Czy wiesz, że...
Wartością graniczną tlenu rozpuszczonego w wodzie, poniżej której ryby sną (w mg/litr) jest dla pstrąga potokowego 2,2; pstrąga tęczowego 1,2; leszcza 0,4-0,5; sandacza 0,5-0,8; okonia 0,2 - 0,6, płoci 0,7; szczupaka 0,3- 0,6; karpia 0,2-0,3; lina 0,1-0,2; karasia 0,1.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 564
 Zalogowani 0
 Wszyscy 564

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(385092) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(385092) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(385092) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(385092) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(385092) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(385092) Apr 03, @ 10:34:12

krzysztofCz: Gratulacje Lecku. U mnie na morzu albo wieje... albo nie biorą : ...(59443) Apr 03, @ 09:01:48

krzysztofCz: To prawie wieczność... mam nadzieję, że dożyjemy do następnej zbi ...(385092) Apr 03, @ 08:58:12

lecek: Byliśmy w Ustroniu. Dwa dni wędkowania w Wiśle. Na miejscu okazał ...(59443) Apr 02, @ 19:02:39

jjjan: Wpłaciłem za następne dwa lata. Są dwie faktury, każda za rok. N ...(385092) Apr 02, @ 17:57:24


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2254
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2024
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2147
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2283
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2114
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2171
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2079
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2124
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2486
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2307
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Sum i spławik.
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Sum i spławik.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomoœć
Bartek80
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Mar 20, 2006
Posty: 429

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 1:26 pm    Temat postu: Sum i spławik. Odpowiedz z cytatem

Powoli kończy się sezon, więc tradycyjnie zacząłem zajmować się wertowaniem czasopism i książek wędkarskich w poszukiwaniu pomysłów na następny rok. Tak się składa że w przyszłym sezonie zamierzam na poważnie zająć się polowaniem na sumy. I w tym temacie nurtuje mnie pewne zagadnienie, w większości starych książek i artykułów opisywany jest udziwniony system połowu sumów na spławik np. taki jak na rysunku w tym artykule klik. Zastanawia mnie czy są jakieś przeciwskazania w użyciu tradycyjnej żywcówki w połowie sumów? Czy przedstawiony w link'u system ma jakieś praktyczne uzasadnienie czy może powstał w czasach kiedy świetliki nie były dostępne i jest powielany przez kolejnych autorów, mimo że problem który miał rozwiązać (możliwość zastosowania spławika bez świetlika w nocy, jak się domyślam) już nie istnieje? Temat oczywiście otwarty i chętnie oprócz odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, przeczytam wszelkie porady związane z połowem sumów na spławik.
Pozdrawiam
_________________
Aquila non capit muscas!
Waldi
Hodowca rosówek
Hodowca rosówek


Dołšczył: Aug 05, 2003
Posty: 29

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Brzeg
PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 2:01 pm    Temat postu: Sum i spławik. Odpowiedz z cytatem

Z powodzeniem od kilku lat na Odrze stosujemy z kolegą zestaw, który utrzymywany jest w miejscu poprzez specjalnie wykonane "urządzenie" składające się z obciążenia, do którego przywiązana jest linka a do niej pływak (w dość dużym uproszczeniu usmiech ). Zestaw jest przypinany do tego ustrojstwa. Do tego stosujemy styropianowy sygnalizator taki jak podwiesza się na żyłkę łowiąc z gruntu. Wędkę umieszczamy wysoko tak aby płynące po powierzchni gałęzie nie zaczepiały się o żyłkę. Zestaw napina się dość mocno. W momencie brania żyłka jest uwalniana z zaczepu. Jako sygnalizatory stosujemy wyłącznie dzwonki, brania suma nie da się nie zauważyć. Zestaw stosujemy nie tylko na sumy, w wersji light jest także skuteczny. No ale aby zastosować taki zestaw potrzebne jest pływadło.
Pozdrawiam
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bartek, czy w ogóle czytałeś ten tekst, który podlinkowałeś?
Bartek80
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Mar 20, 2006
Posty: 429

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SSG napisał:
Bartek, czy w ogóle czytałeś ten tekst, który podlinkowałeś?

