Czy wiesz, że...
Szczupak do¶ć często powtarza atak na przynętę, jeżeli przy pierwszym, nieudanym nie skaleczył się. Czasami nawet i to nie jest dla niego przeszkod±.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 493
 Zalogowani 0
 Wszyscy 493

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Dla zainteresowanych... belony już s± :hihi ...(61940) May 06, @ 14:00:14

krzysztofCz: Bo na mnie blisko¶ć morza tak wpływa :hihi ...(529802) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(529802) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dż±sik nie wie co emeryci lubi± najbardziej (i mog± ...(529802) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(529802) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(529802) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(529802) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(529802) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(529802) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(529802) Apr 03, @ 15:57:03


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2276
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2054
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2172
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2300
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2134
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2190
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2096
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2144
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2503
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2327
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Muchówka do nimfy.
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Muchówka do nimfy.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
siwekj
Sporz±dzacz omotek
Sporz±dzacz omotek


Dołączył: Jun 20, 2006
Posty: 151

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Lip 21, 2008 4:31 pm    Temat postu: Muchówka do nimfy. Odpowiedz z cytatem

Zaczynam zabawę z much± i zamierzam kupić kija...i teraz pytanie jakiego? Cena do 250zł, ma być na pocz±tek do nimfy.
Szymel
Zarzucacz kwalifikowany
Zarzucacz kwalifikowany


Dołączył: Dec 31, 2006
Posty: 168

Kraj: Polska
Miejscowość: Wejherowo
PostWysłany: Pon Lip 21, 2008 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A możesz dokładniej opisać łowisko ? I kijek ma być do krótkniej nimfy czy do długiej ?

Pozdrawiam 8)
_________________
><(((*> ><(((*> ><(((*>
bassoon
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołączył: Sep 16, 2006
Posty: 109

Kraj: Polska
Miejscowość: Tarnowskie Góry
PostWysłany: Pon Lip 21, 2008 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Dlaczego chcesz zaczynać muchowanie od nimfy? Bo wszyscy tak łowi±?
S± o wiele przyjemniejsze metody.Spróbuj such± muszkę,to jest najpiękniejsze w muszce.
Do nimfy to można za przeproszeniem byle jaki kij używać.250 PLN to nonszalancja jak na kij tylko do nimfy.
Ja mam kij Robinson Dynasty i bardzo sobie chwalę,kosztował 150 PLN.
Choć wolałbym trochę szybszy-sztywniejszy,może co¶ z Cortlanda.
Kij musi być dopasowany razem z link±,ale chyba już to wszystko wiesz.
Dużo dobrego mówiono o wędkach Kongera.Z tańszych polecam Robinson.A ze ¶rednich Cortlanda.
Długo¶ć to już chyba indywidualna sprawa.
Ja mam 2,7 m,5/6 AFTM i to jest co¶ takiego jak uniwersalany na pocz±tek,zanim nie będziesz sam wiedział czego ci potrzeba.
Pozdrawiam
siwekj
Sporz±dzacz omotek
Sporz±dzacz omotek


Dołączył: Jun 20, 2006
Posty: 151

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Lip 22, 2008 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie, w temacie muchy jestem jeszcze ciemny jak tabaka w rowie-dopiero zaczynam. Z such± much± jeszcze się pewnie pobawię. My¶lałem na pocz±tek o takim kiju Konger World Champion Fly 270 / 2cz / 5-6. Jest on czego¶ wart?? Czym różni się wędka do nimfy od tej do suchej muchy? Dla niektórych pewnie pytanie mega¶mieszne ale tak jak mówię stawiam pierwsze kroki. I będę wdzięczny za konkretne rady ew jakie¶ ciekawe linki do artykułów z tym zwi±zanych.
bassoon
Starszy podbierakowy
Starszy podbierakowy


Dołączył: Sep 16, 2006
Posty: 109

Kraj: Polska
Miejscowość: Tarnowskie Góry
PostWysłany: Wto Lip 22, 2008 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Cytat:
Dla niektórych pewnie pytanie mega¶mieszne

No nie wiem czy takie ¶mieszne. Dopiero kilka lat muchuję, ale starzy wyjadacze mieli by problem z odpowiedzi±.

