Czy wiesz, że...
Pierwsze informacje o błystce "dorożce" pojawiły się w 1746 r. w spisie inwentarza chłopskiego na WileńszczyĽnie "Dawne puszcze i wody".

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 600
 Zalogowani 0
 Wszyscy 600

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikając tutaj

Jesteś stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Bo na mnie blisko¶ć morza tak wpływa :hihi ...(501331) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia s± jacy¶ zużyci, nie to co K ...(501331) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dż±sik nie wie co emeryci lubi± najbardziej (i mog± ...(501331) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(501331) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(501331) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(501331) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(501331) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(501331) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(501331) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(501331) Apr 03, @ 10:34:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na now± relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłyn±ć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależ± od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': ¦wietna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta s±...

Rozmaito¶ci
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» O¶rodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2273
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2052
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2171
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2300
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2133
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2188
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2095
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2143
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2501
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2327
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - S± grzyby!
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
S± grzyby!
Idż do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
rybok
Skrobacz pospolity
Skrobacz pospolity


Dołączył: Feb 06, 2006
Posty: 35

Kraj: Polska
Miejscowość: Chrzanów
PostWysłany: Sro Sie 23, 2006 11:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja wła¶nie wróciłem z grzybów ale ino mnie zlało znalazłem pare prawdziwków i rydzy chyba się już wysyp skczył lol
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Sie 23, 2006 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadal okolice Augustowa... Intensywny wysyp grzybów! Do borowików, koĽlarzy, ma¶laków i kurek doszły podgrzybki, kanie, turki (płachetka kołpakowata). Co stwarza pewien problem, bo ryby też bior±... lol
wolff
¦.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów


Dołączył: Aug 24, 2004
Posty: 1430

Kraj: Polska
Miejscowość: Bytom Górniki
PostWysłany: Sro Sie 23, 2006 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wracaj±c do domu samochodem przez las a raczej lasek(li¶ciasty), zatrzymałem sie na kilka minut i obszedlem z 200m2 lasu. Umoczyłem buty i spodnie do kolan. Znalazłem kilkadzies±t młodych podgrzybków zlotawych i dwie duże pieczarki. Kolacja była pyszna. wesoly wesoly
_________________
Irek
------------------------------------------------
¦pieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodz±.
Czarny_p
Młodszy podbierakowy
Młodszy podbierakowy


Dołączył: Aug 01, 2005
Posty: 103

Kraj: Irlandia
Miejscowość: Stalowa Wola
PostWysłany: Czw Sie 24, 2006 6:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W poniedzialek buszowałem z dziadkiem w lesie. Mnie wyniki nie zadowoliły. Trafiałem na grzyby przypadkowo, za to dziadek po prostu wie gdzie s±... lol Trafiłem kilkana¶cie borowiczków.. w tym kilka takich czerwonych. Ma¶laków i koĽlaków nie było ¶ladu. Do tego kilka podgrzybków wesoly
Wynik dziadka podobny do mojego, tylko pomnożony jakie¶ 10 razy :P wesoly
_________________
Czasem robię to co lubię, czę¶ciej to co muszę.
radzio
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: May 01, 2005
Posty: 1239

Kraj: Polska
Miejscowość: Białystok
PostWysłany: Czw Sie 24, 2006 8:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czarny_p napisał:

Wynik dziadka podobny do mojego, tylko pomnożony jakie¶ 10 razy :P wesoly


Tutaj się nie dziwię lol . Ja też ze swoim zawsze przegrywałem.
Zbierał grzyby w miejscówkach (zagajnikach), które ja omijałem.
Jak widać procentuje wieloletnie poznanie lasu 8) .
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Sie 24, 2006 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiadomo¶ć prosto z lasu... lol
Doszły opieńki (wczesne) i rydze!
spining
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 30, 2002
Posty: 703

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Sie 24, 2006 12:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opieńki wczesne ale czy nie za wczesne?? W lasach już widziałem kwitn±ce wrzosy, czyżby jesień za pasem? Mnie niestety obowi±zki zawodowe zatrzymały w Wawce, na szczę¶cie już jutro uderzam na Mazury. Jest podobno wysyp kurek i na nie się wła¶nie nastawiam.
No i do tego to le¶ne rybne jezioro usmiech.
gismo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 20, 2002
Posty: 430

