Czy wiesz, że...
Poluj±ce czaple potrafi± tworzyć parasol słoneczny ze swoich skrzydeł, którego cień wabi często nie¶wiadome podstępu ryby.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 569
 Zalogowani 0
 Wszyscy 569

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: [quote:f2a4672e65="jjj an"]W tym w±tku będę podawał wpłacone kwoty ...(18267) Mar 27, @ 16:07:40

lecek: Wielkanoc w Ustroniu. Zapowiedziałem małżonce, że ¶więto, ¶więtem ...(59110) Mar 26, @ 15:02:24

lecek: Pooszło. k ...(18267) Mar 26, @ 14:43:29

krzysztofCz: Za Lucka i Bedmara... poszło k ...(18267) Mar 26, @ 14:00:16

artur: Poszło ...(18267) Mar 26, @ 10:30:05

krzysztofCz: Poszło k ...(18267) Mar 26, @ 07:09:09

jjjan: Nikt się nie kwapi więc jeżeli kto¶ chce wpłacić,, to proszę blik ...(18267) Mar 25, @ 20:19:56

mario_z: Dzisiaj spotkanie jajeczkowe nad wod±, oczywi¶cie bez wędki bym n ...(59110) Mar 24, @ 20:50:03

Krzysztof46: nic nie trzeba ,zbierajcie na nastepny rok i tyle w temacie ...(18267) Mar 24, @ 17:30:00

krzysztofCz: To komu mamy wpłacać ;question Kto¶ zapłacił, to trzeba Mu się ...(18267) Mar 24, @ 17:27:29


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2103
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 1965
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 1986
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2227
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2056
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2114
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2026
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2065
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2427
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2247
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Akwarystyka
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Akwarium, oczka wodne
Akwarystyka
Idż do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 3:12 pm    Temat postu: Akwarystyka Odpowiedz z cytatem

Stałem się niedawno "szczę¶liwym posiadaczem" akwarium i pomimo wcze¶niejszego zdegustowania tym pomysłem, złapałem nowego bakcyla /czego się nie robi dla dzieci? ;)/.
Zastanawiam się, ilu Pogawędkowiczów ma podobne zainteresowania. Czy jest nas tylu, aby pogadać z Redacj±, aby odpaliła dział po¶więcony tej fajnej formie obcowania z rybkami. Oczywi¶cie, o ile będziemy w stanie go poci±gn±ć i wypełnić tre¶ciami, dobrymi radami etc. etc.

A tym, którzy nie zasmakowali akwarystyki - szczerze j± polecam! To wci±ga jak diabli, a szczególnie motywuj±ce s± niepowodzenia i gafy, które sił± rzeczy popełnia się na pocz±tku tej zabawy /do¶wiadczyłem -wiem, co mówię! ;)/. usmiech
wojto-ryba
Zarzucacz kwalifikowany
Zarzucacz kwalifikowany


Dołączył: Mar 19, 2007
Posty: 169

Kraj: Polska
Miejscowość: Bielsko-Biała
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 4:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam zamiar w przyszło¶ci założyć sobie akwarium, chciałbym mieć w nim sandacza i jakie¶ inne rybki typu okonie, płotki itp. Kiedy¶ mój znajomy miał w akwarium szczupaczka, obserwowali¶my jego zachowanie podczas ataku na swoje ofiary. Dzięki tej hodowli to to co było tylko w mojej wyobraĽni mogłem zobaczyć w tym akwarium. Mam nadzieje, że uda mi się zrealizować plan z hodowl± mętnookiego wesoly . Monk- kiedy¶ hodowałem tradycyjne rybki akwariowe i wiem jak wiele radochy sprawia to hobby:)
akabar
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 03, 2006
Posty: 1181

Kraj: Polska
Miejscowość: Olecko na Mazurach
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monki - witay w klubie.
Akwarystyk± zajmuję się od ...hm, kurcze nie pamietam . Chyba z 15 lat.
Mój zbiornik to 160 litrów. Mieszkańcy - Pielegnice Pawiookie oraz jeden Zbrojnik Niebieski ( nie wiem czemu niebieski - hehehe).
Fakt, to może wci±gn±ć.
A może mała galeryjka - "Nasze Aqua" - chociaż zaraz zakracz±, że akwarium to trzeba się chwalić na portalu aqwarystycznym, hehehe.
_____________________
Hm.. A może dział - Nasze hobby.Pochwalmy czym się zajmujemy w wolnych chwilach poza wędkarstwem - rybki, kotki, pieski, lokomotywy, parowozy - a czemu nie?.
No tak, portal wędkarski, zapomniałem. wink:

Pozdrawiam.
_________________
Patrz wyżej, sięgaj dalej.
Pozdrowienia z "Mazurowego Wybrzeża"
Krzychu
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niech kracz± - takie ich prawo. usmiech Niech zgłaszaj± swoje propozycje, a przecież nie traktujemy takiej propozycji jako "lektury obowi±zuj±cej" dla niezainteresowanych. Równie dobrze można by powiedzieć, że forum typu "telenowela w odcieniu wenezuelskim" też nie powinna tutaj zago¶cić /a przecież jest ;)/. ;)
Ale mówi±c poważniej: portal stał się społeczno¶ciowy i osobi¶cie nie widzę nic ujmuj±cego, gdyby - o ile będzie zapotrzebowanie - odpalono nam taki dział. To zajmie kilka minut. A w sumie ryba... to ryba! ;) Po co mamy grzebać na innych forach, skoro mamy możliwo¶ć dzielenia się wiedz± i do¶wiadczeniem we własnym gronie? Tylko, czy istnieje taka potrzeba...
Przede wszystkim mamy się tutaj dobrze czuć i wierzę, że taka intencja byłaby bez w±tpienia zrozumiała dla Redakcji. usmiech
Czekamy więc na kolejnych "napaleńców"... usmiech
dzepetto
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: Jan 14, 2007
Posty: 3532

