Czy wiesz, że...
59 % lucjana czerwonego (Lutjanus campechanus) w Zatoce Meksykańskiej wyławiaj± amatorzy. Wzdłuż pacyficznego wybrzeża Ameryki s± odpowiedzialni za 87 % złowień karmazyna (Sebastes paucispinus), a w południowym Atlantyku za 93 % połowów korwina czerwonego (Sciaenops ocellatus).

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 580
 Zalogowani 0
 Wszyscy 580

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Bo na mnie blisko¶ć morza tak wpływa :hihi ...(500402) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(500402) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dż±sik nie wie co emeryci lubi± najbardziej (i mog± ...(500402) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500402) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500402) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500402) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(500402) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(500402) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(500402) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(500402) Apr 03, @ 10:34:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2273
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2050
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2166
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2300
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2131
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2188
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2095
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2142
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2501
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2327
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - GPS
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
GPS
Idż do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Czw Sty 05, 2006 10:49 pm    Temat postu: GPS Odpowiedz z cytatem

Od niedawna zaczynam poważnie my¶leć o czym¶ takim. Nie ukrywam, że bardziej jako sprzęt dla grzybiarza. Jednak je¶li ma być kupiony, to dlaczego nie ma wskazywać miejsc innych niż samochód zostawiony gdzie¶ na skraju lasu.
Na grzybki wystarczy GERMIN eTrex - niewielki koszt - bo około 400 zł. Czas pracy na jednej porcji bateryjnej 20 godzin. GPS ten można zobaczyć na allegro i tam też s± parametry. Mam jednak pytanie dla wyjadaczy wędkarskich. Czy taki GPS wskazuje nam w przyzwoity sposób miejsce górki na jeziorze ( pomyłka na długo¶ć kija dozwolona :-) ).
Czy s± propozycje innych GPS-ów bardziej wskazanych dla wędkarzy i przydatnych na grzybobraniu? Jakie to s± różnice cenowe i czy s± jakie¶ różnice?
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 10:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widze, że temat nie jest za bardzo znany. Poczekamy, może kto¶ znajdzie się, który będzie wiedział co poradzić.
asknet
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 07, 2002
Posty: 1301

Kraj: Polska
Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 10:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GPS w lesie będzie sie gubił zwłaszcza, je¶li pokryw gałęzi będzie go odcinać od sygnału z satelitów warto, więc zainwestować w model z kompasem.
Dokładno¶ć urz±dzeń wyposażonych w systemy WAAS/EGNOS to około 3 m (pod warunkiem, że na danym terenie taka opcja jest dostępna..) Standartowy GPS ma dokładno¶ć 15 m:-)
_________________
Flyfishing is not a matter of life and death - it's much more serious than that
http://www.asknet.waw.pl/
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oldi mogę Ci napisać to co wiem jednak nie jestem w stanie przytoczyć tu artykułów z jakich t± wiedzę zaczęrpn±łem - siła czasu i brak przewidywania.

Otóż GPS-y z kilkumetrowym błędem namierzania s± niedostępne dla cywili, gdyż nadal s± na wyposażeniu armi amerykańskiej. Te cywilne maj± bł±d od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów a zależy to od wielko¶ci urz±dzenia oraz jego zaawansowania technologicznego. Te najtańsze GPS-y s± rozwi±zaniami najstarszymi i maj± największe błędy.

W reklamie oczywi¶cie może być zupełnie co¶ innego napisane i mnie to nie dziwi.

Drug±, odrębn± spraw±, s± funkcje GPS. Za pomoc± funkcji ¶ledzenia ¶cieżki przebytej drogi jeste¶ w stanie wyj¶ć i wrócić dokładnie w ten sam punkt. W takim przypadku GPS opiera się na wprowadzonych do pamięci danych i tutaj też jest pewna rozbieżno¶ć.
1. Je¶li wprowadzisz punkt wyj¶cia na progu pomostu, znajdziesz górkę i oznaczysz j± w pamięci to nie powiniene¶ mieć więcej problemów z jej odnalezieniem.
2. Je¶li znajdziesz górkę i oznaczysz j± to przy kolejnym szukaniu możesz mieć kilkunastometrowy bł±d.
Jak widać czym innym jest wywołanie drogi z pamięci znaj±c punkt wyj¶ciowy a czym innym odtworzenie namierzania punktu wyj¶ciowego.

Jest jednak ¶wiatełko w tunelu gdyż ruszył już projekt europejski GPS, który z założenia ma nie mieć większego błędu niż kilka metrów. Jednak nawet najwięksi optymi¶ci nie licz± na niskie ceny urz±dzeń dostosowanych do europejskiego GPS ponieważ według informacji system europejski nie będzie kompatybilny z amerykańskim.
asknet
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 07, 2002
Posty: 1301

Kraj: Polska
Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 11:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety Dociu mylisz sie.....
Zakłócanie sygnału zostało zdjęte od 1 maja 2000 roku. Od momentu pojawienia sie technologii, które wymieniłem dokładno¶ć wzrasta do 3 m..(nie zawsze i nie wszędzie.)Technologia ta polega na tym, że istniej± stacje bazowe tego systemu na ziemi znaj±ce dokładnie swoja pozycje..następnie pobieraj± pozycje z satelity i wyliczaj± poprawkę ta informacja trafia do odbiornika, który odpowiednio poprawia wykonane przez siebie namiary
_________________
Flyfishing is not a matter of life and death - it's much more serious than that
http://www.asknet.waw.pl/
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 12:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rację ma jednak Docio. Z tym tylko, że bł±d wskazań urz±dzeń przeznaczonych dla armii wynosi nie więcej niż 1 metr.
Skuteczno¶ć GPS nie zostanie zakłócona w lesie, z powodu gęstej korony drzew. Dla fal radiowych to nie przeszkoda. Zakłócenia (do zaniku sygnału wł±cznie) nast±pi pod ziemi±, także wewn±trz budynku (okablowanie elektryczne, konstrukcje metalowe itd).