Cytat:
Czym różni się wędka do nimfy od tej do suchej muchy?

Ja myslę, że niczym. Mam po prostu jedn± i ni± łowię.

Konkretnie co do tej wędki Kongera dużo nie powiem: bierz to chłopie i na ryby wesoly ,powinna być ok. Do tego kołowrotek Okuma za 90 PLN(nawet nie szukaj niczego innego,bo nie znajdziesz lepszego w tej cenie;a ten jest bardzo ale to bardzo dobry), linkę weĽ trochę lepszejsz± - może być Cortland 333 albo 444 DT5 pływaj±ca.
Pytaj ¶miało o najgłupsz± rzecz. Jest tu kilku muszkarzy, sam się czego¶ chętnie dowiem.
Pozdrawiam
siwekj
Sporz±dzacz omotek
Sporz±dzacz omotek


Dołączył: Jun 20, 2006
Posty: 151

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Lip 22, 2008 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie dzisiaj miałem pierwsz± lekcję wi±zania much, w sumie nimf-piękna sprawa. Znajomy stary muchowy wyjadacz robi piękn± br±zkę w 2 min, ja swoj± męczyłem z dziesięć i nie jest piękna. Gdzie można dorwać pióra? Np bażanta albo pawia...tylko nie każcie mi z nimi ganiać usmiech Może ma kto¶ na zbyciu trochę materiałów do robienia much, chętnie odkupię.
lecek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 12, 2002
Posty: 1489

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa-Tarnów
PostWysłany: Sro Lip 23, 2008 10:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie widzę powodu dla którego nie zaczynać od nimfy. Większo¶ć u nas jak i za granic± uważa tylko "such±" co potem skutkuje tym,że ładnie rzucaj± ale kompletnie nie umiej± łowić. Szczególnie gdy nie ma rójki i ryby nie wychodz±. Ja osobi¶cie zaczynałem od nimfy i nie żałuję. Dobra szkoła na pocz±tek, bardzo skuteczna i wszechstronna metoda. Poza tym uczy uwagi i sprawno¶ci bo wymusza brodzenie. Co do nimfy to kij klasy #5/6 i o długo¶ci 9"6 stóp. Czyli jakie¶ do 3m. Kij do nimfy powinien by¶ w miarę szybki lub ¶rednio-szybki. Nie może być za ciężki. Moja propozycja na pocz±tek to kij Dragona. Kije tej firmy s± solidniejsze i szybsze od kijów w podobnej cenie i klasie np. Jaxon-a. Przyda się do kompletu sznur DT5F oraz sink tip WF6 w II klasie tonięcia. Pierwszy sznur na tzw. krótk± nimfę i troszkę dłuższ± a drugi na wyższ± wodę, dług± nimfę ze spływu jak i pod pr±d. Sznur DT5F będzie też do suchej. Drugi sznur do dłuższej nimfy przy wyższej wodzie aby na odległo¶ć zatopić nimfy głębiej zwłaszcza te małe, jak i do mokrej oraz streamera.
_________________
Lecek
brzoza
Operator wioseł
Operator wioseł


Dołączył: Jul 11, 2006
Posty: 70

Kraj: Uk
Miejscowość: St Albans, Wronki
PostWysłany: Sob Sie 09, 2008 11:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siwekj napisał:
My¶lałem na pocz±tek o takim kiju Konger World Champion Fly 270 / 2cz / 5-6. Jest on czego¶ wart??


Mam ten kij. Bierz go w ciemno. Rewelacyjna jakosc za te pieniadze. Byl to moj pierwszy kijek i pomimo tego, ze kupiilem jeszcze pozniej dwa wedziska, wprawdzie w innej klasie, to ten przbija je pod wieloma wzgledami. Mysle, ze jest on porownywalny z Team Dragonami, za ktore trzeba zaplacic wiecej.
kaktus
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 29, 2006
Posty: 357

