Straże gminne (miejskie), a wędkowanie
Data: 03-09-2009 o godz. 08:00:00
Temat: Rybie prawo


Na kanwie zakończonego już cyklu dotyczącego uprawnień służb w stosunku do wędkarzy, e - mailem nadeszło do redakcji pytanie dotyczące uprawnień straży gminnych (miejskich).
Pytanie czytelnika brzmiało : "Czy strażnik gminny może ukarać wędkarza mandatem za popełnione wykroczenie?".



Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy dokonać analizy przepisów regulujących działanie straży gminnych (miejskich), a mianowicie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz.U. Nr 123, poz. 779) i aktów wykonawczych do niej.
Wyjaśnienia wymaga, że w gminach, w których organem wykonawczym jest burmistrz (prezydent miasta), straż nosi nazwę ’’straży miejskiej’’, niemniej jednak w dalszej części artykułu będę posługiwał się pojęciem ’’straż gminna’’.

Już na wstępie należy stwierdzić, że straż gminna jest tworzona do ochrony porządku publicznego na terenie gminy oraz wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego, co wynika wprost z art. 1 ust. 1 i 10 ust. 1 ww. ustawy.
Do zadań straży należy w szczególności:

  1. ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
  2. czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym,
  3. współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
  4. zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,
  5. ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
  6. współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
  7. doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób,
  8. informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi,
  9. konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.

Nie ulega również wątpliwości, że straż gminna jest uprawniona do nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym. Pozostaje zatem udzielenie odpowiedzi za jakie wykroczenia. O kwestiach tych rozstrzyga rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. Nr 208, poz. 2026).
Zgodnie z tym rozporządzeniem Strażnicy są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia określone w niektórych przepisach:
  • kodeksu wykroczeń;
  • wprowadzających Kodeks pracy;
  • ustawy o wychowaniu w trzeźwości;
  • ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych;
  • ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach;
  • ustawy Prawo o miarach;
  • aktów prawa miejscowego.


Powracając do pytania zadanego przez czytelnika, można rozważyć dwie sytuacje, a mianowicie nałożenie grzywny w drodze mandatu za wykroczenie "wędkarskie", stypizowane w ustawie o rybactwie śródlądowym lub nałożenie grzywny za inne wykroczenie.
W pierwszym przypadku analiza powyższych przepisów prowadzi do jednoznacznego wniosku, że strażnicy gminni nie są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia określone w ustawie o rybactwie śródlądowym.
W drugim przypadku, uprawnienie takie istnieje, o ile mamy do czynienia z wykroczeniami wskazanymi wprost w ww. rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń, za które strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Wbrew pozorom w rozporządzeniu tym jest mowa o wielu wykroczeniach, których wędkarze mogą dopuścić się niejako przy okazji wędkowania, np. : kąpiel w miejscu zabronionym, jazda po wale przeciwpowodziowym, rozniecanie ognia w lesie, wjazd do lasu w miejscu niedozwolonym i in. W takich przypadkach strażnicy gminni mogą oczywiście ukarać wędkarza mandatem.

Cezary Szczepaniak

www.pogawedki.wedkarskie.pl

Artykuł ukazał się w "Wiadomościach Wędkarskich" nr 9/2009







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1894