Kraj: Polska
Miejscowość: Łężyca
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 4:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akabar napisał:
_____________________
Hm.. A może dział - Nasze hobby.Pochwalmy czym się zajmujemy w wolnych chwilach poza wędkarstwem - rybki, kotki, pieski, lokomotywy, parowozy - a czemu nie?.
No tak, portal wędkarski, zapomniałem. wink:

Akabar, z tymi parowozami to fantastyczny pomysł. Ostatnio widziałem zdjęcia z wyborów miss parowozów... miodzio wink:
Ynek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 22, 2007
Posty: 205

Kraj: Polska
Miejscowość: Miedzichowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też jestem szczę¶liwym posiadaczem akwarium, od jaki¶ 7 lat.
Bywało różnie, raz większe "zaludnienie" akwarium raz mniejsze. Moje akwarium ma 80 litrów. Zamieszkuj± je głównie gupiki [mam bardzo ładne kolorowe krzyżówki] ostała się jedna brzanka różowa, 2 glonojady, 3 razbory oraz po 3 sztuki dwóch gatunków rybek których nazw nie znam ponieważ dostałem je i jako¶ nazwy wylecialy mi z głowy. A ile różnych gatunków przewinęło się przez moje akwarium...
W akwarium nie mam żywych ro¶linek mam same sztuczne ale to moim podopiecznym nie przeszkadza. W wodzie znajduje się dużo kryjówek ułożonych z kamieni, jest też zatopiony porcelanowy statek i inne ozdoby.
Je¶li chodzi o czyszczenie robię to raz dwa razy do roku, czę¶ciej nie ma potrzeby woda do¶ć długo pozostaje czysta nie wydziela się nie przyjemny zapach.
Generalnie rzecz ujmuj±c przeczytałem kiedy¶ że im większe akwarium tum rzadziej zachodzi potrzeba jego czyszczenia.
Akwarystyka to ¶wietna sprawa, dobre rozwi±zanie do podgl±dania zachowań ryb.
Polecam ale tylko tym którzy będ± wytrwali i cierpliwi. Cierpliwo¶ć jest konieczna.
Je¶li macie jakie¶ pytania piszcie chętnie pomogę [na tyle ile będę umiał]
Pozdrawiam.
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No proszę - już nas ¶ledzi czujne oko "redachtora" i my¶li, co ci wariaci "qńbinuj±". ;)
Nawet je¶li pomysł nie wypali cieszę się, że będzie do kogo się zwrócić w razie potrzeby konsultacji. usmiech
Moje ma 130 l., a gatunki? Bocje wspaniałe, 2 gat. glonojadów, których nazwy nie pomnę, kilka gatunków neonów, welony, gupiki, molinezje, mieczyki... Było trochę ofiar, ale "sięodbuduje". ;)
Robert
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 13, 2003
Posty: 3215

Kraj: Francja
Miejscowość: Selestat
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat i mnie bardzo bliski wink: . Akwaria już od 12 roku życia zastępowały mi często TV lol (nie mogłem ogl±dać filmów nie dla dzieci, mama nie pozwalała lol ).
Niestety ostatnie 250L skończyło w ogródku a póĽniej jaki¶ "wandal" wink: ( mój syn mówi, że przez przypadek wink: wesoly ) uderzył czym¶ ciężkim w boczn± szybę i już nie będę bawił się w klejenie.
Chętnie jednak dopinguje tematowi i co wiem podpowiem. A pewnie samemu też dowiem się czego¶ nowego.
Zaczynałem od ryb "labiryntowych" i polecam je wszystkim, którzy zaczynaj± przygodę z akwarium. Gurami, Bojownik syjamski, Makropody, Prętnik. Bardzo ciekawe i piękne ryby i przede wszystkim bardzo mało wymagaj±ce.
PóĽniej był czas pielęgnic z rożnych zak±tków ¶wiata a skończyłem na pielęgnicach z Tanganiki. Skończyłem, ponieważ brakowało czasu jak również odpowiedniejszego sprzętu.
Czyli bardzo wydajnego filtra zewnętrznego, który nie tylko zaoszczędza czas spędzany na czyszczeniu z glonów szyb zbiornika, ale też z pomoc± dodatkowych ¶rodków utrzymuje równowagę biologiczn± w akwarium.
Wdzięczne zajęcie i niesamowicie relaksuj±ce wink: .
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rożne hobby? Ja proponuję - kobitki :-)
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
Rożne hobby? Ja proponuję - kobitki :-)


Proponuj więc jsakie¶ "xxx" - głodomorku! ;)
Robert
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 13, 2003
Posty: 3215

Kraj: Francja
Miejscowość: Selestat
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciu¶ zapodawaj linka lol
Ynek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 22, 2007
Posty: 205

