Topornia - zbiornik na Radomce
Data: 03-06-2005 o godz. 11:00:00
Temat: Tu łowię


Topornia jest niewielkim zbiornikiem zaporowym o powierzchni 3,8 ha i pojemności 54 tys. m sześc. Zlokalizowany jest ok. 40 km na zachód od Radomia, koło Przysuchy.



Zbiornik powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Radomki w Toporni z inicjatywy, jaką podjął w 1961 r. Społeczny Komitet Budowy Zalewu w Przysusze. Roboty przy budowie zapory prowadziło Warszawskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego – Oddział w Tomaszowie Mazowieckim. Tamę wykonano w okresie od stycznia 1962 r. do 30 sierpnia 1962 r. Roboty ziemne i umocnienie w czaszy zbiornika wykonane zostały w ramach czynu społecznego przez jednostkę Wojsk Ochrony Pogranicza. Roboty uzupełniające i remontowe przy jazie i zaporze czołowej wykonano w 1971 i 1984 roku. Zapora czołowa ziemna zbiornika ma długość 240 m, o średniej szerokości korony 4 do 8 m. Nachylenie skarp jest zróżnicowane i waha się od 1:2 do 1:3.

Skarpa boczna zbiornika, od strony szosy Końskie-Przysucha, umocniona jest narzutem kamiennym. W górnej części tej skarpy istnieje wlot do zbiornika niewielkiego cieku (lewego dopływu Radomki). Strumień ten przepływa pod szosą, przez przepust drogowy, którego dolny przyczółek usytuowany jest w skarpie zbiornika. Po przeciwnej stronie zbiornika istnieją dwie wyspy. Większa z nich o długości około 150 m i szerokości średniej 50 m, połączona jest z prawym brzegiem zbiornika kładką położoną na filarach betonowych długości 14 m.

Druga wysepka usytuowana jest w pobliżu wlotu do zbiornika rzeki Radomki. Część czaszy zbiornika powyżej wysp jest porośnięta kępami traw hydrolubnych i jest wypłycona w stosunku do dolnej części zbiornika. Poniżej dużej wyspy na prawym brzegu zbiornika istnieje drewniane molo oparte na konstrukcji stalowej, wykonanej z dwuteowników. Brzeg prawy jest nie umocniony i wyprofilowany w sposób naturalny. Dno zbiornika powyżej górnego brzegu wyspy jest wyraźnie wypłycone i podlega zarastaniu roślinnością wodną. Szczególnie mocno zarasta dno między wyspą dużą i małą – przy wlocie Radomki do zbiornika.

Ichtiofauna

Skład ichtiofauny zbiornika jest stosunkowo mało zróżnicowany. Dominują: okoń, płoć, szczupak oraz pochodzące z zarybień: karp, lin, jaź. Ponadto z gatunków autochtonicznych występuje nielicznie: kleń, jelec, pstrąg potokowy i kiełb. Gatunki te wpływają z rzeki Radomki, gdzie występują w sposób naturalny.

Zarybienia w latach 1997-2000
Gatunek ryby 1997 1998 1999 2000
Amur 50
Jaź 53*
Karp 280 300 800
Lin 210

Ilości podano w kg
* - w tys. sztuk

Źródła zanieczyszczeń

Na odcinku od źródeł do miejscowości Topornia Radomka przepływa przez teren podmokły, licznie pokryty lasem. Brak jest punktowych źródeł zanieczyszczeń (oczyszczalni, zakładów przemysłowych). Na stan czystości rzeki powyżej zbiornika mogą ewentualnie mieć wpływ: zanieczyszczenia pochodzące z licznych stawów hodowlanych, spływ ścieków z nielicznych wsi (Kuźnica, Eugeniów, Tadeuszówka Mała) oraz zanieczyszczenia obszarowe z okolicznych pól. Antropogeniczny wpływ na stan jakości wody źródłowego odcinka rzeki jest jednak niewielki, o czym świadczą wyniki badań monitoringowych.

Mały zbiornik, co trzy lata albo częściej spuszczany (nie do końca rzecz jasna), rybki są niewielkie (szczupaczki pod wymiar), jazie i karpiki z zarybień, czasem lin albo schodzący pstrąg. Możliwe jest jednak miłe zaskoczenie. Przy zaporze jest głębszy dołek, również przy pomoście, szczupaki często wygrzewają się na tzw. cofce (płytko schodzące przynęty). W lecie nie da się łowić - mankamentem jest jedna nieustająca balanga małolatów (na dnie szkło i butelki), przed którą z racji kameralności miejsca nie sposób uciec. Na brzegu zbiornika znajdują się dwa (trzy?) niewielkie ośrodki wypoczynkowe, gdzie można zamówić nocleg: „Marysieńka”, „Krokodyl”. Przenocować można też w pobliskiej Przysusze.

Będąc tu warto odwiedzić odległy o ok. 20 km Zbiornik Domaniów (475 ha).

Sqza





Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1127