Precyzja wskazań, oczywi¶cie oprócz klasy odbiornika GPS, zależy od ilo¶ci "widocznych" w danym momencie satelitów. Przy czym nie wszystkie s± dostępne dla cywili. Ilo¶ć dostępnych w danym momencie zależy od tego, ile z nich znajduje się "nad głow±". Duży wpływ nagatywny maj± także wszelkie zakłócenia: wyładowania atmosferyczne, także te dla nas niewidoczne (w jonosferze, w stratosferze), wiatr słoneczny, blisko¶ć energetycznych linii przesyłowych o wielkiej mocy, blisko¶ć silnych Ľródeł emisji fal radiowych (b±dĽ nawet wpływ transmisji dokonywanych przez odległe anteny kierunkowe).

Przy wykorzystaniu naziemnych sygnałów (o czym pisze Asknet) rzeczywi¶cie wyst±pi wiele "białych plam", tak samo jak w telefonii komórkowej. Wszystko zależy od gęsto¶ci rozmieszczenia anten.
Zasięg propagacji fal radiowych zależy od długo¶ci emitownych fal. I tak - fale długie, wykorystuj±c zjawisko odbijania się od stratosfery, przy odpowiedniej mocy mog± obiec cał± kulę ziemsk± (takie zdolno¶ci pr. 1 PR miał dzięki półkilometrowemu masztowi w ok. Płocka, póki się maszt nie przewrócił). Lecz już fale UKF, nawet przy silnych antenach kierunkowych, maj± zasięg do 40 km.
Ponadto fale radiowe emitowane nad płaszczyzn± ziemi będ± obarczone błędem ze względu na przeszkody terenowe (wzajemna "widzialno¶ć" anten).
Póki co - używane u nas GPS wykorzystuj± syganały z satelitów. I choć margines błędu wci±ż się zmniejsza (10 lat temu było to nawet 30 i więcej metrów), to jednak nieprędko dostępna będzie dla cywili dokładno¶ć, jak± dysponuje armia amerykańska. Ba! Nawet oficerowie armii zaprzyjaĽnionych, odbywaj±cy szkolenia w USA, nie do wszystkich urz±dzeń maj± dostęp usmiech

Reasumuj±c: precyzyjne odnalezienie zaprogramowanego miejsca na rozległej płaszczyĽnie jeziora (np. pojedynczy głaz na wielohektarowym plosie) nie zawsze jest możliwe. Lecz odnalezienie drogi powrotnej do samochodu, podczas grzybobrania - jak najbardziej. Gorzej bywa z odnaleziem samochodu. Który nie zawsze będzie przebywał tam, gdzie gdzie go zostawiono. Szczególnie, je¶li autko jest sporo warte wesoly

P.S. Asknet, obecnie rzecz nie w zakłócaniu, lecz w kodowaniu sygnału. Przez co sygnał z wojskowych, tajnych satelitów, najbardziej precyzyjnych, nie jest rozpoznawany i przetwarzany przez odbiorniki nie posiadaj±ce dekodera. Tak jak zwykły sygnał radiowy, choć wykrywalny, nie będzie zrozumiały dla "niewtajemniczonych". Bo np. w ci±gu sekundy następuje wielokrotna zmiana częstotliwo¶ci (i kilkaset razy), a do tego zainteresowani musz± posiadać odpowiedni "klucz".
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli za szybko na taki GPS. Już ja się nie doczekam.
Jednym słowem, kupuję GPS na grzyby. Germin e-trex, to chyba najwła¶ciwszy wybór :-)
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:

Jednym słowem, kupuję GPS na grzyby.

Albo po prostu potrenuj biegi na orientację. Taniej wyjdzie, a i kondycja się poprawi wesoly
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy raz słysze, żeby grzyby zbierać biegaj±c po lesie :-)
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To proste: im szybciej się przemieszczasz, tym szybciej się rozgl±dasz:D Oprócz kondycji wyrabiasz także spostrzegawczo¶ć wesoly
Docio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 28, 2002
Posty: 3958


PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asknet napisał:
Niestety Dociu mylisz sie.....