Kraj: Polska
Miejscowość: Miedzichowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie koniecznie zgodzę się z przedmówc±. Maj±c akwarium 130l to ł±czna długo¶ć rybek nie powinna przekraczać 130cm. Przyjmuje się że na 1cm ryby potrzeba 1cm.
Jeżeli w akwarium jest dobrze założone to s±dzę że oprócz czynno¶ci standardowych jak czyszczenie filtra i inne drobne zabiegi to oprócz karmienia nic nie trzeba będzie więcej robić robić. Ważne jest żeby prowadzić akwarium z pasj± i sercem.
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin_p napisał:

A mieczyki i molinezje, zjedz± Ci ro¶liny :-)

8O 8O 8O 8O lol
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marcin molinezje i mieczyki to nie amury , hodowałem i mieczyki i molinezje miałem w tedy delikatne ro¶linki, Rogatek, Cabomba, Limnophila i nic z nimi się nie działo może dlatego że ryby karmiłem systematycznie.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Ynek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 22, 2007
Posty: 205

Kraj: Polska
Miejscowość: Miedzichowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tym 1 litrze na 1cm ryby też przeczytałem w ksi±żce. Jak widać trzeba raczej podchodzić z dystansem do tego co pisz± w ksi±żkach.
Co do tych drobnych zabiegów to jest np. dolanie ubytków wody, usunięcie resztek pokarmu czy w przypadku gdy posiada się żywe ro¶linki oberwanie obumarłych czę¶ci ro¶lin [wła¶ciwie jest czynno¶ć konieczna]. Ale czyszczenie filtra jest konieczne, raz na miesi±c.
Pozostaje tylko karmienie.
I jak już wcze¶niej pisałem 1-2 razy w roku wyczy¶cić całe akwarium i wymienić wodę. Ta czynno¶ć mnie zabiera około 4-5h. Choć na pocz±tku zajmowała mi dosłownie cały dzień.
Mam nadzieję że moje ryby s± u mnie szczę¶liwe.
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ukrywam, że miałem na uwadze przelicznik cm ryby/litr pojemno¶ci i dzięki temu mam jeszcze trochę wolnego miejsca. ;) A co do podgryzania: owszem - trochę pałaszuj±, ale nie ma tragedii.
Po pocz±tkowym błędzie, trochę za szybko zapaprał się filtr i go czy¶ciłem. Cenne rady wtajemniczonych okazały się trafne i teraz mam spokój. Mam filtr kubełkowy, o wydajno¶ci na tyle dużej, że jego czyszczenie nie będzie się odbywało co miesi±c.

Jak już napisałem jestem żółtodziobem w tej materii i nie mam zamiaru nikogo do czegokolwiek przekonywać, a z przyjemno¶ci± poczytam Wasze uwagi i spostrzeżenia. Jednak co do lektury - nie jestem wrogiem słowa pisanego!!! lol - przekonałem się, że bardzo często informacje potrafi± być sprzeczne, a już do łez doprowadził mnie poradnik encyklopedyczny Johna Dawes'a "Ryby akwariowe", w którym zwrot o 180 stopni został dokonany po kilku stronach tekstu - na inny temat zreszt±. ;) Nie pytajcie o szczegóły - nie pamiętam, ale to przekonało mnie, że najlepsz± lektur± jest wymiana do¶wiadczeń. ;)
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 7:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ynek napisał:

Co do tych drobnych zabiegów to jest np. usunięcie resztek pokarmu Ale czyszczenie filtra jest konieczne, raz na miesi±c.

Nie karmić nadmiernie ryb i nie będzie problemu z usuwaniem pokarmu a pżedewszystkim nie będzie problemu mętnienia wody (pierwotniak).

Cytat:
I jak już wcze¶niej pisałem 1-2 razy w roku wyczy¶cić całe akwarium i wymienić wodę. Ta czynno¶ć mnie zabiera około 4-5h. Choć na pocz±tku zajmowała mi dosłownie cały dzień.

Nie zmieniam wody w ogóle jedynie podmieniam co dwa miesi±ce 20%, dobry filtr myty co dwa miesi±ce i odmulanie dna do sze¶ć miesięcy odpowiednim przyrz±dem załatwia sprawę,
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mario_z napisał:
... odmulanie dna do sze¶ć miesięcy odpowiednim przyrz±dem załatwia sprawę,


Mary¶ - rozwiń proszę, co to za odpowiedni przyrz±d.
Po przykrych do¶wiadczeniach robię to do¶ć często, ale to chyba przesada z mojej strony. ;)
A wymiana wody? 1/3 załatwia sprawę.
Ynek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 22, 2007
Posty: 205

Kraj: Polska
Miejscowość: Miedzichowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mario_z napisał:

Nie zmieniam wody w ogóle jedynie podmieniam co dwa miesi±ce 20%, dobry filtr myty co dwa miesi±ce i odmulanie dna do sze¶ć miesięcy odpowiednim przyrz±dem załatwia sprawę,

Racja. Można i tak. Każdy sposób jest dobry jeżeli jest skuteczny.
A co do tego usuwania resztek pokarmu to piszę to co przeczytałem w ksi±żkach. Ja tego nie robię.
A mam takie pytanie co do o¶wietlenia. Używacie zwykłych białych jarzeniówek czy może tych z promieniami uv?
magik
Młodszy podbierakowy
Młodszy podbierakowy


