Czy wiesz, że...
Doskonałą przynętą na bałtyckie duże leszcze, okonie i węgorze jest garnela – nazywana też bałtycką krewetką. Skorupiak ten dzień spędza zagrzebany w piasku, a na żer wychodzi w nocy i penetruje przybrzeżne płycizny. Można go znaleźć również przy plaży, na co najmniej metrowej wodzie w pobliżu zwalisk kamieni.

Konto/logowanie
Members List ZAREJESTROWANI
 Ostatni Tobiasz
 Dzisiaj 0
 Wczoraj 0
 Wszyscy 4520

 UŻYTKOWNICY
 Goscie 612
 Zalogowani 0
 Wszyscy 612

Jesteœ anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować za darmo klikajšc tutaj

Jesteœ stałym użytkownikiem Pogawędek Wędkarskich - kliknij tutaj
aby zalogować się!

Na forum napisali
krzysztofCz: Bo na mnie bliskość morza tak wpływa :hihi ...(461402) Apr 28, @ 11:30:49

dzas: widocznie emeryci z mojego otoczenia są jacyś zużyci, nie to co K ...(461402) Apr 26, @ 18:57:18

krzysztofCz: Kamil... bo Dżąsik nie wie co emeryci lubią najbardziej (i mogą ...(461402) Apr 26, @ 16:41:35

Tiur: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(461402) Apr 26, @ 00:02:06

dzas: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(461402) Apr 24, @ 21:24:03

mario_z: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(461402) Apr 21, @ 18:55:22

krzysztofCz: Podoba mi się Twój plan w punkcie (3) :hihi ...(461402) Apr 04, @ 12:47:07

lecek: Na emeryturu mam czteropunktowy plan. 1. Podróże, 2. Wedkar ...(461402) Apr 03, @ 19:46:58

krzysztofCz: Tylko nie miej złudzeń, że na emeryturze będziesz miał więcej cza ...(461402) Apr 03, @ 15:57:03

lecek: Jeszcze (jak dla mnie) to trochę mało czasu Mój pracodawca wyz ...(461402) Apr 03, @ 10:34:12


Artykuły komentowali
Krzysztof46 w ''Znowu Ta Szwecja'': Szkoda panowie ze sié nie oglaszacie .Chétnie dokoptowalbym do fajnej ekipy ...
Karpiarz w ''Usuwanie usterek w wagglerach i sliderach Dino.'': Ot fachura jestes Jotes. Pozdrawiam i dzieki za cenne wskazowki.
grubyzwierz w ''Znowu Ta Szwecja'': hmhmh... Mówisz Jacek, że Szwecja.. ? Kto wie, kto wie... :)
krzysztofCz w ''Znowu Ta Szwecja'': Janku czekamy na nową relację :-)
old_rysiu w ''Znowu Ta Szwecja'': A my pozdrawiamy z Polen :-)
jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Jeszcze nie do końca.
Ekipa pozdrawia że Sweden.🙂

Zenon w ''Znowu Ta Szwecja'': Dlaczego "znowu" czyżby się znudziła?

Miło widzieć znajome pyszcz...

jjjan w ''Znowu Ta Szwecja'': Gdyby popłynąć w czwartek w dzień, to do Karlskrony, bilet dla czterech plus...
dzas w ''Znowu Ta Szwecja'': koszta zależą od tego ile pijesz... :) bez tego w 2,5 tysia za dwa tygodnie ...
the_animal w ''Znowu Ta Szwecja'': Świetna wyprawa - ekipa wiadomo - chętnie dowiedział bym się jakie koszta są...

Rozmaitości
» Pomocnik
» Regulamin PW
» Przeszukiwanie zasobów
» Przeszukiwanie forum
» Łowca Okazów 2010
» Grand Prix Czatu
» Prognoza pogody
» Ośrodki i stanice wędkarskie
» Rejestracja łódki
» Interaktywne krzyżówki

Recenzje
· JAXON ZX MACHINE 400
· MacTronic NICHIA HLS-1NL2L
· TUBERTINI GORILLA UC4 FLUOROCARBON
· Daiwa Exceler Style F
· Namiot Fjord Nansen
· Mikado NSC Feeder
· Wędzisko Mikado NSC 360 Feeder Nanostructure
· Mistrall Bavaria 2,7
· żyłka DUAL BAND
· Mikado T-Rex Bolognese 600

Filmoteka
Sum 200cm

Dodał: avallone78
Dodany: 14th Feb 2011
Odsłon: 2269
Ocena: 0.00 Ocen: 0

X targi Na Ryby ZAJAWKA

Dodał: jarecki74
Dodany: 19th Mar 2010
Odsłon: 2046
Ocena: 1.00 Ocen: 1

Boleń Wojtka

Dodał: wojto-ryba
Dodany: 23rd Dec 2009
Odsłon: 2161
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 5/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2296
Ocena: 5.00 Ocen: 4

Żerowanie karpi 4/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2128
Ocena: 5.00 Ocen: 2

Żerowanie karpi 3/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2185
Ocena: 4.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 2/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2092
Ocena: 5.00 Ocen: 1

Żerowanie karpi 1/5

Dodał: Marek_b
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2138
Ocena: 2.00 Ocen: 1

Sum Odrzański

Dodał: jarokowal
Dodany: 23rd Mar 2009
Odsłon: 2497
Ocena: 5.00 Ocen: 3

Hol suma

Dodał: Marek_b
Dodany: 22nd Mar 2009
Odsłon: 2323
Ocena: 5.00 Ocen: 3


Forum Dyskusyjne Pogawędek Wędkarskich

Pogawędki Wędkarskie :: Zobacz temat - Pytania dot. "podwójnego obywatelstwa"
Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
Pytania dot. "podwójnego obywatelstwa"
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Lista tematów forum
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomoœć
rockrider
Sporządzacz omotek
Sporządzacz omotek


Dołšczył: Jun 09, 2006
Posty: 155

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Pon Wrz 18, 2006 12:04 pm    Temat postu: Pytania dot. "podwójnego obywatelstwa" Odpowiedz z cytatem

Pytanie kieruję do Czez'a oraz innych bieglejszych w prawie.
Tak się złożyło, że niedawno napisałem na Forum PW, że "Polska nie uznaje podwójnego obywatelstwa". Spotkało to się ze sprzeciwem kilku Kolegów, którzy jakoby takowe posiadali.
Proszę więc o interpretację zapisów USTAWY z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim. (tekst jednolity)
:

Cytat:
Art. 2. Obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa.
.....

Art. 10.
1. Cudzoziemiec, któremu udzielono zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i który pozostaje co najmniej 3 lata w związku małżeńskim z osobą posiadającą obywatelstwo polskie, nabywa obywatelstwo polskie, jeżeli w terminie określonym w ust. 1a złoży odpowiednie oświadczenie przed właściwym organem i organ ten wyda decyzję o przyjęciu oświadczenia.
1a. Termin do złożenia oświadczenia woli, o którym mowa w ust. 1, wynosi 6 miesięcy od dnia uzyskania przez cudzoziemca zezwolenia na osiedlenie się albo 3 lata i 6 miesięcy od dnia zawarcia związku małżeńskiego z osobą posiadającą obywatelstwo polskie.
2. Przyjęcie oświadczenia może być uzależnione od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa obcego.

Art. 11. 1. Osoba, która utraciła obywatelstwo polskie przez nabycie obywatelstwa obcego wskutek zawarcia małżeństwa z cudzoziemcem lub w związku z zawarciem takiego małżeństwa, odzyskuje obywatelstwo polskie, jeżeli po ustaniu tego małżeństwa lub jego unieważnieniu złoży odpowiednie oświadczenie przed właściwym organem i organ ten wyda decyzję o przyjęciu oświadczenia.
2. Przyjęcie oświadczenia może być uzależnione od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa obcego.



Czy są jakieś inne przepisy niż cytowane, które stwarzają inną sytuację prawną?
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że są. Przepisy, które cytujesz są chyba przestarzałe. Ostatnie zmiany jakie pamiętam wprowadzone były pod koniec lat 80-tych a to na pewno nie koniec.

Nawet jeśli nasze przepisy nie przewidują podwójnego obywatelstwa to wcale nie znaczy, że inny kraj nie przewiduje takiej sytuacji.

Podwójne obywatelstwo to coś zupełnie naturalnego. Powiem więcej, na podwójnym wcale nie musi się skończyć. W swoim życiu spotkałem kilka osób, które miały po kilka obywatelstw. Z drugiej strony spotkałem mnóstwo osób bez jakiegokolwiek obywatelstwa.

Skierowanie pytania tutaj nie jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepszym będzie napisanie do odpowiedniego człowieka na stronie Straży Granicznej. To będzie najszybciej bo pracują na przepisach wykonawczych. Informację powinieneś również uzyskać w MSZ i MSWiA.
Piwoniusz
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Nov 29, 2004
Posty: 1454

Kraj: USA
PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 12:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam potrójne obywatelstwo i się tym nie chwalę. Jako Obywatel Polski pozwalałem władzy na zbyt wiele i dlatego stałem się Obywatelem Ameryki. Często w kraju słyszałem od władzy: "Obywatel pozwoli ..." no i pozwalałem. Tak się rozbisurmanili przez te moje pozwalanie, że trzeba było Wałęsy, żeby przestali sobie pozwalać. Korzystając z chwilowego strajku wszystkich przeciw wszystkim, który trwał miesiąc i objawiał się brakiem papierosów w kioskach pozwolilem sobie na wyjazd turystyczny do USA (w celu zaspokojenia nałogu palenia). Będzie już 15 lat jak zwiedzam ten kraj, palę i cholera wie kiedy przestanę ... bo tu jest bardzo wiele turystycznych atrakcji. Mieszkałem w polskiej dzielnicy, więc wszyscy sąsiedzi mi zazdrościli i mnie nie lubili. Załatwiłem sobie zatem Obywatelstwo amerykańskie - teraz zazdrości mi i nie lubi mnie cały świat. Zatem zostałem Obywatelem trzeciego państwa. Chociaż nie ma go na mapie posiada najwięcej przedstawicielstw i placówek ... zwie się Piwolandia. lol
rockrider
Sporządzacz omotek
Sporządzacz omotek


Dołšczył: Jun 09, 2006
Posty: 155

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 9:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zrozumieliście pytania.
Nie chodzi o fakt "posiadania" tylko fakt uznawania tego stanu rzeczy przez władze polskie.
Z tego co mi wiadomo, to własnie mimo, że to zjawisko powszechne to prawo polskie nie przyjumuje tego do wiadomości.
Dlatego też jeśli przy danej transakcji posługujesz sie paszportem innego kraju to wystepujesz jako cudzoziemiec, a nie jako Polak z drugim obywatelstwem. Jeśli zaś użyjesz naszego dowodu osobistego zostaniesz potraktowany jak rodak i "drugie" obywatelstwo nie bedzie miało żadnego wpływu na tok wydarzeń.

Miejsce jak najbardziej własciwe Dociu. To tu poruszany był już ten problem. Poza tym to jest forum Off-Topic. No i sa koledzy, którzy moga to zweryfikować na gruncie prawa, a nie "wydaje się"...
Czez
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Oct 17, 2003
Posty: 2600


PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 10:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Troszkę nie rozumiem w czym problem :? Czy chodzi o art. 2 :?: Jesli tak, to nie widzę problemu.
Art. 2 nie oznacza zakazu posiadania dwóch, trzech, stu obywatelstw, lecz jedynie to, iż obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa.
Tłumacząc z polskiego na nasze wink: nie jest uznawane obywatelstwo szwedzko - polskie, uznawane jest tylko polskie. Jeszcze z innej mańki -posiadacz obywatelstwa szwedzkiego i polskiego przed polskim sądem będzie odpowiadał jako obywatel polski, a nie szwedzki.
rockrider
Sporządzacz omotek
Sporządzacz omotek


Dołšczył: Jun 09, 2006
Posty: 155

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 10:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o to mi właśnie chodziło. Dzięki!

Czyli mając 100 obywatelstw u Nas będe i tak odpowiadał jako Polak, gdyż Ojczyzna pozostałe zignoruje...
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety mylicie się. Jeśli ktoś z obywatelstwem np polskim i belgijskim przyjedzie do Polski okazując paszport belgijski to będzie traktowany jako obywatel Belgi. To, że w paszporcie będzie stało Jan Kowalski, narodowość polska to jeszcze nie przesądza sprawy. Co więcej takiej osoby nie da rady zmusić mówić po polsku jeśli nie będzie chciała.

Obecnie ma to znaczenie drugorzędne. Takie zróżnicowanie było niektórym potrzebne i było wykorzystywane w poprzednim ustroju. No może na dziś taka sytuacja może być wykorzystywana przy przewozie walut lub w transakcjach gospodarczych.
rockrider
Sporządzacz omotek
Sporządzacz omotek


Dołšczył: Jun 09, 2006
Posty: 155

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli jednak przypadkiem sąd stwierdzi, ze ma obywatelstwo polskie zmieni podejście....
SSG
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Apr 02, 2006
Posty: 4828


PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już chyba wiem o co Ci chodzi. Ustawę trzeba czytać całościowo, gdy mało jest zapisów samodzielnych.
We wspomnianym przeze mnie przypadku ktoś posiadający obywatelstwo belgijskie może posiadać obywatelstwo polskie. Problem zaczyna się w momencie przyjazdu do Polski. Jeśli wkracza na paszport belgijski traktowany jest jako obywatel Belgii z pełnymi tego konsekwencjami. Jeśli wjedzie na paszport polski będzie traktowany jako obywatel polski.

Jako obcokrajowiec może posiadać w Polsce nieruchomości, ruchomości lub prowadzić działalność gospodarczą. Rozliczenie z jednostkami administracyjnymi kraju odbywa wtedy jako obcokrajowiec z odpowiednimi stawkami. Adekwatnie jest w stosunku do obywatela polskiego.

Rozumiem, że chodzi Ci o przypadek, gdy ten obywatel belgijski nagle ma być rozpatrywany jako obywatel polski. Może coś takiego nastąpić ale jedynie wskutek "przekrętu" jaki dokonał ten gość. Przebywając fizycznie w Polsce jako obywatel Belgii próbował uzyskać jakąś korzyść jako obywatel polski, a co kolidowało z obowiązującymi przepisami. Na przykład wspomniany obywatel belgijski zakłada w Polsce biznes ale chce korzystać z ulg dla rodzimych przedsiębiorstw. To dość popularny przekręt i trudny do wykrycia na drodze urzędowej, gdyż wymagane dokumenty nie są jednolite i nie zawierają wszystkich informacji.
Innym przypadkiem może być dokonanie przestępstwa, które podlega prawu ekstradycji, czyli deportacji z Polski. W takich przypadkach bardzo często goście wybierają ten kraj, który ma niższe kary.
majkel
Pogawędkowy twardziel
Pogawędkowy twardziel


Dołšczył: Jun 19, 2006
Posty: 767

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Łódź
PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź masz w zacytowanym art. 2. Cała rzecz tkwi właśnie w owej równoczesności.

Chodzi o to, żeby nie zmieniać reguł w trakcie gry. Nie możesz kiedy Ci się podoba być Polakiem, a innym razem udawać Greka.

W praktyce osoba, która ma podwójne, może po prostu korzystać z przywilejów, jakie są związane z byciem obywatelem danego kraju. Przykłądem są np Opolanie, ale jeżeli Opolanin pomimo posiadania niemieckiego paszportu, całe swoje życie pracował w Polsce jako Polak, na niemiecką emeryturkę nie ma co liczyć. Natomiast ten sam człowiek będąc w Niemczech zostanie w urzędzie potraktowany jako Niemiec, jeżeli okaże dokument potwierdzający niemieckie obywatelstwo.

To tak, jakbyś pracował jednocześnie w dwóch firmach i w każdej Twój status zależałby od wewnętrznych przepisów firmy, tego co tam robisz, ale w każdej z nich byłbyś traktowany wyłącznie jako ich pracownik.
rockrider
Sporządzacz omotek
Sporządzacz omotek


Dołšczył: Jun 09, 2006
Posty: 155

Kraj: Polska
Miejscowoœć: Warszawa
PostWysłany: Piš Wrz 22, 2006 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I o to mi chodziło! Tak własnie uważałem i potrzebowałem potwierdzenia (lub zaprzeczenia) mojej interpretacji. Dzięki Czez, SSG i Majkel! usmiech
Wyœwietl posty z ostatnich:   
   Pogawędki Wędkarskie Strona Główna -> Off Topic
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Za treści głoszone na forum dyskusyjnym odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
Korzystając z forum akceptujesz ten REGULAMIN  System pomocy - FAQ

Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Forums ©
Pogawędki Wędkarskie - portal dla wszystkich wędkarzy!
Redakcyjna poczta: redakcja@pogawedki-wedkarskie.pl

Redakcja serwisu w składzie: Jarbas, Marek_b, -, -, -, -

Wszystkie teksty i zdjęcia opublikowane w portalu są utworami w rozumieniu prawa autorskiego i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, powielanie, "crosslinking" i jakiekolwiek inne formy wykorzystywania cudzej własności intelektualnej i twórczej bez zgody właścicieli praw autorskich są zabronione prawem.

Wszelkie znaki towarowe są własnością ich prawowitych właścicieli, zaś ich użycie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody.

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. license.
Tworzenie strony: 0.11 sekund :: Zapytania do SQL: 51