Kilka słów o zasadach wędkowania w morzu
Data: 16-06-2004 o godz. 07:00:00
Temat: Rybie prawo


Już niedługo dziesiątki tysięcy wczasowiczów zapełni nadbałtyckie plaże. Wśród nich znajdą się z pewnością wędkarze, którzy zapragną pomoczyć kije w słonej wodzie. To dla nich jest ten tekst, choć nie ukrywam, że piszę go z pewną taką dozą nieśmiałości.



Skąd ta nieśmiałość? Jest ona spowodowana wejściem w życie z dniem 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 19 lutego 2004 r. o rybołówstwie (Dz.U. Nr 62, poz. 574), a zarazem utratą mocy przez ustawę z dnia 6 września 2001 r. o rybołówstwie morskim. I nawet nie w tym rzecz, że jednej ustawy już nie ma, a jest inna, ale akty wykonawcze wydane na podstawie „starej ustawy” zachowują moc do czasu wydania nowych, zaś w systemie informacji prawniczej LEX, z którego korzystam jedne akty wykonawcze funkcjonują jako obowiązujące, zaś inne jako nieobowiązujące, ale nowych brak. Biorąc jednak pod uwagę zbliżający się termin urlopów (w tym także mojego urlopu) postanowiłem opisać przynajmniej podstawowe kwestie związane z wędkowaniem w wodach morskich. Myślę, że wybrałem przysłowiowe mniejsze zło szczególnie, że na przestrzeni kilku lat większość z zapisów nie ulegała horrendalnym zmianom.

Wymiary i okresy ochronne

Kwestię tę regulowało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie gatunków organizmów morskich, dla których ustanawia się okresy lub wymiary ochronne. Właśnie to rozporządzenie figuruje jako nieobowiązujące, a zarazem nie udało mi się znaleźć „nowego”. Tak jak jednak wspomniałem wyżej, zasadniczych zmian w zakresie wymiarów ochronnych nie było od wielu lat. Zwróćcie jednak uwagę, jak dalece te wymiary różnią się od „słodkowodnych”.
Wymiary:
1) certy -30 cm
2) dorsza -38 cm
3) gładzicy - 25 cm
4) leszcza - 40 cm
5) łososia - 60 cm
6) okonia - 17 cm
7) płoci - 20 cm
8) pstrąga tęczowego- 40 cm
9) sandacza - 45 cm
10) siei - 40 cm
11) skarpia - 30 cm
12) nagłada - 30 cm
13) storni - 25 cm
14) szczupaka - 45 cm
15) śledzia - 16 cm
16) troci - 50 cm
17) węgorza - 40 cm
18) zimnicy -25 cm

Pomiary tak jak w wodach "słodkich" ustala się mierząc długość ryby w stanie świeżym, od początku jej głowy do końca płetwy ogonowej.
Gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości - gładzica, stornia i zimnica to takie rybki, które w karcie dań każdej smażalni figurują pod nazwą handlową „flądra”. Ale mamy jeszcze nagładę i skarpię. Wszystkie te rybki należą do płastugokształtnych (ichtiolog ze mnie żaden, więc przepraszam za ewentualną pomyłkę) tj. są płaskie i mają różne wymiary i okresy ochronne. Umiecie je rozróżniać?

Okresy ochronne

1) skarpia i nagłada - w terminie od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca;
2) gładzicy i storni - w terminie od dnia 15 lutego do dnia 15 maja;
3) dorsza - w terminie od dnia 1 czerwca do dnia 31 sierpnia;
4) łososia i troci - w terminie od dnia:
a) 1 czerwca do dnia 15 września poza 4-milowym pasem wód przybrzeżnych;
b) 15 września do dnia 15 listopada w 4-milowym pasie wód przybrzeżnych z wyłączeniem wód w granicach właściwości terytorialnej Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Gdyni;
5) sandacza - w terminie od dnia:
a) 25 marca do dnia 10 maja na obszarze na zachód od południka 16° 40' długości geograficznej wschodniej;
b) 10 kwietnia do dnia 31 maja na obszarze pomiędzy południkami 16° 40' a 19° 00' długości geograficznej wschodniej;
c) 20 kwietnia do dnia 10 czerwca na wschód od południka 19° 00' długości geograficznej wschodniej.

Pozostałe kwestie dotyczące połowu ryb w morzu reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego sposobu oraz warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych. To rozporządzenie wg danych systemu LEX na dzień 01 czerwca br. jeszcze obowiązuje.

