Czy wiesz, że...
WĘGORZ
Rekord Polski - 6,43 kg
Złoty medal - od 2,50 kg
Srebrny medal - od 2,00 kg
Br±zowy medal - od 1,50 kg

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 584
 Zalogowani 0
 Wszyscy 584

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Bo na mnie blisko¶ć morza tak wpływa :hihi ...(500898) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(500898) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dż±sik nie wie co emeryci lubi± najbardziej (i mog± ...(500898) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500898) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500898) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500898) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(500898) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500898) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(500898) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(500898) Apr 03, @ 10:34:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2273
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2052
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2171
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2300
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2131
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2188
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2095
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2142
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2501
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2327
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - boczny trok
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
boczny trok
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
VIRT
Operator wioseł
Operator wioseł


Dołączył: Mar 10, 2007
Posty: 76

Kraj: Polska
Miejscowość: Mazury (Orzysz)
PostWysłany: Sob Sie 18, 2007 9:11 pm    Temat postu: boczny trok Odpowiedz z cytatem

co s±dzicie o takim sposobie wi±zania bocznego troku. Uważam go za dobry, gdyż ołów nie będzie hamował brań okonia bo twisterek jest na żyłce głównej a jakby twisterek i ołów był przymocowany na żyłce głównej to okoń musi przy braniu ci±gn±ć i ołów i przynęte co stwarza duży opór. Ale to jest tylko moja opinia i nie jest to jeszcze sprawdzone w praktyce
_________________
wszędzie dobrze ale na rybkach najlepiej
VIRT
Operator wioseł
Operator wioseł


Dołączył: Mar 10, 2007
Posty: 76

Kraj: Polska
Miejscowość: Mazury (Orzysz)
PostWysłany: Sob Sie 18, 2007 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://img139.imageshack.us/my.php?image=bocznytrokkd3.png
o tym sposobie:D
_________________
wszędzie dobrze ale na rybkach najlepiej
ZIPPO
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 16, 2006
Posty: 1607

Kraj: Norwegia
Miejscowość: Sola
PostWysłany: Sob Sie 18, 2007 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶ć Virt.

Z reguły ołów nie stawia oporu przy braniu, ryba ma tyle luzu, na ile długi jest trok z ołowiem . Tak że, nawet kiedy okoń poczuje opór ołowiu, już dawno jest zacięty (przynajmniej powinien być, chyba, że wędkarz gapa). My¶lę, że pokazany trok jest w sumie dobry, ale zbyt skomplikowany. Prostszy i mniej czasochłonny jest tradycyjny sposób, więc po jakie licho to sobie utrudniać?

Pozdrawiam.
emem
Nastawiacz podpórek
Nastawiacz podpórek


Dołączył: Jan 01, 2007
Posty: 43

Kraj: Polska
Miejscowość: jastrzebie zdroj
PostWysłany: Nie Sie 19, 2007 12:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ameryka została już odkryta.
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowość: PIEKARY ¦L.
PostWysłany: Nie Sie 19, 2007 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa koncepcja. Łapał już kto¶ na taki system ? Ma on jakie¶ słabe strony?
Może ryba atakuje stoper, czy co¶ takiego?
ZIPPO
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 16, 2006
Posty: 1607

Kraj: Norwegia
Miejscowość: Sola
PostWysłany: Nie Sie 19, 2007 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DARIOPS napisał:
Ciekawa koncepcja. Łapał już kto¶ na taki system ? Ma on jakie¶ słabe strony?
Może ryba atakuje stoper, czy co¶ takiego?

Pierwsze co przychodzi mi na my¶l, je¶li chodzi o wady tego systemu to to, że niemal na 100% trok z ołowiem będzie się przesuwał w kierunku haczyka, je¶li nawet nie w czasie rzutu- to wtedy, gdy ołów będzie haczył o przeszkody leż±ce na dnie, a to jest nieuniknione bior±c pod uwagę sposób prowadzenia"zboczka".
I czy to nie wystarczy, żeby się już nie zastanawiać nad kolejnymi wadami?
Mi wystarczy.

