pogawedkiwedkarskie
Czy wiesz, że...
Szczupak dla przekroczenia wymiaru ochronnego potrzebuje - w zależności od akwenu - 4-6 lat.

Konto/logowanie
Members List Zarejstrowani
 Ostatni mirekt
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4469

Odwiedzający
 Goście 50
 Użytkownicy 0
 Wszyscy 50

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
mario_z: Ja również w niedziele śmigam na rybki, z łódeczka. Po pow ...(3203) Nov 01, @ 09:01:34

krzysztofCz: Dobrze, że jest "Przestań śledzić ten temat" :p: ...(2811) Nov 01, @ 08:16:56

Jotes: Ja też ręki nie czuję po wczorajszym. U mnie jesień jak każda ...(3203) Nov 01, @ 08:01:10

samara: [quote:268520c4cf="Les itr"]. Dla mnie, to chyba najsłabsza jesie ...(3203) Nov 01, @ 05:56:45

losos24: Widzę, że ignorowanie tematu ze strony zwolenników klubu, skutkuj ...(2811) Oct 31, @ 23:03:41

jjjan: [color=red:7f5482d524] Widzę, że ignorowanie tematu ze strony zwol ...(2811) Oct 31, @ 23:01:55

grzbiet: Dobrze, trzymam fason . W niedzielę uderzam ze spinem na ...(3203) Oct 31, @ 22:45:09

ixi: spas Ciekawe dlaczego zawsze prosisz o kontakty telefoniczn ...(2811) Oct 31, @ 22:20:20

ixi: Witam. Czy prezes Waszego klubu dotrzymał słowa? Niedługo o ...(2811) Oct 31, @ 20:56:44

TOMEKWRO: "Ty jesteś ten Tomek -Wałcz- Wrocław? " To akurat tajemnicą nie ...(2811) Oct 31, @ 17:38:49

Artykuły komentowali
mario_z w ''Mój Tata jest wędkarzem'': Szczupak w galarecie 69 zeta, ŁEHEHEHEHEHEHEHEEEEEE< br> Dobre.
jjjan w ''Mój Tata jest wędkarzem'': Znam jednego takiego i dlatego Zosię rozumiem :)
wlodek w ''Mój Tata jest wędkarzem'': Niedobre dziecko! (-:
artur w ''Mój Tata jest wędkarzem'': No tak. Uważać co się robi przy dzieciach ;) ;) ;) ;) ;). Na wszelki wypadek...
owik w ''Angielska metoda odległościowa.'': Bardzo fajnie opisane, czyta się szybko i przyjemnie. Sama esencja, krótko i...
Jotes w ''Angielska metoda odległościowa.'': Powyżej opisałem swój sposób montażu zestawu na głęboką wodę i intensywne, a...
kamase w ''Angielska metoda odległościowa.'': W tym roku dopiero zacząłem przygodę z odległościówką. Szkoda, że tak późno ...
Zamki w ''Angielska metoda odległościowa.'': Znalazłem wczoraj staw. Dosyć spory bo koło pół hektara nieźle zarybiony ka...
Jotes w ''Angielska metoda odległościowa.'': Teraz to już z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto było nieco zmieni...
Jotes w ''Angielska metoda odległościowa.'': Dzięki Waldku. Serdecznie pozdrawiam i taaakiej ryby życzę...tej z wąsami. ...

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Ryby w Bałtyku silnie skażone!
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Ryby w Bałtyku silnie skażone!
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
czesiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Kraj: Polska
Miejscowość: Byczyna
PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 7:28 pm    Temat postu: Ryby w Bałtyku silnie skażone! Odpowiedz z cytatem

Tutaj jest link to artykułu http://info.onet.pl/1043384,11,item.html

Scyzoryk w kieszeni sam mi się otwiera Evil or Very Mad
Nastawiacz podpórek

Miejscowość: Dziwnów
PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polska produkuje wielka ilosc zanieczyszczen, ktore negatywnie wplywaja na ekosystem Morza Baltyckiego.
Niestety jesli sami ludzie odpowiedzialni za to nie zareaguja, bedzie za pozno.
Szkodza innym, kasa, zysk, komercja. To nimi kieruje, nie da sie ukryc.
Jakby chociaz zainwestowali w filtry, oczyszczalnie itd, wtedy mogliby jakos zmniejszyc w znacznym stopniu zanieczyszczenie nie tylko wod, ale takze innych ekosystemow.

Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Gdańsk
PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja konsumuje praktycznie wszystkie ryby z Morza Bałtyckiego [Dorsz, śledzie, łososie, czasem flądra, okonie, leszcze] i jak widzicie żyje, a nawet mam się bardzo dobrze Smile
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przynajmniej do smażenia dorszy nie trzeba będzie używać oleju.....toć to więcej mazutu ma w sobie niż mięsa!!!
pozd.
czesiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 10:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ktoś mi powie, co z karami dla winnych tych zanieczyszczeń? Evil or Very Mad
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Nowa Dęba
PostWysłany: Sro Sty 26, 2005 12:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czesiu napisał:
A czy ktoś mi powie, co z karami dla winnych tych zanieczyszczeń? Evil or Very Mad

Czesiu , a czy w Polsce są kary.Z tego co nieraz słyszałem lub czytałem to takie działanie nie wyrządza dużej szkody ludziom (nie wiem jak to się piszę po ,,prawnikowemu") i nie można podciągnać pod żaden paragraf by rozpocząć śledztwo , które pewnie i tak by nic nie dało. Co z tego , że ekolodzy i wędkarze widzą problem , w rządzie pewnie nawet nie wiedzą jak wygląda prawdziwy wędkarz.
Kierownik steru

Miejscowość: Chełm
PostWysłany: Sro Sty 26, 2005 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewnie ci debile co spowodowali to całe zanieczyszczenie Bałtyku sądzą że jak już jemy łososie ze związkami rakotwórczymi i pojawiają się(chociaż nie u nas) jajka kurze z takimi związkami to jeszcze troche w konserwach nam nie zaszkodzi Confused Byłoby śmieszne gdyby moje durne założenie się sprawdziło Shocked Exclamation
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Dziwnów/Sligo Town
PostWysłany: Czw Sty 27, 2005 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesiu nie siej paniki Smile Owszem ryby sa skażone, ale głównie alarmuja lobbysci powiązani mniej lub bardziej z interesami firm duński, szwedzkich i norweskich, a dziwnym trafem to głównie ryby z rejonu tamtych państw zawierają spore ilości dioksyn itp Wink Polskie też nie sa najczystsze Smile w Zatoce Gdańskiej niedługo klisze bedzie można wywoływać, ale nie siejmy paniki bo o to właśnie chodzi tym, którzy maja w tej sytuacji lepsze obroty na rynku itp. Nie sugeruj sie tytułami przed nazwiskami autorów takich artykułów. Chyle czoła dla ludzi nauki lecz jedna jaskółka wiosny nie czyni, a nasze rybki nie odbiegają od innych. Np weź łososia norweskiego, zrób filet i umieść w misce z wodą. Po pewnym czasie filet dziwnym trafem sie odbrawi. Nasze łososie i trocie może i nie mają pieknej barwy, ale jej przynajmniej nie tracą. karoteny i inne bawniki, pasze wzbogacane najróżniejszymi ulepszaczami ... taka jest prawda o super łososiach. Inne rybki podobnie. Śledz norweski, twardawy i gumowaty. Ja preferuje polskie delikatne. Może i nie są takie tłuste i gruge ale nie o wygląd przeciez chodzi. Nie siejmy paniki. Interes mają w tym ukryci w cieniu. Pozdrawiam Smile Tom
Nastawiacz podpórek

PostWysłany: Czw Sty 27, 2005 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... po tkaich testach przestajemy kupowac rybki z rodzimych terenow, a kupujemy inne, ktore sa z rejonu, ktory nie zostal ujety w tescie choc byly do niego wykozystywane.
Hmm.. faktycznie, panika gwarantowana ;]
Ale kieszen sasiadow sie zapelnia.
Nie dam sie i nadal bede jadl kochane rybki z Baltyku ;]

Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Pią Sty 28, 2005 7:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam polski żołądek i jak zjem coś zagranicznego to mi zaraz zaszkodzi. Poważnie!! Co dopiero jak wypiję!!
jacek_dsw
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Sosnowiec
PostWysłany: Pią Sty 28, 2005 7:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarpo napisał:
Ja mam polski żołądek i jak zjem coś zagranicznego to mi zaraz zaszkodzi. Poważnie!! Co dopiero jak wypiję!!

