Czy wiesz, że...
Kormorany często poluj± na ryby zbiorowo, zapędzaj±c je najpierw na płycizny i tam atakuj±c.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 588
 Zalogowani 0
 Wszyscy 588

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(448400) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dż±sik nie wie co emeryci lubi± najbardziej (i mog± ...(448400) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(448400) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(448400) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(448400) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(448400) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(448400) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(448400) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(448400) Apr 03, @ 10:34:12

krzysztofCz: Gratulacje Lecku. U mnie na morzu albo wieje... albo nie bior± : ...(59722) Apr 03, @ 09:01:48


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2269
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2046
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2161
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2296
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2128
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2185
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2092
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2137
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2497
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2322
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - traper
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
traper
Idż do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Thunder
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 29, 2004
Posty: 483

Kraj: Polska
Miejscowość: nysa
PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 2:46 pm    Temat postu: traper Odpowiedz z cytatem

kto nie kupił kiedy zanęty, przynęty, dodatku, aromatu czy atraktora Trapera. Co polecacie tej firmy, a co raczej nie?

Ja osobii¶cie polecam płynn± melassę i zanętę leszcz. Sekret zółty też jest dobry. Nie polecamraczej pęczaku, jest jakby rozgotowany.
_________________
Pozdrawiam
thunder
Szczupi
Kierownik steru
Kierownik steru


Dołączył: May 06, 2003
Posty: 85

Kraj: Polska
Miejscowość: Chełm
PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nawet dobre s± zanęty tej firmy.Polecam szczególnie zanęte Leszcz oraz na rzekę.Sam jednak używam czę¶ciej zanęty miejskiej firmy Wiking która jest tańsza a efekty s± dużo lepsze. wesoly wykrzyknik
_________________
Lepszy rydz niż nic !!
pw1989
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: Jan 26, 2005
Posty: 36

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam zanete trapera "Kara¶ Lin".Po wrzuceniu do wody prawie sie gotowalo usmiech !
P.s
Ile kosztuje melasa tej firmy bo nigdy nie widzialem jej w sklepie??
Pozdro
ginel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 29, 2004
Posty: 815

Kraj: Polska
Miejscowość: PL
PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma to jak własnoręcznie dobrana zanęta wesoly Polecam każdemu - kombinowanie z produktami ze sklepu.
_________________
Ginel
linisko
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 19, 2002
Posty: 279

Kraj: Polska
Miejscowość: Zamo¶ć
PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z trpapera to polecałbym tylko złot± serję, no i oczywi¶cie różne suche dodatki zanętowe.
Tomcioo
Zarzucacz kwalifikowany
Zarzucacz kwalifikowany


Dołączył: Jan 02, 2005
Posty: 163

Kraj: Polska
PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam mogę polecić zanęte na Płoć! Branie za braniem:)
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 4:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tej firmie mogę powiedzieć tylko tyle, że literę a w swej nazwie powinni zamienić na lietrę y....koniec kropka... :evil: :evil: :evil:
bedmar58
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 20, 2004
Posty: 541

Kraj: Polska
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 5:02 pm    Temat postu: zanenta trapera Odpowiedz z cytatem

ta zanenta nie jest najlepsza ale sprawdziła mi się kara¶ -lin [zielona]
na wiosnę do czerwca.
sandalista
Łowca Pstr±ga Potokowego i Okonia


Dołączył: May 25, 2003
Posty: 1001

Kraj: Polska
Miejscowość: Sierakowice
PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 6:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pw1989 napisał:
Polecam zanete trapera "Kara¶ Lin".Po wrzuceniu do wody prawie sie gotowalo usmiech !

Popieram - mi też kapitalnie sprawdza się "kara¶ lin" - praktycznie na wszystkie ryby.
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja przygoda z zanętami Trapera zaczęła się tak gdzie¶ w 1998 r. Testowałem różne zanety tej firmy i poza leszczow± efekt był mizerny. Do pasji szewskiej doprowadził mnie natomiast wypad, po którym (nawilżenie, odstanie, dowilżenie, przetarcie itd. wszystko było :evil: ) kule zanętowe (zaneta płociowa) zaczęły swobodnie unosić się na wodzie. Bł±d w sztuce... g...prawda :evil: Po tym przypadku sprawdziłem jeszcze raz t± zanętę i to samo. Więc z Traperem dałem sobie spokój na długo. Ale potem Traper zacz±ł rozszerzać swoj± ofertę, a necie co jaki¶ czas kto¶ pisał, że uzywa tej zanęty, więc zacz±łem się zastanawiać, czy nie spróbować ponownie (ja jak się sparzę to dłuuuugo mnie nie można namówić). No więc tak się zastanawiałem...., aż tu na forum WCWI kolega Diesel napisał post, że użył zanety Trapera i kule mu wypłynęły. Oczywi¶cie zaczęło się "dochodzenie" dlaczego, co i jak zrobił Ľle, a nawet pewien wszystkowiedz±cy użytkownik dał mnie (opisałem swoje do¶wiadczenia) i Dieslowi kupę rad pt. jacy to my ciency jeste¶my i co trzeba robić z zanęt± :evil: W życiu tylu rzeczy się nie dowiedziałem i my¶lałem, że zanętę nawilża się glami±ć j± w ustach wink: Oprócz mnie jeszcze jeden użytkownik opisał, że miał taki sam przypadek. No więc po tym tek¶cie postanowiłem z jednej strony z czystej ciekawo¶ci, a z drugiej strony chciałem połowić troszke płotki na żywczyka, kupić płociow± zanętę Trapera. Kupiłem i....to samo kule wypłynęły :evil: Po tych do¶wiadczeniach Traper w sektorze zanętowym jest dla mnie skończony.
Je¶li chodzi o konfekcję wędkarsk± to nie wiem, gdyż po prostu nie uzywam wesoly oczywi¶cie tej made in Traper ...
A je¶li natomiast chodzi o przynęty, atraktory i inne tego typu, to po pierwsze wolę albo Marcela, albo Kremkusa, a poza tym nie lubię wyrzucać kasy w błoto, bo np. kukurydza Trapera to w Wa-wie ponad 6 zł, a w spozywczaku 2,5 zł i to znacznie lepsza jako¶ciowo. O atraktorach typu kolendra, czosnek, wanilia to już nawet wspominać nie będę. Kupuję tylko scopex i na tym kończy się mój kontakt z Traperem.
Wojtass
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 03, 2003
Posty: 389

Kraj: Polska
Miejscowość: ŁódĽ
PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 11:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¶li chodzi o zanęte trapera lin-kara¶, to w moich łowiskach sie nie sprawdziła. Polecam natomiast atraktor big fish (dla mnie rewelacja), ryby ci±gn± jak pszczoly do miodu! 8)
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 7:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dajcie spokój z Traperem. Raz w życiu łowiłem na Trapera i wystarczy.
pietruch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 08, 2004
Posty: 1317

Kraj: Polska
Miejscowość: Gdańsk
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A moje bazowanie na atraktorach i zanętach takich firm jak traper, kremkus etc. skończyło się wtedy gdy zobaczyłem [i pow±chałem] zanęte Moselli. Firma typowo karpiowa, ale ma zanęty na leszcza, jeziorow± [pod lina typowo podchodz±ca]. Fakt że cena jest odstraszaj±ca bo od 10 do 15 zł za kilogram, ale efekty o niebo lepsze od zwykłych. Co do dipów to też tam kupuje, 10 zł za słoiczek, który ci na dłuuuugo starcza, a jak pow±chasz truskawkowy to aż ci sie chce je¶ć wesoly.
Czez- kukurydza 6 zł powiadasz usmiech, kup w spożywczaku zwykł± lub nawet Bounduella i do tego aromat waniliowy do ciasta i masz więcej, taniej i lepiej usmiech.
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 10:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pietruch napisał:

Czez- kukurydza 6 zł powiadasz usmiech, kup w spożywczaku zwykł± lub nawet Bounduella i do tego aromat waniliowy do ciasta i masz więcej, taniej i lepiej usmiech.

