''Moje ulubione łowisko'' - ''SZUFELKA PIACHU''- Jamneński Nurt
Data: 19-10-2006 o godz. 15:00:00
Temat: Tu łowię


Jadąc z centrum kraju na północno-zachodnim w odległej o xxx km „prastarej” puszczy leży przepiękne, malownicze jezioro,



którego mroczne wody skrywają nie jednego rybiego potwora. Jeziorko leży opodal uczęszczanych szlaków, ale nie o nim chciałbym dziś napisać. Trochę dalej na północ za krainą „mitycznych” jezior wśród wysokich traw i krzaków pośród przepastnych monumentalnych lasów i grząskich błot płynie tajemnicza rzeczka,

na której brzegach gdzie nie gdzie stoją opuszczone budowle powoli rozrywane siłami natury, ale nie o tej rzeczce jest ten tekst. J Przedstawię Wam dziś „spłachetek ziemi”, „szufelkę piachu” rozcinającą dwa środowiska wodne a dokładnie rzecz biorąc nawet trzy, a na niej interesujące, niekoniecznie wakacyjne łowisko. Daleko na północy naszego kraju, tam gdzie nic nie zasłania linii horyzontu, czyli nad morzem była sobie zatoka. Na skutek działania siły prądów morskich i fal powstała mierzeja, która ostatecznie zamknęła zatokę tworząc jeden z nadmorskich gigantów – jezioro Jamno. Mierzeja jeziora Jamno piaszczysta, porośnięta lasem sosnowym ma 10km długości i niecałe 500 m szerokości. Jezioro Jamno płytkie swe wody rozciąga wzdłuż wybrzeża ze wschodu na zachód i jest dziesiątym jeziorem pod względem wielkości w kraju. Brzegi Jamna są płaskie, porośnięte trzcinami. Do jeziora wpada kilka rzeczek z największymi Dzierżęcinką i Unieścią. Nadmiar wody wypływa przez kanał Jamneński Nurt, łączący jezioro z morzem.

Jadąc drogą Mielno-Łazy w odległości 2km od centrum Unieścia docieramy do mostku nad niewielkim kanałem.

Kanał Jamneński otoczony podmokłymi łąkami ma szerokość najwyżej kilkunastu metrów i jest dosyć płytki. Dominują tu gatunki ryb takie jak płoć, leszcz, węgorz i okoń. Uciąg wody z reguły spokojny i leniwy zwiększa się po obfitych deszczach. Bywa i tak, że kanał jest zupełnie zamknięty ze względu na naniesiony podczas sztormu piach zamykający ujście, wówczas stojąca woda szybko się nagrzewa i różnica temperatury pomiędzy wodą w morzu a w kanale jest bardzo wyczuwalna szczególnie w chłodne poranki.

Najlepsze i najbardziej okupowane miejsca na kanale Jamneńskim są w okolicach mostu, oba brzegi kanału w stronę morza obfitują w coraz liczniejsze i łatwiejsze stanowiska za sprawą zanikających połaci trzciny. W stronę jeziora Jamno stanowisk wyraźnie ubywa, brzegi porastają gęste trzciny a teren robi się mokry, w tych warunkach przydatne okazują się wodery lub dłuższe kalosze.

Metody połowu to przeważnie DS i przystawka, choć mnie najwięcej radochy dała przepływanka. Podczas spływu zestawu regularnie łowiłem ładne płocie a przy przytrzymywaniu nawet dwu kilowe leszcze. Na delikatnym bolonkowym zestawie była to prawdziwa uczta dla holującego. Ilość i częstotliwość brań potrafi wprawić w osłupienie nie jednego nawykłego do smętnego wpatrywania się w nieruchomy spławik wędkarza. Przynęta niewyszukana najlepsze są różne robaki, wśród których prym wiodą białe. Zanęta taka, jaka akurat jest w pobliskim sklepie wędkarskim. Najważniejsze są dodatki zapachowe i o te należy wcześniej zadbać. W okresie sztormów do kanału wpływają trocie i łososie, więc nikogo nie dziwi widok wędkarzy spacerujących po brzegu z mocnym zestawem spinningowym. Na plaży w rejonie ujścia kanału spotkać można wędkarzy łowiących w morzu ciężkim sprzętem do połowów morskich z brzegu jak i coraz liczniejszych łowiących zwykłymi rzecznymi feederami. Koledzy, którzy dla urozmaicenia chcieliby zarzucić zestaw w morskie odmęty muszą pamiętać o wykupieniu oddzielnego zezwolenia w kapitanacie.

Kilka praktycznych uwag: Miejsca noclegowe właściwie nie wymagają opisu w pobliskich miejscowościach znajdziecie noclegi na miarę Rockefellera jak i ubogiego wędkarza „autostopowicza”, podobnie wygląda wyżywienie, choć po sezonie sytuacja z zaopatrzeniem znacznie się pogarsza. Zezwolenie można kupić w najbliższym sklepie wędkarskim w Unieściu lub w siedzibie gospodarstwa rybackiego w Mielnie oraz na poczcie. Roczna licencja na połów z brzegu wynosi 40 PLN, najmniejsza jednostka czasowa to 3 dni a jej wartość około 30% licencji rocznej. W niewielkiej odległości znajdują się ciekawe historyczne i nie tylko miejsca do zwiedzenia i odpoczynku po wędkowaniu. Jedną z wielu historycznych ciekawostek tej ziemi jest fakt, że w odległości kilkuset metrów na wschód od kanału znajduje się miejsce po opuszczonej osadzie Czajcze gdzie niegdyś istniał spory hanzeatycki port.

Kanał Jamneński jest propozycją głównie dla kolegów korzystających z uroków morza w sezonie letnim, choć w pozostałych miesiącach roku wydaje się być jeszcze ciekawszy. Do zobaczenia nad rybnymi (oby jak najdłużej!) wodami kanału Jamneńskiego.

Granatowy



Tekst konkursowy. Opublikowany bez korekty, w formie nadesłanej przez Autora. Redakcja.



Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1437