Pozdr.
Jotes
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 27, 2006
Posty: 2207

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 6:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zippo, masz 100% racji takie rozwi±zanie może mieć tendencje do przesuwania się i zwłaszcza podczas rzutu.
A co powiesz o tym rozwi±zaniu? To jest zmontowane na dwóch krętlikach malutkich nr 18. KLIK

A z Virtem nie zgadzam się w kwestii, że okoń podczas brania musi ci±gn±c i ołów i przynętę. Nie ma takiej możliwo¶ci! Wystarczy sobie wyobrazić w jakim położeniu znajduje się i ołów i przynęta - obydwa troki! - podczas ¶ci±gania zestawu. Okoń najpierw musi poci±gn±ć sam± przynętę! Zanim poczuje opór troka z ołowiem, już dawno sygnalizuje Ci branie na kiju... wink:
Gribu
Sporz±dzacz omotek
Sporz±dzacz omotek


Dołączył: Jan 18, 2007
Posty: 154

Kraj: Polska
Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 9:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Zanim poczuje opór troka z ołowiem, już dawno sygnalizuje Ci branie na kiju..." - no i dokładnie tak jest, dla tego najlepiej wi±zać standardowo na sztywno, bezpo¶rednio na żyłce. Dodatkowe luzy w zestawie s± nie potrzebne, mog± spowodować jedynie to że nie poczujemy brania zbyt szybko a co z tym zwi±zane każdy wie...
VIRT
Operator wioseł
Operator wioseł


Dołączył: Mar 10, 2007
Posty: 76

Kraj: Polska
Miejscowość: Mazury (Orzysz)
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

serdeczne dzięki teraz będę wiedział usmiech
_________________
wszędzie dobrze ale na rybkach najlepiej
KLEMENS007
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 24, 2006
Posty: 321

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem , zestaw z dwoma krętlikami jest rekomendowany do plecionki jako linki głównej. Jak na razie nie mogę się przekonać do plecionki(kaska lol ) ale je¶li zakupię linkę to na pewno spróbuję-a kto nie próbuje nie łapie. A póki co stosuję żyłkę i jeden krętlik do którego za wolne oczko wi±żę przypon z paprochem a za oczko z żyłk± główn± trok o numer mniejszy od głównej z ciężarkiem.
_________________
LEPIEJ MIEĆ SPOKÓJ JAK RACJĘ
Jotes
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 27, 2006
Posty: 2207

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KLEMENS007 napisał:
Z tego co wiem , zestaw z dwoma krętlikami jest rekomendowany do plecionki jako linki głównej.


Gdzie wyczytałe¶ takie "rekomendacje"? Ja np nigdy nie stosuję do troka plecionki, choć próbowałem i był to niewypał.
KLEMENS007
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 24, 2006
Posty: 321

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pamiętam gdzie , ale jaki¶ "miszcz" pisał że tak łapie i na plecionce nawet uderzenie dafni lub ochotki lol jest super odczuwalne .
_________________
LEPIEJ MIEĆ SPOKÓJ JAK RACJĘ
KLEMENS007
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 24, 2006
Posty: 321

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wolno wiedzieć czemu niewypał? Przecież coraz czę¶ciej się pisze o używaniu plecionki do połowu wła¶nie okonia.
_________________
LEPIEJ MIEĆ SPOKÓJ JAK RACJĘ
Gribu
Sporz±dzacz omotek
Sporz±dzacz omotek


Dołączył: Jan 18, 2007
Posty: 154

Kraj: Polska
Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okoń to tzw. wzrokowiec a plecionke dobrze widać, jest mniej brań co nieznaczy oczywi¶cie że w ogóle ich nie ma, ale różnica jest w ilo¶ci brań do¶ć duża. Po za tym moim zdaniem okonie lepiej i skuteczniej łowi się na żyłke z powodu wła¶nie jej rozci±gliwo¶ci. Nie miałem nigdy problemu z wyczuciem brań okoni które na troku często tak zasysaj± gume że tego niemal nie czuć, ale w czasie holu nie spadaj±, z plecionki natomiast bardzo często a używam wklejanki do 10 gr z bardzo miękk± szczytówk±. Z mojego do¶wiadczenia dużo skuteczniej łowi się na troku na żyłke.
darogryf
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 10, 2003
Posty: 1008

Kraj: Polska
Miejscowość: Gryfino
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A zdanie niedo¶wiadczonego jest takie.