Kraj: Polska
Miejscowość: Gniezno
PostWysłany: Czw Sie 24, 2006 8:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

60 litrów podgrzybków brunatnych, prawdziwków, podgrzybków zaj±czków, ma¶laków żółtych, podgrzybków złotawych. Fenomenem jest, że wszystko nierobaczywe, a zbiera się cudownie – grzyby rosn± w oczach – wszędzie pełno grzybiarzy, a grzyby mimo to wci±ż duże i szybko zapełnia się koszyk. W jednym miejscu znalazłem ponad 20 podgrzybków brunatnych rosn±cych w czarcim kręgu, które ważyły ponad 2kg ł±cznie. Mnóstwo muchomorów czerwonawych i tyle samo plamistych, mglejarek, pieczarek i jeszcze więcej grzybiarzy. W miejscach, które 4 dni temu przeczesałem trzykrotnie, a które wci±ż odwiedzane s± przez miejscowych, dzi¶ rosn± już grzyby po 15cm ¶rednicy w kapeluszu. Co¶ niebywałego!
_________________
Konkrety pod wami ryj±.
mati1112
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 26, 2006
Posty: 373


PostWysłany: Sob Sie 26, 2006 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bylem dzis na grzybach i masz racje jest ich pelno znalazlem cale wiadro 10 l od emulsji!!!!! wesoly
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sob Sie 26, 2006 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wolff napisał:
... i dwie duże pieczarki. Kolacja była pyszna. wesoly wesoly


Na spotkanie piwne, przywiozę Ci atlas grzybów ( tylko do poczytania ). Tam zobaczysz, że na pieczarkach dziko rosnacych ( czytaj poza hodowl± ) można się okrutnie pomylić. Kiedy¶ też zbierałem pieczarki, ale po przeczytaniu tej informacji w atlasie - nie zbieram już. Mam nadzieję, że jeszcze żyjesz i czytasz to co tutaj jest napisane.Proszę - dotrwaj do spotklania, potem sam zadecydujesz - zbierać czy nie.
konto usunięte
Brak rangi


Dołączył: Mar 31, 2006
Posty: 145

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Sie 26, 2006 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

..mati1112 chyba po emulsji...
mati1112
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 26, 2006
Posty: 373


PostWysłany: Sob Sie 26, 2006 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marekwu kazdy sie moze pomylic :oops:
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na SuwalszczyĽnie grzybów nadal dużo. Teraz jest chyba optymalny czas na zbieranie, bo występuje równocze¶nie wiele gatunków. S± różne podgrzybki, ma¶laki, borowiki, s± turki, opieńki, rydze, kanie, kurki, s± koĽlarze - szare i czerwone. Sypnęły się też goryczaki żółciowe, niesłusznie nazywane szatanami i tych lepiej nie zbierać. lol
spining
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 30, 2002
Posty: 703

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Wto Sie 29, 2006 8:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj, będ±c jeszcze pod wrażeniem mojego mazurskiego grzybobrania, po pracy około 18 postanowiłem odwiedzić Lasek Bemowski.
Pierwsze co ukazało się moim oczom, to cała masa poprzewracanych po niedzielnym nalocie szarańczy muchomorów smutny. Na grzybobranie miałem co¶ około 1,5 godzinki więc od razu udałem się na znane mi miejscówki.
Tutaj też niestety od razu widoczne były ¶lady bytno¶ci "grzybiarzy". Po prostu tornado przeszło po muchomorach i innych niejadalnych grzybach. Udało mi się jednak trafić na grzybki których w tym lesie nigdy nie znalazłem. Fakt, że bywam tam naprawdę sporadycznie i to raczej przy okazji rowerowej eskapady niż celowego grzybobrania. Były to: piękny prawdziwek ceglastopory i trzy prawdziwki piaskowe. Do tego dorzuciłem jednego czerwonego koĽlaka oraz prawdziwka sosnowego i kilkana¶cie zaj±czków.
muzik21
Pogawędkowy Łowca Okazów