Oczywiście że tak i to nie jeden raz. Wiem że ty uzasadniasz zastosowanie takiego systemu koniecznością zakotwiczenia całego zestawu, ale inni autorzy raczej tego nie robią. Link podałem nie apropos artykułu, tylko apropos rysunku. Są przecież miejsca gdzie kotwiczenie nie jest konieczne, a w wielu przypadkach przemieszczanie się zestawu wydawało by się korzystne (jak w zwyczajnej przepływance). Ciekawi mnie po prostu, dlaczego nikt nie proponuje bardziej aktywnych sposobów poszukiwania sumów, tylko właściwie denkę i system z rysunku? Jasna sprawa spinning mnie zupełnie nie interesuje wykrzyknik
_________________
Aquila non capit muscas!
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bartek80 napisał:
SSG napisał:
Bartek, czy w ogóle czytałeś ten tekst, który podlinkowałeś?

Oczywiście że tak i to nie jeden raz. Wiem że ty uzasadniasz zastosowanie takiego systemu koniecznością zakotwiczenia całego zestawu, ale inni autorzy raczej tego nie robią. Link podałem nie apropos artykułu, tylko apropos rysunku. Są przecież miejsca gdzie kotwiczenie nie jest konieczne, a w wielu przypadkach przemieszczanie się zestawu wydawało by się korzystne (jak w zwyczajnej przepływance). Ciekawi mnie po prostu, dlaczego nikt nie proponuje bardziej aktywnych sposobów poszukiwania sumów, tylko właściwie denkę i system z rysunku? Jasna sprawa spinning mnie zupełnie nie interesuje wykrzyknik


Skoro czytałeś, to wiesz, że to rozwiązanie (rysunek) nie jest jednym z zestawów klasycznych, lecz konkretnym dla określonych potrzeb. To, że sum jest dość schematyczny w swoich upodobaniach siedlliska i żerowania nie jest jakąkolwiek tajemnicą. Podanie mu przynęty zależy wyłącznie od wędkarza, czy będzie chciał wykorzystać tę wiedzę, czy też zda się na łut szczęścia. :-)
A sam zestaw? Uwierz, że ic nie jest w stanie powstrzymać Cię przed zastosowaniem swojego rozwiązania, które będzie dopasowane do posiadanego sprzętu, przynęty i warunków na łowisku. :-) Błedem jest traktowanie jakiegokolwiek tekstu wędkarskiego jako ścisłej receptury. One są raczej cząstką wiedzy, którą dzieli się autor z czytelnikami, wiedzy, którą warto wykorzystać ale na pewno nie ślepo powielać. Nie wyważa się otwartych drzwi. Kiedy można z takiej wiedzy skorzystać, to nie ma co kombinować. Kiedy trzeba pokombinować, to należy włączyć własną inwencję i dopasować się do potrzeb. :-)

Wyboru wielkiego nie ma, sum, jak już napisałem, jest dość schematyczny i można praktycznie zastosować każde znane sobie rozwiązanie zestawu, które spełni oczekiwania. To nie sama konstrukcja zestawu decyduje o sukcesie lecz odpowiednio podana przynęta. Sam zestaw może pomóc lub przeszkadzać w holowaniu zaciętej ryby. :-)

Podsumowując. Kluczem do sukcesu w połowie danego gatunku ryby nie jest konstrukcja zestawu lecz poznanie życia tej ryby. Gdzie lubi przebywać, kiedy, gdzie i jak żeruje. Jak się to pozna, to i rozwiązania dla zestawów same "wejdą" do głowy. :-)
gutek
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołšczył: Oct 22, 2006
Posty: 196

