Czy wiesz, że...
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie wynika, iż dzienny połów wędkarza w Zalewie Zegrzyńskim w 1999 roku wynosił 1,13 kg (o 0,03 kg mniej, niż w kilku jeziorach gospodarstw rybackich). Łowiono przede wszystkim: leszcz - 33,57%, krąp - 15,89%, sum - 10,45%, sandacz - 8,61%, szczupak - 7,9%. Natomiast w 2000 roku wynosił 1,30 kg. Łowiono przede wszystkim: leszcz - 30,62%, krąp 7,24%, sum 5,46%, sandacz 11,78%, szczupak - 18,19%, okoń 12,66%, płoć 5,47%. Rocznie na wędkarza przypada około 44 kg ryb

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 594
 Zalogowani 0
 Wszyscy 594

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia są jacyś zużyci, nie to co K ...(446938) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dżąsik nie wie co emeryci lubią najbardziej (i mogą ...(446938) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(446938) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(446938) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(446938) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(446938) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(446938) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(446938) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(446938) Apr 03, @ 10:34:12

krzysztofCz: Gratulacje Lecku. U mnie na morzu albo wieje... albo nie biorą : ...(59513) Apr 03, @ 09:01:48


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2264
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2042
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2156
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2293
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2124
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2181
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2090
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2133
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2493
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2318
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Wobler boleniowy - szczegóły
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Wobler boleniowy - szczegóły
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomoœć
ziomek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 25, 2006
Posty: 1546

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tam gdzie Odra i Bóbr
PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 2:59 pm    Temat postu: Wobler boleniowy - szczegóły Odpowiedz z cytatem

Witam
Sporo o woblerach na PW, ale o czymś dokładnie pod bolenia chyba nie za wiele, jeśli wogóle - w każdym razie na interesujące mnie szczegóły nie trafiłem.
Planuję w tym roku jakiegoś wobka pod bolka zmajstrowac własnoręcznie. Proszę o kilka wskazówek.

Podpowiedzcie jak dokładnie takiego wobka zbudowac. Wiem tyle: ołów na całej długości korpusu, aby nie wahlował ogonem. Ołów w dolnej części, aby trzymał pion. Ołowiu dużo, aby śmigac i 100m usmiech. Dużo ołowiu przy ogonie, aby nie szarpał się za ostro. Ster prostopadle niemal. Jeśli coś inaczej - prostujcie!

I dalej: jak daleko ster od oczka i jak wpływa to na pracę (brak pracy)? Co wpływa na lusterkowanie delikatne, a co na drgania? Co sądzicie o sterach z metalu? Z jakiego metalu stery robicie? Korpusy płaskie (jak uklejka prawdziwa) czy bardziej owalne, okrągłe - jak ołówek? Itd.

Chciałbym, celowo, a nie z przypadku, umiec zrobic wobka, który:

1 - będzie szedł jak patyk
2 - będzie delikatnie pracował (częste, ale bardzo drobne drgania)
3 - będzie lusterkował
4 - będzie miał jednocześnie cechy 2 i 3
Oczywiście nie o jednym woblerze piszę wink:

Wszelkie info mile widziane! Z góry dzięki.

PS. a jeszcze 2 lata temu zarzekałem się, że woblery w moim pudełku nie zagoszczą... wesoly

PS 2. mam nadzieję, że z takiego wątku zadymy nie da się zrobic... wink:
_________________
"Człowiek będzie zdobywał coraz więcej i więcej, aż przyjdzie dzień, kiedy świat rzeknie: "Nie mam już nic więcej do ofiarowania" "
the_animal
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Feb 11, 2007
Posty: 1971

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 5:05 pm    Temat postu: Re: Wobler boleniowy - szczegóły Odpowiedz z cytatem

ziomek napisał:


Podpowiedzcie jak dokładnie takiego wobka zbudowac. Wiem tyle: ołów na całej długości korpusu, aby nie wahlował ogonem. Ołów w dolnej części, aby trzymał pion. Ołowiu dużo, aby śmigac i 100m usmiech. Dużo ołowiu przy ogonie, aby nie szarpał się za ostro. Ster prostopadle niemal. Jeśli coś inaczej - prostujcie!
...PS 2. mam nadzieję, że z takiego wątku zadymy nie da się zrobic... wink:

