Jak zrobić jiga cz. I - Narzędzia
Data: 20-06-2007 o godz. 20:40:00
Temat: Zrób to sam


Aby móc wykonywać przynęty trzeba zebrać pewną minimalną ilość narzędzi. Wprawdzie swojego pierwszego jiga wiązałem trzymając w jednej ręce główkę, a drugą dokładałem pióra (znalezione gdzieś koło domu) i obwiązywałem je nitką, podebraną z maminej szuflady, ale na dłuższą metę nie polecam tego sposobu.



Podstawowym narzędziem potrzebnym do wykonywania jigów jest imadło. Jeśli będziemy wiązali przynęty na niedużych hakach i lekkich główkach, wystarczy najtańsze i najzwyklejsze imadło, jakiego używają głównie wędkarze, wykonujący sztuczne muchy. Wybierając imadło, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, by szczęki równo do siebie przylegały i by prawidłowo działała regulacja ich nacisku.

Imadła muchowe (nawet te najdroższe) nie są przystosowane do utrzymania haczyka z główką o znacznym ciężarze. Jeśli zatem mamy zamiar przygotowywać przynęty na szczupaki, sandacze, sumy, czy dorsze, proponuję zaopatrzyć się w imadło stołowe, które pozwoli nam utrzymać stabilnie duży haczyk z ciężką główką.

Kolejnym niezbędnym elementem jest nawijarka, nazywana też bobinką. W tym narzędziu umieszczamy nić i posługujemy się nim do przywiązywania każdego elementu naszej przynęty. Najlepsze nawijarki zakończenie rurki mają zabezpieczone materiałem ceramicznym, bądź cała rurka jest ceramiczna. Zmniejsza to ryzyko zerwania nici podczas wiązania.

Konieczne też będą nożyczki. Na początku, wystarczy jedna para do wszystkiego. Mogą to być przyzwoitej jakości nożyczki kosmetyczne. W miarę poszerzania ilości i różnorodności wiązanych wzorów, trzeba będzie dokupować kolejne do: sierści, lamet, piór.
Warto posiadać dobre ostre nożyczki, aby precyzyjnie odcinać niepotrzebne końcówki materiałów. Nic tak bowiem nie denerwuje, jak zbędne "farfocle", zwisające z naszej przynęty.

Nie obejdziemy się też bez szczypiec do jeżynek. To bardzo często wykorzystywane narzędzie i bardzo ciężko obejść się bez niego. Tak naprawdę nie da się wykonać dobrej jeżynki bez tego narzędzia. Do jigów najlepiej zakupić największy z możliwych.

Kolejna przydatna rzecz to finisher. Na rynku można spotkać kilka jego rodzajów. Niezależnie jednak od modelu, służy zawsze do tego samego, tj. do wykonywania węzłów, zarówno tych, które przytrzymują jakąś partię materiału w trakcie wykonywania przynęty, jak i kończących naszą pracę (stąd nazwa).

Wprawdzie do przecinania wystarczyłyby nożyczki, jednak przy twardszych materiałach, dobrze jest korzystać ze szczypiec. Nożyczki, zwłaszcza o wąskich ostrzach, tępią się dość szybko, a cięcie twardego drutu może nawet je wyszczerbić. Dlatego do twardszych lamet, drutów warto zakupić szczypce.

Do lakierowania, podważenia czegoś, odciągnięcia nitki i wszystkich innych sytuacji, kiedy potrzebne jest coś wąskiego ostrego, przyda się igła. Kupiona w sklepie z narzędziami do wiązania much, pozwoli nam też na wykonywanie półwęzłów. Obsada bowiem jest tak wykonana, by w tym pomóc.

Do wykonania części przynęt potrzebna jest sierść. Niezależnie, czy będzie to sierść dzika, sarny, jelenia lub innego zwierza, po odcięciu od wyprawionej skóry, trzeba zazwyczaj ją ułożyć. Do tego służy "stacker". Kawałek rurki z podstawką o wiele ułatwia pracę, a wykonanie niektórych wzorów bez niego jest po prostu niemożliwe.

Część tułowi jigów wykonuje się z dubbingu. Do dobrego umieszczenia go przy nici wiodącej przyda się twister. Na początek wystarczy najprostszy, jednak praca z łożyskowanym jest o wiele przyjemniejsza. Bez tego narzędzia spokojnie można się "obejść", jeśli stosuje się przy konstrukcjach z dubbingiem nici splatane z kilku cieńszych.

Z dodatkowych rzeczy przydatna też czasem może być pęseta. Najlepsza i najwygodniejsza w użyciu jest taka z prostymi szpicami.

Osobom, które mają odrobinę słabszy wzrok i do tego brak im cierpliwości, poleciłbym jeszcze zakup nawlekarki, służącej do przewlekania nici przez rurkę nawijarki (bobinki).
I to właściwie by było wszystko. Mimo, że lista jest długa, to tak naprawdę wszystkie te narzędzia zmieszczą się w pudełku po butach i to rozmiaru 38.

W kolejnym tekście podam informacje na temat materiałów potrzebnych do wykonywania jigów.

Torque







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1601