Nie na różnicy żyłka czy plecionka(odpowiedniej grubo¶ci). Jak ci±gniemy (zwijamy) to okoń nie ma czasu zastanawiać się co ci±gnie nasz± przynętę. Nawet jak minimalnie widzi co¶ przed ni± to, je¶li ma ochotę na posiłek to wali jak najszybciej, aby mu nie ociekło.

To jest tylko moje zdanie inni nie musz± go podzielać.
Gribu
Sporz±dzacz omotek
Sporz±dzacz omotek


Dołączył: Jan 18, 2007
Posty: 154

Kraj: Polska
Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Darogryf to chyba nie widziałe¶ rozpędzonej ryby płyn±cej do przynęty z tak± prędko¶ci± że nie raz "na oko" zacinaj±c - zacinałem przed jej atakiem, bo wydawalo sie ze juz powinna miec j± w pysku. Inny przykład: widze jak ryba szybko płynie do przynęty, i w momencie kiedy wydaje mi sie ze nastapi atak nagle mija j± z boku i zawraca nawet nie dotykajac przynety. W przypadku okoni łowionych na plecionke zdażało mi się to co jaki¶ czas, przy zastosowaniu żyłki chyba nigdy. W przypadku potokowców to już zdecydowanie czę¶ciej ale to już inny temat.
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowość: PIEKARY ¦L.
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darogryf napisał:
A zdanie niedo¶wiadczonego jest takie.

Nie na różnicy żyłka czy plecionka(odpowiedniej grubo¶ci). Jak ci±gniemy (zwijamy) to okoń nie ma czasu zastanawiać się co ci±gnie nasz± przynętę. Nawet jak minimalnie widzi co¶ przed ni± to, je¶li ma ochotę na posiłek to wali jak najszybciej, aby mu nie ociekło.

To jest tylko moje zdanie inni nie musz± go podzielać.


To tak jak z kobietami. :P Zasuwa sobie taka sztuka, jak przechodzi obok, to człowiek zaczyna podziwiac,a niektórzy bez namysłu uderzaj± :P
Rozczarownie przychodzi jak się Pani odwróci i czar pryska. 8O
Tyle , że faceci nie kończ± z hakiem w gębie jak okonie wesoly
darogryf
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 10, 2003
Posty: 1008

Kraj: Polska
Miejscowość: Gryfino
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My¶lę, że jak plecionka będzie odpowiednio cienutka to nie będzie tego efektu.

A je¶li chodzi o facetów to takie zachowanie często kończy się pustk± w kieszeni. I ta "rybka" szuka nowej przynęty.
ZIPPO
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 16, 2006
Posty: 1607

Kraj: Norwegia
Miejscowość: Sola
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jotes napisał:

A co powiesz o tym rozwi±zaniu? To jest zmontowane na dwóch krętlikach malutkich nr 18. KLIK

Z tych dwóch systemów, ten jest już o wiele lepszy.
Ale je¶li doszli¶my do tego, że ołów nie stawia oporu rybie przy braniu, to jaki ma sens komplikowanie całego zestawu? Czy to co¶ ulepsza?
Dla mnie to jest wywarzanie otwartych drzwi...

Dłuższy czas przygl±dałem się systemowi do którego link podałe¶, i trochę
zaskoczyła mnie długo¶ć odcinka z haczykiem.
W życiu takiego długiego troka nie zrobiłem, a na wyniki nie mogłem narzekać.
Zwykle stosowałem odcinek z haczykiem o długo¶ci ok.50cm (nigdy nie mierzyłem), a odcinek z ołowiem +-połowę krótszy.
Przy długo¶ci, jak było podane 120cm, autorowi chodziło zapewne o to aby te dwa krętliki ( małe, ale zawsze warz±) nie powodowały zbyt szybkiego opadu przynęty na dno. Jak zapewne wiesz, sam twister z haczykiem ( odpowiednio cienkim) opada bardzo powoli.
Zaobserwowałem, że wła¶nie w momencie opadania miałem najwięcej brań.
Oczywi¶cie mówię tu o opadaniu samego twistera, a nie całego zestawu.
Ołów, podczas całej drogi w wodzie nie traci kontaktu z dnem (rozumiem, że kto¶ może prowadzić go w sposób zupełnie inny).
Jotes
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 27, 2006
Posty: 2207