Ziomek weź w ogóle pilkery te co na morze były - tam jest ołów wszędzie lol i zadymiaj śmiało zly:
_________________
www.carpholic.pl
www.grubyzwierz.pl
dzepetto
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołšczył: Jan 14, 2007
Posty: 3532

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Łężyca
PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 10:04 pm    Temat postu: Re: Wobler boleniowy - szczegóły Odpowiedz z cytatem

ziomek napisał:
PS 2. mam nadzieję, że z takiego wątku zadymy nie da się zrobic... wink:

"Myśmy w Pułtusku nie takie rzeczy robili" wink:
Cholerka, wszyscy szaleją z tymi woblerami, a na bolenia fantastyczną przynętą- do szybkiego prowadzenia- jest wąsko pracująca obrotówka. Daleko lata i kusi nie gorzej niż wobler, którego cięzko odpowiednio ustawić przy ilościach ołowiu, jaki trzeba wpakowac do środka.
Ja nigdy nie złowiłem żadnego bolenia na "seryjny wyrób". Wszystkie kupne boleniowce albo nie pracowały, albo praca była ledwo zauważalna i ograniczała się do powolnych wychyleń na boki- raz na 2-3 sekundy.
Nie popełniłem dużo woblerów na tę rybę, ale każdy z nich był iny niż kupne- miał prosty brzuszek, nie był płaski jak kartka papieru miał wąski ster, aby nie zamiatał ostro, ale ogonek musiał lekko drgać na boki.


Ostatnio zmieniony przez dzepetto dnia Sro Mar 03, 2010 10:09 pm, w całości zmieniany 1 raz
jarekk
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 16, 2003
Posty: 996

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Jelenia Góra
PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 10:06 pm    Temat postu: Re: Wobler boleniowy - szczegóły Odpowiedz z cytatem

ziomek napisał:


PS 2. mam nadzieję, że z takiego wątku zadymy nie da się zrobic... wink:


Widzisz Ziomek, ja to kiedyś myslałem, że z pestki od czereśni nie da się zrobić woblera ...a potem zobaczyłem i sam na takie łowiłem - lipienie w czasach jak był ich dostatek wink: lol Wniosek: niemożliwe staje się czasem możliwe, a nawet niesie dobry skutek wykrzyknik :roll:
Wichura
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jan 06, 2003
Posty: 895

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Toruń
PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 10:10 pm    Temat postu: Re: Wobler boleniowy - szczegóły Odpowiedz z cytatem

ziomek napisał:
... I dalej: jak daleko ster od oczka i jak wpływa to na pracę (brak pracy)? Co wpływa na lusterkowanie delikatne, a co na drgania? Co sądzicie o sterach z metalu? Z jakiego metalu stery robicie? Korpusy płaskie (jak uklejka prawdziwa) czy bardziej owalne, okrągłe - jak ołówek? Itd. ...


Masz tu kilka pomocnych zasad jeśli chodzi o budowę woblerów "wyciągniętych" z sieci:

Źródło 1:
"1. Woblery ze sterami węższymi (przy takim samym kącie wklejenia steru) mają drobniejszą, bardziej „gęstą” akcję, z szerokimi - bardziej agresywną.
2. Zbyt poziome wklejenie steru spowoduje, że wobler będzie miał bardzo słabą akcję, aż do wygaśnięcia pracy. Zbyt duży kąt może spowodować bardzo agresywną akcję.
3. W woblerach ze sterem klasycznym wpływ na akcję ma również odległość steru od oczka. Im ster bliżej oczka, tym chętniej i mocniej wobler macha ogonkiem. Podobnie jest w woblerach z oczkiem na sterze tyle, że tam pole do manewru jest dużo mniejsze. Kąt może być większy przy małych woblerach i zmniejsza się z ich wielkością.
4. Jeśli wobler macha zbyt mocno ogonkiem, oczko do mocowania żyłki przeginamy do góry. Jeśli słabiej niż chcemy, oczko wędruje w dół, w kierunku steru.
5. Jeśli podczas podciągania wobler skręca np. w prawo oczko podginamy w lewo.
6. Zdarza się, że wobler schodzi pod wodę i pociągany skręca w bok bez pracy typowej dla woblera. Wtedy próbujemy odginania oczka na boki albo góra – dół. Któraś próba powinna dać rezultat. Jeśli mimo to wobler nie pracuje jak należy, można spróbować podginania, przycinania albo wymiany steru.
7. Długość steru ma wpływ na głębokość schodzenia woblera, tzn. czym dłuższy ster i mniejszy kąt zamocowania tym wobler będzie głębiej schodził i odwrotnie. Drugim czynnikiem, jest szerokość steru tzn. czym szerszy tym będzie agresywniej pracował i odwrotnie, czym węższy tym jego praca będzie delikatniejsza."

