale maja jedna wadę łatwo je uszkodzic (stracic) Sad Powiem jeszcze ,że te wszystkie sposoby doskonale nadaja się do pozbycia osadu kamiennego.
majkel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Łódź
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 4:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spróbuj nalać coca coli i poczekać do rana. serio
jobda
Dyrygent holu
Dyrygent holu

Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

torque napisał:
Dziś wypróbuję metodę z kwaskiem. Jeśli nie pomoże, podjadę do Piaseczna z "reklamacją" Smile.

Jeśli jest to osad taki jak w czajniku to metoda skuteczna w 100%
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarpo napisał:
Polecane filtry o których pisałem
FILTR

potwierdzam woda przefiltrowana nie powoduje osadów nawet po herbacie
jarek4
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Post skasowany - łamanie regulaminu forum
torque
bonski
Ś.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój dziadek czyści termos zalewając go gorącą wodą i
wrzuca do niego tabletkę czyszczącą do protez Protefix.
Po kilku godzinach wylewa z niego wodę , przepłukuje zimną
i termos jest nówka. Laughing
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 7:54 pm    Temat postu: Re: Czyszczenie termosu Odpowiedz z cytatem

Czez napisał:
Wieki całe temu przeczytałem, że najlepszy do czyszczenia powstającego w termosie osadu jest proszek do pieczenia. Nie pamiętam tylko ile i jak go użyć, choć zakładam, że proszek sypie się do środka i zalewa wrzątkiem, termos zakręca, odstawia itd.
Czy ktos może to potwierdzić/zaprzeczyć lub napisać jak czyści swój termos.

Mi kiedyś wmówili, że na żółte zęby najlepszy jest popiół z petów Very Happy Próbowałem, nie działa, trzeba chyba rzucić fajki Smile

Tak poważnie - z tą sodą to ponoć prawda. Ponoć. Jako flejtuch powyprawowy stawiam termos z resztkami herbaty przy zlewie. Żona nigdy go nie myje, bo myśli, że ja go umyłem. Ja nie myję, bo wierzę ciągle w żoniną schludność zlewową. Z reguły termos stoi tak z tydzień. Raz stał dwa miesiące, ale już w szafce - żonka go schowała; sądziła, że umyty.

Termos, w którym z reguły torebki z herbaty przypominają żel do włosów, a cytryna skórkę z wysmażonego kurczaka, myję poprzez nalanie do niego wody i kilkukrotne wypłukanie. Casem dodam kapkę płynu do mycia naczyń. W przypadku dwumiesięcznych odstoin - wyparzam wrzątkiem. Mnie to nie przeszkadza - herbatka nadal smakuje wyśmienicie. Moim kolegom także. Oczywiście, nie mówię im tego, co Wam napisałem... Wink Tak jak masarz nie pisze, z czego zrobił parówki Very Happy

Czez, nie rób scen, wypłucz termos i jedź na ryby Exclamation Wink
Sazan
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Miejscowość: Kraków
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla leniwców --> Zwracam uwagę, że termos może służyć również do transportowania li tylko czystego wrzątku (sprawdzone), którym na łowisku zalewamy torebki ekspresowej herbaty wrzucane do kubka. Odpada żmudne i problematyczne mycie termosu. Świeżo parzona herbata ma lepszy smak i właściwości. Możemy "regulować" długość czasu jej zaparzania. Trzeba jednak wymyć kubek... Rolling Eyes Ale to łatwiejsze! Very Happy
Termos powoli staje się przeżytkiem. Znajduje jeszcze zastosowanie w turystyce pieszej. Dzisiaj, w dobie samochodów, lepszym rozwiązaniem wydaje się mała turystyczna jednopalnikowa kuchenka gazowa (naboje można kupić w sklepach sportowych) + ekspres do kawy. W kanistrze wozimy parę litrów wody do gotowania i do płukania naczyń. A kawa na rybach to jest to! Świadomie nie napomknę o puszce piwa schłodzonej pomiędzy pstrągami potokowymi... Wink
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fakt, świeżo zaparzona kawka czy herbatka podczas wędkowania to poezja Smile Smażona rybka także. Jak również schłodzona puszeczka w parny, czerwcowy wieczór, choć przy tym wieczorze i czerwcu upierał się nie będę Wink
Piwoniusz
Zabanowany
Pogawędkowy twardziel

Kraj: USA
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bonski napisał:
Mój dziadek czyści termos zalewając go gorącą wodą i
wrzuca do niego tabletkę czyszczącą do protez Protefix.
Po kilku godzinach wylewa z niego wodę , przepłukuje zimną
i termos jest nówka. Laughing