Kraj: Polska
Miejscowość: Legnica
PostWysłany: Pon Sie 11, 2008 9:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cze¶ć. Mam Kongera World Champion Fly 3m i sprawuje się znakomicie. Lekki, wygodny - jak dla mnie idealny i do suchej, mokrej i nimfy. Z czasem na pewno jakie¶ niuanse wyjd±, ale teraz jest idealny wesoly .
siwekj
Sporz±dzacz omotek
Sporz±dzacz omotek


Dołączył: Jun 20, 2006
Posty: 151

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Sie 11, 2008 4:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już go zakupiłem. Tylko trochę żałuje że nie wzi±łem 3m :/ do nimfy byłby lepszy ale jaki problem zakupić jeszcze jeden:D
przemek1971-71
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołączył: Feb 10, 2008
Posty: 14

Kraj: Polska
Miejscowość: Czarna Woda
PostWysłany: Pią Sie 15, 2008 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się nie dziwię , że siwekj chce zacz±c "muchowanie" od nimfy. Nasłuchał się , b±dz widział jak można trzebic lipienie .


Edit: Jarokowal

Proponuję lekturę Regulaminu

pkt. 6. Jedyn± form± grafiki dozwolonej na forum s± standardowe emotikony, dostępne przy edycji postu, z zastrzeżeniem, że emotikony "Żółta kartka!", "Czerwona kartka!", "Admin czuwa!", "Ban!" i "Jak dzieci!" zastrzeżone s± wył±cznie dla administratorów.

Na przyszło¶ć proszę nie rozdawać kartek, szczególnie czerwonych wink:

nizinny
Nawijacz żyłek
Nawijacz żyłek


Dołączył: Mar 15, 2007
Posty: 131

Kraj: Polska
Miejscowość: Ostrołęka
PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Je¶li nie kupiłe¶ jeszcze sznura do WC, to zakup linkę o numer cięższ± niż podaje producent czyli DT6F lub WF7F, będzie się dużo lepiej ładował. Gdy zechcesz spróbować innych metod, to łatwiej będzie Ci się rzucało. Nimfa może nie jest najpiękniejsza ale jedna z najbardziej skutecznych metod, i nie wymaga od pocz±tkuj±cego umiejętno¶ci machania link±. Też od niej zaczynałem.
@przemek1971-71 trzebić lipienie można nie tylko "doln±" i nie wydawaj wyroku na chłopaku którego nie znasz, nie wszyscy wal± każd± rybę w łeb...
pozdrawiam Paweł nizinny
_________________
www.naszelowiska.pl
Mundek
Ugniatacz ciast
Ugniatacz ciast


Dołączył: Nov 06, 2003
Posty: 52

Kraj: Polska
Miejscowość: Kraków
PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z wczesniejsz±, pozytywn± opini± na temat wędki któr± się interesujesz. Konger, którego sobie upatrzyłe¶ to całkiem fajny kijek, który posłuży Ci nie tylko do łowienia na nimfę, ale również na such±. Moim zdaniem bardzo dobry stosunek jako¶ci do ceny.
Nie mogę się jednak zgodzić z rad± odno¶nie stosowania linek cięższych niż sugeruje producent. Do wędki 5/6 najwyżej 6.
lecek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 12, 2002
Posty: 1489

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa-Tarnów
PostWysłany: Pon Sie 18, 2008 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nizinny napisał:
Witam.
Je¶li nie kupiłe¶ jeszcze sznura do WC, to zakup linkę o numer cięższ± niż podaje producent czyli DT6F lub WF7F, będzie się dużo lepiej ładował.


Nie chciałbym tu zaczynać sporów bo nie wiem jakie kolega ma do¶wiadczenie w muchowaniu ale co do przeci±żonego zestawu na kiju klasy 5/6 zakładanie linki WF7 jest bardziej niż trochę nie koszerne. Chyba co¶ nie teges. Je¶li już ,to do takich blanków sznur #5DT a #6 WF. Jest bardzo wystarczaj±ca i jak najbardziej prawidłowa. Tu chodzi o naukę i prawidłowe nawyki w sztuce rzucania sznurem a nie robienia z muchówki spinningu , czyli pój¶ciu na ryzykown± łatwiznę. Mówi±c zło¶liwe to można zamiast sznura założyć głowicę i mieć gdzie¶ cał± to naukę wymachów. Po za tym przy znacznym wypuszczeniu sznura na kiju #5 przy odrzucie do tyłu o numeracji #7 a do tego z przeci±żonym tipem WF grozi to zwyczajnym pęknięciem szczytówki.
_________________
Lecek
nizinny
Nawijacz żyłek
Nawijacz żyłek