Nie przeczę :-) Wiadomo¶ci mam lekko zleżałe :-D

A czy przypadkiem to zakłócanie nie było zwi±zane z abonamentem na GPS? Przecież kiedy¶ aby odbierać namiary trzeba było zabulić za możliwo¶ć odbioru.
asknet
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 07, 2002
Posty: 1301

Kraj: Polska
Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 5:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie piszemy o wojskowych ale o cywilnych a w tych w sprzyjajacych warunkach dokladno¶c oscyluje w okolicy 3 m
w gestym lesie wiekszo¶c uzywanych przezemnie GPSow gubila sygnal
ba przy duzym zachmurzeniu potrafil tez gubić
moze podasz Bomblu z jakimi urzadzeniami pracowales kotre w lesie nie mialy problemu .....
_________________
Flyfishing is not a matter of life and death - it's much more serious than that
http://www.asknet.waw.pl/
Tom_roy
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 31, 2003
Posty: 442

Kraj: Polska
Miejscowość: Dziwnów/Sligo Town
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 6:08 pm    Temat postu: :] Odpowiedz z cytatem

Nawet dobrej jako¶ci GPS'y potrafi± gubić sygnał z niejasnych przyczyn. Czy to w lesie, czy to w górzystym terenie, a nawet na otwartej przestrzeni i na wodzie. Miałem okazje korzystać z odbiorników GPS używanych w armii i tych mniej dokł±dnych modeli. Faktem jest, że modele "turystyczne" już niedługo powinny dorównać jako¶ciom dawnym modelom stworzonym na potrzeby różnych innych instytucji, ale zawsze bed± one kilka kroków za najnowszymi modelami, z których korzysta np wojsko, z prostej przyczyny. Nikt nie rzuci na rynek czego¶ co moze przeważyć lub zrównoważyć szalę technologi do użytku ogólnodostępnego, ponieważ obecnie najwazniesz± "broni±" s± informacje i najnowsze technologie.
Niemniej Oldi przecież kilkana¶cie (10-15) m to w zupełno¶ci wystarczy usmiech GPS nie rozpozna za Ciebie np chcarakterystycznego drzewa pod którym rosn± borowiki usmiech Nawet na wodzie Wł±czasz GPS'a zaznaczasz pozycję a w notesiku krótka notka z punktami orienacyjnymi np "patrz±c na dziób łodzi widze na brzegu grupę brzózek, patrz±c w lewo przerwę w drzewach, a w prawo s±siadke na leżaku wesoly " Płyniesz, namierzasz, korygujesz i łowisz wesoly ... A s±siadka w miare potrzeby biega z lezakiem po brzegu lol
Pozdrawiam
Tom
Pozdrawiam
_________________
ryba też człowiek ;)
asknet
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 07, 2002
Posty: 1301

Kraj: Polska
Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a uzupełnienie tego nawet o prosta echosonde daje juz w zupelno¶ci funkcjonalny zestaw ...:-)
_________________
Flyfishing is not a matter of life and death - it's much more serious than that
http://www.asknet.waw.pl/
dzas
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 16, 2002
Posty: 701

Kraj: Polska
Miejscowość: Grudzi±dz
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asknet napisał:
a uzupełnienie tego nawet o prosta echosonde daje juz w zupelno¶ci funkcjonalny zestaw ...:-)

na rybach to i owszem, ale oldik chce to używać w lesie... z echosond± na grzyby :?: wink:
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asknet napisał:
moze podasz Bomblu z jakimi urzadzeniami pracowales kotre w lesie nie mialy problemu .....


Niestety, nie podam. Sam tego ustrojstwa nie posiadam, jedynie towarzyszyłem "używaczom" wesoly. I tylko na wodzie. Co więcej - nawet nie jestem w stanie podać marek owych urz±dzeń. Z tej prostej przyczyny, że... nawet nie usiłuję zapamiętywać nazw. Więc nawet nie jestem w stanie podać z pamięci modeli kręciołków, których używam. W każdym razie trafianie na górki na Zal. Zegrzyńskim nie nastręczało problemów.

Ze sprzętem - że tak to okre¶lę - niedostępnym na rynku miałem do czynienia tylko raz. Nawet nie próbowałem tego obejrzeć, bom nieuprawniony. O możliwo¶ciach, czyli precyzji, wiem od osób używaj±cych i uprawnionych. Ale na ryby czy grzybobranie na pewno ich nie zabieraj± wink:
O przyczynach braku dostępu do najbardziej precyzyjnych technologii sam już wspomniałe¶, więc nie będę tego rozwijał usmiech

Tom_roy napisał:
Cytat:
Nawet dobrej jako¶ci GPS'y potrafi± gubić sygnał z niejasnych przyczyn. Czy to w lesie, czy to w górzystym terenie, a nawet na otwartej przestrzeni i na wodzie.


O przyczynach zakłóceń wspomniałem w jednym z poprzednich postów. Króciutko powtórzę: brak, w danym momencie, satelitów "widzialnych" dla GPS lub złe warunki propagacji (rozchodzenia się) fal elektromagnetycznych. W zetknięciu z nimi nawet i najbardziej precyzyjne urz±dzenia, z tysi±cem filtrów, wzmacniaczy itd., też nie zawsze działaj± w sposób wła¶ciwy. Wystarczy niedostrzegalna dla nas burza magnetyczna 20 czy 50 km nad powierzchni± ziemi, by na pewien czas szlag trafił precyzję.
Korony drzew s± przeszkod± tylko w ł±czno¶ci "poziomej", gdy fale radiowe rozchodz± się równolegle do powierzchni ziemi. Lecz dopiero wtedy, gdy w pas "wzajemnej widzialno¶ci anten" wkrada się kilkaset metrów nadmiernie wystaj±cych wierzchołków drzew.
Jako ciekawostkę podam, że przy planowaniu rozmieszczenia mobilnych stacji ł±czno¶ci działaj±cych w UKF, najpierw sprawdza się wszystko na mapie. Czyli - przy uwzględnieniu wszystkich poziomic okre¶la się, na jak± wysoko¶ć trzeba unie¶ć teleskopowy maszt antenowy, by anteny się "widziały". I czy w ogóle jest możliwo¶ć, że się "zobacz±".
Sposobem na obej¶cie tychże przeszkód stała się ł±czno¶ć stratosferyczna. Polega to na wysłaniu kierunkowej wi±zki w górę, gdzie "odbije się" ona od dolnej warstwy stratosfery i - zagraniem bilardowym usmiech - trafi do wła¶ciwego adresata. Ale... oczywi¶cie takie urz±dzenia również nie s± dostępne dla "cywilbandy". wink:
Korona drzewa, nawet i dziesięć najbardziej gęstych koron, nie zakłóci sygnału otrzymywanego z góry. No, chyba że obwieszona kablami i lampkami jak ¶wi±teczna choinka pod stołecznym Pałacem Kultury i Nauki wink:
asknet
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 07, 2002
Posty: 1301

