Czy zmiany w RAPR są potrzebne?
Data: 25-11-2004 o godz. 08:00:00
Temat: Rybie prawo


Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW jest podstawowym zbiorem przepisów, regulujących uprawianie wędkarstwa na wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego.



Jako taki, RAPR powinien być jasny i czytelny dla każdego użytkownika naszych wód. Zawarte w Regulaminie przepisy i te ochronne, i te regulujące prawa i obowiązki członka związku, muszą być jednoznaczne. Nie mogą stwarzać możliwości dowolnej ich interpretacji.

Jestem członkiem PZW od 1968 r. i ponad 35 lat pilnie obserwuję zmiany dokonywane w przepisach Regulaminu przez kolejne władze związkowe. Zmian tych było już sporo, a każda kolejna coraz gorsza. O ile jeszcze przepisy obowiązujące w latach 1970 - 1998 w miarę precyzyjnie regulowały nasze wędkarskie życie, to kolejne zmiany, dokonane po roku 1998 totalnie to wszystko spłyciły, stwarzając możliwość swobodnej manipulacji przepisami ochronnymi.

Można w jakiś sposób wytłumaczyć częstotliwość dokonywanych zmian Regulaminu, ponieważ wiąże się to z częstymi nowelizacjami Ustaw w oparciu o które jest opracowany. W żaden jednak sposób nie można wytłumaczyć autorów obecnego (obowiązującego od 29 marca 2003 r.) Regulaminu. Jest to totalny bubel napisany na kolanie przez teoretyków, oderwanych całkowicie od rzeczywistości. Osoby tworzące ten dokument nie pofatygowały się nawet, aby dokładnie doczytać obowiązujące w Ustawie o Rybactwie Śródlądowym przepisy dotyczące zakazów amatorskiego połowu ryb i ujęcia ich w Regulaminie. W obecnych przepisach nie ujęto również istotnych dla ochrony wód przepisów, które były w poprzednich Regulaminach.

W swoim artykule „Zmiany, zmiany! Potrzebne zmiany” Jarpo podał kilka ciekawych propozycji zmian RAPR, pod którymi ja osobiście się również podpisuję. Wydaje mi się również, że należałoby wrócić do przepisu nakazującego wypuścić nieprawidłowo złowione ryby, tzn. zahaczone poza obrębem głowy lub złowione na pętlę linki.

W przyszłym Regulaminie należy ująć wynikający z Ustawy o Rybactwie Śródlądowym przepis zabraniający połowu wędką przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem.

W starych regulaminach obowiązywały dwa moim zdaniem ciekawe przepisy:

- zakaz połowu białej ryby przy użyciu kotwiczek,
- zakaz stosowania osęki do podbierania ryb - można dopuścić tę metodę jedynie na wodach górskich przy podbieraniu troci i łososia.

Wydaje mi się, że do tych przepisów należałoby również wrócić.

BOLO







Artykuł jest z
www.pogawedki.wedkarskie.pl

Adres tego artykułu to:
www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=996