Dołączył: Mar 15, 2007
Posty: 131

Kraj: Polska
Miejscowość: Ostrołęka
PostWysłany: Pon Sie 18, 2008 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam kolegów po sznurze :-)
Kupowałem kilka wędek kolegom którzy chcieli spróbować muchowania. Dwa kijki to były wła¶nie WC 5-6, próbowałem nimi machać z różnymi moimi linkami aby dopasować co¶ dobrego, bo wcze¶niej tych wędek nie miałem w ręku. I najlepiej pracowały wła¶nie z takimi linkami jakie pisałem. Poza tym producenci wędek z tego przedziału cenowago, zazwyczaj zaniżaj± moc wędki wła¶nie po to by za często się nie łamały, więc ¶miem twierdzić że można swobodnie przeci±żać je o jedn± klasę.
Koledzy łowi± już drugi rok i wędki s± całe i zdrowe... Ostatnio miałem w ręku batsona RX 7+, z link± #4 WF i powiem Wam że jest to kij do #5... Posiadam różne kije, i nie należ± one do najtańszych i powiem że nie zawsze s± dopasowane do opisywanych na nich linek, choć wydaje się że te firmy raczej powinny wiedzieć co pisz± na blankach... Powiem jeszcze że nie jest to tylko moje subiektywne odczucie ale także innych kolegów po sznurze.
pozdrawiam serdecznie
Paweł nizinny
_________________
www.naszelowiska.pl
lecek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 12, 2002
Posty: 1489

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa-Tarnów
PostWysłany: Wto Sie 19, 2008 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż każdy łowi jak mu wygodniej, co nie znaczy ,że robi to prawidłowo i w zgodzie ze sztuk±. W końcu to wolny kraj.
_________________
Lecek
nizinny
Nawijacz żyłek
Nawijacz żyłek


Dołączył: Mar 15, 2007
Posty: 131

Kraj: Polska
Miejscowość: Ostrołęka
PostWysłany: Wto Sie 19, 2008 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy zawsze normy przyjęte w jakiejkolwiek dziedzinie (głównie przez producentów, którzy maj± w tym swój cel) musz± być przez wszystkich postrzegane jako jedyne i prawidłowe ?? moim zdaniem nie. Każdy ma prawo "prawidłowo¶ć i sztukę" dostosowywać do własnych potrzeb, a je¶li to ułatwia łowienie i daje dobre rezultaty, nie widzę powodu aby na siłe nawracać do swojego puntu widzenia na pewne sprawy.
Tak jak pisałe¶ to wolny kraj, a ja nie mam zamiaru nikogo namawiać do moich spostrzeżeń, kolega prosił o opinie więc swoj± napisałem, a co zrobi to już jego sprawa. Uważam także, że do dolnej nimfy nadaje się także sznurek od snopowi±załki, ale to tak już dla rozluĽnienia atmosfery wesoly
ps.: posiadasz jeszcze te plecionki p. Samodera ??
_________________
www.naszelowiska.pl
lecek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 12, 2002
Posty: 1489

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa-Tarnów
PostWysłany: Sro Sie 20, 2008 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nizinny napisał:
ps.: posiadasz jeszcze te plecionki p. Samodera ??

Posiadam. Wła¶nie zrobiłem skany 30szt. Bo mam do obdzielenia kilka osób. O ile cena będzie pasić. Podaj adres @ to pode¶lę fotki.
_________________
Lecek
nizinny
Nawijacz żyłek
Nawijacz żyłek


Dołączył: Mar 15, 2007
Posty: 131

Kraj: Polska
Miejscowość: Ostrołęka
PostWysłany: Sro Sie 20, 2008 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nizinny@naszelowiska.pl
dzięki z góry
_________________
www.naszelowiska.pl
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund :: Zapytania do SQL: 75