Kraj: Polska
Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powtórzę, że więc co wynika z praktycznego użytkowania tego sprzętu
W gęstym lesie oraz przy złych warunkach atmosferycznych będzie zanikał sygnał a więc korzystanie z urz±dzenia będzie utrudnione...:-)
Dokładno¶ć urz±dzeń dostępnych na rynku dla cywila może sięgać 3m w sprzyjaj±cych warunkach
Warto popracować z tym urz±dzeniem, na co dzień by poznać jego ograniczenia i zalety a także by móc brać udział w dyskusjach o możliwo¶ciach tego typu urz±dzeń.:-)
_________________
Flyfishing is not a matter of life and death - it's much more serious than that
http://www.asknet.waw.pl/
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 10:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
Czyli za szybko na taki GPS. Już ja się nie doczekam.
Jednym słowem, kupuję GPS na grzyby. Germin e-trex, to chyba najwła¶ciwszy wybór :-)


Oldi, zapytam wprost, bo nie mogę sobie tego wytłumaczyć: Po co Ci GPS na grzyby? Chcesz notować grzybne miejscówki? Boisz się zgubić w lesie? Chcesz zliczać sobie ilo¶ć przechodzonych kilometrów? 8O

Pytam najzupełniej poważnie. Osobi¶cie nie widzę większego sensu w takiej inwestycji. Na ile Cię znam, wiem, że jeste¶ dociekliwy i spostrzegawczy. Na pewno nie jeste¶ mamej±, której myl± się zagajniki. Rysiu, dołóż lepiej tę kasę na porz±dny aparat i kup cyfrow± lustrzankę. Lepiej mieć jedn± porz±dn± rzecz niż dwie, które będ± doprowadzać Cię do szału wink:
asknet
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 07, 2002
Posty: 1301

Kraj: Polska
Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyne, jakie ja widzę to powrót to do samochodu jak najkrótsza droga...:-)
_________________
Flyfishing is not a matter of life and death - it's much more serious than that
http://www.asknet.waw.pl/
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asknet napisał:
Jedyne, jakie ja widzę to powrót to do samochodu jak najkrótsza droga...:-)


Fakt, tego nie wzi±łem po uwagę wesoly Może dlatego, że do lasu mam z 70 metrów wesoly

Do tej pory wydawało mi się, że zbieranie grzybów jest najmniej finansochłonnym hobby. Chyba się jednak mylę. Trudno, nie pierwszy to i nie ostatni raz zapewne usmiech
asknet
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 07, 2002
Posty: 1301

Kraj: Polska
Miejscowość: Piaseczno
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każde hobby wymaga po¶więceń....:-)
_________________
Flyfishing is not a matter of life and death - it's much more serious than that
http://www.asknet.waw.pl/
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Asknet ma rację. Jad±c na grzyby - zawsze mam daleko. Patrzę najpierw na mapę i wybieram te tereny, gdzie tylko droga dzieli połać lasu z jednego kierunku - nigdy nie dwie drogi a już na pewno trzy. Patrzę zatem na słupki przydrożne okre¶lajace kolejny kilometr i pięćdziesi±t metrów ulicy. Muszę zapamiętać - jestem na 355 km i 500 m. Tam stoi mój samochód. Robie namiar - kompasem. W las mam kierunek północ. Wchodze i zbieram grzyby. Nie interesuje mnie czy jestem z lekka w lewo czy prawo, nie zapamietuję zagajników i skrzyżowań. Mam pełny kosz - otwieram kompas i ide - na południe. Wychodzę w koncu na drogę. No i teraz idę do przodu drog± - szukam słupka. Mam - już wiem, że muszę się wrócic 2 km i 500 m.
Teraz rozumiesz, dlaczego GPS jest mi potrzebny? Zero zapamiętywania kilometra drogi, zero pamietania kierunku, szybkie doj¶cie do samochodu najkrótsz± drog±. Nie będzie ważne, w jakim lesie się zatrzymuję, czy planowałem się tutaj zatrzymać czy nie.
Aparat foto już wybrałem. Będzie to Sony F828. Je¶li nie mam wskazówek na lepszy model GPS jak ''Germin e-Trex" , to spokojnie wła¶nie z nim i aparetem, zrobię ¶liczne foty grzybom, bez obawy, ze gdzie¶ się zgubię :-)
Bombel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 27, 2004
Posty: 2062