Dołączył: Oct 28, 2009
Posty: 100

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem posiadaczem akwarium o poj. 100l. Mam glonki, piskorka, danio, gurami, neonki, kiryski. Miałem też nie jedz±ce ro¶linno¶ci molinezje ale przy ich tempie namnarzania zrezygnowałem. Co do wielko¶ci zbiornika zależy on głównie od rozmiaru ryb i ich konkretnych wymagań. Dla niektórych gatunków akwaria powinny mieć conajmniej 200-300l a obsada nie powinna przekraczać kilku sztuk.
Ynek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 22, 2007
Posty: 205

Kraj: Polska
Miejscowość: Miedzichowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akwarystyka to temat rzeka. Do¶wiadczeniami i spostrzeżeniami możemy wymieniać się godzinami. Fajnie że na PW jest tak dużo akwarystów.
Pozdrawiam.
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monk napisał:
mario_z napisał:
... odmulanie dna do sze¶ć miesięcy odpowiednim przyrz±dem załatwia sprawę,


Mary¶ - rozwiń proszę, co to za odpowiedni przyrz±d.
Po przykrych do¶wiadczeniach robię to do¶ć często, ale to chyba przesada z mojej strony. ;)
A wymiana wody? 1/3 załatwia sprawę.

Maćku patrzyłem na allegro czy s± takie odmulacze, ale niestety nie ma tego modelu, chciałem Ci zaprezentować jak wygl±da urz±dzenie którego ja używam, Maćku jest to rurka ¶rednicy 50mm i długo¶ci 35cm która na końcu gwałtownie zwęża się do ¶rednicy rurki 1/2 cala aby na ten koniec założyć wężyk do odprowadzania wody z nieczysto¶ciami, urz±dzenie bardzo proste a zarazem skuteczne, nie zasysa żwirku czy piachu tylko rybie odchody.
Jak znajdę na necie ten konkretny model to go za linkuję.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin_p napisał:
mario_z napisał:
miałem (...) delikatne ro¶linki, Rogatek, Cabomba, Limnophila i nic z nimi się nie działo może dlatego że ryby karmiłem systematycznie.

Fajne ro¶liny, znaczy, że ¶wiatełko miałe¶ miłe. A może poznać wysoko¶ć akwarium?
Ja niestety z uwagi na wysoko¶ć musiałem ograniczyć się do ro¶lin o niskim wymaganiach ¶wietlnych. Ale jest kilka krzaków, co prawda mało ozdobnych z li¶ci, kolorystycznie ubogie, bo odcienie zieleni, ale pokrojowo fajnie się prezentuj±.

Marcin, akwarium ma 50cm wysoko¶ci ¶wieciły w nim cztery rury 36 W Flora Specjal light, teraz z ro¶lin mam tylko anubiasy, ale nadal ¶wiecę dwie rury choć te ro¶linki maj± małe wymagania ¶wietlne.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcin_p napisał:
marcin_p napisał:
Ja niestety z uwagi na wysoko¶ć musiałem ograniczyć się do ro¶lin o niskich wymaganiach ¶wietlnych.

Dodam jeszcze, że kilka lat temu, gdy zakładałem akwarium, a chciałem mieć 100% ¶rodowiskowe z dorzecza Amazonki, rozważałem zakup pokrywy z 2 jarzeniówkami, ale koszt znaczny, bo Juwel robi taki pokrywy tylko na zamówienie.

Teraz mam ¶rodowiskowego kundla. Jednym słowem do bani. :-)

Ja robiłem sam pokrywę i o¶wietlenie jarzeniowe, każda rura była na osobnym wł±czniku.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mario - byłbym wdzięczny. usmiech
Albo zrób fotkę i podrzuć Maciusiowi. ;)
Dzisiaj do tego celu stosuję w±ż do spuszczania wody z "kielichem", w którym znajduje się mała rurka, spełniajaca funkcję filtra dla żwiru. Czyszczenie dna przebiega sprawnie, a zasysanie żwiru - dzisiaj - jest minimalne.
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akabar napisał:

Akwarystyk± zajmuję się od ...hm, kurcze nie pamietam . Chyba z 15 lat.
Mój zbiornik to 160 litrów. Mieszkańcy - Pielegnice Pawiookie oraz jeden Zbrojnik Niebieski _

No to i ja się pochwalę, mam trzy zbiorniki, 260 l a pod nim dwa zbiorniczki po 100 litrów na narybek, przeważaj±cym gatunkiem w dużym zbiorniku s± gupiki i mieczyki oraz glonojady (zbrojnik niebieski) które ostatnio mocno się rozmnożyły.
Cytat:
Hm.. A może dział - Nasze hobby.Pochwalmy czym się zajmujemy w wolnych chwilach poza wędkarstwem .... lokomotywy, parowozy - a czemu nie?.
No tak, portal wędkarski, zapomniałem.