Limity połowu

W przeciwieństwie do uregulowań prawnych w zakresie wędkarstwa „słodkowodnego” w wędkarstwie morskim ustalono limity w akcie prawa powszechnie obowiązującego, nie zaś RAPR, co jest moim zdaniem ze wszech miar słuszne, ale to już temat na inny artykuł.
Ilość ryb, którą można wyłowić w ciągu doby, wynosi dla ryb niżej wymienionych gatunków nie więcej niż:

1 )łosoś i troć - 2 sztuki łącznie
2) pstrąg tęczowy, sandacz i szczupak - 3 sztuki łącznie
3) węgorz i lin - 5 sztuk łącznie
4) leszcz - 10 sztuk
5) dorsz - 5 sztuk
6) śledź - 10 kg
7) inne gatunki - 5 kg łącznie

Podobnie jak na wodach „słodkich”, ryby niewymiarowe albo ryby będące pod całkowitą ochroną gatunkową lub wyłowione w ustanowionych dla nich obwodach ochronnych należy niezwłocznie wypuścić do łowiska.

Wędy, haczyki, zestawy

Połowy w morzu są prowadzone wędką o długości wędziska nie mniejszej niż 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną:
1) haczykiem o jednym ostrzu o rozwarciu nie przekraczającym 20 mm albo
2) haczykiem o nie więcej niż 3 ostrzach rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 35 mm, albo
3) sztuczną przynętą z przymocowanymi do niej, w sposób elastyczny, nie więcej niż 3 haczykami, o nie więcej niż 3 ostrzach każdy, rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 35 mm lub nie przekraczały szerokości przynęty;
4) przyponem wyposażonym w haczyk albo sztuczną przynętę, o których mowa w pkt 1-3.

Jak widać uregulowania te przypominają w znacznej mierze przepisy „słodkowodne”, choć są od nich troszkę liberalniejsze. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia połowu płastug i śledzi. Przy prowadzeniu ich połowów wędką dopuszcza się zakończenie linki:

1) 2 przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu o rozwarciu nie przekraczającym 10 mm - przy połowach płastug;
2) 5 przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu o rozwarciu nie przekraczającym 10 mm - przy połowach śledzi (opisywana już przeze mnie choinka śledziowa).
Należy zwrócić uwagę na fakt, że ustawodawca dopuszcza połów z użyciem ww. zestawów jedynie w przypadku płastug i śledzi. Jeżeli zatem na te zestawy będziemy mieli przyłów (co jest bardzo częste) ryb innych niż płastugi i śledzie powinniśmy je niezwłocznie wypuścić do wody.
I jeszcze jedna ważna dla niektórych kwestia: w morzu dopuszcza się łowienie metodą trollingu, co przynajmniej dla mnie wydaje się być oczywiste, gdyż jest to moim zdaniem metoda stworzona na wielką wodę.

Z brzegu, łajby, lodu

Połowy wędką są prowadzone:
1) z brzegu, z wyłączeniem urządzeń nawigacyjnych, mostów i urządzeń wodnych;
2) z lodu, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności;
3) z urządzenia pływającego dopuszczonego do żeglugi na podstawie odrębnych przepisów, wyłącznie w porze dziennej (od wschodu do zachodu słońca), poza torami wodnymi i w odległości nie mniejszej niż 100 m od wystawionych w wodzie narzędzi połowowych;
4) za pomocą nie więcej niż 2 wędek jednocześnie, a w przypadku połowów ryb metodą spinningową - jedną wędką;
5) bez stosowania sztucznego światła do lokalizacji i wabienia ryb;
6) w odległości nie mniejszej niż 100 m od granic obwodu ochronnego, w którym obowiązuje zakaz poławiania wszystkich organizmów morskich;
7) w odległości nie mniejszej niż 100 m od oznakowanego kąpieliska, co jest fikcją podobnie jak w przypadku odległości, o których poniżej.

Odległości

Odrobina fikcji (ci co byli wiedzą, ci co nie byli dowiedzą się), czyli odległości pomiędzy wędkującymi. Przy zajmowaniu miejsc na łowisku należy zachować odległości:
1) pomiędzy osobami prowadzącymi połowy nie mniejsze niż:
a) 10 m - przy połowach z brzegu,
b) 50 m - przy połowach z brzegu metodą spinningową,
2) pomiędzy urządzeniami pływającymi używanymi do prowadzenia połowów nie mniejsze niż 50 m, z tym że przy połowach metodą spinningową nie mniejsze niż 100 m.

Oczywiście to nie wszystkie regulacje prawne dotyczące połowów w morzu. Pominąłem tu choćby kwestię zezwoleń na połów, ale biorąc pod uwagę dyspozycję art. 28 „nowej” ustawy o rybołówstwie, a także zapis delegacji ustawowej w tym przepisie, postanowiłem poczekać na „nowe” rozporządzenia, tak aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamętu. Ze swej strony zapewniam, że jeśli tylko dotrę do „nowych” rozporządzeń postaram się bardziej szczegółowo opisać tematykę połowów w morzu.

Czez







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=885