Zakaz wędkowania z mostów
Data: 27-10-2009 o godz. 14:11:35
Temat: Rybie prawo


"Z jakich przepisów prawa wynika zakaz wędkowania z mostów, o którym mowa w § 3 pkt 3.4 lit. l) Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW? Znajomy twierdzi, że z prawa budowlanego."



Aby odpowiedzieć na pytanie Czytelnika, należy odnieść się do twierdzenia Jego znajomego odnośnie przepisów prawa budowlanego. Otóż ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach. Z samego zatem zakresu przedmiotowego tejże ustawy nie wynika, aby miała ona związek ze sformułowanym w RAPR PZW zakazem wędkowania z mostów. W mojej ocenie związek taki istnieje natomiast na gruncie przepisów dotyczących dróg publicznych i szeroko rozumianego bezpieczeństwa na tych drogach.

Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), w art. 1 stanowi, iż drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Ustawa wprowadza również klarowny podział dróg na kategorie :

    - Drogi krajowe;
    - Drogi wojewódzkie;
    - Drogi powiatowe;
    - Drogi gminne.

Drogi niezliczone do żadnej z ww. kategorii są drogami wewnętrznymi. Będą to np. drogi dojazdowe do gruntów rolnych lub leśnych, obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców itp.
W art. 4 zawarto słownik pojęć, gdzie obiekt mostowy jest definiowany jako budowla przeznaczona do przeprowadzenia drogi, samodzielnego ciągu pieszego lub pieszo – rowerowego, szlaku wędrówek zwierząt dziko żyjących lub innego rodzaju komunikacji nad przeszkodą terenową, w szczególności : most, wiadukt, estakada, kładka.
Zgodnie z art. 10 omawianej ustawy, obiektom mostowym nadaje się jednolite numery inwentarzowe, prowadzi się ich rejestr, a także ewidencję.

Pozostaje zatem zastanowienie się, czy wędkowanie z obiektów mostowych określonych w ustawie o drogach publicznych, może stwarzać niebezpieczeństwo w ruchu na tych drogach? Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Osobiście nie wyobrażam sobie widoku wędkarzy wymachujących 4-metrowymi gruntówkami z koszyczkami zanętowymi ca. 150g na wąskich chodnikach jakiegokolwiek z warszawskich mostów, gdzie poza dziesiątkami tysięcy pojazdów mamy do czynienia jeszcze z pieszymi i rowerzystami, że nie wspomnę o obiektach mostowych, po których piesi i rowerzyści w ogóle nie mogą się poruszać. Zresztą kwestia ta nie ma związku z natężeniem ruchu i w równym stopniu dotyczy mostów w dużych miastach, jak i mostów w niewielkich aglomeracjach. Należy w tym miejscu odnieść się do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.). Stosownie do postanowień art. 3 tejże ustawy - uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy dojść do wniosku, iż osoba wędkująca z mostu dopuszcza się wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, stypizowanego w art. 86 Kodeksu wykroczeń. Stosownie do postanowień tego przepisu:
- kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobligowany do zachowania ostrożności, czyli rozważnego dostosowania się do sytuacji istniejącej na drodze, zaś jego zachowanie nie może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Reasumując, uważam umieszczenie zakazu wędkowania z mostów w treści RAPR PZW za działanie racjonalne. Z praktycznego punktu widzenia nie wyobrażam sobie zresztą "windowania" np. suma 20 kg, przez wędkarza stojącego na moście, kilka metrów nad lustrem wody. Poza tym miejscówki pod mostem można obłowić z brzegu, czy też ze środka pływającego nie powodując zagrożenia w ruchu drogowym.

Cezary Szczepaniak
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Artykuł ukazał się w "Wiadomościach Wędkarskich" nr 10/2009.







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1904