Dołączył: May 09, 2005
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowość: Prudnik
PostWysłany: Wto Sie 29, 2006 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na opolszczyżnie w końcu pojawiły się ine grzyby niż ma¶laki:)Dzisiaj przez 1h20min. ok.9l grzybów.Niestety ok.30-40% robaczywych.Rosły głownie podgrzybki zaj±czki, trafiłem ok.10 podgrzybków brunatnych, kilkana¶cie ma¶laków i opienek miodowych.Pokazały się również małe borowiki ceglastopore i sosnowe.Niestety nadal brak kani(znalazłem tylko 2 sztuki).
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj znowu pojechałem do lasu. Skoro jest ¶roda, to po ataku sobotnio-niedzielnym grzybiarzy, miałem nadzieję spokojnie sobie pozbierać podgrzybki. Liczyłem raczej na małe szkraby, takie około 4-10 cm. Niestety, małych nie ma. To bardzo ciekawe, bo wci±ż deszcz pada i w lesie jest mokro. Nie jest też za zimno i doprawdy nie mam pojęcia, dlaczego tak mało grzybków. Zebrałem wiaderko 10 litrowe, ale to efekt orania lasu bardzo zachwaszczonego. Podgrzybki duże, małych jak na lekarstwo. Trafił mi się borowik : jeden prawdziwek i jeden ceglastopory. Bardzo dużo jest muchomorów czerwonawych - tak, teraz już je rozpoznaje, ale za namow± Gismo, nie będę zbierał. Znalazłem też dwie kanie - rosły obok siebie. Były też podgrzybki złotawe, ale one zawsze s±.
Ogólnie kiepsko, bo nie widać maluchów. Podobno grzyby maj± wysyp jak jest pełnia księżyca. Nie mam pojęcia, kiedy ona będzie.
mati1112
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 26, 2006
Posty: 373


PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

old_rysiu co tak slabo?? w moich okolicach jest bardzo duzo grzybow i malych i duzych!! wystepuje wiele gatunkow choc najwiecej jest podgrzybkow i borowikow!!!!
muzik21
Pogawędkowy Łowca Okazów


Dołączył: May 09, 2005
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowość: Prudnik
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj wybrałem inny las maj±c nadzieje na dobre zbiory podgrzybka brunatnego.Grzyby dopeiro się pojawiaj± i jest dużo małych.Ale na "wyniki" nie moge narzekać: przez 5h ok.24l (we dwóch)prawie samych podgrzybków brunatnych (inne podgrzybki rzadko pojawiaj± się w tych stronach), trafiły się też 3 kanie, pare kozaków, i 1 prawdziwek. W wysokich lasach grzyby trafiaj± się naprawde sporadycznie.Najwięcej jest w młodnikach, ale też nie wszędzie( trzeba wiedzieć gdzie chodzić, bo inaczej można przechodzić pól dnia i nie znale¶ć prawie nic).Pojawił się też niejadalny grzyb popolurnie nazywany szatanem (Goryczak żółciowy), które można pomylić z browikiem.
gismo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 20, 2002
Posty: 430

Kraj: Polska
Miejscowość: Gniezno
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 6:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powoli robi się za dużo chętnych do tego interesu. Tak, jak piszesz Oldi – grzyby nie rosn±, chyba za zimno. Mimo to po siedmiu godzinach wleczenia kaloszy uzbierałem 50 litrów podgrzybków i borowików, co szczególnie ucieszyło domowników: „po kiego grzyba że¶ znowu tyle grzybów nazbierał?!”. W nagrodę „pozwolono” mi zupełnie samemu wyczy¶cić wszystkie grzyby, sparzyć, ugotować, zaprawić, a nawet kuchnię posprz±tać. Unosz±cy się po mieszkaniu zapach zachęcił nas do skosztowania słoiczka zaprawionych tydzień temu grzybów. Powiem jedno – były po prostu wspaniałe. Rzekłbym wręcz - zabójcze.
_________________
Konkrety pod wami ryj±.
Czarny_p
Młodszy podbierakowy
Młodszy podbierakowy


Dołączył: Aug 01, 2005
Posty: 103

Kraj: Irlandia
Miejscowość: Stalowa Wola
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

S± i kanie... całe mnóstwo wesoly A po ostatnich deszczowych dniach i spodziewanym ociepleniu trzeba będzie wyskoczyć w niedziele na grzybki wink:

gismo napisał:
...były po prostu wspaniałe. Rzekłbym wręcz - zabójcze.