Przecież wła¶nie powyżej napisałem to samo wesoly
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 10:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czez- kukurydza 6 zł powiadasz , kup w spożywczaku zwykł± lub nawet Bounduella i do tego aromat waniliowy do ciasta i masz więcej, taniej i lepiej .


A najlepiej kup parę kg suszonej kuki, namocz, zaparz, czy tam ugotuj, i dodaj do tego Aromixa (chyba się tak zwał :? - kosztował co¶ ok. 20 zł za pojemniczek), czy innego firmowego atraktora, nie szczędz±c go bynajmniej usmiech

Woda może się nie zagotuje od drobnicy, ale po kilku, kilkunastu godzinach powinna zacz±ć pobulgiwać wink:
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykład I
W Baranówku to było bodajże...

Gawędziłem sobie z Ja¶kiem (Janusz_pozn dla niewtajemniczonych wink: ) o zanętach. W pewnej chwili Ja¶ko rzucił retoryczne pytanie: Stary, co może być w zanętach za 10 zł? Daj spokój...

No wła¶nie. Może mi kto¶ odpowie? Zostawmy te 10 zł i spójrzmy na nętę za złociszy np. 7 za kilogram. 7 złotych to cena sklepowa. Jakie ł±czne bicie na takim towarze ma sklep i hurtownia? 50%? Zakładam, że tak. Zostaje więc 3,50 zł. Jest to cena producenta. Odliczmy od niej czysty zysk wytwórcy, jednostkowe koszty wytworzenia (bez surowców), zatrudnienia itp., itd... To, co zostanie, to koszt nabycia składników zanęty. Niech będzie tego 2 złote. :roll:

Ponawiam więc pytanie: Stary, co można kupić za dwa złote... :?: wink:

Oczywi¶cie, to powyższe to tylko moje gdybactwo, nie poparte żadnym rachunkiem ekonomicznym. Nie spodziewam się jednak, bym zbytnio odbiegał od prawdy.

Przykład II
Nad Odr± to było, wiosn±, na pewno usmiech

Siedzieli¶my z Kajkiem i gawędzili o tym i owym. Marcin był akurat na etapie komponowania własnych zanęt (zreszt± testowali¶my wtedy jednego z jego truskawkowych karpiowych killerów, w którego weszły klenie-chudzielce). Kajko, choć blagier nieziemski, to trzeba przyznać, że i ze względu na wykształcenie, i na uprawiany zawód, na rybach i spożywce zna się doskonale.

Jego wykład poparty przykładami z wizytowanych zakładów różnego rodzaju, d±żył w jednym kierunku: robi± nas w balona aż miło lol
Moj± rzeczn± glinę zidentyfikował jako zmieciony w wypalarni ceglany pył. Truskawkowy dodatek pewnego wicemistrza ¶wiata nazwał totaln± ¶ciem± - taki sam kupuje się np. do produkcji lodów, tylko w worach i o wiele taniej. W hiper zanęcie, któr± smakowicie żuł, wyczuł typowe dodatki smakowe, czyli zwykł± spożywcz± chemię oraz masę otr±b, wymieszanych z piachem. Ja co prawda tego nie czułem, ale ja mam pysk przeżarty nikotyn±. Cóż, tego wykładu opisać się nie da, ale raczej skłonny jestem wierzyć praktykowi, który potrafi zrobić 250 kg parówek ze 100 kg surowca, niż wytwornym etykietkom na opakowaniach zanęt.

Najlepiej byłoby komponować zanęty samemu, ale któż ma na to czas i chęci? Ja nie mam. Dlatego kupuję, co kupuję, ale nie wmawiam sobie, że jest to mieszanka mistrzów. Zreszt±, warto zastanowić się nad tym, czym nęc± sami mistrzowie, których zdjęcia widniej± na opakowaniach... wesoly
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Słusznie prawisz Adalinie, słusznie wesoly
Robi± nas w tr±bę, aż miło, a my z braku czasu, lenistwa i paru innych powodów wydajemy swoje ciężko zarobione pieni±dze, na to całe g...

Temat zanęt rozgryzał kiedy¶ Jarpo, być może i teraz wypowie się w tym temacie.
Ja dodam tylko, że w zeszłym roku zetkn±łem się z zanęt±, przy której Traper to towar lux-torpedo-super-extra wykrzyknik T± zanęt± była zanęta Profess z Torunia. Niektórzy w żartach twierdz±, że zanęty wędkarskie to zmiotki z podłogi w cukierni po zakończeniu pieczenia ciast, ale w przypadku Profess-a to nie był żart, lecz naj¶więtsza prawda. W ¶roku były m.in. paluszki słone (z kryształkami soli) w kilkucentymetrowych kawałkach, orzeszki ziemne w cało¶ci, mocno nie¶wieże, orzechy laskowe (vide ziemne), zeschnięte rodzynki, które ciężko mi było złamać w palcach, kawałki wafelków chyba Prince polo, bo był złoty rożek od opakowania (ale malutki kawałeczek), masa tartej bułki i otręb.
jacek_dsw
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Sep 02, 2002
Posty: 1286

Kraj: Polska
Miejscowość: Sosnowiec
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 12:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W Baranówku to było bodajże...


A mnie się wydaje że w Kalejtach :roll:

Wszystko zostało już napisane - Adalin ładnie to uj±ł i opisał, także nie ma co już chyba roztrz±sać tematu. Co¶ mi się zdaje (gdzie¶ słyszałem) ze w cenę zanęty, i tego typu artykułach, wliczony jest jeszcze transport co daje ok. 50% zanęty w cenie hurtowej. :?
Simson
Młodszy podbierakowy
Młodszy podbierakowy


Dołączył: Dec 18, 2004
Posty: 104

Kraj: Pl
Miejscowość: Staszów
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 12:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwa lata temu użyłem dwukrotnie zanęty w/w firmy i to były ostatnie dwa razy. Wczesn± wiosn± wędkowałem na feedera z koszykiem i gdybym wiedział to co wiem teraz to wzi±ł ze sob± na wodę tylko 1 kg albo nic . Niby jeziorowa zanęta a wyci±gałem z wody dokładnie tak± sam± ilo¶ć jak± wrzuciłem. I to się nazywa zanęta :?: . Teraz stosuję zanętę jakiej¶ tam nie znanej polskiej firmy pakowan± w czerwone worki po 1 kg i 2,5 kg a cena jest rewelacyjna. Przez przypadek wrzuciłem kulę zanętow± metr od brzegu. W ci±gu 10 min. zanęta rozłożyła się dywanem na dnie a nad ni± powstała jasna smuga stwierdziłem, że to jest to.
_________________
Na fali! Simson
wolff
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Aug 24, 2004
Posty: 1430

