GRYFINADA - Ciepły kanał
Data: 01-07-2008 o godz. 08:00:00
Temat: Pogawędkowe imprezy


Na potrzeby budowanej elektrowni Dolna Odra wybudowano tzw. zimny kanał, i ciepły kanał. Zimnym kanałem dopływa woda z Odry Wschodniej –Regalicy.



Ciepłym kanałem odprowadzana jest woda po podgrzaniu przez generatory. Temperatury w kanale zimnym wahają się w poszczególnych miesiącach zgodnie z porami roku, osiągając najwyższe wartości latem. Średnie temperatury wody w kanale ciepłym są znacznie wyższe, przekraczając w lipcu i sierpniu nawet 30°C. Temperatura wód kanału ciepłego zależy również od temperatury wód kanału odprowadzającego, ale także od liczby pracujących bloków elektrowni, a także stopnia wykorzystania ich mocy. Właśnie ta dynamika zmian, związana, głównie, z zapotrzebowaniem w ciągu doby na energię elektryczną, wpływa na wahania temperatury wód kanału ciepłego. W okresie lata różnica temperatur między wodami kanału ciepłego i zimnego może wynosić 6÷8°C , natomiast zimą, 8,5÷15°C.

Widok ogólny na Regalicę, zimny i ciepły kanał łączący się ponownie z Regalicą w miejscowości Gryfino.

Początek ciepłego kanału. Widok od strony elektrowni.

Tutaj zaczyna się historia wędkarskich osiągnięć. Zrzucana ciepła woda powoduje ogromne wiry wody. Z prawej strony przy murku bolenie mają swoją stołówkę.

W miarę oddalania się od bezpośredniego zrzutu wody wiry maleją, lecz prąd wody jest nadal bardzo duży.

Ta barierka to pierwszy łapacz mazutu. Zaraz za nim widać pływające klatki. Jest to doświadczalna hodowla ryb Akademii Rolniczej w Szczecinie.

Jeszcze raz widok na elektrownię.

Widoczna tutaj zatoczka to potocznie zwany Kwadrat. Dno jego jest ’’podobno’’ bardzo urozmaicone (nigdy nie sprawdzałem). Od tego miejsca prawy brzeg kanału jest dostępny dla wędkujących, aż do miejscowości Gryfino. Lewa strona kanału to teren Elektrowni. Aby móc z niego wędkować należy mieć zezwolenie na wejście.

Spoglądając ponownie na zdjęcia od pierwszego do szóstego nie każdemu jest dane poganiać za rybką na pierwszych metrach ciepłego kanału.

Możemy podziwiać ładny kawałek basenu z wodą.

Cypel ten jest bardzo oblegany przez wędkarzy. Chyba nie ma pory aby nie było na nim jakiegoś wędkarza. Tutaj widać, że obaj się tolerują. Pewnie razem przyjechali. Aby na tym terenie popływać łodzią należy ją przywieść. Nie da rady dopłynąć od Gryfina. Drogę wodną przegradza drugi łapacz mazutu.

Ze względu na nie duży akwen do pływania, nie ma tutaj często takich zapaleńców.

Jak widać nie wszystkie miejsca są łatwo dostępne. Zwłaszcza te na terenie elektrowni. Nie ma tutaj dużej presji wędkarskiej.

Na prawym brzegu mało jest takich miejsc. Wędkarze w różny sposób. Pomagają przyrodzie, jak umieją, aby było gdzie wędkować.

Zbliżając się do Gryfina widzimy jedną z dwóch przystani wędkarskich.

Tutaj jest prywatna hodowla ryb. W różnych latach jest to różna ryba. Sum, leszcz, karp i inne. Jak wspominałem na forum czasami ryby uciekną i zarybią naturalnie kanał.

Dochodzimy pomału do ostatnich kilkuset metrów ’’wędkarskiego eldorado’’.

Kępa trzcin na środku zdjęcia to cypel łączący Regalicę z ciepłym kanałem. Tutaj bardzo często ustawiają się wędkarze aby zapolować na suma.

Widok z góry na to miejsce. Wędkarze mający swoje łodzie na przystani, widocznej z prawej strony, nie mają daleko do swojej ulubionej miejscówki.

Oto i jeden z nich.

Kanał ma głębokość od 4 do 5 metrów. Lewy brzeg jest bardziej stromy niż prawy. Odległość od miejsca naszego biwakowania do Elektrowni drogą lądową to 10 km. Wędkowanie możliwe jest przez całą dobę. I teraz jedna z najważniejszych informacji. Obowiązuje tutaj zezwolenie wydawane przez Rybacką Spółdzielnię Regalica. Każdy uczestnik Gryfinady będzie takowe posiadał. Na wędkowanie w porze nocnej nie potrzebna jest dodatkowa opłata.

Więcej informacji otrzymacie na miejscu.

Darogryf







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1764