żyjecie wszyscy jeszcze? lol wesoly :o
_________________
Czasem robię to co lubię, czę¶ciej to co muszę.
muzik21
Pogawędkowy Łowca Okazów


Dołączył: May 09, 2005
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowość: Prudnik
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 6:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gismo je¶li można spytać to w jakich okolicach zbieracsz te grzyby?usmiechU mnie takie zbiory nawet w jesli jest wysyp należ± do rzadko¶ci.A co do tego czy rosn± czy nie, to u mnie dopiero od ok.3dni zacz±ł pokazywać się podgrzybek.Wcze¶niej był prawie tylko ma¶lak, a teraz jest prawie tylko podgrzybek:)Jest dużo małych (70%).
Pozdrawiam
muzik21
P.S Gismo-Zbierałes tylko podgrzybki brunatne, czy zaj±czki i złociste tez?
muzik21
Pogawędkowy Łowca Okazów


Dołączył: May 09, 2005
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowość: Prudnik
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czarny_p napisał:
S± i kanie... całe mnóstwo wesoly A po ostatnich deszczowych dniach i spodziewanym ociepleniu trzeba będzie wyskoczyć w niedziele na grzybki wink:

gismo napisał:
...były po prostu wspaniałe. Rzekłbym wręcz - zabójcze.

żyjecie wszyscy jeszcze? lol wesoly :o


U mnie niestety kanie pokazuj± się tylko sporadycznie( co bardzo mnie dziwi).W zeszłym roku kanie można zbierać nawet po 300sztuk przez pare godzin.Ale my¶le że w weekend, je¶li rzeczywi¶cie się ociepli p[ojawi± się i kanie i większe ilo¶ci podgrzybkówusmiech
gismo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 20, 2002
Posty: 430

Kraj: Polska
Miejscowość: Gniezno
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

muzik21 napisał:
Gismo je¶li można spytać to w jakich okolicach zbieracsz te grzyby?usmiechU mnie takie zbiory nawet w jesli jest wysyp należ± do rzadko¶ci.A co do tego czy rosn± czy nie, to u mnie dopiero od ok.3dni zacz±ł pokazywać się podgrzybek.Wcze¶niej był prawie tylko ma¶lak, a teraz jest prawie tylko podgrzybek:)Jest dużo małych (70%).
Pozdrawiam
muzik21
P.S Gismo-Zbierałes tylko podgrzybki brunatne, czy zaj±czki i złociste tez?


W moich stronach trudno o grzyba, w okolicznych lasach najczę¶ciej nie znajduję nawet trujaków. Zbieram więc w dwóch miejscach – lasy w stronę Bydgoszczy (wybór lasu odbywa się drog± natchnienia w trakcie jazdy samochodem usmiech ) i okolice Czerniejewa (dokładnie miejscowo¶ć Graby). A miejscowo¶ć ta leży zaledwie 20 km od lasu, gdzie nie mogę trafić trujaka. Tłumacze sobie to większ± różnorodno¶ci± zalesienia i może jakim¶ mikroklimatem. Znalazłem wreszcie pierwsz± rozpostart± sowę/kanię w tym roku. ¦rednica – prawie 30cm, trzon jak przedramię usmiech Uchowała się gadzina. Sów bardzo, bardzo mało w lesie. Grzyby trzeba za¶ zbierać jak najdalej od jakiejkolwiek drogi. Wówczas można liczyć na częste widoki gęsto owocuj±cych grzybni. Zaj±czków prawie nie ma, znalazłem tylko 4 sztuki tydzień temu, dzi¶ żadnego. Z rana kładłem złotawe do koszyka, ale jak tylko uciekłem trochę dalej w las, okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Rosło wystarczaj±co dużo brunatnych. Nigdy wcze¶niej nie zbierałem tyle grzybów, tegoroczna zmiana lasu zdziałała cuda i sam jestem zdziwiony ilo¶ci± zbiorów.
_________________
Konkrety pod wami ryj±.
Esox
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 4285

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie (Suwalszczyzna) od dwóch dni pada i - co gorsza - praktycznie od rana do wieczora grzmi. Wyrwałem się do lasu za płotem tylko na godzinę - ale nie da się zbierać. Po godzinie wiadro było pełne z czubem - same młode grzybki, a od schylania rozbolał kark. lol

Kołpaki (turki) poszły do octu, ma¶laki do mrożenia, borowiki i podgrzybki do suszarki, kurki na zupę, a kanie i rydze do smażenia...

Jutro (dzisiaj) mam zmiar zaatakować na całego, je¶li tylko pogoda pozwoli...

