Jak zostać ichtiologiem?
Data: 11-03-2008 o godz. 21:20:00
Temat: Pytania do ichtiologa




Po długiej przerwie publikujemy kolejny tekst z działu "Pytanie do ichtiologa".
Od dnia dzisiejszego na Wasze pytania odpowiadał będzie Kotwic.

Redakcja PW



Linisko zapytał:

Od zawsze interesuje mnie wędkarstwo a wraz z tym środowisko wodne i wszystko, co z nim związane a w tym roku kończę szkołę średnia, i jeśli wszystko dobrze pójdzie, będę dalej kontynuował naukę - być może w tym kierunku, stąd moje pytanie: Jak zostać ichtiologiem? Wiem, że w Polsce uczelni z kierunkiem ichtiologia jest bardzo mało, wiem, że uczelni takie znajdują się w Krakowie, Warszawie i Szczecinie. Chciałbym się dowiedzieć gdzie jeszcze mogę znaleźć podobne uczelnie? Jak wygląda sytuacja ze znalezieniem pracy po ukończeniu takich studiów? I nareszcie: Czy trudno jest ukończyć ichtiologię?

Ichtiolog - to brzmi dumnie.
Ale co to oznacza i jak ten stwór powstaje?


Pojęcie ichtiolog ma dla mnie dwa znaczenia:

    1. specjalista w zakresie ichtiologii (według Słownika Języka Polskiego),
    2. stanowisko lub funkcja w branży rybackiej, związane bezpośrednio z pracą z rybami, zwłaszcza pod kątem biologii, ochrony i zasad gospodarowania rybami.
Niby te dwa warianty są równoważne, ale moim zdaniem nie do końca, lecz wyjaśnianie tego to długa dysputa.

Pytanie jednak brzmiało, jak zostać ichtiologiem. Był moment (lata 90- tych ubiegłego wieku), gdy w Polsce były 4 szkoły średnie kształcące w zawodzie: rybak śródlądowy lub technik rybactwa śródlądowego.
W chwili obecnej pozostały dwie z tych szkół. To pierwszy i naprawdę dobry krok, by związać swe życie z pracą i nauką związaną z rybami.

To za nami, co dalej?

Będąc absolwentem jakiejkolwiek szkoły średniej, można zostać specjalistą od rybactwa kończąc odpowiednie studia.
W Polsce są dwie uczelnie, które w swojej strukturze posiadają wydziały rybactwa:
    1. UWM Olsztyn: Wydział Ochrony Wód i Rybactwa
    2. AR Szczecin: Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa.
W kraju jest także kilka uczelni wyższych (przede wszystkim Akademie Rolnicze), które kształcąc studentów na innych kierunkach biologicznych (np: rolnictwo, zootechnika, itp.) oferują naukę w pewnym zakresie rybactwa, poprzez wybranie specjalizacji " rybactwo" na 3-5 roku nauki. Profile uczelni się zmieniają, więc nie podam aktualnych AR, które oferują specjalizację: rybactwo.
Tyle na temat edukacji kandydata na ichtiologa, teraz kilka słów o pozostałej części pytania.

Czy trudno jest ukończyć ichtiologię? Pytanie bez odpowiedzi, bo równie dobrze można zapytać, czy trudno nauczyć się pływać, czy trudno zdać egzamin na kartę wędkarską itp. Może ujmę to inaczej, zachowując prawdopodobny sens pytania: czy trudne jest nauczenie się nazw gatunkowych, wszystkich ryb występujących w Polsce, w wodach śródlądowych?
Czy trudne jest nauczenie się rozpoznawania w/w ryb?
Czy trudne jest zastosowanie w praktyce w/w wiedzy i rozpoznanie w maju, rybek o długości 30 mm?
To tylko fragment tego, co powinien ichtiolog wiedzieć. Na pytanie czy trudno tym ichtiologiem zostać, niech każdy odpowie sam. Bo ja nie odpowiem, co jest trudniejsze: bycie ichtiologiem czy ukończenie ichtiologii.

Praca.

To coś jak Teoria Względności Einsteina. Oczywiście, że można znaleźć pracę, może nawet dobrze płatną. Ale można też pracować za znacznie mniejsze pieniądze, można również pracować u znienawidzonych przez wędkarzy "rybaków". Można próbować głosić "słowo naukowe" w dyskusjach w Internecie, ale to już zabawa/hobby a nie praca. Wszystko to przecież praca, a jak trudno znaleźć zależy od tego, kto i czego szuka. Nie ma na to jednej recepty.
Pozdrawiam

Kotwic







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1735