Mnie też smakują tylko polskie banany Wink A co do picia to żołądek nieprzyjmuje mi wcale a wcale "napoi" kolorowych Rolling Eyes
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pią Sty 28, 2005 7:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacek_dsw napisał:
Jarpo napisał:

Mnie też smakują tylko polskie banany Wink A co do picia to żołądek nieprzyjmuje mi wcale a wcale "napoi" kolorowych Rolling Eyes

Polskie banany są najlepsze!!!! Zgadzam się z tym i nawet nie ma co dalej o tym rozmawiać. Co do kolorowych napoi to zgadzam się w całej rozciągłości (raczej leistości) tematu.
Kiedyś na winobraniu we Francji degustowaliśmy różne destylaty, ale do takiego niebieskiego i zielonego nie dałem się namówić Do niebieskiego w Polsce też mnie nie namówicie. Niektórzy mówią, że jak się przez chleb przepuści to już nie jest niebieskie, ale ja wiem swoje. Mimo ze białe to i tak niebieskie.
Tak na poważnie to jest coś takiego jak przystosowanie organizmu do warunków w jakich przyszło mu żyć, a wiec i do pokarmu występującego w danym rejonie.
Weźmy takiego Francuza przez cały dzień żłopał wino i był trzeźwy. Przy tym tempie my wytrzymalibyśmy tylko do obiadu, ale jak wieczorem wypił flaszkę (we trzech) to był nieprzytomny do południa następnego dnia. Organizm przystosowuje się bardzo długo i taka raptowna zmiana nie wychodzi mu nigdy na dobre. No ale jak ktoś jest Europejczykiem a Polakiem już nie to na pewno zaszkodzą mu ziemniaki.
Robert
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Kraj: Francja
Miejscowość: Selestat
PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarpo!!!Nie bedziemy brac Francuza!!! Laughing wino co i owszem zlopie ale i od innych trunkow nie stroni,naturalnie z"umiarem" Laughing Ale nie o kuchni fancuskiej mowa.Bardzo dobrze sie sklada ze posrod nas sa tacy jak Tom_Roy ktory potrafi spojrzec z dystansem na zagadnienie!!!Przedstawiane bardzo czesto jako katastrofy ekologiczne w "Pays de l'Est"sa czesto swiadoma nagonka na uszczuplenie polskich i nie tylko interesow panstwowych.Dosc zywiolowe niekiedy informacje na takie tematy zostawiam by "odpoczely"i zwracam sie do tygodnika "Wprost" gdzie nie jednokrotnie znajduje odpowiedzi na wiele niejasnych kwesti.Dobrze ze temat ma swoje miejsce na forum PW,kiedy dzieje sie cos o czym trzeba mowic.
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 7:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robert67 dzięki za te słowa. Po polskich obozach koncentracyjnych baczniej należy zwracać uwagę, co i jak pisze o nas zachodnia prasa i jej bratnie redakcje w Polsce.
cousin_roy
Gliździarz kopacz
Gliździarz kopacz

PostWysłany: Pon Mar 28, 2005 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta wogóle to mnie ciekawi gdzie teraz ryby NIE sa skażone?? bo chyba to niemożliwe, przeciez ryby w Polsce najprawdopodobniej maja jedno z mniejszych skażeń.
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 28, 2005 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzecz nie leży w potencjalnym skażeniu rybiego mięsa. Bo to można stwierdzić pod każdą szerokością geograficzną. Skoro nieskazitelna biel arktycznego śniegu zbrużdżona jest tablicą Mendelejewa, czegóż czepiać się pożółkłego białka? Rzecz leży w tym, jaką w naszych umysłach sodówę robią media. I ja się tej sodówie nie dam Smile Będę żarł skażone, byle polskie. I na jajca też sobie stempla przybić nie dam Exclamation Choćby i kraszanki Exclamation Very Happy
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Pon Mar 28, 2005 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie... wierzymy w to co nam wygodne... to jak z wołowiną. Wystarczyło że podpadł 0,001% mięsa a nikt go jeść nie chce. Na papierosach 30% paczki to ostrzeżenie o raku czy innych chorobach a sprzedaż papierosów rośnie z roku na rok. Rolling Eyes
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Pon Mar 28, 2005 11:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dokładnie... wierzymy w to co nam wygodne...