Z gorszych wiadomo¶ci - coraz liczniej pojawiaj± się strzyżaki (muchy jelenie), co znacznie obniża morale opadniętego przez nie grzybiarza. Jest też trochę kleszczy, ale na razie spotykam ich mniej niż w latach ubiegłych. Dużo oznak w lesie wskazuje na wcze¶niejsz± jesień wykrzyknik idea:
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 26, 2003
Posty: 715

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 12:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzwoniłem dzisiaj do Szwecji.......tam to dopiero grzybów dowaliło.....Niemcy i Polacy całe bagażniki maj± wypchane czerwonymi kozakami i prawusami.......mam nadzieję, że i dla mnie co¶ zostawi±.....15/9 odjazd na szczupale !!!

pozd.
sacha
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 30, 2002
Posty: 3612

Kraj: Polska
Miejscowość: W-wa
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 7:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Esox napisał:
U mnie (Suwalszczyzna) od dwóch dni pada i - co gorsza - praktycznie od rana do wieczora grzmi. Wyrwałem się do lasu za płotem tylko na godzinę - ale nie da się zbierać. Po godzinie wiadro było pełne z czubem - same młode grzybki, a od schylania rozbolał kark. lol

Pożycz od kogo¶ furmanke usmiech 8) zapakujesz się na raz.
muzik21
Pogawędkowy Łowca Okazów


Dołączył: May 09, 2005
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowość: Prudnik
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 9:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gismo napisał:


W moich stronach trudno o grzyba, w okolicznych lasach najczę¶ciej nie znajduję nawet trujaków. Zbieram więc w dwóch miejscach – lasy w stronę Bydgoszczy (wybór lasu odbywa się drog± natchnienia w trakcie jazdy samochodem usmiech ) i okolice Czerniejewa (dokładnie miejscowo¶ć Graby). A miejscowo¶ć ta leży zaledwie 20 km od lasu, gdzie nie mogę trafić trujaka. Tłumacze sobie to większ± różnorodno¶ci± zalesienia i może jakim¶ mikroklimatem. Znalazłem wreszcie pierwsz± rozpostart± sowę/kanię w tym roku. ¦rednica – prawie 30cm, trzon jak przedramię usmiech Uchowała się gadzina. Sów bardzo, bardzo mało w lesie. Grzyby trzeba za¶ zbierać jak najdalej od jakiejkolwiek drogi. Wówczas można liczyć na częste widoki gęsto owocuj±cych grzybni. Zaj±czków prawie nie ma, znalazłem tylko 4 sztuki tydzień temu, dzi¶ żadnego. Z rana kładłem złotawe do koszyka, ale jak tylko uciekłem trochę dalej w las, okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Rosło wystarczaj±co dużo brunatnych. Nigdy wcze¶niej nie zbierałem tyle grzybów, tegoroczna zmiana lasu zdziałała cuda i sam jestem zdziwiony ilo¶ci± zbiorów.


W moich stronach sytuacja odwrotna...czym dalej w las tym mniej grzybów.Ludzie chodzili w gł±b lasu po pare kilometrów, a wychodzili nawet nie z pełnym wiadrem.Natomiast ja wszystkie swoje grzyby nazbierałem do 700m od drogi.Co dziwne dużo pięknych podgrzybków rosło w wysokiej trawie.W pi±tek mam zamiar pojechać troche dalej ,ale nie jestem pewny czy nie za zimno na grzyby:)
_________________
Pozdrawiam
muzik21
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Czw Sie 31, 2006 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłem wczoraj w lesie, gdzie zbierałem podgrzybki i tylko dlatego, że orałem las, zebrałem z wielkim trudem wiadro podgrzybków. Koniec wysypu. Mam jeszcze jeden lasek, gdzie do tej pory nie było wysypu. My¶lę, że może już na niego czas i pojadę tam zobaczyć w ten pi±tek. Zabiorę tym razem ze sob± moj± maszynę do fotografowania. Zapowiada się słonecznie i z pewno¶ci± nie będzie padał deszcz. Jak mi się uda, to zrobie trochę fotek i wy¶lę na forum grzybowe, gdzie będzie można je zobaczyć. Jak tak się stanie - wpiszę Wam tutaj linka.
spining
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 30, 2002
Posty: 703

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jadę jutro. Wczoraj widziałem ile grzybów nazbierali koledzy. Powiem tak, dużo to za mało powiedziane. Mam tylko nadzieję, że co¶ się jeszcze i dla mnie ostało.
Poza tym w pobliżu duża rzeka, więc...