Źródło 2:
"Już na etapie projektowania korpusu z grubsza możemy zaplanować przyszłą pracę woblera. Zasadniczo wyróżniam trzy kształty korpusów podłużne-płaskie, pękate-grube i wygięte - "bananki". Oczywiście możliwe są różne modyfikacje i płynne przejścia z jednego rodzaju w drugi, ale znając zachowanie tych trzech podstawowych można dojść do pewnych prawidłowości i "zapanować" nad akcją przyszłego woblera.

Kształt podłużny charakteryzuje "migotliwa" akcja - drobne, ale bardzo szybkie wychylenia na boki, nie ma tu "wężowatego" ruchu. Im taki wobler jest bardziej spłaszczony bocznie, tym bardziej "drobi" - można dojść do takiego momentu, w którym wobler będzie zachowywał się jak przywiązany do żyłki patyk.

Kształt pękaty charakteryzuje bardziej wyraźna, odczuwalna na kiju akcja i widoczne wychylenia boczne korpusu. W tej grupie można pokusić się o stworzenie przynęt głęboko nurkujących. Długi, duży i płasko ustawiony ster nie wpłynie znacząco na utratę "wigoru" takiej przynęty.

Wreszcie woblery o wygiętym, "bananowym" kształcie. Przynęty te mocno przyginają szczytówki wędzisk, charakteryzuje je bardzo wyraźny charakter pracy. Potrafią nieraz mieć tak bardzo wyraźne wychylenia boczne, że patrząc na taki pracujący wobler z góry można dostrzec jego brzuch.

Rozmieszczenie ołowiu także znacząco wpływa na pracę woblera. Im większa ilość obciążenia znajdzie się przy przednim uszku zaczepowym, tym wobler będzie pracował mocniej. Oddalanie obciążenia w stronę tylnego uszka powoduje złagodnienie pracy przynęty. Duże znaczenie dla stabilności pracy woblera i jego "trzymania się" wody ma wysokość umieszczenia obciążenia w korpusie. Obciążenie umieszcza się najczęściej w rowku, w którym znajduje się stelaż woblera, choć czasem, szczególnie w przynętach tonących, jest to zdecydowanie za mało. W takim przypadku, przed wklejeniem stelaża, nawierca się otwory przez nacięcie i w nich umieszcza się śrut ołowiany. Śrut ten powinien znaleźć się po wklejeniu stelaża tuż nad nim. Nawiercenie zbyt głębokich otworów, a co za tym idzie umieszczenie ołowiu zbyt blisko grzbietu woblera może spowodować utratę stabilności przynęty i jej wykładanie się na boki.

Kąt nacięcia rowka na ster ma decydujący wpływ na głębokość pracy przynęty. Kąt ten może wahać się od kilku do ok. 90 stopni w stosunku do podłużnej osi przynęty. Im kat ten większy, tym przynęta będzie pływać bliżej powierzchni. Najtrudniej wykonać przynętę głęboko nurkującą i do tego dobrze pracującą. Najczęściej nacinamy rowek na ster pod kątem 45 stopni, a w razie chęci zmiany głębokości pracy przynęty ster z poliwęglanu odpowiednio się dogina. Poliwęglan daje się bardzo łatwo kształtować po lekkim podgrzaniu - używam tu w warunkach domowo-warsztatowych zwykłej suszarki do włosów, a w "poligonie" zapalniczki. W woblerach tonących stery przeważnie umieszcza się pod kątem od 45 do 90 stopni, co czyni je agresywnymi w pracy, a głębokość ich zanurzenia reguluję długością opadania przynęty i prędkością jej prowadzenia.