Kraj: Polska
Miejscowość: Bytom Górniki
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, to na mnie, producenci zanęt, napewno nie zarobi±. Po co mam kupować gotowe i przepłacać za produkty których składniki s± ogólno dostępne za niewielkie pieni±dze a większo¶ć z nich mam zawsze w kuchennej szafce. Przegl±daj±c domow± spiżarnię znajdę zawsze na tyle różnorodnych produktów że wymieszanie ich ze sob± daje mi zanętę która bije na głowę większo¶ć tych tzw. kupnych. Bywaj± jednak wyj±tki ale tylko w przypadku gdy jestem przez dłuższy czas daleko od domu i nie mam dostępu do kuchennej szafki. Wtedy zdarza mi się kupować zanętę w sklepie ale tylko tzw. bazę któr± uzupełniam atraktorami które wożę ze sob± lub kupuję na miejscu w najbliższym sklepie spożywczym i zielarskim. Stosuj±c zanęty własnej produkcji nie zauważyłem wyraĽnej różnicy w wynikach czasem wręcz byłem jedynym który cokolwiek złowił na naszych ¶l±skich chimerycznych wodach! Nie będę się wypowiadał na temat zanęt stosowanych w rzekach na różne uci±gi wody bo jestem w tym temacie zielony, jednak jeżeli chodzi o wody stoj±ce to własnoręcznie sporz±dzane zanęty nigdy mnie nie zawiodły!
_________________
Irek
------------------------------------------------
¦pieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodz±.
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czez napisał:

Temat zanęt rozgryzał kiedy¶ Jarpo, być może i teraz wypowie się w tym temacie.


Czarek wywołał mnie do tablicy wiec odpowiadam, co w temacie zanęt udało mi się ustalić.
Od dłuższego czasu z powodu braku czasu (he he) tematem się nie zajmowałem, ale jestem pewien, że w tym temacie nie zaszły żadne zmiany.
A wiec do rzeczy. Każdy wędkarz który już jaki¶ czas wędkuje ma mniejsze lub większe pojęcie o zanętach. Wie co mniej więcej w zanętach powinno być i jakie ryby lubi± poszczególne składniki i zapachy. Je¶li jest pocz±tkuj±cy może łatwo dowiedzieć się tego przeszukuj±cy przykładowo archiwalne zasoby różnych portali wędkarskich. Widnieje tam cała masa różnych przepisów i nie ma nic prostszego niż z nich skorzystać.

Co najbardziej zbulwersowało mnie odno¶nie zanęt i to niestety wszystkich producentów?
Otóż żaden z nich NIE PODAJE SKŁADU PRODUKTÓW, z jakich zanęty produkuje. Po moich publikacjach (bodajże na WCWI) odezwały się głosy wła¶cicieli hurtowni i sklepów wędkarskich, że gdyby producenci zamieszczali na opakowaniach, z czego dana zanętę wyprodukowali to wędkarze przestaliby je kupować, bo każdy by sobie je sam wyprodukował i firmy te musiałyby zbankrutować. Odpowiadam na to, że jest to TOTALNA BZDURA!. Mimo że nasze żony, matki, babcie czy kochanki znaj± receptury różnych smacznych ciast i ciasteczek i często je wypiekaj± przemysł cukierniczy raczej ma się dobrze. Dlaczego tak się dzieje ano, dlatego że współczesny człowiek stał się wygodnym. Procentowa ilo¶ć domowych wypieków w porównaniu z codziennie kupowanymi łakociami jest w skali kraju znikoma. Nasze domowe cukierniczki nie s± konkurentami dla wielkich molochów cukierniczych. Ten sam proces występuje również odno¶nie zanęt. To że ja wiem jak i z czego zanętę sporz±dzić wcale nie znaczy, że sam j± robię. Nie robię z prostych przyczyn. Nie mam na to czasu, nie chce mi się, a wymaga to jednak trochę zachodu i wbrew pozorom wyprodukowanie domowym sposobem dobrych zanęt wcale nie jest takie tanie. Producenci zanęt doskonale o tym wiedz± i wykorzystuj± sytuację. Jak długo będziemy wykorzystywać zanęty do przywabiania ryb w łowisko tak długo będzie miejsce dla wędkarzy samodzielnie wykonuj±cych zanęty jak i dla zanęt gotowych. Nie oznacza to jednak, że my jako wędkarze nie mamy żadnych praw i każdy może nas nabijać w przysłowiowa butelkę. MUSIMY DOPROWADZIC DO TEGO, ABY PRODUCENT ZANET MIAŁ OBOWIˇZEK POWIADAMIAC NAS, Z CZEGO I MNIEJ WIECEJ, W JAKICH PROPORCJACH ZANETA JEST SPORZˇDZONA. W przeciwnym razie zawsze będziemy OKRADANI czy to się komu¶ podoba czy nie. Czy wszystkie firmy oszukuj±? My¶lę ze nie i mam nadzieje, że to ci uczciwi pierwsi nawet bez administracyjnego nakazu zaczn± podawać skład zanęt.
Jeszcze jedno. Dlaczego niektóre tanie zanęty, mimo że logika wskazuje ze za t± cenę to naprawdę możemy mieć tylko zmiotki jednak na swój sposób s± skuteczne? Tajemnica tkwi w chemii. Je¶li do bele jakiej bazy doda się odpowiednio skomponowane syntetyczne, (bo bardzo tanie i niezwykle skuteczne) „dodatki” nawet w wręcz mikroskopijnych ilo¶ciach zanęta może być skuteczna!!!! Czy chipsy s± drogie? Tak w porównaniu do użytych do nich składników s± bardzo drogie. Czy s± smaczne? Wiele ludzi je kupuje a wiec chyba im smakuj±. Czy s± zdrowe? To niech już sobie każdy sam odpowie na to pytanie. Z zanętami jest podobna sprawa. Trochę ¶mieci i długa lista różnych E. Substancje zapachowe, wzmacniaj±ce smak i apetyt, barwniki itd. itp. Czy dla takich zanęt nie ma miejsca na rynku? Jest jednak musza spełniać jeden warunek. Nie będ± szkodliwe dla ¶rodowiska wodnego i dla samych ryb a może i ludzi spożywaj±cych te ryby. Czy s± szkodliwe? Ja nie wiem, ale nie mam też pewno¶ci, że nie s±. A więc jeszcze raz SKŁAD NA OPAKOWANIU i PRZESTRZEGANIE REŻIMÓW TECHNOLOGICZNYCH no i może jakie¶ NORMY JAKO¦CIOWE na zanęty by się przydały.
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Jarku wesoly
A teraz uprzedzaj±c ewentualne pytania dlaczego producenci zanęt nie podaj± ich składu :?: uprzejmie informuję, że.....nie maj± takiego obowi±zku wykrzyknik :evil:
Pamiętam jak dzi¶, że po tekstach Jarka jakie¶ dwa lata temu przewertowałem przepisy dotycz±ce szeroko rozumianej żywno¶ci dla ludzi i zwierz±t. Przepisy te s± tak skonstruowane, że pojęcia "przynęta" i "zanęta" w ogóle nie mog± być brane pod uwagę. Kupujesz batonik...masz skład, kupujesz karmę dla papug (żywno¶ć dla zwierz±t)...masz skład, a zanęty i przynęty...NIE. W przypadku przynęt np. kukurydzy "wędkarskiej" jest jeszcze jeden szwindel otóż podawana jest tam tylko jedna waga (czasami objęto¶ć), a nigdy nie ma podanej wagi netto, czyli tego ile faktycznie jest kuku w puszce wesoly Nie ma takiego wymogu....
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 2:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czez napisał:

A teraz uprzedzaj±c ewentualne pytania dlaczego producenci zanęt nie podaj± ich składu :?: uprzejmie informuję, że.....nie maj± takiego obowi±zku wykrzyknik :evil:


Nie ma odpowiedniego przepisu, ale to wcale nie znaczy, że już tak ma zostać! Wystarczy jaki¶ znajomy poseł… Wystarczy odpowiedni lobbing i sytuacja może się zmienić. W każdym razie wolno mi pomarzyć.
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 2:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak czytam i czytam, i cóż... mogę się tylko z Wami zgodzić wesoly Co tak naprawdę wcale nie jest ¶mieszne, niestety smutny

Przypomniała mi się za to jedna taka historyjka, jak mój szwagier przez cał± zimę zbierał resztki rożnych ciasteczek, wafelków tudzież innych makowców i placków z kruszonk±. Szwagier wyczytał, że leszcze lubi± słodkie, więc zbierał. Ponieważ okoliczn± rodzinę ma raczej tak± bardziej siedz±co-konsumuj±c± i pochrupuj±c± w rytm "Familiady", nie miał szwagier problemu z dostępem do okruszków i połamanych jeżyków. W ten sposób nazbierał sobie przez zimę całkiem pokaĽny worek tych slodko¶ci, które oczywi¶cie sukcesywnie suszył. W maju to było chyba, jak zrobił test. Pokruszył suszki, przetarł, pomielił, wymieszał i pojechał na ryby. Rozrobił to wszystko jak typow± zanętę i pacn±ł kule do wody. I teraz sam nie wiem, czy mu wierzyć, ale opowiadał, że dotychczas to było jego największe wędkarskie eldorado - bał się opłukać ręce z resztek zanęty wink:
Szwagier obecnie nie zbiera słodkich resztek. Udowodnił sobie, że to działa i już mu się nie chce. Tak jak mi i wielu innym. Kupuje zanętę w sklepie i narzeka. Jak ja i wielu innych lol
Simson
Młodszy podbierakowy
Młodszy podbierakowy


Dołączył: Dec 18, 2004
Posty: 104

Kraj: Pl
Miejscowość: Staszów
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 3:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tymi eksperymentami różnie bywa. Znalazłem kiedy¶ w szufladzie kuchennej paczkę lekko przeterminowanych orzeszków ziemnych (-Star co¶ tam...) z braku laku po zmieleniu ich na ciapkę w mikserze dodałem do najtańszej zanęty dostępnej w sklepie wędkarskim. Nie oczekiwałem zbyt wielu brań gdyż dwa dni wcze¶niej zeszła pokrywa lodowa na moim ulubionym 7-hektarowym jeziorku. To co się działo mógł bym z ręk± na sercu nazwać swoim eldoradem. Nie wyj±łem żadnej płoci na któr± się nastawiłem z feederem za to kilka razy wi±załem nowy przypon, który był systematycznie zrywany przez okazałe karpie. Na macie odhaczyłem 6-sztuk, żadne okazy ale liczyło się to, że znalazłem w końcu naturalny atraktor, który stosuję do dzisiejszego dnia :roll: .
_________________
Na fali! Simson
MORAN
Hodowca rosówek
Hodowca rosówek


Dołączył: Dec 14, 2004
Posty: 27

Kraj: Polska
Miejscowość: scyzoryk
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 4:26 pm    Temat postu: Zanęty Odpowiedz z cytatem

W latach 70 i 80-tych nie było dostępu do zanęt , więc zawierałem znajomo¶ci z piekarzami , cukiernikami itp, by kupować składniki do zanęt
takie byly realia, lecz teraz przy próbie sporz±dzenia własnego specyfiku,
koszty całej operacji( zakup, mielenie wyprażanie ) s± wyższe od zakupu gotowej mieszanki ze wszystkimi składnikami, a skuteczno¶ć w wodach o dużej presji pozostawiała wiele do życzenia, i choć w sezonie wydaje spor± kwotę łowi±c przede wszystkim na spławik to chemia w gotowych zanetach sprawia ,że s± bardziej konkurencyjne i praktyczniejsze.
skorupa
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jun 23, 2004
Posty: 364

Kraj: Polska
Miejscowość: Kłobuck
PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adalin napisał:
Zreszt±, warto zastanowić się nad tym, czym nęc± sami mistrzowie, których zdjęcia widniej± na opakowaniach... wesoly


Z pewnego Ľródła wiem ,że mistrzowie nęc± mieszankami które w polskich sklepach pojawi± sie za kilka lat ,albo wcale.
_________________
Albo rybki, albo pipki- jak powiedział Hamlet
http://www.wedkarstwo.czest.pl
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Sro Lut 02, 2005 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarpo napisał:
Czez napisał:

A teraz uprzedzaj±c ewentualne pytania dlaczego producenci zanęt nie podaj± ich składu :?: uprzejmie informuję, że.....nie maj± takiego obowi±zku wykrzyknik :evil:


Nie ma odpowiedniego przepisu, ale to wcale nie znaczy, że już tak ma zostać! Wystarczy jaki¶ znajomy poseł… Wystarczy odpowiedni lobbing i sytuacja może się zmienić. W każdym razie wolno mi pomarzyć.


Panowie pogodzili¶cie się z tym, że robi± nas w balona czy może kto¶ chce (może) zrobić co¶ w tym temacie.
Xion
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: Feb 04, 2005
Posty: 32

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 1:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem tu nowym użytkownikiem na forum co nie oznacza ze na łowieniu się nie znam i na zanętach :-)
Przeczytałem uważnie posty wszystkich użytkowników i s± tutaj może nie błędy ale chyba mylne oceny co do zanęt trapera . Tak więc pozwolę sobie o skomentowanie kilku postów .

Pan Czez ocenił zanętę trapera (płoć) jako beznadziejna bo po wyrobieniu zanęta pływała poczym opisał jak j± dorobił „(nawilżenie, odstanie, dowilżenie, przetarcie itd. wszystko było ) „ i z tego wywnioskowałem ze mógł zaistnieć 1 bł±d.
Każda zanęta produkowana fabrycznie składa się z wielu elementów które maja różne okre¶lone role spełniać po dorobieniu jej z wod±. Testuj±c zanęty trapera zauwarzyłem podobny efekt za 1 razem, ale nie tylko ta zanęta się tak zachowuje bo wiele innych marek ma podobna charakterystykę. Odpowiedzialne za takie zachowanie s± w zanęcie elementy które maja pracować i pieczywa ale nie, kto¶ morze zadać pytanie dlaczego wiele innych zanęt tak się nie zachowuje a składaj± się z tego samego;-) chodzi tu dokładnie o przygotowanie pieczyw i elementów pracuj±cych w zanęcie w traperze s± one inaczej wyprażone niż w innych zanętach a żeby to sprawdzić polecam wykonać mały test.
2 bułki wysuszone proszę zmielić ¶rednio poczym 1 bułkę zostawić a 2 wyprażyć póĽniej je dorobić tak jak zanętę t± sam± ilo¶ci± wody przetrzeć ulepić z nich kule i wrzucić do wody powinno być widać już ruznicę podczas lepienia i sama praca w wodzie.
Z do¶wiadczenia wiem ze elementy pieczywa prażone różnię chłon± wodę i jest to podzielone na kilka etapów
Dlatego różne zanęty różnie się dowilża w różnych odstępach czasu.
Ale jest to bardzo przydatny efekt np. podczas zawodów wędkarskich na niektórych łowiskach który nie jednokrotnie wykorzystywałem z dobrym efektem.
Z jednej tej samej mieszanki wykonywałem 3 różnie pracuj±ce zanęty nic nie zmieniaj±c jej składu, zanętę dziele na 3 czę¶ci 1 czę¶ć (około 30%) dowilżam w domu około 10-12 godzin przed rozpoczęciem zawodów 2 czę¶ć (około 30%) zanęty dowlirzam bezpo¶rednio przyjechaniu na łowisko jest to około 3 godziny przed wrzuceniem zanęty do wody trzecia ostatnia czę¶ć zanęty dowilżam około godziny przed zawodami i też to jest 15%.
Można by zapytać, co mi to daje a daje bardzo wiele. Pierwsza czę¶ć będzie najbardziej nasycona wod± i będ± w niej pracowały tylko elementy takie jak słonecznik konopie itp. Ta czę¶ć zanęty pracuje najdłużej i najwolniej . w 2 czę¶ci zanęty do słonecznika doł±cza się jeszcze nie dokońca nasycone pieczywa ale ona rozmyje się dużo szybciej niż 1 czę¶ć 3 czę¶ć zanęty zaczyna pracować zaraz po samym wrzuceniu do wody. Dzięki temu będziemy mieli pewno¶ć ze zanęta ci±gle jest w łowisku i w znacznym stopniu eliminujemy robienie hałasu podczas donęcania.