Powiem więcej, wierzymy bezkrytycznie jakimś zaprzedanym fagasom, którzy realizują programową linię medialną. Wierzymy jednej stronie nie mając dostępu do źródeł.
Oto jest siła przekazu.
Nie rozpisuję się, bo mogę niecenzuralne słowa puścić.
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Pon Mar 28, 2005 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adalin napisał:
Nie rozpisuję się, bo mogę niecenzuralne słowa puścić.

Powinny być automatycznie blokowane, ale nie sprawdzaj czy to działa Wink
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 8:33 am    Temat postu: Bałtyk nie jest czystym morzem Odpowiedz z cytatem

Bałtyk jest dość brudny, ale nie wierzę, że mnie pokręci po zjedzeniu kilku rybek. Po kilku latach napychania się- zgoda. Jak we wszystkim trzeba zachować umiar. No a dziennikarze już nie piszą, że coś, gdzieś jest normalne, bo kto to przeczyta. Nieszkodliwa ryba z Bałtyku to nie temat. Tematem jest ziejący ogniem i trujący dorsz wielkości słonia atakujący rodziny z dziećmi (koniecznie z dziećmi, bo to lepiej brzmi!).
Maniek_N
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Rędziny
PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Troszke odbiegne od tematu ale chciałbym zapytać czy wiecie coś o pladze tasiemca w Zalewie Sulejowskim ? Ponoć tragedia co się tam dzieje, a zjeść rybe z tej wody graniczy z dłuższą przyjaźnią z uzbrojonym kolegą Shocked
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 9:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maniek_N napisał:
Troszke odbiegne od tematu ale chciałbym zapytać czy wiecie coś o pladze tasiemca w Zalewie Sulejowskim ? Ponoć tragedia co się tam dzieje, a zjeść rybe z tej wody graniczy z dłuższą przyjaźnią z uzbrojonym kolegą Shocked

Pierwszy raz słyszę aby ludzki tasiemiec rozwijał się i pasożytował w ciele ryby.
Na mój gust to - "niejednemu psu burek" i pomylił Ci się tasiemiec rybi z tasiemcem ludzkim Smile Tasiemiec ten jest znany z pasożytowania głównie na leszczach ale przed konsumpcją pozbywa się go razem z wnętrznościami, więc o zarażeniu mowy być nie może.
Maniek_N
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 9:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możliwe że pomyliłem tych dwóch "kolegów", ale pytając niedawno o tą samą sprawe znajomego-biologa, stwierdził że tasiemiec w mięsie rybim może być bardzo niebezpieczny ze względu, że znajduje się w jakiś włóknach mięśniowych czy jakiś innych (już nie pamiętam dokładnie).

Jak myślisz Docio, moge mu z czystym sumieniem powiedzieć że też mu się wszystko pomyliło ?
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 9:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Docio napisał:
Tasiemiec ten jest znany z pasożytowania głównie na leszczach ale przed konsumpcją pozbywa się go razem z wnętrznościami, więc o zarażeniu mowy być nie może.

Czy aby napewno? Docio czy wiesz w jaki sposób można się zarazić tasiemcem wieprzowym? To tym rybim można się zarazić w ten sam sposób. Kiedyś oglądałem program przyrodniczo - dokumętalny o pasozytach i tam był pokazyany problem jednego wędkarza który włąsnie zjadł rybę, która była zarazona takim paskudztwem...Potem żona wyciągało mu to z d*** ble, ble, ble!
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...Larwy tasiemca uzbrojonego sa poza tym miedzy wloknami miesniowymi ryby wiec nawet jak ja wypatroszy to mu to nic nie da! Larwy!!! Bo ten Pan chyba nie mysli, ze w rybie rozwija sie normalny tasiemiec. (ryba jest zywicielem posrednim)....

właśnie taki oto mail otrzymałem od znajomego, i co myslisz o tym Docio ?