Przesuwanie miejsca umieszczenia steru w przynęcie w stronę uszka środkowego ma wpływ na złagodzenie agresywności pracy przynęty.

Im ster jest dłuższy, tym trudniej o właściwą pracę przynęty, cechuję ją wtedy skłonność do wykładania się na boki. Wadę tą łatwo usunąć - nożyczki i pilnik sprawę załatwiają. Natomiast ster zbyt krótki za słabo "ożywia" przynętę. "Łódkowate" wygięcie steru ma także wpływ na pracę przynęty - ten sam wobler wyposażony w płaski i wygięty ster staje się w drugim wariancie bardziej agresywny. Stery wygięte nie mogą być zbyt długie, bo przynęta zacznie się wykładać na boki.

Przednie uszko zaczepowe powinno być umieszczone jak najniżej tzn. najbliżej płaszczyzny brzuszka woblera, lub wręcz poniżej niej. Również w trakcie wykonywania przynęt z uszkiem zaczepowym do żyłki wprowadzonym w ster tak kształtuje się stelaż, aby uszko wypadało zawsze poniżej płaszczyzny brzuszka."
_________________
pzdr
Krętacz drobiu
CATFISCHDOG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 27, 2009
Posty: 635

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Jelenia Góra
PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 10:11 pm    Temat postu: Re: Wobler boleniowy - szczegóły Odpowiedz z cytatem

jarekk napisał:
ziomek napisał:


PS . mam nadzieję, że z takiego wątku zadymy nie da się zrobic... wink:


Widzisz Ziomek, ja to kiedyś myslałem, że z pestki od czereśni nie da się zrobić woblera ...a potem zobaczyłem i sam na takie łowiłem - lipienie w czasach jak był ich dostatek wink: lol Wniosek: niemożliwe staje się czasem możliwe, a nawet niesie dobry skutek wykrzyknik :roll:


urealniam!
ad P.S. 2 możemy się założyć wink: lol
Jarek więcej nie dostaniesz nawet pół pestki (nawet słonecznika) lol
_________________
Wafelkowa parafraza Kazika:
"Znowu dziś widzę zachód słońca
Znowu udało się doczekać końca
Mniej szczęścia mieli, ilu ich było
Wielu, nawet ich nie liczyłem"
CATFISCHDOG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 27, 2009
Posty: 635

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Jelenia Góra
PostWysłany: Sro Mar 03, 2010 10:17 pm    Temat postu: Re: Wobler boleniowy - szczegóły Odpowiedz z cytatem

the_animal napisał:
Ziomek weź w ogóle pilkery te co na morze były - tam jest ołów wszędzie lol i zadymiaj śmiało zly:

Kolega pomocnym być się starając i rozlegle o ołowiu pisząc nie wspomniał o kalibrze (znaczy o lufy średnicy)
wesoly
Tomek
_________________
Wafelkowa parafraza Kazika:
"Znowu dziś widzę zachód słońca
Znowu udało się doczekać końca
Mniej szczęścia mieli, ilu ich było
Wielu, nawet ich nie liczyłem"
baltasar
Operator wędziska
Operator wędziska


Dołšczył: Sep 08, 2006
Posty: 172

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Sochaczew
PostWysłany: Czw Mar 04, 2010 9:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MOJA SKARBNICA WIEDZY Długawy watek ale warto przerobić od "dechy do dechy". No i standardowo im więcej plastrów na paluchach tym lepiej.
Od siebie dodam, że z tym obciążeniem to przesunięte w stronę ogona i gdzieś tak na 2/3 wysokości korpusu, a ten z kolei dobrze by było żeby maił przekrój zbliżony do jajka, brzuszek lekko pękaty grzbiecik już szczuplejszy, choć to nie reguła.
ziomek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 25, 2006
Posty: 1546

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Tam gdzie Odra i Bóbr
PostWysłany: Czw Mar 11, 2010 9:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za zainteresowanie i pomoc. wesoly
Pozdrawiam
_________________
"Człowiek będzie zdobywał coraz więcej i więcej, aż przyjdzie dzień, kiedy świat rzeknie: "Nie mam już nic więcej do ofiarowania" "
Wyœwietl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.09 sekund :: Zapytania do SQL: 45