Tak więc panie Czez zalecam dowilżanie wstępne zanęty trapera minimum 3 godziny przed rozpoczęciem łowienia lub w domu przed wyjazdem na ryby powinno to wyeliminować efekt pływania kul.


Pan Simson miał problem z zanęta do łowienia na Feddera.
Zanęty typowe a Zanęty do koszyczków różni± się nie tylko zapachem i smakiem ale i innymi elementami
Np. dodawane s± dodatki polepszaj±ce spoiwo¶ć i wytrzymało¶ć gdyż ta zanęta po włożeniu do koszyczka nie może się rozpadać by podczas momentu wyrzucania się nie rozleciała.
Takie zanęty s± bardziej wrażliwe na efekty przewilrzenia, a wydaje mi się ze taki efekt zaistniał u pana
Można to wyeliminować w bardzo prosty sposób. Podczas dowilżania zanęty odsypujemy mała czę¶ć i pozostawiamy ja such± resztę dorabiamy jeżeli przewilrzymy to dodajemy suchej i wszystko będzie ok.


Pan Jarpo poruszył temat podawania składników przez producentów.
Ja my¶lę ze niepodawanie składu zanęty jest do¶ć dobrym zabiegiem bo dzięki temu mamy pewna różnorodno¶ć i w czym wybierać a jak by został opublikowany skład to wszystkie firmy by pewnie zjechały go z najlepszych mieszanek i w efekcie w sklepach by¶my mieli kopię zanęt sensansa czy milo, a te firmy do¶ć szczelnie chroni± swoje tajemnice bo musiały one sobie je wypracowywać latami.


Widziałem ze zostawał też poruszany temat robienia zanęt własnoręcznie i ich skuteczno¶ci.
Nie powiem jest to do¶ć dobry pomysł ale do wędkowania inwidualnego lecz nie na zawody,
Bo w warunkach domowych pewnych efektów po prostu się nie da uzyskać np. różne prażenia
Czy pozyskać pewnych elementów takich jak maczki kostne zmodyfikowane ptasie odchody różnego typu mieszanki owocowe czy orzechowe lub melasa itd..

A czemu padały od was głosy ze traper jest beznadziejny i mało skuteczny to wszystko zależy od tego jak przygotowali¶cie mieszanki i czy czym¶ je wzbogacali¶cie jak dobrali¶cie kolorystykę zanęty czy też od presji wędkarskiej na danym łowisku bo jeżeli jest ona duża to faktycznie może się okazać nie skuteczny ale nie z powodu ze jest ona kiepskiej jako¶ci tylko że jest powszechnie sypana do wody i na rybach nie robi ta zanęta większego wrażenia to tak jak dla nas porównanie ziemniaków do truskawek .

Co do zanet firmy traper przyznam się ze wielokrotnie urzywam zanety karpiowej 2,5kg jako bazy na kanały (bo jest słodka i ma optymalny skład)lecz ta zaneta zdaje dopiero efekt je¶li sie j± odpowiednio wzbogaci innymi dodatkami.

Kto¶ napisał ze wielu zawodników używa zanęt mało dostępnych.
To fakt sam nawet tak robię stosuj±c zanęty firm milo trabucco czy np. zanęty z serii sensas 2000,3000,515,z90,czy mein futer kremkusa ale produkowanego przez sensasa.
Zawodnicy nie stosuj± tego zabiegu dlatego ze te zanęty s± jakie¶ super ale dlatego ze s± one mało popularne i można tu wykorzystać efekt zaciekawienia ryb.

To chyba już wszystko mam nadzieje ze mnie nie zlinczujecie za moje wypowiedzi i nie pomy¶licie ze się czym¶ chwale lub chciałem komu¶ dopiec :-)

Pozdrawiam Xion
_________________
Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byle by nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogo¶, który równie kłamliwie będzie to podziwiał. Stanisław Ignacy Witkiewicz
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 7:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Xion napisał:
Witam
Jestem tu nowym użytkownikiem na forum co nie oznacza ze na łowieniu się nie znam i na zanętach :-)
Przeczytałem uważnie posty wszystkich użytkowników i s± tutaj może nie błędy ale chyba mylne oceny co do zanęt trapera . Tak więc pozwolę sobie o skomentowanie kilku postów...


Przyczytałem wypowiedĽ i nie będę ukrywał, że sprawiła mi ona przyjemno¶ć.Osobi¶cie mam pozytywne do¶wiadczenia z zanętami Trapera o czym wielokrotnie już pisałem i mogę napisać również dzi¶.

Kilka lat temu pchany ciekawo¶ci± postanowiłem wydać trochękasy i przetestować kilka zanęt na swoim stałym łowisku. Wrażenia jakie osi±gn±łem z Traperem przyćmiły wszelkie inne zanęty. Dodatkowo było to o tyle bardziej wymierne dla mnie, gdyż zanętę tę zastosowałem niemal w połowie miesięcznych testów. Każdy chyba zna tę zanętę, jest to zielona seria leszcz i super leszcz. Zreszt± chętniew po ni± sięgam i dzi¶ o ile uda mi się j± kupić. Jest to jedyna firmowa zanęta jak± kupuję gdyż przeważnie (jak wiecie) sam robię.

Niestety aby być uczciwym muszę napisać kilka słów o Traperze - czarna seria. Maj±c z ni± kontakt stwierdziłem, że jest to marna zanęta, co¶ na kształt wyrobów okre¶lanych "light". Zapach ledwo wyczuwalny, mnóstwo wiórów i co najciekawsze widoczne duże kawałki herbatników pomielonych razem z foliowym opakowaniem. Sam tego nie stwierdziłem, herbatniki i folię zauważył Torque.
Podsumowuj±c ta seria jest zdecydowanie sprzeczna z ekologi± i zwykłym ludzkim odruchem wędkarza, który sprz±ta swoje stanowisko. Bardziej upierdliwy obserwator mógłby wyci±gn±ć wniosek, że je¶li firma nie podaje składu to wła¶ciwie może do torby wsypać cokolwiek. Przy opisywanej zanęcie wcale by się nie pomylił i to mnie nieco przeraża.
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 10:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Xion'ie,

Przeczytałem uważnie Twój post. Zacznę od końca wesoly

Cytat:
...mam nadzieje ze mnie nie zlinczujecie za moje wypowiedzi i nie pomy¶licie ze się czym¶ chwale lub chciałem komu¶ dopiec


A dlaczego kto¶ miałby Cię linczować :?: 8O Miło się czyta post, na podstawie którego widać, że autor zna się na rzeczy i to niew±sko wykrzyknik A że masz odmienne zdanie? I bardzo dobrze. Nie będziemy się przecież łechtać nawzajem wink:

W kwestii skuteczno¶ci samych zanęt Trapera głosu specjalnie nie zabierałem i zabierał nie będę, bo ich nie po prostu używam. Jako lokalny patriota kupuję głównie zanęty Lorenca i o tych pogadać mogę wink:

Odniosę się natomiast do podawania składu zanęty na opakowaniu.

Cytat:
Ja my¶lę ze niepodawanie składu zanęty jest do¶ć dobrym zabiegiem bo dzięki temu mamy pewna różnorodno¶ć i w czym wybierać a jak by został opublikowany skład to wszystkie firmy by pewnie zjechały go z najlepszych mieszanek i w efekcie w sklepach by¶my mieli kopię zanęt sensansa czy milo, a te firmy do¶ć szczelnie chroni± swoje tajemnice bo musiały one sobie je wypracowywać latami.


I tu się różnimy usmiech Nie uważam, żeby podawanie składu zanęty na opakowaniu sprowadziło się w konsekwencji do tego, że wszyscy produkowaliby to samo, co nam ograniczałoby możliwo¶ć wyboru. Z bardzo prostego powodu, tj. kosztów produkcji. Naprawdę uważasz, że wszyscy jak jeden m±ż zaczęliby rżn±ć z zanęt np. Sensasa? Ja tak nie uważam usmiech Równanie w górę i podrożenie kosztów produkcji skończyłoby się wywindowaniem cen do poziomu, który dla większo¶ci wędkarzy byłby nie do przyjęcia. A w wędkarstwie, jak i w innych dziedzinach, rynek dzieli się na nisze i segmenty. I dla każdego znajdzie się miejsce usmiech Pozostaje jeszcze kwestia jako¶ci. Bułka bułce nierówna, nawet jeżeli obie będ± wyprażone wink: I nagle okazałoby się, że dwie zanęty o teoretycznie takim samym składzie, ale różnych cenach, miały zupełnie inn± skuteczno¶ć w łowisku.

Ja osobi¶cie chciałbym wiedzieć, co kupuję. Bo to, że za każdym razem kupuję mieszankę mistrzów, wiem od dawna wesoly Ale chciałbym wiedzieć, ile w danej zanęcie jest dodanych konopii, ile otr±b, ile tego czy owego. Choćby po to, żeby samemu móc tak± zanęte podrasować i dostosować do łowiska, bez obawy, że przedobrzę. Nie chcę trzy, czy cztery razy kombinować i tracić pieni±dze, zanim stwierdzę, ile dosypać wiórków kokosowych czy arachidu.

To raczej obecna sytuacja jest kuriozalna. Brak składu zanęty pozwala przypuszczać, że producenci robi± nas w bambuko aż miło wykrzyknik Mog± sobie do paczek sypać sple¶niałego chleba, zmiecionych z podłogi wytłoków, trocin, czegokolwiek... Bo akurat zabrakło jakiego¶ składnika. Powiesz, że w takim przypadku producent zbankrutuje. Nie zbankrutuje. Za przykład niech służy choćby Traper, w którego zanętach znajdowano złotka, sucharki i słone paluszki 8O Po zubożałej serii wypu¶ci serię kompletn± w składniki i znów wszyscy się zachwyc± wink: To jest główna bol±czka naszych rodzimych producentów: nierówno¶ć produktu. A trudn± zweryfikować tę nierówno¶ć, jeżeli z powodu braku składu nie wiadomo, co faktycznie w zanęcie być powinno.

A co do tajemnic w komponowaniu zanęt... Ja w takie tajemnice, czy cudowne składniki nie wierzę. Chc±cy i tak się dowie. Różnica polega na jako¶ci składników stosowanych przez różnych producentów oraz na odpowiednim przygotowaniu i wzbogaceniu zanęty, o czym sam pisałe¶ usmiech

Wła¶nie, odpowiednie przygotowanie... Nie jest moim zamiarem bronienie Czeza, ale... Nawet jeżeli nieprawidłowo, wg Ciebie, przygotował zanętę i ta pływała niczym plama oleju po Bałtyku, to czy producent nie powinien na opakowaniu podawać dokładnego sposobu rozrobienia zanęty wraz z podaniem czasu, kiedy to robić? Znaj±c prawnicze szczególarstwo Czeza wink: , stawiam pół basa, że przygotował nętę zgodnie z opisem na opakowaniu. No cóż, wynika z tego, że te standardowe opisy o równomiernym nawilżeniu, przetarciu i - jeżeli łowi się w rzece - dodaniu kleju (tej samej marki oczywi¶cie wesoly ), można sobie o kant d... rozbić wink:

Dociu,

Cytat:
Kilka lat temu pchany ciekawo¶ci± postanowiłem wydać trochękasy i przetestować kilka zanęt na swoim stałym łowisku.


A mógłby¶ napisać, jakie to inne zanęty stanęły w szranki z Traperem? :roll:

pzdr - ad[/b]
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adek, z przykro¶ci± ale nie. Po prostu nie pamiętam. Zapomniałem, wymazałem z pamięci jako informację zbędn±.
Z przyjemno¶ci± natomiast podam Ci to co mam obecnie w pamięci czyli:
- zanęta która mi się sprawdziła to stary zielony Traper leszcz, super leszcz oraz płoć - jako zanęty na kule.
W takich samych opakowaniach można spotkać feeder oraz grunt ale to już nowa produkcja z wieloma niedoci±gnięciami.
- zanęta która mi się sprawdziła to podsunięta przez JKarpia - Stelmaszczyk. Bardzo grubo mielona, do sprężyn i koszyczków po lekkim sklejeniu.
- zanęta o której jeszcze nie mam zdania to Traper czerwony karp i kara¶.

No to na tyle.
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 1:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Docio, nie ma sprawy. Co do Stelmaszczyka - jego zanęt u nas nie u¶wiadczysz. smutny
Xion
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: Feb 04, 2005
Posty: 32

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczeze przyznam ze czarnej serii trapera w łodzi bardzo mało spotykałem i nie pamiętam jej czy bym tez używał wiec wypowiadać o tej serii się nie będę wszystko co pisałem to o zielonych traperach . Po przemy¶leniu całęj mojej wypowiedzi mogę też dodać że zanety samej jako zanety tak wysypanej z opakowania i dorobionej wod± to raczej nigdy nie stosowałem zawsze raczej może być ona dodatkiem rozcieńczalnikiem baz± zawsze modyfikuje i sam skladam swoje mieszanki posługuj±c się wyrobami gotowymi czasem wyrobu domowego . Mógł by kto¶ powiedzieć ze zawsze posluguję się drogimi mieszankami to fakt wielokrotnie one u mnie goszcz± typu milo sensas trabucco rameru itd.