Wła¶nie, czemu nie.
Bawię się troszkę kolejkami elektrycznymi HO.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monk napisał:
Mario - byłbym wdzięczny. usmiech
Albo zrób fotkę i podrzuć Maciusiowi. ;)
Dzisiaj do tego celu stosuję w±ż do spuszczania wody z "kielichem", w którym znajduje się mała rurka, spełniajaca funkcję filtra dla żwiru. Czyszczenie dna przebiega sprawnie, a zasysanie żwiru - dzisiaj - jest minimalne.
Mój wcale nie zasysa żwirku za to muszelki po ¶limakach ci±gnie super.
Maćku jest to okr±gły odmulacz firmy SERA

Ps. Maćku jak będziesz płukał wkład filtru to rób to w wodzie pobranej z akwarium, płucz±c w tej wodzie nie zabijesz bakterii filtruj±cych a tym samym nie będziesz miał mętnej (zabielonej) wody w pierwszych dniach po czyszczeni filtru.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech



Ostatnio zmieniony przez mario_z dnia Sob Gru 12, 2009 9:32 pm, w cało¶ci zmieniany 2 razy
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki - kupię go. usmiech
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monk napisał:
Dzięki - kupię go. usmiech

Podczas odmulania delikatnie wkręcaj go w żwirek obracaj±c raz w lewo raz w prawo, w ten sposób odmulacz przebije się nawet przez najgrubsze warstwy żwirku aż do samej spodniej szyby, zreszt± co ja będę Ci tłumaczył wink:
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech



Ostatnio zmieniony przez mario_z dnia Sob Gru 12, 2009 10:08 pm, w cało¶ci zmieniany 1 raz
Kamil_M
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 05, 2006
Posty: 677

Kraj: Polska
Miejscowość: okolice Starachowic
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akwarium mam gdzie¶ od 6 roku życia (teraz mam 21), tak więc do¶ć długo. wesoly Kiedy¶ oczywi¶cie większo¶ci± rzeczy zajmował się tata, ale od dobrych kilku lat przej±łem wszystkie obowi±zki. Przez moje zbiorniki przewinęła się bardzo duża ilo¶ć gatunków, często zmieniały się moje upodobania. Jednak od 5,5 roku hoduję pyszczaki - afrykańskie pielęgnice z jeziora Malawi.
Akwarium przez ten cały czas ani razu nie było czyszczone w sposób doszczętny wink: (czyli wyci±ganie wszystkiego, odławianie ryb, itp.), 3 lata temu zrobiłem to połowicznie bo dodawałem nowe ryby. Jako, że s± to ryby terytorialne, więc musiałem wszystko przemeblować, żeby stare ryby nie pozabijały nowych. Co tydzień wylewam 40 litrów wody, zastępuj±c j± now±, do tego nieco odmulam dno i usuwam glony z szyb. Akwarium ma 250 l (100x50x50 cm). Zapewniam wszystkich, że takie regularne podmiany s± o wiele lepsze niż gruntowne czyszczenie zbiornika. Parametry wody s± ok, ryby się rozmnażały kilkukrotnie. Może zabrzmi to tak, jakbym się chwalił, ale naprawdę nie widać, że moje akwarium funkcjonuje od ponad 5 lat. No może po pokrywie, bo była robiona ręczne ze sklejki i pod wpływem wody nieco się już zniszczyła.

Tak więc z czystym sumieniem mogę polecić akwarystykę wszystkim, potrzeba do niej jedynie trochę cierpliwo¶ci. wesoly
Adams92
Sporz±dzacz omotek
Sporz±dzacz omotek


Dołączył: Dec 05, 2009
Posty: 159

Kraj: Polska
Miejscowość: Wałdowo Król./ Bydgoszcz
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten dział to dobry pomysł.
Też się pochwalę - akwarium 126 l , obsada : 2 mieczyki, 10 neonów, 4 tetry czarne, bojownik, 2 zbrojniki niebieskie, xxx krewetek red cherry oraz ¶limaków usmiech
Ynek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 22, 2007
Posty: 205

Kraj: Polska
Miejscowość: Miedzichowo
PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kami napisał:

Tak więc z czystym sumieniem mogę polecić akwarystykę wszystkim, potrzeba do niej jedynie trochę cierpliwo¶ci. wesoly

Cierpliwo¶ć.... to chyba normalna cecha u wędkarza.
Ja również polecam akwarystyke.
kefaspirit
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Feb 11, 2008
Posty: 407

Kraj: Polska
Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Nie Gru 13, 2009 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojto-ryba napisał:
Mam zamiar w przyszło¶ci założyć sobie akwarium, chciałbym mieć w nim sandacza i jakie¶ inne rybki typu okonie, płotki itp. Kiedy¶ mój znajomy miał w akwarium szczupaczka, obserwowali¶my jego zachowanie podczas ataku na swoje ofiary. Dzięki tej hodowli to to co było tylko w mojej wyobraĽni mogłem zobaczyć w tym akwarium. Mam nadzieje, że uda mi się zrealizować plan z hodowl± mętnookiego wesoly . Monk- kiedy¶ hodowałem tradycyjne rybki akwariowe i wiem jak wiele radochy sprawia to hobby:)