Czez, po tylu przepisach masz w czym wybierać. Możesz śmiało na rybach poczęstować kolegów herbatką lub kawką z czystego termosa. Żeby tylko nie pomylił Ci się ten z protezą ... Wink Laughing
Andrzej228
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Bory Tucholskie
PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakoś tak wyszło że termosu się nie dorobiłem Smile Mam butelkę (po chyba jakimś kubusiu) owiniętą flanelową łatką (trzyma ciepło). Very Happy Przed zaparzeniem w niej kawy rozpuszczalnej zawsze butelkę wyparzam, potem wsypuję 2 łyżeczki owej kawy i zalewam, a następnie dobrze zakręcam. Gdy jestem nad wodą tak po 5min. słyszę KLIK (butelka zamknięta tak jak słoik kompotu, zawekowana) Shocked Gdy zapragnę popić sobie kawki to przy odkręcaniu też jest KLIK (słoik otwarty) Butelka jest zawsze czysta, być może po kawie niema osadu, albo wyparzanie wystarcza Very Happy .
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciekawe za co
KLEMENS007
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Mar 16, 2007 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Petrus3 , miło że martwisz się o mojego synka. przeżył i czuje się świetnie. A herbatę z butli jak doi tak doi. Pozdrawiam.
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypomniało mi się jeszcze coś o termosach a myślę że to ważna sprawa, więc piszę.
Produkowane są termosy (oczywiście mówimy o nierdzewce) ze specjalnym zaworem,
w którym wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk i nie odkręcając korka możemy wlewać herbatkę do kubka. Naciskamy znowu i zamknięte. Wszystko fajnie tylko właśnie na tym zaworze najbardziej osadza się herbaciany osad. Po kilku wyprawach nie pomoże kwasek cytrynowy i niestety musimy całe ustrojstwo rozebrać.
Są na rynku też inne termosy. Takie, które wspomnianego wyżej zaworu nie mają i te polecam. Żeby było ciekawiej tak mają tylko termosy dobrych firm i niestety są dość drogie.
Ja polecam termosy firmy TATONKA.
To rozsądny wybór. Cena jeszcze do zaakceptowania a jakość wysoka.
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Bielsko-Biała
PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 12:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yyyy..... Confused .....Właśnie sobie przypomniałem, że nie umyłem termosu po ostatniej wyprawie na rybki. Ostatniej - czyli grudniowej.... Very Happy Wink
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

luk750 napisał:
Yyyy..... Confused .....Właśnie sobie przypomniałem, że nie umyłem termosu po ostatniej wyprawie na rybki. Ostatniej - czyli grudniowej.... Very Happy Wink

Hyhy, skądś to znam Laughing
Czez
Zabanowany
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarpo napisał:
Produkowane są termosy (oczywiście mówimy o nierdzewce) ze specjalnym zaworem,
w którym wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk i nie odkręcając korka możemy wlewać herbatkę do kubka. Naciskamy znowu i zamknięte. Wszystko fajnie tylko właśnie na tym zaworze najbardziej osadza się herbaciany osad. Po kilku wyprawach nie pomoże kwasek cytrynowy i niestety musimy całe ustrojstwo rozebrać.

Jarek własnie taki termos mam. Czy rozbieranie tego zworu jest skomplikowane i jak czyścić sam zawór? Przelewanie przez zawór wrzątku z kwaskiem, a potem octem nic nie dało Sad
Czez
Zabanowany
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sazan napisał:
Dla leniwców --> Zwracam uwagę, że termos może służyć również do transportowania li tylko czystego wrzątku (sprawdzone), którym na łowisku zalewamy torebki ekspresowej herbaty wrzucane do kubka. Odpada żmudne i problematyczne mycie termosu. Świeżo parzona herbata ma lepszy smak i właściwości. Możemy "regulować" długość czasu jej zaparzania. Trzeba jednak wymyć kubek... Rolling Eyes Ale to łatwiejsze! Very Happy

Nie do końca zgodzę się z Tobą Sazanie. Wszystko zalezy od tego jak długo termos "trzyma wrzątek". Najlepsze z posiadanych przeze mnie były termosy made in DDR, zamykane zwykłym korkiem i malowane w "szkocką" kratę. "Trzymały" praktycznie 24 godziny. Później już tak dobrych nie miałem, a NRD ku mej rozpaczy zakończyło swój byt państwowy. W każdym razie, choć obecnie posiadam termos ze wspomnianym przez Jarpo zaworem, dzięki któremu nie ucieka ciepło podczas nalewania, gdyż po prostu nakrętki się nie odkręca, to jednak po kilku godzinach od momentu napełnienia termosu wrzątkiem, przestaje on być wrzątkiem, a staje się "gorącą wodą". Taka gorąca woda wystarczy do zaparzenia herbaty lub takich brązowych grudek zwanych (zupełnie nie wiem dlaczego) kawą (dalej wiem dlaczego) rozpuszczalną. A i to nie zawsze w przypadku herbatki, gdyż jeśli na dworzu jest zimno to o zaparzeniu raczej mowy być nie może (chyba, że ktoś lubi wersję siki cioci Weroniki). O zaparzeniu KAWY można zapomnieć.

Sazan napisał:
Termos powoli staje się przeżytkiem. Znajduje jeszcze zastosowanie w turystyce pieszej. Dzisiaj, w dobie samochodów, lepszym rozwiązaniem wydaje się mała turystyczna jednopalnikowa kuchenka gazowa (naboje można kupić w sklepach sportowych) + ekspres do kawy. W kanistrze wozimy parę litrów wody do gotowania i do płukania naczyń. A kawa na rybach to jest to!

Podczas łowów stacjonarnych połączonych z biwakiem, a i owszem. W wersji z przenoszeniem się, marszem po karzaczorach i nie tylko, odpada, no chyba że chodzi o przygotowanie się do elimiancji w turnieju Stron Man Smile
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czez napisał:
Czy rozbieranie tego zworu jest skomplikowane i jak czyścić sam zawór? Sad

Nazwijmy tę część umownie "grzybek" spod którego po naciśnięciu zaworka wypływa herbatka z lub bez prądu Laughing powinien się wykręcić. Tak jest bynajmniej w moim termosie. Po wykręceniu jest swobodny dostęp do wszystkich elementów zaworu. Ważną sprawą jest waściwe założenie uszczelki po myciu która uszczelnia od spodu korka zawór dlatego należy sobie zapamiętać jak to wyglądało przed zdjęciem. Laughing
Zabanowany
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 3:00 pm    Temat postu: Re: Czyszczenie termosu Odpowiedz z cytatem

adalin napisał:

Tak poważnie - z tą sodą to ponoć prawda. Ponoć. Jako flejtuch powyprawowy stawiam termos z resztkami herbaty przy zlewie. Żona nigdy go nie myje, bo myśli, że ja go umyłem. Ja nie myję, bo wierzę ciągle w żoniną schludność zlewową. Z reguły termos stoi tak z tydzień. Raz stał dwa miesiące, ale już w szafce - żonka go schowała; sądziła, że umyty.

Witaj bratnia duszo Very Happy Mam podobnie Wink

adalin napisał:

Czez, nie rób scen, wypłucz termos i jedź na ryby Exclamation Wink

Tak też uczyniłem Smile Tylko zachodzę w głowę, dlaczego Andzia pomimo tego, że posiniał z zimna, nie chciał mojej gorącej herbatki, choć proponowałem Rolling Eyes Wink Very Happy
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety raz na jakiś czas musisz zawór rozebrać.
Nie przyszłoby to do głowy mnie mechanikowi, ale przyszło mojej żonie, która stwierdziła ze mam źle umyty termos. Jak ona sobie z tym poradziła to myślę, że nie masz, czego się bać.
Tatonka robi korki w ten sposób, że nie ma przycisku a wystarczy tylko lekko przekręcić korek i robi się szczelina, przez która wylewasz herbatę. Z doświadczenia wiem, że taki termos lepiej trzyma temperaturę a do niedogodności z korkiem można się przyzwyczaić. Ja osobiście nie przesadzam z czyszczeniem, ale są takie osoby, którzy takie rzeczy muszą mieć wypolerowane. Nie przejmuj się za bardzo tym. Raz na kilka wypraw (jak chcesz możesz po każdej) kwasek cytrynowy zalewasz wrzątkiem i jest dobrze. Rozebrany zawór też zalewasz wrzątkiem z kwaskiem i nic więcej nie kombinuj. Będzie dobrze!
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zamker napisał:
Czez napisał:

Ważną sprawą jest waściwe założenie uszczelki po myciu która uszczelnia od spodu korka zawór dlatego należy sobie zapamiętać jak to wyglądało przed zdjęciem. Laughing

No to już nie dla mnie Laughing Zaangażuję do tego celu teścia - mechanika Laughing
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 20, 2007 7:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czez napisał:
zamker napisał:
Czez napisał:

Ważną sprawą jest waściwe założenie uszczelki po myciu która uszczelnia od spodu korka zawór dlatego należy sobie zapamiętać jak to wyglądało przed zdjęciem. Laughing

No to już nie dla mnie Laughing Zaangażuję do tego celu teścia - mechanika Laughing

Czarek nie przesadzaj. Dasz radę!
Laughing
Zapomniałem wcześniej napisać, co należy zrobić (dotyczy termosów z nierdzewki), aby termos dłużej trzymał ciepło. Nigdy nie należy zalewać herbatą zimnego termosu. Gotujemy wodę wlewamy wrzątek do termosu i zakręcamy go. Odstawiamy na bok szykujemy kanapki parzymy herbatę i dopiero teraz wylewamy wrzątek, (który już nie jest wrzątkiem) z termosu i zalewamy gorącą herbatą i zakręcamy. Gdy wybieram się na noc zawsze mam w samochodzie więcej ciuchów (na zapas) i takim zapasowym polarem okręcam termos. Zapewniam Cię, że jeszcze rano napijesz się może nie gorącej, ale na pewno dobrze ciepłej herbaty.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

Skocz do: