Połów ryb w strefie nadgranicznej w wodach granicznych
Data: 22-08-2006 o godz. 08:10:00
Temat: Rybie prawo


Z dniem 20 czerwca 2006 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 maja 2006 r. w sprawie warunków uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej. Tym samym utraciło moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 października 1991 r. w sprawie określenia zasad korzystania z wód granicznych oraz uprawiania turystyki w strefie nadgranicznej, które wcześniej regulowało kwestię m.in. połowu ryb w strefie nadgranicznej.



Należy w tym miejscu przypomnieć, że strefa nadgraniczna obejmuje cały obszar gmin przyległych do granicy państwowej, a na odcinku morskim – do brzegu morskiego. Jeżeli szerokość strefy nadgranicznej nie osiąga w ten sposób 15 km, włącza się do strefy również obszar gmin bezpośrednio sąsiadujących z gminami przyległymi do granicy państwowej lub brzegu morskiego.

Granice takiej strefy oznaczane są czerwonymi tablicami z napisem "Strefa Nadgraniczna" koloru białego. Wykaz gmin położonych w strefie nadgranicznej określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 sierpnia 2005 r. w sprawie wykazu gmin i innych jednostek zasadniczego podziału terytorialnego państwa położonych w strefie nadgranicznej oraz tablicy określającej zasięg tej strefy.

Wracając do rozporządzenia regulującego zasady połowu ryb w strefie nadgranicznej, wprowadza ono dwa zasadnicze elementy:
1. Ograniczenie czasowe połowu ryb.
2. Obowiązek powiadamiania Straży Granicznej.

Jeśli chodzi o pierwszy z elementów to "nowe" rozporządzenie dokonkretyzowało czasookres, w którym można poławiać ryby w strefie nadgranicznej. Poprzednio obowiązujące rozporządzenie stanowiło, że połów ryb może odbywać się tylko w porze dziennej. Obecnie połów ryb w strefie nadgranicznej w wodach granicznych może odbywać się tylko w porze dziennej, zaczynającej się pół godziny po wschodzie słońca, a kończącej się pół godziny przed zachodem słońca. Należy wyraźnie podkreślić, że mowa jest tu o wodzie granicznej np. rzece Odrze, przez którą przechodzi granica nie zaś o każdej wodzie znajdującej się strefie nadgranicznej 15 km.

W przypadku drugiego z elementów rozporządzenie nakłada - na każdą osobę fizyczną (wędkarza zamierzającego łowić w wodzie granicznej), a także organizatora imprez (w tym przypadku np. zawodów wędkarskich) – obowiązek powiadomienia właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej nie później niż na 24 godziny przed rozpoczęciem połowów (zawodów) o zamiarze dokonywania tych czynności. Poprzednio obowiązujące rozporządzenie nakładało taki obowiązek tylko na organizatorów imprez i nie zakreślało terminu na przekazanie informacji Straży Granicznej. W tej chwili każdy wędkarz mający zamiar łowić w wodzie granicznej musi z wyprzedzeniem 24 godzin przekazać informację Straży Granicznej.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że rozporządzenie nakładając na wędkarzy obowiązek powiadomienia Straży Granicznej, nie wskazuje w jaki sposób obowiązek ten ma być realizowany. Można zatem przyjąć, że forma powiadomienia może być dowolna tj. listowna, telefoniczna, faxem, a nawet mailem o ile określona jednostka SG posiada takowe konto.

Tyle teoria, w praktyce zaś proponowałbym (w celu uniknięcia niepotrzebnych kłopotów) dokumentować takie powiadomienie. Najlepszym, a zarazem najszybszym rozwiązaniem będzie tu fax z podaniem miejsca połowu i wskazaniem swoich danych personalnych. Należy pamiętać, że art. 54 kodeksu wykroczeń daje Straży Granicznej możliwość karania mandatem osób, które nie dopełniły wyżej wymienionego obowiązku. W naszym zatem interesie leży, aby powiadomienie SG o dokonywaniu połowów ryb było jak najlepiej udokumentowane.

Czez







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1407