Obrót rybackimi narzędziami i urządzeniami połowowymi
Data: 28-04-2006 o godz. 07:00:00
Temat: Rybie prawo


Tematem powracającym w dyskusjach wędkarzy, jest kwestia obrotu, a w tym także reklamowania rybackich narzędzi i urządzeń połowowych. Widok oferowanych w sprzedaży (także na licznych aukcjach internetowych) sznurów, niewodów, żaków czy też urządzeń elektrycznych, budzi duże emocje w środowiskach wędkarskich i skłania niektórych do twierdzenia, że reklama taka jest nielegalna, zaś oferowane narzędzia mają służyć działalności kłusowniczej.



Postaram się zatem dokonać krótkiej analizy obowiązującego w przedmiotowym zakresie stanu prawnego.

Katalog rybackich narzędzi i urządzeń połowowych zawarto w § 9 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Wymienia się tam narzędzia ciągnione, stawne, elektryczne i pozostałe oraz urządzenia tj. pompy połowowe i węgornie. W § 10 i § 11 tegoż rozporządzenia ustawodawca określa warunki, jakie powinny spełniać ww. narzędzia, w szczególności narzędzia elektryczne. Przedmiotowe przepisy zostały wydane na podstawie delegacji ustawowej, zawartej w art. 21 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 ww. ustawy rybackie narzędzia i urządzenia połowowe może posiadać wyłącznie uprawniony do rybactwa oraz dyrektor parku narodowego i uprawnione przez niego osoby, w celu wykonywania ochrony ryb na wodach parku narodowego, z wyjątkiem osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji i obrotu tymi narzędziami i urządzeniami. Pomijając w rozważaniach kwestie związane z uprawnieniami dyrektora parku narodowego, analiza dyspozycji cytowanego przepisu prowadzi do następujących konkluzji.
Po pierwsze: rybackie narzędzia i urządzenia połowowe może posiadać uprawniony do rybactwa oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie produkcji i obrotu nimi. Osoby inne niż wymienione w tym przepisie, w tym także osoby dokonujące amatorskiego połowu ryb, nie mogą posiadać tych narzędzi i urządzeń. Sam fakt posiadania przez takie osoby opisywanych narzędzi i urządzeń stanowi wykroczenie stypizowane w art. 27 ust. 1 pkt 3 ustawy o rybactwie śródlądowym i zagrożone karą grzywny.
Po drugie: osoby oferujące sprzedaż przedmiotowych narzędzi i urządzeń na łamach prasy czy też w Internecie, nie popełniają żadnego czynu zabronionego, o ile prowadzą działalność gospodarczą w zakresie produkcji, obrotu tymi narzędziami i urządzeniami. Innymi słowy ich działalność jest całkowicie legalna. Ze zgoła odmienną sytuacją mielibyśmy do czynienia, gdyby np. sprzedaż sznurów lub niewodów była oferowana przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie np. obrotu owocami. Wtedy zastosowanie miałby wskazany wyżej art. 27 ust. 1 pkt 3.

Na zakończenie wypada odnieść się pokrótce do sprawy chyba najbardziej bulwersującej wędkarzy, tj. sprzedaży narzędzi elektrycznych, służących do połowu ryb. Należy w tym miejscu podkreślić, iż art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o rybactwie śródlądowym zabrania połowu ryb przez wytwarzanie w wodzie pola elektrycznego charakterystycznego dla prądu zmiennego. Połów ryb tego typu narzędziami elektrycznymi jest przestępstwem określonym w art. 27a ust. 1 pkt 3 i zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sprawa ma się jednak nieco odmiennie, jeżeli elektryczne narzędzie spełnia wymogi określone w § 10 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, czyli przede wszystkim: stosowany jest w nim prąd elektryczny stały lub impulsowy, a osoby dokonujące połowu odbyły odpowiednie szkolenie i zdały egzamin w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dokonywanie zatem połowów ryb przez uprawnionego do rybactwa przy użyciu narzędzi elektrycznych (po uprzednim spełnieniu powyższych wymogów) jest działaniem legalnym. W przypadku, gdy połów takimi narzędziami dokonywany byłby przez osoby inne niż uprawniony do rybactwa, zastosowanie miałby ponownie art. 27a ust. 1 pkt 3 ustawy o rybactwie śródlądowym.

Czez







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1354