Hihi mam podobny pomysł, ale na razie s± ważniejsze rzeczy...
Póki co wrzuciłem do 200l akwarium 4 karaski srebrzyste, i sumika amerykańskiego- też jest na co popatrzeć, a w razie pilnej potrzeby mam żywce pod ręk± usmiech
Szczególnie interesuj±ce jest zachowanie sumika podczas żerowania- jest niewiele rzeczy których nie da rady zje¶ć...a zapach jedzenia wyczuwa niemal od razu po wrzuceniu.
Kiedy¶ rozmawiałem z akwariowym specem w sprawie trzymania większych rybek wła¶nie w stylu szczupaka czy okonia i mówi, że dobrze jest na okres letni chłodzić wodę- niektórzy wykorzystuj± w tym celu agregaty chłodnicze ze starych lodówek.
Sandacz w akwarium to będzie prawdziwe wyzwanie bo ma on jednak do¶ć duże wymagania tlenowe, ale przy odpowiednio dużym litrażu może się udać wesoly
Tiur
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 21, 2005
Posty: 973

Kraj: Polska
Miejscowość: Żywiec
PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kefaspirit napisał:
wojto-ryba napisał:
Mam zamiar w przyszło¶ci założyć sobie akwarium, chciałbym mieć w nim sandacza i jakie¶ inne rybki typu okonie, płotki itp. Kiedy¶ mój znajomy miał w akwarium szczupaczka, obserwowali¶my jego zachowanie podczas ataku na swoje ofiary. Dzięki tej hodowli to to co było tylko w mojej wyobraĽni mogłem zobaczyć w tym akwarium. Mam nadzieje, że uda mi się zrealizować plan z hodowl± mętnookiego wesoly . Monk- kiedy¶ hodowałem tradycyjne rybki akwariowe i wiem jak wiele radochy sprawia to hobby:)

Hihi mam podobny pomysł, ale na razie s± ważniejsze rzeczy...
Póki co wrzuciłem do 200l akwarium 4 karaski srebrzyste, i sumika amerykańskiego- też jest na co popatrzeć, a w razie pilnej potrzeby mam żywce pod ręk± usmiech
Szczególnie interesuj±ce jest zachowanie sumika podczas żerowania- jest niewiele rzeczy których nie da rady zje¶ć...a zapach jedzenia wyczuwa niemal od razu po wrzuceniu.
Kiedy¶ rozmawiałem z akwariowym specem w sprawie trzymania większych rybek wła¶nie w stylu szczupaka czy okonia i mówi, że dobrze jest na okres letni chłodzić wodę- niektórzy wykorzystuj± w tym celu agregaty chłodnicze ze starych lodówek.
Sandacz w akwarium to będzie prawdziwe wyzwanie bo ma on jednak do¶ć duże wymagania tlenowe, ale przy odpowiednio dużym litrażu może się udać wesoly




No ładnie zloty będ± się odbywać pod hasłem "akwarystyka przyjazna wszystkim" wink: .
Akwarystyk± się długo zajmowałem. Od roku z braku czasu powoli rozdawałem obsade i ro¶linki po znajomych. Od kilku miesięcy znowu mnie natchnęło i narazie postawiłem krewetkarium. A w przyszłym roku odkurze swoje 220l i zrobie może jakiego¶ holendra.
Jak kilka osób wyżej napisało całkowite czyszczenie akwa się nie robi, to było dobre 10 lat temu kiedy z filtrów był tylko gabczasty z napowietrzacze, wesoly . Teraz filtry robi± za nas wszystko i dlatego nie wolno ich czy¶cić w gor±cej wodzie a jak Mario napisał najlepiej tej z akwarium. Co 2 tygodniowe podmiany plus odmulanie i zbiornik zachowuje równowage biologiczn±. Duże zbiorniki łatwo w niej utrzymać małe wymagaj± więcej po¶więcenia. Ryby z naszych wód jest bardzo ciężko utrzymać w akwarium. Pierwsza sprawa to wielko¶ć do jakich one rosn±. Dlatego minimum jakie się przewiduje to 200l aby mogły dobrze się rozwijać lecz ze wzrostem ryb powinna pojemno¶ć się zwiększać. Druga bardzo ważna sprawa to temperatura. Nawet je¶li nie zastosujemy grzałki to mamy temperature pokojow±. 19-24st to za dużo dla takich ryb w zimie . W lecie jest jeszcze gorzej bo na wpływ temperatury nie mamy zbyt wielkiego wpływu. Trzeba by było stosować wiatraki przy powierzchni wody ew. urz±dzenia schładzaj±ce wode. Zbyt wiele problemów jest. Nie ma mowy o stworzeniu naturalnych warunków takim rybom. Dlatego stawianie akwarium takiego mija się z celem. Bo nie chodzi o to, żeby patrzeć na ryby, które się męcz± w wodzie a na takie maj±ce swoje małe jezioro w naszym akwarium wink: . I o to chyba chodzi w akwarystyce aby stworzyć mieszkańcom naszych zbiorników warunki w jakich przebywaj± "na wolno¶ci".
pozdrawiam wesoly
DARIOPS
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 06, 2006
Posty: 411

Kraj: Polska
Miejscowość: PIEKARY ¦L.
PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam kolegów wędkarzy-akwarystów. lol
Te dwa hobby ł±czy jedno - trzeba uważnie obserwować i być cierpliwym. Czasami nawet bardzo cierpliwym wink: .
Ja dysponuję kilkoma akwariami, z których największy obecnie funkcjonuj±cy to 450L zbiornik. Była też 500 litrówka ale się rozszczelniła i czeka na ponowne sklejenie i odpalenie.
W moim flagowym zbiorniku pływaj± obecnie palety trzech odmian kolorystycznych: Red Pearl, Royal Blue i Red Melon. Mam w sumie 12 sztuk tych przepięknych ryb, w tym dwie regularnie tr±ce się, dobrane pary. Do tego dopełnienie obsady stanowi± czy¶ciciele:zbrojniki niebieskie, otoski, kosiarki. Mam też kilka Akar z Porto Alegre (nie mylić z Allegro wink: ). Ro¶liny to wszelkiej ma¶ci żabienice, anubiasy, ludwigie, roatale czerwone, zwartki, mech i nawódki.
Ro¶liny zasilam nawozami i CO2.