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Sie 20, 2007 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zippo, stosowałem różne długo¶ci troka - i 50 , 60 i w okolicach 1 m, ale dopiero ten wariant 120 cm się sprawdził jako najskuteczniejszy na grube okonie. Link, który Ci podałem to również link do mojego artykułu - pod fotk± "Boczy trok na kilka sposobów". W nim opisuję jak wygl±da branie grubego okonia. To s± dopiero cwaniaki! Gdy stosowałem krótsze troki z przynęt±, odbijało się to znacz±co na ilo¶ci brań.
Prawdopodobnie odstraszało je chrobotanie ciężarka tuż przed przynęt±. Łowienie drobnych okonków absolutnie mnie nie interesuje i, gdy mam w którym¶ miejscu branie małego okonia, już więcej w to miejsce nie zarzucam zestawu.

Teraz czemu nie łowię na plecionkę? Łowiłem, a raczej próbowałem łowić na plecionkę 0,06, a ponieważ łowię w miejscach gdzie jest mnóstwo racicznicy, małży i zaczepów. Plecionka przekazywała mi masę fałszywych brań. Każde stuknięcie o małże, racicznicę, czy kamień, odbierałem na szczytówce wklejanki jako branie. Owszem złowiłem trochę niewielkich okoni, ale nigdy grubego. Na taki zestaw łowiło mi się jak na drucie - zero elastyczno¶ci. Tak więc, plecionka poszła w moim przypadku do lamusa.
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Link, który Ci podałem to również link do mojego artykułu -

8O nie widzę ,a chętnie bym zobaczył wink:
Od czego zależy wg Ciebie, długo¶ć troka z ciężarkiem?
Darek144
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: Jan 10, 2006
Posty: 1400

Kraj: Polska
Miejscowość: Wrocław
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zenon napisał:
Cytat:
Link, który Ci podałem to również link do mojego artykułu -

8O nie widzę ,a chętnie bym zobaczył wink:
Od czego zależy wg Ciebie, długo¶ć troka z ciężarkiem?


Jotes mówił chyba o tym artykule. wink:
_________________
"Zbyt wielu głupców ma się za mówców, ¶mieszne..."
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

System przedstawiony przez Virta ma jedna kapitalna zaletę; można dowolnie regulować długo¶ć odcinka żyłki na której wisi ciężarek w stosunku do odcinka żyłki z twisterem. Ten system nie jest zły, łowiłem tak z ta mał± różnic± ze trok z ciężarkiem blokowałem małymi stoperami z dwóch stron, przed i za krętlikiem. Tak czy siak nie wiem jak zrobić troka, który po pewnym czasie nie zacznie sie pl±tać smutny(((
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 11:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak w ogóle, gdy kręcimy korbka, tzn najnormalniej w ¶wiecie zwijamy, to przeceiz trok z ciężarkiem układa sie pod bardo ostrym katem w stosunku do żyłki głównej, powiedziałbym ze niemal równolegle, wiec po co w ogole ten trok, skoro można dać 5 gramowa oliwkę np. metr przed przynęt±, normalnie na żyłce głównej. Kurcze ja tego ci±gle nie mogę zrozumieć. wesoly wesoly wesoly
ZIPPO
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 16, 2006
Posty: 1607

Kraj: Norwegia
Miejscowość: Sola
PostWysłany: Wto Sie 21, 2007 11:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek79, bardzo ogólnie rzecz ujmuj±c skuteczno¶ć bocznego troka opiera się wła¶nie na tym, że nic nie zakłóca informacji przekazywanej od haczyka do szczytówki podczas brania. Jest tylko ryba----->szczytówka.
Ołów, jak już to ustalili¶my w ogóle nie bierze udziału w"przeci±ganiu liny".

