Prognoza pogody dla ryb
Data: 29-08-2003 o godz. 12:13:55
Temat: Pytania do ichtiologa


Jarbas zapytał:

Czy istnieje związek, a jeżeli tak, to w jakim zakresie zmiany ciśnienia atmosferycznego, opadów deszczu, siły i kierunku wiatru wpływają na żerowanie ryb, co wiąże się z intensywnością brań? Chodzi mi o to, czy rzeczywiście aż taki wpływ na efekty wędkarskie mają zjawiska meteorologiczne?

Kajko:

Temat - bumerang. Poruszany co rusz, co chwila. Mimo tego nie staje się nudny, a to z jednego względu: dla jednych wędkarzy wiatr w bezchmurny dzień to idealna pogoda na ryby, bo mają właśnie przy takiej pogodzie najwięcej brań i sukcesów, dla innych - to pogoda idealna na leżenie na plaży albo spacer z rodziną na lody.

Każdy żywy organizm, posiadający układ zamknięty, jest uzależniony od pogody i nagłe zmiany warunków meteorologicznych nie wpływają korzystnie na jego samopoczucie. W wypadku człowieka jest to układ krwionośny jak i jama otrzewnowa. U ryb, do już wymienionych, dochodzą czynniki związane z organem zwanym pęcherzem pławnym, który jest bardzo wrażliwy na zmianę ciśnienia, gdyż został stworzony przez matkę naturę jako organ hydrostatyczny, regulujący jednocześnie zawartość gazów we krwi rybki.

Nagłe zmiany ciśnienia, którym towarzyszą gwałtowne ruchy powietrza zwane wiatrami, wpływają destabilizująco na funkcję tego organu bez względu na to, czy będzie wiało ze wschodu, czy z zachodu.

Poza tym ciśnienie atmosferyczne, jakby na to nie patrzeć, wpływa na ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie, a na tym akurat rybkom bardzo zależy. I tu reguła jest taka, że przy wysokim ciśnieniu stopień nasycenia wody powietrzem jest większy, niż przy ciśnieniu niższym. Tak więc wysokie ciśnienie stwarza rybkom pewien komfort funkcjonowania, co objawia się słynnym, lepszym żerowaniem.

Wszelkie powolne zmiany ciśnienia atmosferycznego, nawet z jego spadkiem, pozwalają rybkom na spokojne wyrównanie ciśnienia w pęcherzu pławnym. Należy jeszcze pamiętać, że długotrwałe wahania ciśnienia stają się po jakimś czasie normą - ryby przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy i zaczynają żerować, ale już w ściśle określonych porach dnia i nocy.

Inne układy pogodowe mają podobne zasady działania jak ciśnienie. Szybkie i gwałtowne zmiany nie sprzyjają żerowaniu ryb. Wyjątkami może być nadciągająca burza, którą poprzedza efekt silnego zjonizowania powietrza, co wpływa korzystnie na żerowanie ryb.

Kiedyś przeczytałem, że podobny efekt ma miejsce w pobliżu przebiegu linii wysokiego napięcia (uwaga na węglowe wędki). „Pod drutami”, jak się popularnie określa takie łowiska, ryby żerują chętniej niż w innych partiach zbiornika.

Delikatny deszcz działa natomiast jak zagłuszasz - ryby staja się mniej ostrożne, co z kolei prowokuje drapieżniki do żerowania i wykorzystania sytuacji „rozprężenia” potencjalnej ofiary.

A ja, pomimo wyczytanych teorii pozostaję wierny założeniu, że każdy ma tam jakąś ulubioną pogodę, z ulubionym ciśnieniem i kierunkiem wiatru dla danego zbiornika. Pozostaje mi tylko zaprosić do innych tematów związanych z tym problemem.







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=490