Co do tańszych mieszanek z czystym sercem mogę polecic mieszanki Alfreda Sameta nie wiem czy dobrze napisałęm. kupuj±c zanętę przeraziłem się jak zobaczyłem paluszki itp. A konsystencja zanęty przypominała mi nasiona trawy tyle ze zanęta sprawdziła się znakomicie po drobnej modyfikacji dodany arachid trochę konopij i chleb belgijski minimalne dodanie aromixu w plynie gros gardons wynikiem takiej mieszanki było złowienie w ciagu 3-5 godzin około 6kg ( to sobie zapisałem w zeszycie ) ploci metoda skruconego zestawu. Cena tej zanety była nie pamiętam już dobrze ale co¶ Kolo 3.50zł A wła¶nie dam może wam dobr± radę by nie popełniać błędów zawsze jak kupicie mieszanke jak±¶ co¶ do niej dodacie itp. To zapisujcie sobie to puĽniej zapiszcie pogode nad wod± o ile mierzycie to temperatuere wody i 2 dni wcze¶niejsze pogodę mniej wiecej wyniki połowów odsypcie ciut zanety (suchej) do małego woreczka takiego zamykanego na żyłkę i przypnijcie to obok opisu da wam to przekrój i pozwoli wyeliminować błędy ja już mam Kolo 3 takich zeszytów :-)
_________________
Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byle by nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogo¶, który równie kłamliwie będzie to podziwiał. Stanisław Ignacy Witkiewicz
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Nie Lut 06, 2005 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adalin napisał:


Wła¶nie, odpowiednie przygotowanie... Nie jest moim zamiarem bronienie Czeza, ale... Nawet jeżeli nieprawidłowo, wg Ciebie, przygotował zanętę i ta pływała niczym plama oleju po Bałtyku, to czy producent nie powinien na opakowaniu podawać dokładnego sposobu rozrobienia zanęty wraz z podaniem czasu, kiedy to robić? Znaj±c prawnicze szczególarstwo Czeza wink: , stawiam pół basa, że przygotował nętę zgodnie z opisem na opakowaniu. No cóż, wynika z tego, że te standardowe opisy o równomiernym nawilżeniu, przetarciu i - jeżeli łowi się w rzece - dodaniu kleju (tej samej marki oczywi¶cie wesoly ), można sobie o kant d... rozbić wink:

[/b]

Wygrałe¶...te pół basa, ale też nie uważam, aby w warunkach w których łowiłem było potrzebne, aż tak dalekie zawansowanie technologicznie - produkcyjne o jakim pisze Xion.

Natomiast spostrzeżenia Xiona s± niew±tpliwie bardzo ciekawe i przydatne wesoly lecz jeszcze raz powtórzę, że niewiele maj± wspólnego z rzeczywisto¶ci±, w której ja łowiłem i w której moje kule pływały jak k...a w basenie wink:
Natomiast nie można Adalinowi odmówić racji, że je¶li trzeba aż tak± wagę przykładać do rozrobienia zanęty, to psim obowi±zkiem :evil: producenta jest o tym napisać.

Dodam jeszcze tylko, że jak by na to wszystko nie patrzeć, to sytuacja w sensie teoretyczno- rozpoznawczo - badawczym wink: jest bardzo ciekawa...
S± tacy, którzy rozrabiaj± zanętę Trapera "standardowo" i uważaj± że jest super...
S± tacy, którzy rozrabiaj± zanętę Trapera "standardowo" i uważaj± że jest do d....
Jest Xion, który swym merytorycznym wywodem zadaje kłam standardowemu rozrabianiu zanęty Trapera..., a tym samym neguje dwie powyższe grupy...sił± rzeczy każd± w inny sposób... wesoly
Jest Docio, który jest za, a nawet przeciw 8) a poza tym nie chce się z kolegami podzielić do¶wiadczeniami :evil: :evil: lol lol

PS.
Xion nie zwracaj się do mnie per Pan wesoly proszę wesoly
pietruch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 08, 2004
Posty: 1317

Kraj: Polska
Miejscowość: Gdańsk
PostWysłany: Nie Lut 06, 2005 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie usmiech reasumuj±c własne zanęty lub kupne upiększane s± "the best". Więc może by tak stworzyć dział na PW pt. Zanęty, gdzie każdy mógłby podać swoje mistrzowskie mieszanki ?
Thunder
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 29, 2004
Posty: 483

Kraj: Polska
Miejscowość: nysa
PostWysłany: Nie Lut 06, 2005 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pietruch napisał:
Panowie usmiech reasumuj±c własne zanęty lub kupne upiększane s± "the best". Więc może by tak stworzyć dział na PW pt. Zanęty, gdzie każdy mógłby podać swoje mistrzowskie mieszanki ?


jestem absolutnie ZA
_________________
Pozdrawiam
thunder
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Nie Lut 06, 2005 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pierwszej wypowiedzi odwoływałem się do dyskusji na WCWI. Poczytajcie sobie, my¶lę że warto szczególnie w kontek¶cie wypowiedzi Xion-a :
KLIKNIJ TUTAJ
Xion
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: Feb 04, 2005
Posty: 32

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Lut 07, 2005 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czez napisał:
W pierwszej wypowiedzi odwoływałem się do dyskusji na WCWI. Poczytajcie sobie, my¶lę że warto szczególnie w kontek¶cie wypowiedzi Xion-a :KLIKNIJ TUTAJ




Z tego co wyczytałem wszystko jednak sprowadziło się do odpowiedniego nawilżenia zanęty
Jedni wol± szybko domoczyć zanętę i stracić na jej pracy inni powoli i żeby wszystko było ok.
A co do mojego merytorycznego wywodu to chciałem dać tylko dobra rade jak postępować z traperem sorki jak kogos uradziłem
_________________
Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byle by nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogo¶, który równie kłamliwie będzie to podziwiał. Stanisław Ignacy Witkiewicz
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Lut 07, 2005 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wygrałe¶...te pół basa


OK wesoly Dokładam drugie pół pod warunkiem, że Docio dołoży litra - jest do¶ć sporawy wesoly I bierzemy do spółki Xion-a - będzie okazja, żeby przej¶ć na"ty" usmiech

A co do zanęt... Była kiedy¶ taka jedna. Zwała się: "Duża płoć, zimna woda". Gdzie ona, bidulka? Tęsknię za ni± :placz
Xion
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: Feb 04, 2005
Posty: 32

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Lut 07, 2005 11:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a oto moja przykladowa mieszanka na leszcza dosc czesto urzywana z duzym powodzeniem usmiech

leszcz jezioro

2kg karp traper zielony
1kg 3000 bremes
1p. Pain d'Epice
1p. Brasem Belge
Makuch lniany 1/2kg gutmix
makuch kukurydziany 1/2
0.50 chleb belgijski czerwony - stil
0.40 mieszanka owocowa - stil
0.40 coprah mlasse -stil



na płoć

1kg etange - sensas
1kg gros gardons (noira) -sensas
1kg b.bruda czarna zawodnicza - gutmix
1/2p epiceine (sensas)
2x konopie marcela
1.p cocobelge o.40 kg - stil
1.p Routagen -sensas
_________________
Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byle by nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogo¶, który równie kłamliwie będzie to podziwiał. Stanisław Ignacy Witkiewicz
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Lut 07, 2005 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
2kg karp traper zielony
1kg 3000 bremes
1p. Pain d'Epice
1p. Brasem Belge
Makuch lniany 1/2kg gutmix
makuch kukurydziany 1/2
0.50 chleb belgijski czerwony - stil
0.40 mieszanka owocowa - stil
0.40 coprah mlasse -stil