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam SSG czy możesz mi podpowiedziec gdzie u nas na zbiorniku może się ukrywac sum. Zbiornik jest prostokątem bez zagłębień głębokośc około 3m były próby złowienia ale efekt 0. Trzy lata temu wpuszczono 30 szt zbiornik ma około 2ha a znika nam ryba taka jak karaś, lin, a i z karpiem takim 30cm też jest źle. Przypuszczamy że to robota suma ale tych cmokań też nikt jakoś nie zauważył :?
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gutek napisał:
Witam SSG czy możesz mi podpowiedziec gdzie u nas na zbiorniku może się ukrywac sum. Zbiornik jest prostokątem bez zagłębień głębokośc około 3m były próby złowienia ale efekt 0. Trzy lata temu wpuszczono 30 szt zbiornik ma około 2ha a znika nam ryba taka jak karaś, lin, a i z karpiem takim 30cm też jest źle. Przypuszczamy że to robota suma ale tych cmokań też nikt jakoś nie zauważył :?

Szczerze doceniam wiarę w moją wiedzę i umiejętności ale niestety wróżem nie jestem. :-) Nie mam bladego pojęcia gdzie może przebywać sum w zbiorniku, którego nie widziałem na oczy a tym bardziej zbiorniku przypominającym staw hodowlany. Jednak nie chcę kolegi zostawić z tym problemem samego.
Sum w takim zbiorniku może być wszędzie. Może, choć nie musi. Nie ma dołków ale są zagłebienia i można mu tam podrzucić żywca. Może są jakieś większe gałęzie, stare opony albo inne sprzęty. To też daje schronienie. Jeśli jednak jest całkiem goło to jeszcze poszukałbym go bardzo blisko południowego brzegu. Jeśli jest wyższy, to nawet pod samym brzegiem.
"Cmokania" sumowego nie usłyszy kolega. Ten dźwięk jest charakterystyczny dla żerującego suma na płyciznach, gdzie nocą zajada się drobnicą. Jeśli jest jakieś łagodne wypłycenie przy brzegu, to można nocą poszukać go na głbokości od 1,0 do 0,5 metra a nawet płycej.
gutek
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołšczył: Oct 22, 2006
Posty: 196

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za odpowiedź a czy to znikanie tych ryb może miec związek z tymi sumami. Jakiej wielkości powinien byc żywiec na takiego suma bo na normalnej wielkości to jest około 10cm to łowimy tylko szczupaki.
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znikanie ryb z wody najczęściej ma związek z wędkarzami. Sum potrafi i lubi zjeść jednak musiałoby być ich tam kilkanaście sporych okazów, by można było zauważyć ubytek w drobnicy.
Wielkość żywca to zgadywanka. Raz sum będzie miał ochotę na 10cm płotkę innym razem na 25cm karasia.

Jedno tylko dodam. Nie wiem co to za woda ale sum jest już pod ochroną.
dap
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 26, 2008
Posty: 639

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Dziekanów Leśny
PostWysłany: Sob Gru 06, 2008 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to do bartka jak i do gutka. panowie spróbujcie zwykłej gruntówki a na chaczyk wątróbke drobiową. słyszałem i widziałem, że są na nią naprawde dobre wyniki.
pzdr..
_________________
[*] Kochanie zawsze będziesz w moim sercu i pamięci [*]
gutek
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołšczył: Oct 22, 2006
Posty: 196

Kraj: Polska
PostWysłany: Nie Gru 07, 2008 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki dap a czy możesz powiedziec w jakich miesiącach i czy w nocy czy w dzień :P
dap
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 26, 2008
Posty: 639

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Dziekanów Leśny
PostWysłany: Pon Gru 08, 2008 4:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co mi wiadomo to przez cały okres w jakim można łowić suma. ta ryba po prostu lubi ten smak,a co do pory to z tego co wiem jest preferowana w nocy, bynajmniej tam gdzie ja łowie. ale wędkarstwo jest dyscypliną w której można a nawet trzeba eksperymentować, więc na twoim miejscu próbowałbym w dzień też na to połowić.
pzdr.
_________________
[*] Kochanie zawsze będziesz w moim sercu i pamięci [*]
Wyœwietl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.12 sekund :: Zapytania do SQL: 55