Szczypce do formowania stelaży woblerów
Data: 30-08-2007 o godz. 22:00:00
Temat: Zrób to sam


Chciałbym przedstawić mój sposób na wykonanie szczypców. Wiem, że większości z was wystarczą zwykłe okrągłe szczypce, jednak dzięki mojemu pomysłowi wykonanie identycznych, dobrze uformowanych oczek zajmuje dosłownie chwilę.



Bardzo popularne staje się poziome ustawienie tylnego oczka (wzorem woblerów z Czarnego), jednak w malutkich woblerkach to jest możliwe, gdy są one wykonane bardzo starannie. Chciałbym, aby ten tekst był wstępem do artykułu, jaki szykuje o swoich woblerkach, ale to w niedalekiej przyszłości...

Niezbędne narzędzia.

Podstawą do wykonania narzędzia są szczypce okrągłe, często stosowane do ściągania pierścieni Segera. Mogą być oczywiście jakiekolwiek inne, warunkiem jest jednak, aby były okrągłe. Ułatwia to znacznie ich kształtowanie. Kolejnymi narzędziami są: pilnik do metalu i imadło. Ważną rzeczą jest stal, z jakiej wykonane są szczypce. Nie może być zbyt twarda, gdyż utrudni to jej piłowanie (stal markowych wyrobów jest naprawdę trudna do spiłowania). Zbyt miękka stal nie będzie natomiast trwała i nasze szczypce szybko się zużyją. Równie ważną rolę pełni solidny zawias, na którym pracują szczypce.

Wykonanie szczypiec.

Prace rozpoczynamy od skrócenia szczypiec, gdyż są one najczęściej zbyt długie i wąskie. Skracamy je tak, aby średnica na ich końcu wynosiła 4-5 mm. Następnie jedno z ramion szczypiec zwężamy, spiłowując je wzdłuż przerywanej linii. Szerokość spiłowanego ramienia będzie odpowiadać średnicy oczek, które będziemy chcieli uzyskać w gotowym stelażu.

Patrząc teraz z góry na szczypce, spiłowane ramię zaokrąglamy (w moich szczypcach średnica ramienia ma 2,2 mm) natomiast okrągłe spiłowujemy w klin tak, aby po wewnętrznej stronie miał szerokość około 1 mm, po zewnętrznej natomiast od 3 do 3,5 mm.

Przy tak uformowanych szczypcach wykonanie stelażu jest niezwykle proste. Oczywiście można na nich wykonywać oczka tylko jednej średnicy. Jeśli natomiast nie skrócimy szczypiec, tylko jedno z ramion spiłujemy w klin, wtedy jedno ramię na całej długości służy nam do formowania oczek różnych średnic.
Nie jest to konieczne , gdyż przy średnicy 2,2- 2,5 mm możemy formować oczka do woblerów od 3 do 8 cm, czyli chyba najczęściej stosowanych na naszych wodach. Poniższe rysunki przedstawiają sposób formowania oczek stelażu.

Drut chwytamy szczypcami. Jeden jego koniec zaginamy na klinie, natomiast drugi zawijamy wokół okrągłego ramienia. Następnie obracając szczypcami zaginamy na klinie drugi koniec drutu. W ten prosty sposób uzyskujemy równe, dobrze uformowane oczka. Najlepiej naukę rozpocząć na miękkich drutach, a z czasem wykonanie stelażu z dentalu będzie naprawdę niezwykle proste.
POWODZENIA!

Dzepetto







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1635