Hmmm... No, no... Profi. Cóż... Spróbuj zamiast Trapera zastosować inn±, popularn± zanetę. Stawiam pół basa, że wyniki nie będ± gorsze wink:
Xion
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: Feb 04, 2005
Posty: 32

Kraj: Polska
PostWysłany: Pon Lut 07, 2005 11:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozna zastosowac jeszcze zanety popularne gutkiewicza inne zanety popularne typu p.lorenc stila sie nie nadaja poniewarz maja juz swoj watek zapachowy co nie oznacza ze sa gorsze ale aurat nie do tej mieszanki ktora jest robiona w 1 watku usmiech natomiast baza magnum dragona jest dobra ale na kanały alround odpada stil jak wyrzej ma zapach
_________________
Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byle by nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogo¶, który równie kłamliwie będzie to podziwiał. Stanisław Ignacy Witkiewicz
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Wto Lut 08, 2005 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adalin napisał:
Cytat:
Wygrałe¶...te pół basa


OK wesoly Dokładam drugie pół pod warunkiem, że Docio dołoży litra - jest do¶ć sporawy wesoly I bierzemy do spółki Xion-a - będzie okazja, żeby przej¶ć na"ty" usmiech

Ja też jestem do¶ć sporawy i połóweczk± to się dopiero rozgrzewam wink: wesoly
I szkoda tylko, że Xion nie zajarzył :placz wesoly
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Wto Lut 08, 2005 9:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Xion mam do Ciebie gor±c± pro¶bę wesoly Nie wiem jak długo jeste¶ w necie i czy wiesz, że żywot postów jest zdecydowanie krótszy niż artykułów. Zawarłe¶ pod tym tematem mnóstwo ciekawych i merytorycznych (dlaczego miałoby to kogokolwiek obrażać 8O ) uwag i dodatkowo podałe¶ przepisy na zanęty. Szkoda by było, żeby za pół roku nikt o tym po¶cie nie pamiętał. Zmierzam do tego, czy nie napisałby¶ na podstawie tych wła¶nie przemy¶leń artykułu na PW wesoly W zasadzie masz już gotowca wesoly Je¶li chciałby¶ oczywi¶cie podzielić się innymi do¶wiadczeniami to byłoby jeszcze lepiej wesoly

Teraz jeszcze tylko krótkie wyja¶nienia z mojej strony. Szybko i wolno to pojęcia względne. Generalnie przygotowanie zanęty na łowisku zajmuje mi ok. 40 min. Zaczynam od nawilżenia, odstawiam rozkładam się z majdanem, dowilżam, gruntuję łowisko inne kwestie, przecieram...czasami jeszcze raz przecieram, dodaję dodatki nieprzecieralne np. pinkę i do wody. Nigdy poza traperem żadna zanęta mi nie wypłynęła.
Za rad± s±siada (znanego zawodnika i wła¶ciciela sklepu wędkarskiego w Wa-wie) stosuję też wstępne (o ile czas na to pozwala) przygotowanie zanęty na dzień przed połowem. W praktyce jest to jakie¶ 7 - 8 godz. Zanętę nawilżam wtedy bardzo delikatnie, ale pozostałe czynno¶ci j.w. ł±cznie z przetarciem wykonuję i na noc odstawiam w chłodne miejsce. Na łowisku ponownie dowilżam zanętę i przecieram przez sito. Tak jednak z traperem nigdy nie postępowałem.
Nie zmienia to faktu, że moje do¶wiadczenia co do skuteczno¶ci trapera dotyczyły końca lat dziewięćdziesi±tych i o tym pisałem.
sacha
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 30, 2002
Posty: 3612

Kraj: Polska
Miejscowość: W-wa
PostWysłany: Wto Lut 08, 2005 9:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W/g konkurencji Trapera która słyszała o przypadku pływaj±cych kul
mogło to być spowodowane zbyt dużym % Ľle wyprażonej bułki i otr±b.
Najprawdopodobniej zdecydowana większo¶ć produktu to była bułka i otręby i ilo¶ć innych składników była ¶ladowa albo wcale.
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Wto Lut 08, 2005 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Darku o tym samym pisali Taurus i Wędkoholik w tym w±tku do, którego podałem link.
Biez wodki nie razbieriosz wesoly
Jacek
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 28, 2002
Posty: 344

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Lut 08, 2005 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Xion napisał:

na płoć

1kg etange - sensas
1kg gros gardons (noira) -sensas
1kg b.bruda czarna zawodnicza - gutmix
1/2p epiceine (sensas)
2x konopie marcela
1.p cocobelge o.40 kg - stil
1.p Routagen -sensas


Ło Matko, jestem pełen podziwu za Twój profesjonalizm. Prawda, że głównie spinninguję, ale tak na prawdę, żadna metoda nie jest mi obca. Ale Twoja receptura zwaliła mnie z nóg. Przyznaję, że nawet nie wiem, co oznaczaj± i czym s± kolejne składniki :oops: . I naprawdę nie kpię tylko czytam z uznaniem. 100%-owa znajomo¶ć tematu. usmiech
Jarpo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 17, 2003
Posty: 2487

Kraj: Polska
Miejscowość: Osjaków
PostWysłany: Wto Lut 08, 2005 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Xion napisał:

leszcz jezioro

2kg karp traper zielony
1kg 3000 bremes
1p. Pain d'Epice
1p. Brasem Belge
Makuch lniany 1/2kg gutmix
makuch kukurydziany 1/2
0.50 chleb belgijski czerwony - stil
0.40 mieszanka owocowa - stil
0.40 coprah mlasse -stil


To tak jak w tej cygańskiej zupie z gwoĽdzia!!! lol
To nie o to chodzi, aby do jednej paczki Trapera dodać dziesięć paczek innej bardzo dobrej zanęty i twierdzić, że Traper jest bardzo dobry. Miałem już nic na ten temat nie pisać, ale chyba mnie sprowokowali¶cie. Je¶li w najbliższym czasie znajdę woln± godzinkę to postaram się problem przedstawić z innej strony. My¶lę że z tej bardziej przyjaznej dla większo¶ci wędkarzy.
Xion
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: Feb 04, 2005
Posty: 32

Kraj: Polska
PostWysłany: Wto Lut 08, 2005 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tylko tu chciałem pokazać ze kazda zaneta może byc dobra.
Tylko ze jedne jako zanety składowe a inne zanety jako bazy rozcienczalniki. Zanety składowe moga byc zbyt mocne aromatycznie np.
Trapera o ile stosuje to pełni on zazwyczaj role typowego rozcienczalnika usmiech innej mieszanki natomiast czystego trapera nigdy bym nie urzył jako zanety gotowej.
Jezeli chodzi o gotowe tanie mieszanki to sa one zazwyczaj malo ciekawe albo nie pracuj± albo maj± malo ciekaw± nute zapachowa trzeba dodać jakiegos orzecha czy skladnikow polepszajacych pracę ( same gotowe składniki sa zazwyczaj w sklepie wędkarskim ogulno dostepne i dosć tanie )
_________________
Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byle by nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogo¶, który równie kłamliwie będzie to podziwiał. Stanisław Ignacy Witkiewicz
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Ogólne
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Idż do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.18 sekund :: Zapytania do SQL: 168