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na zakończenie - ciut weselej:

Poszedł facet do lasu. Tak łazil i łaził, że w końcu zabł±dził. Chodzi więc po lesie i krzyczy. W pewnym momencie co¶ go szturcha z tyłu w ramię.
Odwraca glowe, patrzy, a tu stoi wielki niedzwiedz, rozespany i zeĽlony. NiedĽwiedĽ pyta:
- Co tu robisz?
- Zgubiłem się.
- Ale czego się tak drzesz? - pyta znowu w¶ciekły niedĽwiedĽ.
- Bo może kto¶ usłyszy i mi pomoże.
- No to ja uslyszałem. Pomogło ci?
adalin
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 12, 2002
Posty: 1768

Kraj: Polska
PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
Teraz rozumiesz, dlaczego GPS jest mi potrzebny? Zero zapamiętywania kilometra drogi, zero pamietania kierunku, szybkie doj¶cie do samochodu najkrótsz± drog±. Nie będzie ważne, w jakim lesie się zatrzymuję, czy planowałem się tutaj zatrzymać czy nie.


Oldi, rozumiem usmiech Widzisz, ja na grzybki udaję się piechotk± i to w znajome miejsca. Pewnie st±d te moje w±tpliwo¶ci. :P
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 4:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Decyzja zapadła. Mam już wybrany model: LOWRANCE GO .
To jedyny model w przedziale cenowym do 500 zł, który potrafi pomylić się do 3 m. Takich dokładno¶ci się nie spodziewałem. Przy otwartym niebie ( zero przeszkód - jezioro ), można z powodzeniem za pomoc± jego pomiarów ustawiać łódĽ daleko od brzegu i nawet wybrać miejsce nęcenia :-)
Jak widać, technika idzie do przodu a my ci±gle w tyle :-)
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: 24.01.2003
Posty: 4305

Kraj: Polska
Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 7:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
Decyzja zapadła. Mam już wybrany model: LOWRANCE GO .

Oldi tylko nie mów, że będziesz analizował tu instrukcję do tego modelu wers po wersie ;)
_________________
http://www.jarbas.com.pl
Zwolennik naturalnej metody planowania rodziny.
Torque
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 03, 2003
Posty: 4621

Kraj: Polska
Miejscowość: Zabrze
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 7:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
Decyzja zapadła. Mam już wybrany model: LOWRANCE GO .


A dobre zdjęcia "robi" ? zly:
_________________
Najgorszy dzień na rybach jest lepszy od najlepszego dnia w pracy...Marek Mołdawa
Zenon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 26, 2003
Posty: 3967

Kraj: Polska
Miejscowość: GRUNWALD
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 8:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
można z powodzeniem za pomoc± jego pomiarów ustawiać łódĽ daleko od brzegu i nawet wybrać miejsce nęcenia :-)
Jak widać, technika idzie do przodu a my ci±gle w tyle :-)

a miał być na grzybki wink:
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 8:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
można z powodzeniem za pomoc± jego pomiarów ustawiać łódĽ daleko od brzegu i nawet wybrać miejsce nęcenia :-)
Jak widać, technika idzie do przodu a my ci±gle w tyle :-)


W wersji z dopalaczem sam miota kule zanętowe. usmiech

Oldi - jak Ci się nie spieszy (a do grzybków jeszcze trochę) to podjedĽ do firmy MMG w Sosnowcu, ul. Rudna 14 i obejrzyj komputerki z GPS, które możesz brać ze sob± na grzyby, za¶ w samochodzie posłuż± Ci jako nawigacja. Zakładaj±c, że takie co¶ jest dla Ciebie użyteczne, to może być ciekawa alternatywa. Cenowo to wychodzi koło 1400 zł.

A tak przy okazji - co¶ mi wpadło do głowy... Ale że Chuck Norris już wyeksploatowany, to może niech będzie tak:
Old_Rysiu nie używa GPS, aby trafić na miejsce. To GPS pyta o drogę Old_Rysia. lol wink:
klon
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 15, 2003
Posty: 541

Kraj: Polska
Miejscowość: Piastów
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odk±d kupiłem za 20 zł synowi pistolet z celownikiem laserowym którego punkt widać w nocy na odległo¶ć kilometra, zmieniłem zdanie na temat prędko¶ci adoptowania nowych (również militarnych) technologii do codziennego życia. My¶lę, że GPS będzie za pare lat w każdej komórce.
_________________
S± tacy co ryby łowi± i tacy co tylko wodę m±c±.
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

klon napisał:
My¶lę, że GPS będzie za pare lat w każdej komórce.


W komórce? Ja my¶lę, że się zmie¶ci w jednej kostce z licznikiem linki w multiplikatorze. usmiech
Zamki
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 03, 2004
Posty: 2486

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Esox napisał:
[A tak przy okazji - co¶ mi wpadło do głowy... Ale że Chuck Norris już wyeksploatowany, to może niech będzie tak:
Old_Rysiu nie używa GPS, aby trafić na miejsce. To GPS pyta o drogę Old_Rysia. lol wink:



Chuck Norris opowiada najlepsze dowcipy na ¶wiecie ale to Esio je pisze dla Chucka. lol lol

Przepraszam że odbiegłem od tematu. wink:
_________________
Łowię i zjadam ......
jjjan
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 17, 2002
Posty: 2419

Kraj: Polska
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo Chuck Noris potrafi przeczytać tylko dowcip napisany z półobrotu .
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 26, 2003
Posty: 715

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@asknet........"Dokładno¶ć urz±dzeń wyposażonych w systemy WAAS/EGNOS to około 3 m"

Wszystko się zgadza, tylko z tego co mi Garmin odpisał, Polska i inne post-komuny nie s± objęte systemem Egnos.....więc nic z tego !!!