Miejscowość: Bytom Górniki
PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gatunki tasiemców najczęściej pasożytujących w organizmie człowieka
- tasiemiec nieuzbrojony
- tasiemiec uzbrojony - wywołujący wągrzycę
- tasiemiec bąblowcowi - wywołujący bąblowicę
- tasiemiec bruzdrogłowiec szeroki

Środowisko rozwoju tasiemców
Najczęściej żywicielem pośrednim tasiemca są przewody pokarmowe i tkanki zwierząt hodowlanych – krów, świń, psów, a nawet ryb. Człowiek może być żywicielem ostatecznym albo żywicielem pośrednim tasiemca.

Zwierzęta – żywiciele pośredni tasiemca:
– bydło – tasiemiec nieuzbrojony
- trzoda chlewna – tasiemiec uzbrojony
- psy, lisy – tasiemiec bąblowcowy
- ryby – bruzdogłowiec szeroki

To tylko malutki wycinek tego co znalazłem w necie na ten temat. Jak więc widać ryby mogą być żywicielami pośrednimi i musimy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa zarażenia.

Radzę wszystkim aby sobie przeczytali całość pod poniższym linkiem
Bardzo ciekawa lektura!!

KLIK-Portal Farmaceutyczny
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maniek_N z całym szacunkiem ale nie lubię pisać dwa razy tego samego. Nie mam zamiaru na Pw robić za głupka-wesołka, jeśli mi nie wierzysz to trzeba było sprawdzić archiwum PW i wypowiedź zawodowego ichtiologa. Link dla ułatwienie podaję KLIK

Czesiu a z Tobą to już mi się nie chce w ogóle gadać. Mam dość Twojej arogancji.
Maniek_N
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Docio, no bez przesady, nie było moim zamiarem [ocenzurowano]... Cie tym postem (ja się teraz czuje [ocenzurowano].. Confused ), po prostu chce być pewnym i nie napisałem --Napisz mi to samo jeszcze raz--, tylko zapytałem --Co o tym sądzisz--
A pozatym z tym głupkiem wesołkiem to troche przesadziłeś....
Widać że czasem nie warto drążyć tematu
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolff dzięki za link. Teraz już wiem, że jeden z tasiemców ludzkich rozwija się w ciele ryb. Na szczęście suchi nie jest u nas popularne Smile a człowiek cały czas się uczy.
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maniek_N napisał:
Docio, no bez przesady, nie było moim zamiarem [ocenzurowano]... Cie tym postem (ja się teraz czuje [ocenzurowano].. Confused ), po prostu chce być pewnym i nie napisałem --Napisz mi to samo jeszcze raz--, tylko zapytałem --Co o tym sądzisz--
A pozatym z tym głupkiem wesołkiem to troche przesadziłeś....
Widać że czasem nie warto drążyć tematu

Nie wkurzyłeś mnie postem , bo i dlaczego? Niestety nie mam podstaw aby komukolwiek udowadniać, że się myli a do tego zaczął wątek dążyć. Nie mam takiego prawa bo każdy ma prawo do swojej opinii.
Nie wiedziałem o bruzdrogłowcu a teraz wiem a nawet jeśli bym nie wiedział to nikomu nie będę mówił, że mu się coś pomyliło. Może powinieneś lepiej dobierać słowa aby wyraźnie oddawały to co myślisz.
Drążenie tematu jest zawsze dobre bo człowiek się uczy i jest to niepodważalna prawda.

Co do Twojego pierwotnego pytania to może podaj źródło tej informacji. Jeśli "tylko słyszałeś" o tasiemcu to i ja zakładam, że chodzi wyłącznie o znany fakt zarażenia tamtejszych leszczy tasiemcem z rodziny liguloza, który nie ma nic wspólnego z tasiemcem ludzkim.
Maniek_N
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK, Smile

Arrow Kto odpowie co się stało z leszczami na sulejowie?

Reguralnie jeździłem na leszcze na zalew sulejowski przeważnie w okolicę Zarzęcina i reguralnie łapałem po 10 dużych leszczy(ok.45 cm)od 4 lat efekty tego łowiska są mizerne,sporadyczne brania.Może był jakiś odłów tego gatunku?Może ktoś coś wie na ten temat?Proszę o informacje.

