Majowe belony
Data: 03-04-2009 o godz. 10:16:22
Temat: Spinningowe łowy


Artykuł ten napisałem na prośbę forumowiczów, którzy w maju mają zamiar przyjechać na zlot do Połchowa i chcieliby się dowiedzieć co nie co o połowie belon.



Belony poławiać można na dwa sposoby- spinning i sztuczną muchę. Ja opiszę tylko pierwszy z nich, gdyż muchy jeszcze nie próbowałem.
Do połowu belon nie trzeba jakiegoś specjalistycznego sprzętu. Kij o cw. 10-30 gr będzie odpowiedni, ważne by nie był zbyt miękki. Kołowrotek klasy 3000, żyłka 0,25mm lub plecionka 0,12-0,14mm. Na belony z pewnością wystarczyłaby żyłka 0,20mm, ale zawsze istnieje możliwość, że nasz zestaw zaatakuje troć, bądź morski tęczak, a wtedy zapas mocy na żyłce z pewnością się przyda.
Przynęty to głównie smukłe, długie blachy wahadłowe. Wybór na rynku jest ogromny: "Morsy", "Rewy", "Jaxony" i wiele innych. Głównie srebrne, miedziane- bądź złote, ale czasami i różne kolorowe wariacje zdają egzamin.

Utarło się przekonanie, że belony łowi się z łodzi, ale w ostatnich latach coraz popularniejsze stało się łowienie z brzegu. Z łodzi belony łowimy w trolingu pływając po całej zatoce. Prędkość łodzi trzeba dobrać tak, aby przynęta poruszała się mniej więcej pół metra pod powierzchnią wody, czasami zwalniając bądź przyspieszając, żeby sprowokować ryby do brania. Ważne jest, żeby w trakcie pływania wypatrywać na wodzie spławiających się ryb, które poznamy po kołach na powierzchni wody.
Gdy już uda nam się namierzyć spławiające ryby warto zatrzymać się i trochę pospiningować w tym miejscu.


Widok z łodzi na zatokę


Portret belony

Łowienie z brzegu może nie jest tak skuteczne jak z łodzi, gdzie mamy większe pole manewru i łatwiej zlokalizować stada ryb, ale jest równie przyjemne. Ważnym wyposażeniem są spodniobuty, dzięki którym możemy dostać się na drugą rewkę z której mamy już łatwy dostęp do belon. Dotarcie do niej wbrew pozorom nie jest łatwe, przeważnie miedzy pierwszym a drugim wypłaceniem jest od 1 do 2 metrów głębokości i trzeba trochę poszukać, zanim uda nam się znaleźć odpowiednie miejsce, w którym można się przedostać i nie nalać wody do butów. Przy brodzeniu w morzu trzeba pamiętać o falowaniu, bo może się okazać, że miejsce, w którym udało nam się wejść na rewkę przy mniejszej fali, będzie nam bardzo ciężko opuścić , gdy fala wzrośnie. Łowiąc z brzegu warto mieć ze sobą siatkę na ryby, ponieważ brodzimy około 200 metrów od brzegu i chodzenie z rybami na brzeg raczej odpada.

Samo łowienie przypomina łowienie boleni, blachy prowadzimy dosyć szybkim tempem pod powierzchnią wody podobnie jak przy trolingu i gdy nic się nie dzieje staramy się szukać ryb bliżej dna. Często zdarza się, że stada belon liczące kilkanaście ryb odprowadzają blachę, ale nie chcą brać. Warto wtedy eksperymentować z blachami. Przy zbrojeniu zestawów raczej nie używa się przyponów, do żyłki dowiązuje się jedynie krętlik z agrafką.


Hol belony


Srebrna strzała


Z brzegu też się da

Na koniec podam kilka przydatnych rad- jaki sprzęt warto mieć pod ręką i jak zachowywać się w trakcie pływania po Zatoce Puckiej.
Chyba nikogo nie muszę uświadamiać, jak ważnym elementem wyposażenia każdego wędkarza jest nakrycie głowy; może to być czapka, kapelusz czy jakaś chusta. Majowe słońce jest bardzo niebezpieczne i bardzo mocno daje się we znaki nieostrożnym wędkarzom. Ważnym wyposażeniem łodzi są kamizelki, gdyż pogoda na morzu potrafi się zmieniać z minuty na minutę nawet kilka razy w ciągu doby.
W trakcie pływania trzeba mieć oczy szeroko otwarte z powodu sieci, które czasami w sporych ilościach zastawiają zatokę. Sieci są oznakowane i widoczne z daleka. Staramy się je omijać szerokim łukiem, tak żeby nie zniszczyć jakiemuś rybakowi mienia, a także własnego silnika.

Dla tych co nie wiedzą dodam, że belona nie ma wymiaru i limitu ochronnego, jednak każdy wędkarz powinien zachować zdrowy rozsądek i zabierać tylko tyle ile musi.

Wszystko co zawarłem wyżej jest oparte o moje własne doświadczenia i jeśli świadomie bądź nie świadomie coś ominąłem i o tym nie napisałem proszę nie mieć do mnie o to żalu i pretensji.

Tirith27







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1866