Garmin BlueChart Atlantic !!!!......
piękna sprawa......jest jaka¶ szansa kupienia tego po niższej cenie??? 8) .....może nawet być wersja papierowa/skan wink: ......głównie interesuje mnie Zatoka Fińska wł±czaj±c Alandy......to jest mapa MUE 50R........je¶li się nie mylę.

pozd.
AQUARIUS
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołączył: Mar 29, 2006
Posty: 197

Kraj: USA
Miejscowość: Detroit / do 73 Tarnow
PostWysłany: Czw Mar 30, 2006 9:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jusz teraz mozna kupic GPS w komorce.
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Czw Mar 30, 2006 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

petrus3 napisał:
@asknet........"Dokładno¶ć urz±dzeń wyposażonych w systemy WAAS/EGNOS to około 3 m"

Wszystko się zgadza, tylko z tego co mi Garmin odpisał, Polska i inne post-komuny nie s± objęte systemem Egnos.....więc nic z tego !!!

Garmin BlueChart Atlantic !!!!......
piękna sprawa......jest jaka¶ szansa kupienia tego po niższej cenie??? 8) .....może nawet być wersja papierowa/skan wink: ......głównie interesuje mnie Zatoka Fińska wł±czaj±c Alandy......to jest mapa MUE 50R........je¶li się nie mylę.

pozd.


Po pierwsze nie kupuję Germiny. Po drugie, jak już będę miał Lowrance to odpisze Ci, czy faktycznie namierzy do 3 m ( druga połowa kwietnia ).
Do innych komentopisarzy nie ustosunkuję się z przyczyn zdrowotnych :-)
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: 24.01.2003
Posty: 4305

Kraj: Polska
Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Czw Mar 30, 2006 2:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
jak już będę miał Lowrance to odpisze Ci, czy faktycznie namierzy do 3 m

Wyniki testów pode¶lij armii USA, następnym razem nie zwal± podczas ataku rakietowego jak miało to miejsce w Iraku na system GPS, że jest za mało precyzyjny.
_________________
http://www.jarbas.com.pl
Zwolennik naturalnej metody planowania rodziny.
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 26, 2003
Posty: 715

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Mar 30, 2006 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@old_rysiu

Egnos w Polsce nie działa nigdzie, mam to juz dawno sprawdzone, nieważne jakiej marki masz odbiornik, dokładno¶ci poniżej 3m nie uzyskasz. Garmin odpisał mi, że US ma w planach obj±ć cały obszar Wschodniej Europy, ale na moje pytanie, kiedy to ma nast±pić, to juz nie napisali... :roll:

Jako ciekawostka.......odbiorniki geodezyjne GPS maja dokładno¶ć do 1cm !!!
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Czw Mar 30, 2006 2:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli jeszcze wszystko przede mn±. Nie bedę nęcił na jeziorach, bo do nich mam za daleko. Grzyby jednak zbieram wszędzie i jak na razie, wystarczy mi namiar na odległo¶ć wzroku. Poza tym jestem dalekowidzem :-)
Jarbas
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu


Dołączył: 24.01.2003
Posty: 4305

Kraj: Polska
Miejscowość: Inowrocław
PostWysłany: Czw Mar 30, 2006 2:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

petrus3 napisał:
Jako ciekawostka.......odbiorniki geodezyjne GPS maja dokładno¶ć do 1cm !!!

I rakiety USA nie trafiły Husaina w nos?
_________________
http://www.jarbas.com.pl
Zwolennik naturalnej metody planowania rodziny.
AQUARIUS
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołączył: Mar 29, 2006
Posty: 197

Kraj: USA
Miejscowość: Detroit / do 73 Tarnow
PostWysłany: Pią Mar 31, 2006 8:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przewaznie nowe GPS sa podobne do siebie ,niezaleznie od marki, uzaleznione jest tylko ile ruznuych funkci jest w danym GPS.Ceny w duzym stopniu uzaleznione sa od nazwy producenta. Osobiscie ja uzywam Lowrance LCX-18 jest jusz 4 lata stary, ten i wszystkie nowsze uzywaja karty z programami kture kupuje sie osobno w zaleznosci gdzie sie bedzie uzywac (w jakiej czesci kraju,czy jeziora).Po wlozeniu takiej karty wyswietlona jast mapa np. danego jeziora z dokladnoscia do 3 metrow i takze pokazuje glebokosci(kontury) calego jeziora wyglada to tak jak na normalnej mapie papierowej, pokazane sa nawet najmniejsze szczeguly,sam sprawdzilem dokladnosc jadac ludka ze synem ktury paczyl czy dobze jade a ja tylko kierowalem sie GPS i potrafilem wjechac do portu i zaparkowac ludke dokladnie przy moim pomoscie.Jesli chodzi o WAAS to w stanach jest jusz uruchomiony ale jeszcze nie wcalosci, przekazniki na ziemi sa jusz postawione ,ale nie wszystkie satelity sa jeszcze wypuszczone, te satelity beda umieszczone nad Equatorem co w pulnocnej ameryce i w europie beda bardzo nisko na horyzacie co spowoduje ze wszystkie naturalne przeszkody(gory i wysokie budynki) beda zaslanialy sygnaly dlatego poczebne sa stacie do przekazywanie na ziemi. System ten jest zalozony przedewszystkim do uzywania przez samoloty komercyjne co bedzie im pomagac w lataniu w znacznej bliszej odleglosci pomiedzy samolotami i przy dokladniejszym ladowaniu. Tak ze jak ktos ma zamiar kupic GPS to nie warto czekac na WAAS bo z obecna dokladnoscia 3m to jusz wszystko mozna znalesc.
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Nie Kwi 02, 2006 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za info, które nie było poparte działaniami armii USA w Iraku.
Czy mój GPS będzie miał tak± precyzję ( 3 m ) czy nie, już w kwietniu napiszę.
AQUARIUS
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołączył: Mar 29, 2006
Posty: 197