Pozdrawiam
Darek
welski
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 04, 2004
Posty: 703

Kraj: Polska
Miejscowość: gdansk
PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monk napisał:
No proszę - już nas ¶ledzi czujne oko "redachtora" i my¶li, co ci wariaci "qńbinuj±". ;)
Nawet je¶li pomysł nie wypali cieszę się, że będzie do kogo się zwrócić w razie potrzeby konsultacji. usmiech
Moje ma 130 l., a gatunki? Bocje wspaniałe, 2 gat. glonojadów, których nazwy nie pomnę, kilka gatunków neonów, welony, gupiki, molinezje, mieczyki... Było trochę ofiar, ale "sięodbuduje". ;)

Gdzie welony.jak one "pasuj± "do bocji w paseczki,reszta .ok
Podstaw± s± roslinki a co zatym idzie oswietlenie sa ksiazeczki i tam pisze ze nie do wiekosci akwariuma i ilosci wody a w y s o k o s c i slupa tejze trzeba dobierac odpowiednie aquwa neonowki i jeszcze, bron boze stawianie naprzeciw okna ,zapalanie" oswietlenia nie powinno się odbywac tak jak w lazience np.pstryk i sie swieci stopniowo/w naturze jest wschod i zachod slonca i podobnie winno byc w akwarium.
Czym wiecej litrow tym mniej zajecia jak juz to od 250 l. natomiast wysokosc do 50 cm ,najlatwiej dopasowac oswietlenie.metoda prob i bledow niestety za "male rosliny kaput,za "duże"glony. to narazie na tyle.
Welonki oddaj bo strasznie brudz± wodę i zjadaja rosliny.kliknij akwarium holenderskie i zobacz jaki efekt daja rosliny,ryby tylko dodatkiem .Mozna srodowiskowe np,z neonkami miodzio.
Wody nigdy nie zmieniamy ,tylko co kilka tygodni odlewamy 1/4 ;1/3 i dolewamy odstanej a najliepiej ze zrodelka z mikroelementamy
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Królu złoty - nie dopatruj się profesjonalizmu u laika, który "zrobił" akwarium dla dziecka! usmiech A że złapał bakcyla, to już inna para kaloszy... ;)
Pocz±tek wygl±dał tak, że dzieciak z mamusi± dobierał sobie "te najfajniejsze" rybki! Co gorsza - s± napalone na nieco inne welony, ale będ±c już "trzymiesięcznym autorytetem" ;), który do¶wiadczył już trochę niepowodzeń, wybijam im to z głowy. ;)
Dzięki za cenne rady, nie krępuj się- pisz więcej. ;)
Zachowuję te proporcje wymiany.
akabar
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 03, 2006
Posty: 1181

Kraj: Polska
Miejscowość: Olecko na Mazurach
PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taa -zrobił akwarium dla dziecka. Tak ja ja, kiedy¶ kupiłem kolejkę dla synów. usmiech

A tak na poważnie, jeżeli Twoim dziewczynom podobaj± się weloniaste, kup im tak± bańkę szklan± i wpu¶ do niej rybki(welonki maj± małe wymagania).
Nastepnie postaw (bańkę) w kuchni.
Dziewczyny będziesz miał z głowy.
A i bliżej do patelni i innych garów będa miały. )
_________________
Patrz wyżej, sięgaj dalej.
Pozdrowienia z "Mazurowego Wybrzeża"
Krzychu
wlodek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 24, 2002
Posty: 833

Kraj: Polska
Miejscowość: Plewiska
PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hihi :-)
Ynek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 22, 2007
Posty: 205

Kraj: Polska
Miejscowość: Miedzichowo
PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monk napisał:
Królu złoty - nie dopatruj się profesjonalizmu u laika, który "zrobił" akwarium dla dziecka! usmiech A że złapał bakcyla, to już inna para kaloszy... ;)
Pocz±tek wygl±dał tak, że dzieciak z mamusi± dobierał sobie "te najfajniejsze" rybki! Co gorsza - s± napalone na nieco inne welony, ale będ±c już "trzymiesięcznym autorytetem" ;), który do¶wiadczył już trochę niepowodzeń, wybijam im to z głowy. ;)
Dzięki za cenne rady, nie krępuj się- pisz więcej. ;)
Zachowuję te proporcje wymiany.