Ostatnio zmieniony przez spining dnia Pią Wrz 01, 2006 11:30 am, w cało¶ci zmieniany 1 raz
mati1112
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Aug 26, 2006
Posty: 373


PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 11:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też sie jutro na grzybki wybieram. Jestem ciekaw, czy bedzie dużo?
muzik21
Pogawędkowy Łowca Okazów


Dołączył: May 09, 2005
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowość: Prudnik
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 1:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja byłem dzisiaj i powiem szczerze przeżyłem ogromny szok 8O . Na opolszczyżnie wreszcie jest porz±dny wysyp podgrzybków.Rosn± dosłownie w oczach:) Przez 5h ok.40l podgrzybków brunatnych.Grzyby od ¶rednicy kapelusza 3cm do 35cm.W jednym miejscu w kręgu znalazłem ponad 20 dużych podgrzybków. Trafiaj± się też kozaki, a dziadek znalazł prawdziwka o ¶rednicy kapelusza ponad 35cm.Znalazłem now± ciekaw± miejscówke ale po krótkiej penetracji zabrakło mi miejsca w wiadrze usmiech Jutro lub pojutrze mam zamiar spenetrować dokładnie j± cał±usmiech
_________________
Pozdrawiam
muzik21
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj 1 wrze¶nia znowu pojechałem do lasu. Tym razem z aparatem fotograficznym. Dla tych, którzy chc± zobaczyć moje grzybki zapraszam na forum grzybowe
TUTAJ
Ładne? :-)
petrus3
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 26, 2003
Posty: 715

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam widzę jednego małego sromotnika........ale nie powiem który !!! lol lol lol
Piękne, szczególnie prawusy......klasyka !!!
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

petrus3 napisał:
Ja tam widzę jednego małego sromotnika........ale nie powiem który !!! lol lol lol
Piękne, szczególnie prawusy......klasyka !!!


Może i gdzie¶ tam ten sromotnik ro¶nie, ale ja nie widziałem :-)
Bartek80
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Mar 20, 2006
Posty: 429

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 5:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ładne fotki i grzyby oczywi¶cie też. Szczególnie podoba mi się zdjęcie tego prawdziwka na tle lasu (3 zdjęcie od góry), las wygl±da trochę nierealnie (może z lekka ba¶niowo) tak jakby¶ zrobił te zdjęcie prawdziwka na tle obrazu! Super efekt! Gratuluję obfitego zbioru i doskonałych zdjęć!
Ps. Ta pani Kozak to musi mieć stalowe nerwy, zawsze chciałem spróbowac muchomorów czerwonawych, ale jak je widze na zdjęciach to szybko mi chęci odchodz±. Taki zbiór wyglada jednak trochę złowieszczo lol .
_________________
Aquila non capit muscas!
Robert
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Apr 13, 2003
Posty: 3215

Kraj: Francja
Miejscowość: Selestat
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 5:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brawa za zdjecia Rysiu! wesoly Chyba przestane sie bac "ceglastoporych",ciekawe jakie sa w zalewie octowej?
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że podobaj± Wam się fotki. Co do tych czerwonawych muchomorów, to już znam je dokładnie. Znowu widziałem parę sztuk, ale to nie były grzyby, na które się wybrałem. Skoro s± ładniejsze, nie będę zawalał wiaderka muchomorkami. Jest jeszcze jedno. Obiecałem Gismo, że oleje te muchomorki. Chociaż pani Jola namawia i nawet obiecała przepatrzyć mój zbiór ( też mieszka w Knurowie ), to jednak ich nie będę zbierał ( na razie :-) ).
Piwoniusz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 29, 2004
Posty: 1454

Kraj: USA
PostWysłany: Pią Wrz 01, 2006 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Old Rysiu, jak ja Wam znowu zazdroszczę !!! Lata całe nie zbierałem grzybów. Nawet nie wiem jak one wygl±daja w tych indiańskich lasach.
Bardzo podoba mi się postawa Rysia widoczna na ostatnim zdjęciu. Przed wej¶ciem do lasu zdejmuje buty. lol
gismo
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Oct 20, 2002
Posty: 430

Kraj: Polska
Miejscowość: Gniezno
PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 1:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piwoniusz napisał:
Bardzo podoba mi się postawa Rysia widoczna na ostatnim zdjęciu. Przed wej¶ciem do lasu zdejmuje buty. lol


To chyba nie jest już kwestia postawy, lecz bardziej polityki. Władza pu¶ciła nas z wiadrami i do tego w samych skarpetkach lol

Doł±czam się do gratulacji - szczególnie podoba mi się łuskwiak ognisty. Ja aparatu do lasu już nie biorę, ale może Tobie, Old_Rysiu chciałoby się uwiecznić czarci kr±g podgrzybków?
_________________
Konkrety pod wami ryj±.
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gismo - czarcie kręgi to i u nas s± - niestety jakie¶ blaszkowce o rudo-br±zowym kolorze.
Nie zawsze biorę aparat. W czasie deszczu to nic innego jak zniszczenie mojego sprzętu. Tylko dlatego, poprzednie fotki były zrobione w kuchni a nie w lesie. Teraz z internetu wiedziałem, że nie będzie opadów deszczu i zabrałem moj± lufę.
Co do butów, to zdejmuję przed wej¶ciem do lasu, zamieniaj±c je na gumowce.
No i z tych fotek wyskoczył jeszcze jeden problem - lampa błyskowa.
Podczas używania jej w lesie powoduje niepotrzebny błysk, który niszczy koloryt i robi fatalny cień. Próbowałem z czasówk± i przysłon±. Jednak kiepski ze mnie ustawiacz. Gdyby kto¶ z Was podał mi, jak± przysłonę ustawić w warunkach le¶nych, mógłbym poeksperymentować. Z tymi czasami to gorsza sprawa. Wolę zaczynać od przysłony.
pietruch
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 08, 2004
Posty: 1317

Kraj: Polska
Miejscowość: Gdańsk
PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podczas mojego pobytu w szpitalu, rodzina wybrała się na grzyby i .... nadała mi przydomek Jonasza.
Na 3 osoby, każda z nich miała 2x 10 l wiadra pełne grzybów.
Przeważały podgrzybki brunatne, ale zdażały sie również koĽlarze oraz prawdziwki.

Old_Rysiu - spóĽniłe¶ się o tydzień ze zdjęciem ceglastoporego - znalazłem tydzień temu 3 sztuki, ale po namowie dziadka (dziadkowie najwięksi specjali¶ci 8) ), zostawiłem je w lesie.

W sobotę za tydzień kolejna inwazja na las usmiech.
lukimid
Donosiciel kawy
Donosiciel kawy


Dołączył: Jun 27, 2006
Posty: 11

Kraj: Polska
PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My na Podkarpaciu mamy wysyp teraz. mam 10m do lasu lol ale jako¶ ostatnio nie zagl±dałem tam. widzę jak ludzie nosz± całymi koszykami "Br±zowe" lol i ma¶laki. jak kto¶ chce to zapraszam 8)
Piwoniusz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 29, 2004
Posty: 1454

Kraj: USA
PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Old Rysiu, kiedy decyduję się wyl±czyć automat i flash w aparacie kieruje się tylko jedn± zasad±: czas na¶wietlania nie może być dłuższy niż 1/90 sekundy. Ręka nawet bardzo stabilna powoduje drgania i rozmazanie obrazu przy dłuższej ekspozycji. Bior±c pod uwagę emocje spowodowane widokiem olbrzyma ceglasto-sporego proponuje czas 1/1000 sekundy. wesoly
Zapewne masz w aparacie opcje "AV" i "TV" poza "PROGRAM" lub "AUTO". AV to "Apretura" czyli dziurka natomiast TV to Time czyli czas, którego nie mamy na fotki bo wła¶nie zbieramy olszówki. Tu dygresja - czy olszówki nadal uszkadzaj± w±ytrobę ? Jak byłem dzieckiem to dużo ich jadłem a potem okazało się że rodzice i dziadek chcieli mnie otruć. :placz
Więc nastawiam w aparacie opcje TV, nastepnie czas 1/100 sek i pozwalam kamerze dobrać dziurke czyli przysłone. Zdjęcie wychodzi na ogół nieporuszone, jednak czasami niezbyt ostre. W moim aparacie (Canon A75 ale już tylko do jutra) mam na stałe nastawione przy TV - 1/100, przy AV - przysłonę 8 (je¶li zależy mi na ostro¶ci - aparat dobierze czas) a najczę¶ciej robię fotki na "AUTO" wesoly Stosuję drug± zasadę fotografii digitalnej: robię 100 fotek tego samego obiektu - jedna wyjdzie. wink:
marcino
Mistrz Czatu


Dołączył: Nov 16, 2005
Posty: 285

Kraj: Polska
Miejscowość: Gliwice
PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja byłem rano z dziadkiem na grzybkach w Żędowicach (woj. opolskie).
Nasz efekt to 2 koszyki podgrzybków, 1 prawdziwek oraz 2 rydzyki lol
Nie polecam jednak nikomu tych lasów odwiedzać w czasie weekendu(całe mnóstwo ludzi).
Pozdrawiam!
_________________
Pozdrawiam Marcino
muzik21
Pogawędkowy Łowca Okazów


Dołączył: May 09, 2005
Posty: 653

Kraj: Polska
Miejscowość: Prudnik
PostWysłany: Nie Wrz 03, 2006 1:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcino napisał:
Ja byłem rano z dziadkiem na grzybkach w Żędowicach (woj. opolskie).
Nasz efekt to 2 koszyki podgrzybków, 1 prawdziwek oraz 2 rydzyki lol
Nie polecam jednak nikomu tych lasów odwiedzać w czasie weekendu(całe mnóstwo ludzi).
Pozdrawiam!


Ja także byłem na Opolszczyżnie, ale w Smolarni.Co do ludzi to masz ¶więt± racje:)A grzybów niiestety coraz mniej i coraz więcej robaczywych.Ale we dwóch 30litrów podgrzybow udało się wyłuskać:)Trafiło się też 11 prawdzików (ro¶ły na ¶rodku polnej drogi wesoly) i kilkana¶cie kozaków (jeden czerwony).
_________________
Pozdrawiam
muzik21
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Nie Wrz 03, 2006 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzyby chronione w Polsce
GRZYBY_POD_OCHRONˇ
Piwoniusz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Nov 29, 2004
Posty: 1454

Kraj: USA
PostWysłany: Nie Wrz 03, 2006 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wrócę do Polski to też będę w tym atlasie. wesoly
old_rysiu
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 31, 2002
Posty: 8461

Kraj: Polska
Miejscowość: W±dół
PostWysłany: Wto Wrz 05, 2006 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj byłem na grzybach - pełno małych podgrzybków ( takie akurat do słoiczków ). Po raz pierwszy robiłem selekcje. Do wiaderka trafiały od 2 cm do 5 cm. Innych rozmiarów niestety nie brałem. Przyznaje, że to jest bardzo trudne zbieranie :-( . Jutro pojade znowu, ale zabiorę dwa wiaderka. Jak nazbieram jedno, pójdę z drugim. Mam też nadzieję, że nogi nie odmówi± mi posłuszeństwa. :-)
spining
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Dec 30, 2002
Posty: 703

Kraj: Polska
Miejscowość: Warszawa
PostWysłany: Czw Wrz 14, 2006 7:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj rozmawiałem z wujkiem który ma działkę w Orłowie nad Narwi±.
W ostatni weekend na piaskach zebrał pierwsze w tym sezonie g±ski.
Nie było ich dużo, co¶ około kilkunastu ale zawsze.
Sandacze, gryz± już na paĽdziernikowo-listopadowych miejscówkach od ubiegłego tygodnia, teraz już wymiarowe na szczę¶cie. Wczoraj był podobno amok żerowania. Dzi¶ po pracy... . Siedzę jak na szpilkach, łódka zaklepana usmiech
lucek1973
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołączył: Jul 07, 2006
Posty: 366

Kraj: Polska
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
PostWysłany: Czw Wrz 14, 2006 12:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

G±ski już się pokazuj±...ciekawe.
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Idż do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za tre¶ci głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialno¶ć ponosz± ich autorzy.
Korzystaj±c z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu s± utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegaj± ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własno¶ci intelektualnej i twórczej bez zgody wła¶cicieli praw autorskich s± zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe s± własno¶ci± ich prawowitych wła¶cicieli, za¶ ich użycie dozwolone jest wył±cznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund :: Zapytania do SQL: 168