Kraj: USA
Miejscowość: Detroit / do 73 Tarnow
PostWysłany: Nie Kwi 02, 2006 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu napisał:
Dzięki za info, które nie było poparte działaniami armii USA w Iraku.
Czy mój GPS będzie miał tak± precyzję ( 3 m ) czy nie, już w kwietniu napiszę.

GPS zawsze bylo takie dokladne tylko ze do roku 2000 zad wojskowy USA zaklucali sygnal poto zeby nie byl taki dokladny uzasadniali to sprawami bezpieczenstwa, po 2000 roku przestali to robic i dlatego GPS sa takie dokladne. I to chyba powinno wystarczac (3m) dla kazdego kto bedzie uzywal ,niezaleznie czy na rybach czy na gzybach, bo jak jusz ktos bedzie mial klopot znalesc swoje ulubione miejsce na jeziorze to niepowinien uzywac GPS dopuki nienauczy sie go opslugiwac. Jedna rada, jak bedziesz kupowal GPS to staraj sie kupic ten ktury ma mapy jusz zaprogramowane, jest napewno droszy ale bedziesz zadwolony. Powodzenia i zebys sie nie zgubil.
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 26, 2003
Posty: 715

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Nie Kwi 02, 2006 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@AQUARIUS

....Tak ze jak ktos ma zamiar kupic GPS to nie warto czekac na WAAS bo z obecna dokladnoscia 3m to jusz wszystko mozna znalesc....

Sorry Kolego, ale bajki opowiadasz. System WAAS znany w Europie jako EGNOS działa tylko w niektórych czę¶ciach Europy. Niestety w Polsce nie działa w ogóle. Posiadaj±c odbiornik GPS kompatybilny z tym systemem i tak nie osi±gnie sie dokładno¶ci poniżej 3m. Mam kolegę, który żegluje po Bałtyku i ma profesjonaln± elektronikę nawigacyjn±, pomimo tego potwierdza że czę¶ć centralno-wschodnia Bałtyku nie jest obejmowana tym systemem, urz±dzenie normalnie potwierdza mu obecno¶ć aktywnego sygnału EGNOS, niestety dopiero w pobliżu Skaggerak ten sygnał jest obecny. Sam jestem zainteresowany tak± dokładno¶ci±, ale narazie muszę się zadowolić 15m.

Wystarczy się skontaktować z pierwszym lepszym sklepem ze sprzętem nawigacyjnym, aby przekonać się jak to jest z tym systemem w Europie.

pozd.
AQUARIUS
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołączył: Mar 29, 2006
Posty: 197

Kraj: USA
Miejscowość: Detroit / do 73 Tarnow
PostWysłany: Pon Kwi 03, 2006 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry Kolego, ale bajki opowiadasz. System WAAS znany w Europie jako EGNOS działa tylko w niektórych czę¶ciach Europy.

OK petrus3 niebede sie usprawiedliwial kto bajki tu opowiada ,ale sprawc strone internetowa pod tym adresem
KLIKNIJ TUTAJ
Jest to strona Lowrance po angielsku .to jak mozesz to sobie przeczytaj i sie dowiesz ze od 2000 roku taka jest dokladnosc (ponizej 20 metrow), zalezy od sygnalu w danym czsie i od samego odbiornika. ( The system used by the U.S. Department of Defense prior to May 1, 2000 to intentionally degrade the accuracy of satellite GPS signals being transmitted to civilian GPS receivers. Until recently, all brands of civilian GPS receivers were equally affected by S/A. With random S/A on, the government had agreed that civilian GPS accuracy levels would consistently be 100 meters or less, 95% of the time. Now that S/A restrictions have been lifted, accuracy levels have improved to 20 meters or less.)
Co do baltyku to sie zgadza ,prawdo podobnie w taj czesci wschodniej nie ma pszekaznikow na ziemi(WAAS) i z twojej wypowiedzi widac ze w Polsce tez nie ma.
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 26, 2003
Posty: 715

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pon Kwi 03, 2006 10:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i sam sobie odpowiedziałe¶, że po zniesieniu restrykcji dokładno¶ć zwiększyła się do 20m.......w praktyce jest to między 10-15m........ale nie poniżej 3m......dlatego, że EGNOS nie działa na dużych obszarach Europy......posiadam Garmina GPSMAP 60Cx i maksymalna dokładno¶ć to tylko około 12m...

Dla poparcia Twoich bajek tekst poniżej:

Who benefits from WAAS?
Currently, WAAS satellite coverage is only available in North America. There are no ground reference stations in South America, so even though GPS users there can receive WAAS, the signal has not been corrected and thus would not improve the accuracy of their unit. Other governments are developing similar satellite-based differential systems. In Asia, it's the Japanese Multi-Functional Satellite Augmentation System (MSAS), while Europe has the Euro Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS). The coverage of EGNOS system is very limited. Eventually, GPS users around the world will have access to precise position data using these and other compatible systems.

Je¶li cały czas upierasz sie przy swoim zdaniu proponuję zrobić do¶wiadczenie z dwoma kijami. Będac na otwartym terenie idż z GPS aż do momentu zmiany współrzędnych, dokładnie w momencie zmiany wbij kij w ziemię i zacznij i¶ć w przeciwnym kierunku, przy kolejnej zmianie współrzędnych wbij drugi kij, zmierz odległo¶ć między nimi i mocno się zdziwisz.......pomimo że przeszedłe¶ dobre 15m GPS cały czas pokaże Ci to samo położenie lol lol lol .......najwieksz± dokładno¶ć miałem na Helu i było to około 10m.

pozd.
AQUARIUS
Dyrygent holu
Dyrygent holu


Dołączył: Mar 29, 2006
Posty: 197

Kraj: USA
Miejscowość: Detroit / do 73 Tarnow
PostWysłany: Pon Kwi 03, 2006 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK ja nigdy nie mowilem ze jest dokladny ponizej 3m a mowilem ze nawet do 3m tak co czytalem z artykulu w magazynie, i ja nie mowie o takim co sie czyma w reku tylko co zaklada sie nap. na lodki. a ze jest dokladny to wiem z mojego uzywania kiedy przyblize(zoom) do.1mile. to pokazuje kazdy zajast w przystani wlacznie z pomostkami kture sa rozmieszczone ok 8m pomiedzy i to mnie wystarcza bo nie zamiezam szukac nic mniejszego. Tak jak mowilem wczesniej , zalezy od sygnalu w danym momecie i od odbiornika (anteny). Zalaczylem zdiecie z mojego instromentu , i sam bedziesz mogl zobaczyc dokladnosc tej mapki, pokazana jest przystan wraz z pomostami.

Kliknij na ten link.
mapa=GPS
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Czw Kwi 13, 2006 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już Was mogę pogodzić. Wła¶nie otrzymałem maila od naszego fachowca d/s echosond i GPS-ów - Czarka Karpińskiego. Oto co napisał :

Witam ponownie

Wreszcie mam naj¶wieższe informacje
To co sie dzieje z Egnosem można na bież±co ¶ledzić na stronie

( link na samym dole )

z tego co widać system obecnie jest wł±czony - dokladno¶ć pomiarów ok 2m

kilka słów o systemie:

EGNOS opiera się na trzech satelitach geostacjonarnych (15.5°W, 21.5°E i 64.5°E). Na Ziemi znajduj± się stacje pomiarowe i kontrolne, które prowadz± ci±głe testy sieci Navstar i satelitów EGNOS. Obliczaj± poprawki danych GPS, wykrywaj± nieprawidłowo¶ci w transmisji i sprawdzaj±, czy nie doszło do awarii którego¶ z satelitów. Poprawki i dane o stanie sieci GPS s± transmitowane do satelitów EGNOS, które z kolei wysyłaj± je do odbiorników GPS. Jedna ze stacji kontrolnych sieci EGNOS znajduje się w Warszawie w Centrum Badań Kosmicznych.



Pozdrowionka

Cezary

TO_TUTAJ
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Czw Kwi 13, 2006 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmmm, sam nie wiem, mam w±tpliwo¶ci. W±tpliwo¶ci spowodowane nie najlepsz± znajomo¶ci± języka angielskiego. Czy mógłby się kto¶ po¶więcić i na podstawie informacji pod TYM LINKIEM odpowiedzieć, czy jest w Polsce możliwo¶ć odczytu pozycji systemu EGNOS, czy tylko mamy stację kontroln± potrzebn± do poprawnego działania tego systemu?

Ja odnoszę wrażenie, że jeste¶my doł±czeni do systemu EGNOS ale korzystać to z niego nie możemy, bo nie mamy stacji naziemnych. No ale mój angielski jest problematyczny.
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Pią Kwi 14, 2006 3:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznam, że też nie przeczytam informacji w obcym języku. Całe to zamieszanie tym systemem nawigacyjnym jest chyba nie takie ważne. Wiadomo, że nigdzie na wielkich jeziorach nęcić nie będę i nie jest potrzebna mi taka dokładno¶ć. Mój GPS ma słuzyć do naprowadzania na zostawiony gdzie¶ przy drodze samochód, gdy ja jestem od niego zbyt daleko zapuszczony w duktach le¶nych na grzybobraniu. Będzie rewelacj±, jak GPS podprowadzi mnie do okolic samochodu na odległo¶ć kontaktu wzrokowego z pojazdem.
Lowrance GO otrzymam już po ¶więtach i od razu wyjdę z nim w teren. Jak to działa praktycznie, dokładnie Wam napisze.
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Idż do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.18 sekund :: Zapytania do SQL: 168