Welony jak podrosn± to zeżr± [przepraszam za brzydkie słowo ale najbardziej pasuje] Ci gupiki. Wiem co mówię przerabiałem to.
Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 7:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klamka zapadła - welony zmieniaj± miejsce zamieszkania. usmiech

Akabar: do wyboru miałem: psa, kota, ¶winkę morsk±, więc nie dziw się, że wybrałem akwarium. A dobiło mnie stwierdzenie: "Tatusiu - jak będzie akwarium, nie będziesz musiał jeĽdzićna ryby!!". I miej tu dzieci... :placz
Tirith27
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 13, 2006
Posty: 630

Kraj: Polska
Miejscowość: Rumia
PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 8:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehehe Monk, czyli ryby masz już z głowy, dobrze że znalazłe¶ nowe hobby wesolywesoly
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 8:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ynek napisał:

Welony jak podrosn± to zeżr± [przepraszam za brzydkie słowo ale najbardziej pasuje] Ci gupiki. Wiem co mówię przerabiałem to.

Potwierdzam, zeżr± z premedytacj±.
Maćku welon ładnie wygl±da, ale u Panny Młodej na głowie. wink:
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 8:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monk napisał:
Klamka zapadła - welony zmieniaj± miejsce zamieszkania. usmiech

Decyzja jak najbardziej słuszna, najpierw do kuchnia a potem już blisko na patelnię. wink:

Cytat:
Akabar: do wyboru miałem: psa, kota, ¶winkę morsk±, więc nie dziw się, że wybrałem akwarium. A dobiło mnie stwierdzenie: "Tatusiu - jak będzie akwarium, nie będziesz musiał jeĽdzić na ryby!!". I miej tu dzieci... :placz

Maćku moje dziewczynki wyganiaj± mnie na rybki i zaznaczaj± że bez sandacza mam nie wracać a jeszcze lepiej było by gdyby mogły jechać ze mn±, ale bez mamusi bo mama im nie pozwala na pewne rzeczy na które ja przymykam oko. wink:
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Monk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 04, 2002
Posty: 7676

Kraj: Polska
Miejscowość: Legionowo
PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 4:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z cennymi radami, welony zmieniły miejsce zamieszkania.
Przenosz±c je usłyszałem: zobacz, jak nam burak podziękował za zjedzenie 5 małych molinezji i 3 neonów! wink:
akabar
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 03, 2006
Posty: 1181

Kraj: Polska
Miejscowość: Olecko na Mazurach
PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ach ci tatusiowie.usmiech
_________________
Patrz wyżej, sięgaj dalej.
Pozdrowienia z "Mazurowego Wybrzeża"
Krzychu
Banio
Mistrz Czatu


Dołączył: Feb 13, 2005
Posty: 122

Kraj: Polska
Miejscowość: Zielona Góra
PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akwarystyka - piękne hobby... ponad 10 lat temu zaczynałem o 20l, 3 lata temu służba wojskowa zmusiła mnie to zrezygnowania z akwa już 80l... Do teraz niestety nie posiadam żadnego zbiornika. smutny Udało mi się rozmnożyć kiry¶niki ( robi± piane na wodzie między li¶ćmi i tr± się hmm... do góry płetwami) jak i wszystkie żyworódki... Jak będe miał miejsce na minimum 150l akwa to chciałbym hodować tylko 1 gatunek-Księżniczki z Burundii....
Pozdrawiam wszystkich akwamaniaków ;)


Ostatnio zmieniony przez Banio dnia Wto Gru 15, 2009 10:38 pm, w cało¶ci zmieniany 1 raz
sigi
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 2116

Kraj: Polska
Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta....kiedy¶ miałem bardzo dużo wody w szkłach, teraz już zero...czasami mi się teskni. Nadrabiam dziurami w ziemi:-)
_________________
Oby do jutra......
mario_z
Łowca Szczupaka i Suma


Dołączył: Apr 16, 2006
Posty: 6559

Kraj: Polska
Miejscowość: Lublin
PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Banio napisał:
Akwarystyka - piękne hobby... Udało mi się rozmnożyć kiry¶niki ( robi± piane na wodzie między li¶ćmi i tr± się hmm... do góry płetwami)

Rozmnożyć Kiry¶niki nie jest łatwo, u mnie w akwarium składały kilka razy ikrę w gnieĽdzie z piany, ale nic z tego nie wyszło. :placz

Ps. Przygodę z akwarystyk± rozpocz±łem we wrze¶niu 1985 roku, o rany to już prawie 25 lat, moje pierwsze akwarium było ramowe i miało 60L pojemno¶ci.
_________________
Pozdrawiam
Mariusz
------------------------------------------------------------------
Wszędzie dobrze, ale na rybach najlepiej a spinning to moja druga miło¶ć usmiech

Kamil_M
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 05, 2006
Posty: 677

Kraj: Polska
Miejscowość: okolice Starachowic
PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Monk, welony absolutnie nie nadaj± się do szklanej kuli. Te ryby s± dosyć duże, do tego wytwarzaj± do wody sporo zanieczyszczeń. Welony to hodowlane formy karasia srebrzystego występuj±cego w naszych wodach. Tak więc wg mnie lepiej oddać je do sklepu niż męczyć w kuli.
Tak poza tym to kule nie nadaj± się do hodowli żadnych ryb, co najwyżej można w nich trzymać ¶limaki, ale rz±dni zysku sprzedawcy wciskaj± je ludziom.
Sam też kiedy¶ popełniałem podobne błędy, np. trzymanie jednej piranii w 14 litrowym akwarium, ale to raczej normalne dla pocz±tkuj±cych akwarystów. wink:
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Akwarium, oczka wodne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Idż do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.19 sekund :: Zapytania do SQL: 168