Gdyby zamontować obci±żenie bezpo¶rednio na żyłce głównej, czę¶ć informacji o braniu nie dotarła by do szczytówki, a my¶lę, że wiesz jak delikatnie potrafi± brać okonie.
Opór stawiany przez ołów po prostu wygłuszałby sygnał id±cy do szczytówki.

My¶lę, że na tym wła¶nie polega tak wielka skuteczno¶ć bocznego troka, na czuło¶ci.

Co¶ jednak mi się wydaje, że kiedy taki "prof" jak Ty, stwierdza, że nie może tego zrozumieć, to najzwyczajniej w ¶wiecie "drze sobie z nas łacha", czyli po prostu podpuszcza... lol wink:

Pozdrawiam. usmiech
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 8:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj jak najbardziej mogę sie z Toba zgodzic, i jest to jak najbardziej zrozumiale. Poza tym bardzo często argumentem bocznotrokowcow jest odległo¶ć na która mog± posłać zestaw z trokiem, dużo większa niż w przypadku twistera z główk± jigowa. Szczerze mówi±c tutaj tez mam w±tpliwo¶ć bo jeszcze nie widziałem i nie słyszałem żeby kto¶ wyczul branie okonia z odległo¶ci 30-40 metrów wesolywesolywesoly.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zippo, jak by¶ mógł, proszę wytłumacz mi racjonalnie dlaczego wolisz troka od zwykłego twistera na główce jigowej.
ZIPPO
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 16, 2006
Posty: 1607

Kraj: Norwegia
Miejscowość: Sola
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 10:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
Tutaj jak najbardziej mogę sie z Toba zgodzic, i jest to jak najbardziej zrozumiale. Poza tym bardzo często argumentem bocznotrokowcow jest odległo¶ć na która mog± posłać zestaw z trokiem, dużo większa niż w przypadku twistera z główk± jigowa. Szczerze mówi±c tutaj tez mam w±tpliwo¶ć bo jeszcze nie widziałem i nie słyszałem żeby kto¶ wyczul branie okonia z odległo¶ci 30-40 metrów wesolywesolywesoly.

Z reguły używam troka w sytuacjach kiedy brania okoni s± tak delikatne, że nie ma możliwo¶ci zauważenia ich na wędzisku przy zastosowaniu tradycyjnej gumy na główce. A wiadomo na pewno, że okonie s± w łowisku.
I w przypadku takich delikatnych brań faktycznie, z odległo¶ci 30-40 nie poczujesz ich na wędce, takie branie możesz tylko zobaczyć. Dlatego do tej metody używa się wklejanki (lub inaczej: wklejanka powstała wła¶nie do tej metody). Czasami takie delikatne branie sygnalizuje tylko 0,5 centymetrowe ugięcie szczytówki.
Gdybym oczekiwał "kopnięcia" użył bym zwykłego spinningu i tradycyjnego zbrojenia gumki.
ZIPPO
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 16, 2006
Posty: 1607

Kraj: Norwegia
Miejscowość: Sola
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 10:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
Zippo, jak by¶ mógł, proszę wytłumacz mi racjonalnie dlaczego wolisz troka od zwykłego twistera na główce jigowej.

Tego Ci nie wytłumaczę, ponieważ nie przedkładam troka nad tradycyjny zestaw spinningowy.
Troczka używam (raczej używałem) tylko wtedy, kiedy sytuacja tego wymagała, czyli przy bardzo delikatnych braniach.
Ot i wszystko. usmiech

Pozdrawiam.
darogryf
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 10, 2003
Posty: 1008