Arrow Z tego co widzę pływając łódką to leszcza jest dużo, tylko pływają tuż pod powierzchnią. Jak łajba znajdzie się blisko nich to aż woda się "gotuje". Jest w zalewie plaga tasiemca, więc nie masz czego żałować....

Odpowiedzi udzielił niejaki "Szczupak", który jak mniemam, powiązany jest z piotrkowskim PZW i jest częstym gościem na zalewie.
Najprawdopodobniej, jak wspomniałeś, tasiemiec dotyczy przede wszystkim sporej populacji leszcza.
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapomniałem dodać, że info pochodzi z zakładki -Wędkarstwo- portalu Onet.
Wyciągnięte zdania są z komentarzy znajdujących się pod opisanym Zalewem, niejako najlepszym sandaczowym łowiskiem w Polsce
Pogawędkowy twardziel

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 12:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maniek_N no to wskazuje na informację znaną od kilku lat. Tu chodzi o ligulozę, która dla człowieka może być niebezpieczna jedynie po bezpośrednim spożyciu. Jednak kto je na surowo wnętrzności ryb?

Liguloza- dług. 3-4 cm, ma 2 słabo widoczne bruzdy przyssawkowe na skoleksie, członowanie zewnętrzne widoczne tylko w przedniej części ciała, I żywiciel pośredni - oczlik lub inne widłonogi, II żywiciel - ryby, Żywiciel ostateczny - ptaki rybożerne (perkozy, nury, mewy).
pietruch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel

Miejscowość: Gdańsk
PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Docio ma racje. Po mimo wielu trzęsień ziemi nadal żyjemy w Europie i sushi nie wpieprzamy, jak każdy Polak wolimy smażone... A wątpie aby taki organizm przeżył w takiej temperaturze Confused . Aczkolwiek przepraszam za swoje lenistwo że pisze tutaj Smile. Kiedyś daaaawno temu łowiłem nad jez. Gardno no i płocie brały znakomicie. Tyle że wszystkie miały takie dziwne małe czarne kropeczki na sobie... Wiecie może co to jest Question . Question
silent-man
Czyściciel gumiaków
Czyściciel gumiaków

PostWysłany: Sro Sty 11, 2006 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Podejrzewam, że już nikt specjalnie nie zajrzy na ten akurat temat, ale jestem tu świeży i dopiero miałem okazję go przeczytać. Od razu powiem może, że studiuję ochronę środowiska na 3 roku i jako specjalność wybrałem hydrologię. Jako jeden z przedmiotów mam różnorodność biologiczną środowisk wodnych i zajmujemy się na zajęciach zagadnieniem, o którym mowa. Więc podparty wiedzą teroetyczną, jak i po części praktyczną, oświadczam, że występujący w ciele ryb karpiowatych tasiemiec rybi (Ligula intestinalis) zwany często rzemieńcem ("tasiemka" długości kilkunastu- kilkudziesięciu centymetrów o barwie lekko kremowej bez widocznego zewnętrznie członowania ciała), jest dla człowieka nieszkodliwy. Mógłby być niebezpieczny w przypadku bezpośredniego spożycia samej larwy... Chyba nie ma na tyle odważnych (a raczej głupich), którzy zjedliby coś takiego.
Natomiast inną sprawą jest występowanie w ciałach ryb larw bruzdogłowca szerokiego Diphyllobothrium latum (ten ma w swoim rozwoju dwóch żywicieli pośrednich: drobne skorupiaki wchodzące w skład zooplanktonu(często oczliki lub rozwielitki) oraz rybę). Jego larwy rzeczywiście występują w mięśniach lub wątrobie ryb i może dojść do zakażenia nim w przypadku zjedzenia niedogotowanego lub niedosmażonego mięsa. Gatunek ten powoduje u człowieka chorobę zwaną difylobotriozą, która może powodować chudnięcie, bóle brzucha i nudności, dorosły osobnik rozwijający się drogach pokarmowych człowieka możę osiągać nawet 20 metrów długości...[/i]
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

Skocz do: