Piecia napisał
Przygotowanie zdjęcia można podzielić na kilka punktów, które postaram się pokrótce tu opisać. Po ilości nadsyłanych fotografii do galerii PW nie spełniających warunków ich tam umieszczenia wywnioskowałem, że taki króciutki i kompaktowy wykład "jak chłopu na miedzy" powinien się znaleźć na portalu.
Wychodząc naprzeciw wszystkim użytkownikom, należało znaleźć program, który będzie spełniał następujące założenia: będzie darmowy, łatwo osiągalny i będzie w polskiej wersji językowej. Mój wybór padł na IrfanView w wersji 3.8. Jest to dość popularna przeglądarka plików graficznych obsługująca wiele różnych formatów. Ma możliwość zmiany rozmiarów pliku jak i jego "wagi". Posiada kilka innych przydatnych opcji, jednak w tym artykule skupię się tylko na dwóch powyższych czynnościach edycyjnych.
Irfanwiev jest programem typu Freeware i można go pobrać z naszego portalu z działu pliki (iview380.exe).
Instalacja odbywa się bezproblemowo, w zasadzie wystarczy "poganiać" kolejne okna wyboru przyciskiem Next i zakończyć instalację Done. Jako, że program oryginalnie jest w angielskiej i niemieckiej wersji językowej, musimy doinstalować jeszcze dodatek, który dokona polonizacji IrfanView. Dostępny jest on również na PW w dziale pliki (Irfan3.80pl.exe). Podczas instalacji spolszczenia musimy pamiętać, aby wskazać folder, w którym wcześniej zainstalowaliśmy IrfanView i w nim podkatalog Languages (domyślnie C:Program FilesIrfanViewLanguages) (rys.1)
Po instalacji dodatku uruchamiamy IrfanView i wybieramy z menu na listwie górnej Options a w rozwiniętym menu Change language.(rys.2)
W widocznym oknie między językami angielskim i niemieckim powinniśmy mieć dostępny język polski. Wybieramy go podświetlając i zamykamy okno opcji przyciskiem Ok. (rys.3)
Wszystkie opcje w dostępnych menu programu powinny być teraz w języku polskim.
Zmiana rozmiaru fotografii.
Otwieramy interesujący nas plik wybierając menu Plik-Otwórz (rys.4)
Zaznaczamy interesujący nas plik i klikamy Otwórz.
Plik został wyświetlony w oknie programu (rys.5). Na dolnej listwie programu, w lewym rogu, widzimy aktualny rozmiar obrazka. W tym przypadku 2272 x 1704 piksele. Pierwsza liczba określa szerokość zdjęcia i tę wartość potrzebujemy zmniejszyć tak, aby była mniejsza bądź równa liczbie 580 pikseli, nigdy więcej. Aby to zrobić, z menu Obrazek wybieramy opcje Zmień rozmiar/rozdzielczość (rys.6). Możemy również użyć skrótu klawiszowego Ctrl+R.
Efektem naszego działania będzie otworzenie okienka Zmień rozmiar z danymi dotyczącymi rozmiaru fotografii (rys.7).
Jedynymi interesującymi nas wartościami są pola zaznaczone czerwonymi kółkami A i B
W polu A (Szerokość) wpisujemy żądaną szerokość zdjęcia, w naszym przypadku 580, zwracając uwagę, czy zaznaczone jest pole oznaczone kółkiem B (Proporcjonalnie). Gwarantuje to nam zachowanie proporcji między szerokością i wysokością, mimo zmieniania tylko jednej z tych wartości. Nie zmieniamy żadnych innych opcji w oknie Zmień rozmiar. Zatwierdzamy zmianę klikając przycisk Ok. Nasze zdjęcie już ma odpowiedni rozmiar, przejdźmy zatem do "odchudzenia" objętości pliku.
Zmniejszenie objętości
Zmniejszenie rozmiaru pliku jest powiązane z opcją zapisania go jako plik docelowy. W naszym przypadku plik musi mieć format JPEG (.jpg) Z menu Plik wybieramy opcje Zapisz jako, efektem czego otwiera się okienko z wyborem formatu w jakim chcemy zapisać zdjęcie, miejsca położenia na dysku, jak i opcjami dotyczącymi stopnia kompresji.
Właśnie stopień kompresji, jakiej zostanie poddane zdjęcie przy zapisie, określa nam rozmiar pliku wynikowego.
Najpierw w okienku Zapisz obrazek jako (rys.8) wybieramy nazwę dla naszego zdjęcia (kółko A). I tu ważna uwaga, zdjęcie nie może zawierać w nazwie polskich znaków! Następnie rozwijamy listwę pola edycji Zapisz jako typ: (kółko B) i wybieramy format JPG-JPEG Pliki. Następnie klikamy przycisk Opcje (kółko C).
W nowo otwartym oknie Opcje zapisu (rys.9), na zakładce JPEG/GIF suwakiem Jakość określamy jej wartość (stopień kompresji). Zależność jest taka, im wybrana przez nas wartość będzie większa, tym kompresja mniejsza i zdjęcie lepszej jakości, ale cięższe! W zasadzie ustawienie suwaczka Jakości w pozycji miedzy 50 a 70 będzie najodpowiedniejsze, zapewni nam przyzwoitą jakość zdjęcia oraz odpowiedni ciężar. Po zapisie otrzymamy plik mniejszy niż wymagane na galerii Pogawędek 150 KB. Zatwierdzamy nasze ustawienia przyciskiem Zapisz i mamy obrobione zdjęcie, które teraz gotowe jest do publikacji na galerii.
Mam nadzieję, że mniej doświadczeni użytownicy przy pomocy tego króciutkiego tutorialu będą mogli nareszcie poprawnie przygotować zdjęcie do publikacji. Z czasem będziemy rozwijali tego typu artykuły przybliżając inne opcje tego, jak i innych programów. W razie jakichkolwiek problemów wynikających z obsługi prgramu a nie ujętych w tym artykule, służę radą i pomocą.
PiECIA
Od redakcji
Wprowadzamy OBOWIĄZEK innego niż dotychczas sposobu nazewnictwa nadsyłanych do galerii plików. Każda nadesłana do naszej galerii fotografia w swej nazwie pliku MUSI zawierać nick nadsyłającego oddzielony dolną poziomą kreską od pozostałej (dowolnej ale za każdym razem innej)! Przykładowa nazwa pliku użytkownika o nicku Dorszyk wyglądać zatem powinna tak:
dorszyk_00272.jpg albo dorszyk_karp3.jpeg albo Dorszyk_holwieloryba.gif
Umieszczenie swego nicku na początku nazwy pliku ułatwi nam, w razie takiej potrzeby, szybkie odnalezienie autora przesyłki fotografii, ale i, co najważniejsze, nasza baza danych bezbłędnie trafi na właściwy plik. Ponownie przypominamy, że w nazwie plików absolutnie niedopuszczalne jest używanie polskich liter z ogonkami (ą, ę, ć, ń, ś, ź, ż, ó, ł).
Nadesłane zdjęcia z nazwami plików innymi niż takie, o które prosimy, będą usuwane bez powiadomienia nadawcy.