Kraj: Polska
Miejscowość: Gryfino
PostWysłany: Sro Sie 22, 2007 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja osobi¶cie tylko raz łapałem na troka. Kolega zaprosił mnie na jezioro Miedwie. Jechałem z zamiarem połowienia okonie. Na miejscu okazało się, iż całkowicie nie jestem przygotowany. Kolega dał mi swój zestaw do troka. I tutaj będzie sedno sprawy. Na 18 m nie da się normalnym zestawem łapać. Czekanie na opadnięcie paprocha trwałoby wieki a i tak nie byłoby pewno¶ci czy już jest na dnie. A tak odpowiednio dobrany ciężarek załatwia sprawę. I dodatkowo robi dobre zamieszanie na dnie.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Czw Sie 23, 2007 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ZIPPO napisał:
(...)
I w przypadku takich delikatnych brań faktycznie, z odległo¶ci 30-40 nie poczujesz ich na wędce, takie branie możesz tylko zobaczyć. Dlatego do tej metody używa się wklejanki (lub inaczej: wklejanka powstała wła¶nie do tej metody). Czasami takie delikatne branie sygnalizuje tylko 0,5 centymetrowe ugięcie szczytówki.
Gdybym oczekiwał "kopnięcia" użył bym zwykłego spinningu i tradycyjnego zbrojenia gumki.

Nie dalej niz wczoraj złapałem trzy okonie, których branie było sygnalizowane ok.3 milimetrowym przygięciem szczytówki, na max. 15 metrowej żyłce. W tym roku jeszcze nie miałem tak delikatnych brań. Je¶li mi kto¶ powie, ze takie branie jest w stanie zauważyć z odległo¶ci minimum dwa razy większej, to szczerze mówi±c lekko sie u¶miechnę. Brania okoni rzadko czujemy, przede wszystkim widzimy, tyle ze z im większej odległo¶ci s± brania, badz z im większej głęboko¶ci, tym gorzej żyłka przenosi drgania i w efekcie czego okoniowe puknięcia s± ledwo dostrzegalne, a nawet je¶li możemy je dostrzec to o zacięciu można zapomnieć.
darogryf
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 10, 2003
Posty: 1008

Kraj: Polska
Miejscowość: Gryfino
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chcę być za bardzo w¶cipski. W jaki sposób można stwierdzić 3 mm ugięcie? Kręc±c kołowrotkiem i trzymać wędkę w ręku.
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowość: PIEKARY ¦L.
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 8:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darogryf napisał:
Nie chcę być za bardzo w¶cipski. W jaki sposób można stwierdzić 3 mm ugięcie? Kręc±c kołowrotkiem i trzymać wędkę w ręku.


Widocznie można wink:
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darogryf napisał:
Nie chcę być za bardzo w¶cipski. W jaki sposób można stwierdzić 3 mm ugięcie? Kręc±c kołowrotkiem i trzymać wędkę w ręku.

A kto mówił o kręceniu???? Poki co jeszcze nie mam choroby Parkinsona, wędkę trzymam nieruchomo, i takie branie, najdelikatniejsze z delikatnych jest widoczne wła¶nie w opadzie wesoly wesoly wesoly
bonski
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 1424

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

darogryf napisał:
Nie chcę być za bardzo w¶cipski. W jaki sposób można stwierdzić 3 mm ugięcie? Kręc±c kołowrotkiem i trzymać wędkę w ręku.


Kołowrotkiem nie kręcisz, zestaw podci±gasz samym wędziskiem
wpatruj±c się w czuł± szczytówkę wklejanki.
_________________
Wszystkie nurty mistyczne wspominały o konieczno¶ci u¶miechu i "obowi±zku rado¶ci".Wędkarstwo nie pozostaje w tyle.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bonski napisał:
darogryf napisał:
Nie chcę być za bardzo w¶cipski. W jaki sposób można stwierdzić 3 mm ugięcie? Kręc±c kołowrotkiem i trzymać wędkę w ręku.


Kołowrotkiem nie kręcisz, zestaw podci±gasz samym wędziskiem
wpatruj±c się w czuł± szczytówkę wklejanki.

Bonski, ja tam czasem pokręcę korbka, nie wiem jak ty ;)
bonski
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 1424

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
bonski napisał:
darogryf napisał:
Nie chcę być za bardzo w¶cipski. W jaki sposób można stwierdzić 3 mm ugięcie? Kręc±c kołowrotkiem i trzymać wędkę w ręku.


Kołowrotkiem nie kręcisz, zestaw podci±gasz samym wędziskiem
wpatruj±c się w czuł± szczytówkę wklejanki.

