Upał, a zdrowie.
Data: 09-05-2010 o godz. 14:45:00
Temat: Nasza publicystyka


Kolejny tekst Mikefisha. Tym razem podpowie, co nam grozi w czasie upałów i jak zapobiegać przegrzaniu organizmu.



Piękny, czerwcowy dzień, za oknem słupek rtęci przekracza 30 stopni Celsjusza, z nieba leje się żar. W tak piękną pogodę często zapominamy o tym, że upały mają również bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Termoregulacja, czyli jak nasz organizm kontroluje własną temperaturę.

Prawidłowa temperatura ciała człowieka oscyluje wokół 36,6 stopni Celsjusza. Za utrzymanie takiej temperatury odpowiedzialna jest jedna z części naszego mózgu, która poprzez odpowiednią regulację układu krążenia oraz pocenie się, nie pozwala na przegrzanie się naszego organizmu.

Kto powinien uważać najbardziej?!

Przegrzanie organizmu może dotyczyć każdego z nas, jednakże jest kilka grup, które są szczególnie podatne na negatywny wpływ gorąca. Do nich należą osoby w wieku podeszłym oraz dzieci poniżej 4 roku życia. Wysokie ryzyko powikłań upałów występuje także u ludzi narażonych na duży wysiłek fizyczny oraz chorujących na schorzenia układu krążenia - chorobę niedokrwienną serca oraz nadciśnienie tętnicze. Na baczności powinni się również mieć chorzy z cukrzycę oraz osoby z tendencjami do powstawania zakrzepów.
Otyłość oraz predyspozycje do szybkiego odwodnienia również potęgują ryzyko przegrzania ciała. Spożycie w dniu upalne nawet niewielkiej ilości alkoholu może także doprowadzić do poważnych problemów wynikających z zachwianej termoregulacji. Ryzyko przegrzania organizmu zwiększa się w środowisku wilgotnym - duże nasycenie parą wodną powietrza sprawia, iż ciało człowieka nie jest w stanie oddać nadmiaru ciepła poprzez pocenie się.

Zaburzenia zdrowia wynikające z upału.

W wysokich temperaturach układ termoregulacji człowieka może pracować niewydolnie. Zbyt obfite pocenie się oraz zażywanie leków zwiększających wydalanie wody z organizmu ( np. diuretyki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego) w upalne dni mogą szybko doprowadzić do groźnego odwodnienia. Osoby predysponowane mogą uskarżać się na uczucie duszności, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca oraz zaburzenia widzenia. Na skutek nadmiernej utraty wody zwiększa się ryzyko tzw. zakrzepicy, czyli samoistnego krzepnięcia krwi w naczyniach krwionośnych. Wysoka temperatura negatywnie wpływa także na nasz umysł - spada nasza koncentracja, wolniej myślimy i szybciej denerwujemy się.

Udar cieplny.

Najgroźniejszym problemem, wynikającym z ujemnego wpływu wysokiej temperatury na zdrowie człowieka, jest udar cieplny. Nie leczony może doprowadzić nawet do śmierci. Udar cieplny objawia się początkowo bólami i zawrotami głowy, mogą wystąpić nudności i wymioty, skóra jest gorąca i sucha. Wkrótce do tych objawów dołączają zaburzenia widzenia, drgawki, spada ciśnienie tętniczego, akcja serca zwiększa się powyżej 100/min, temperatura ciała rośnie powyżej 40 stopni Celsjusza oraz dochodzi do utraty przytomności.
Jeśli już udar cieplny wystąpi - należy jak najszybciej zastosować proste do wykonania metody ochładzania ciała: przeniesienie chorego do zimnego pomieszczenia, włączenie wentylatora, stosowanie zimnych, wilgotnych okładów. Przydatne mogą również być leki przeciwgorączkowe, typu paracetamol, jednakże ich skuteczność w udarze cieplnym jest niepewna. Należy oczywiście niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jak chronić się przed przegrzaniem organizmu?

Chcąc uchronić się przed złowrogim działaniem upału, należy pamiętać o kilku bardzo prostych sposobach. W gorące dni powinno się zmniejszać czas spędzony na słońcu, szczególnie w godzinach najwyższej temperatury, tj.: między godziną 11 a 15. Należy ograniczyć prace wymagające dużego wysiłku fizycznego. Bardzo istotne jest także stosowanie odpowiedniego ubrania - powinno ono być lekkie, przewiewne, w jasnym kolorze. Nie wolno zapominać o właściwym okryciu głowy, np. kapeluszem, czapką z daszkiem. Niezwykle ważne w dni upalne jest picie dużej ilości płynów, jednakże nie powinna to być kawa ani alkohol, gdyż te napoje dodatkowo potęgują odwodnienie.
Pamiętać należy o odpowiednim odpoczynku po wykonanej pracy - najlepiej w chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Stosując się do kilku powyżej wymienionych metod radzenia sobie z upałem, na pewno zminimalizujemy ryzyko zdrowotnych powikłań wysokich temperatur. Jeśli jednak pojawią się którekolwiek z opisanych objawów, nie bagatelizujmy ich, tylko udajmy się do swojego lekarza.

Mikefish







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1998