Bonski, ja tam czasem pokręcę korbka, nie wiem jak ty ;)


Również czasami pokręce kołowrotkiem lol wink:
_________________
Wszystkie nurty mistyczne wspominały o konieczno¶ci u¶miechu i "obowi±zku rado¶ci".Wędkarstwo nie pozostaje w tyle.
darogryf
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 10, 2003
Posty: 1008

Kraj: Polska
Miejscowość: Gryfino
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze niech tak będzie. Nie kręcimy kołowrotkiem. Tylko, czemu nie 4 albo 5 mm lub 6. Zawsze zastanawia mnie ta precyzja w podawaniu niektórych długo¶ci.


Pytam jak niedo¶wiadczony wędkarz i jako osoba z zainteresowaniami technicznymi.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego 3 mm? Mierzyłem suwmiarka. Ale 4,5,6 milimetrowe wychylenia szczytówki tez sie zdarzaj±.
bonski
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 1424

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
Dlaczego 3 mm? Mierzyłem suwmiarka. Ale 4,5,6 milimetrowe wychylenia szczytówki tez sie zdarzaj±.


Ale Tomku sam przyznasz, że wychylenia 3mm zdarzaj± się
najczę¶ciej?
_________________
Wszystkie nurty mistyczne wspominały o konieczno¶ci u¶miechu i "obowi±zku rado¶ci".Wędkarstwo nie pozostaje w tyle.
tomek79
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 04, 2006
Posty: 927

Kraj: Polska
PostWysłany: Pią Sie 24, 2007 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bonski, szczerze mówi±c, te 4 milimetrowe s± częstsze ;) wesoly A tak poważnie, najczę¶ciej mam normalne, w miarę zdecydowane brania, ale zdarza sie ze pykaj± tak od niechcenia. Ty masz więcej tych delikatnych brań?
bonski
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 1424

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sob Sie 25, 2007 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomek79 napisał:
Bonski, szczerze mówi±c, te 4 milimetrowe s± częstsze ;) wesoly A tak poważnie, najczę¶ciej mam normalne, w miarę zdecydowane brania, ale zdarza sie ze pykaj± tak od niechcenia. Ty masz więcej tych delikatnych brań?


Czym bliżej zimy np: w listopadzie brania s± delikatniejsze, a
zestaw prowadzę bardzo powoli jakbym zjadł "szelest" relanium. lol wink:
_________________
Wszystkie nurty mistyczne wspominały o konieczno¶ci u¶miechu i "obowi±zku rado¶ci".Wędkarstwo nie pozostaje w tyle.
PiotrekM
Hodowca rosówek
Hodowca rosówek


Dołączył: Jan 11, 2007
Posty: 27

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Sie 25, 2007 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na boczny trok łowię od dwóch lat i wci±ż się uczę tej metody. NieĽle wychodzi mi łowienie na wodach stoj±cych: jeziorach, starorzeczach: metoda ta zawsze mi przynosi jak±¶ rybkę. Ostatnio jednak próbowałem łowić na "zboczka" na duzej rzece - Bugu. Fakt, udało mi się złowić kilka drobnych okoni a nawet mini sandaczyka jednak prócz tej drobnicy nic więcej. Fakt, z nieba lał się żar, jednak wokół zaobserwować można było spławy naprawdę dorodnych ryb. W miejscach gdzie nurt był raczej wartki nie złowiłem nic - wszystkie rybki wzięły mi w miejscach z bardzo wolnym nurtem b±dĽ w zastoiskach. St±d nasuwa mi się pytanie: czy trok boczny przy połowie w rzece należy jako¶ modyfikować? może nie jest to odpowiednia metoda do połowu w miejscach o większym uci±gu? Przyznam się że w rzekach łowię dużo żadziej niż na wodach stoj±cych st±d różne wyniki.
ilbelfero
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 04, 2005
Posty: 284

Kraj: Polska
Miejscowość: Tychy
PostWysłany: Pon Sie 27, 2007 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też jako¶ w±tpię, czy można wyleiminować pl±tanie się troka i przynęty. Może mi brakuje do¶wiadczenia, ale nie wychodzi mi to. Wolę łowienie na jigi.
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund :: Zapytania do SQL: 150